Τύρφη

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Τύρφη

Δημοσίευση από Harris »

Lazorik έγραψε:Είναι αρκετά, ελιές, ροδιές, πυξάρι, κυδωνίαστρο, βουκαμβίλιες και άλλα. Κανένα οξύφιλο προς το παρόν. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα φυτόχωμα με περλίτη και λέω φέτος να δοκιμάσω ελαφρόπετρα με τύρφη. Ή μήπως να μείνω στο φυτόχωμα;
Να βρεις τύρφη ή φυτοχωμα Λιθουανίας 5.5 ph υπάρχει αντίστοιχο και για οξυφυλλα. 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Τύρφη

Δημοσίευση από Lazorik »

Είναι αρκετά, ελιές, ροδιές, πυξάρι, κυδωνίαστρο, βουκαμβίλιες και άλλα. Κανένα οξύφιλο προς το παρόν. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα φυτόχωμα με περλίτη και λέω φέτος να δοκιμάσω ελαφρόπετρα με τύρφη. Ή μήπως να μείνω στο φυτόχωμα;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Τύρφη

Δημοσίευση από Harris »

Σε τι δεντρα θέλεις να την βαλεις αυτη την τύρφη ;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Τύρφη

Δημοσίευση από Lazorik »

Πριν λίγες μέρες πετάχτηκα στο Praktiker για να αγοράσω τύρφη ενόψει της άνοιξης και συγκεκριμένα αυτή:  http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701. Διαβάζοντας τις λεπτομέρειες στη συσκευασία είδα ότι έχει ph γύρω στο 4 αν θυμάμαι καλά. Η απορία μου είναι αν αυτή η τιμή δεν είναι υπερβολικά όξινη για τα περισσότερα δεντράκια μας, ειδικά αν η τύρφη συνδυαστεί αποκλειστικά με ελαφρόπετρα στο υπόστρωμα και δεν αναμιχθεί με κάποιο άλλο οργανικό υλικό. Από την άλλη στο Leroy υπάρχει αυτή η τύρφη http://www.blondyromania.ro/images/BlondyRomania_BalticPeat.jpg με ph 5,5-6,5 που μοιάζει πιο ισορροπημένη επιλογή. Ισχύει ή το ph δεν παίζει τόσο ρόλο τελικά; Από προσωπική εμπειρία υπερτερεί κάποια έναντι της άλλης;
Απάντηση