Fibotherm & Maxit Clay ως υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Fibotherm & Maxit Clay ως υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Δημοσίευση από Harris »

Kostas έγραψε:Για ελιά κάνει το συγκεκριμένο υλικό;
[ Εικόνα ]
Σε 2 ελιές που χρησιμοποιήσα σε συνδιασμό με τύρφη τα πηγαίνουν περίφημα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Fibotherm & Maxit Clay ως υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Δημοσίευση από iohokahey »

μαλιστα..

διχασμενες οι αποψεις περι..υποστρωματος τουτου..

χρησιμο θα ηταν να επικαιροποιηθει το θεμα σε 2-3 χρονια..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Fibotherm & Maxit Clay ως υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

florian έγραψε:Μιας και μιλάμε για υποστρώματα θα αναφερω και το Fibotherm και Maxit Clay. Και τα δυο απο ορυκτο πυλο. Tα χρησημοποιουν πολυ στη Γερμανια μετα την συμβουλη του Walter Pall "οτι εχει ολα του τα δεντρα σε αυτο το υποστρωμα".
Το δοκιμασαμε μαζι με αλλα μελη του φορουμ και πρεπει να πω οτι το αποτελεσμα δεν ηταν ικανοποιητικο. Το χρησημοποιουσα σε διαφορα δεντρα και σε διαφορετικη αναλογια. Δεν θα το βγαλω εντελως απο την λιστα μου αλλα σιγουρα οχι μονο σε συνδιασμο με τυρφη, δεν φτανει!
καλησπέρα! χρησιοποιώ maxit clay κι εγώ εδώ και 2 χρόνια , μετα την προτροπή του Walter Pall. Πριν το αγοράσω επικοινώνησα μαζί του και σε μια σύντομη κουβέντα μου είπε ακριβώς αυτό που αναφέρει ο Φλοριαν : ''χρησιμοποιώ αυτό το υλικό για όλα μου τα δεντρα, ακόμα και για τα πολύ καλά μου'' . όταν τον ρώτησα αν πρέπει να βάλω κάτι άλλο εκτός απο τυρφη επλουτισμένη, όπως εμπλουτισμένο καστανόχωμα η απαντησή του ήταν σύντομη ....: οχι τιποτα. εγώ παρ΄όλα ταυτα βάζω διάφορα ανάλογα με τις ανάγκες που κρίνω πως έχει κάθε δεντρο. Πάντως η ρίζες που δημιουργούνται με το συγκεκριμένο υπόστρομα είναι τρομακτικά εντυπωσιακές.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Fibotherm & Maxit Clay ως υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Δημοσίευση από Kostas »

Για ελιά κάνει το συγκεκριμένο υλικό;
[img]http://www.netanimations.net/Animated-g ... moving.gif[/img]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Fibotherm & Maxit Clay σαν υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα σας!
Χρησιμοποιώντας είτε το maxit-clay, είτε το fibotherm σε μείγμα με τύρφη (80/20) διαπίστωσα μετά από μία ολόκληρη καλλιεργητική περίοδο, πως τα δέντρα, προς μεγάλη μου έκπληξη δεν είχαν αναπτύξει ούτε κατ' ελάχιστον το ριζικό τους σύστημα πέραν του προϋπάρχοντος όταν τα μεταφύτευσα και επιπλέον είχαν και αναιμική ανάπτυξη παρά την λίπανση.
Χωρίς να απορρίπτω τελείως τις ιδιότητες του υλικού που αναφέρεται ότι έχει, μετά την εμπειρία αυτή, θα συνιστούσα στην Ελλάδα να χρησιμοποιείται το εν λόγω υλικό σε πολύ μικρή αναλογία ανόργανου μαζί με άλλα ανόργανα στο τελικό μείγμα.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Bill_Wupp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Σεπ 2014, 15:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Fibotherm & Maxit Clay σαν υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Δημοσίευση από Bill_Wupp »

Κι εγω λογω διαμονης στη Γερμανια, φετος εκανα τις πρωτες μεταφυτευσεις σε Maxit Clay, 1 bonsai και 1 αλλο φυτο για το μπαλκονι.

Πολυ καλη αποστραγγιση, αλλα για ελλαδα οντως δεν θα κανουν.
Εδω Γερμανια και το καλοκαιρι θελουν σχεδον καθε μερα ποτισμα. Ελλαδα φανταζομαι θα χρειαζονται 3 φορες την ημερα.
Εγω τα εβαλα περιπου 50%Maxit, 40 Φυλοχωμα με τυρφη, και 10% αμμο μετρια.
Οταν ξαναανοιξει ο καιρος (σε κανα 6μηνο δλδ για μας εδω [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img] ) Θα σας πω για τη γενικοτερη συμπεριφορα του συγκεκριμενου υποστρωματος.
Άβαταρ μέλους

Topic author
florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Fibotherm & Maxit Clay ως υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Δημοσίευση από florian »

Μιας και μιλαμε για υποστρωματα θα αναφερω και το Fibotherm και Maxit Clay. Και τα δυο απο ορυκτο πυλο. Tα χρησημοποιουν πολυ στη Γερμανια μετα την συμβουλη του Walter Pall "οτι εχει ολα του τα δεντρα σε αυτο το υποστρωμα".
Το δοκιμασαμε μαζι με αλλα μελη του φορουμ και πρεπει να πω οτι το αποτελεσμα δεν ηταν ικανοποιητικο. Το χρησημοποιουσα σε διαφορα δεντρα και σε διαφορετικη αναλογια. Δεν θα το βγαλω εντελως απο την λιστα μου αλλα σιγουρα οχι μονο σε συνδιασμο με τυρφη, δεν φτανει!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Fibotherm & Maxit Clay ως υπόστρωμα για τα μπονσάι.

Δημοσίευση από Harris »

Είναι ένα υλικό που χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια και έχει κάποια χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να είναι ιδανικό για υπόστρωμα στα πότ μας.
fibotherm.jpg
Παράδειγμα έχει ωραίο χρώμα (λίγο σκούρο αλλά είναι γήινο σε αντίθεση με την ελαφρόπετρα που είναι λευκή), δεν ενσωματώνεται με τις ρίζες του φυτού. Έχει πάρα πολύ καλή αποστράγγιση.
Χρειάζεται καλή τύρφη (εμπλουτισμένο χώμα Λιθουανίας - Λετονίας) σε αρκετή ποσότητα εδώ στην Ελλάδα λόγω του ζεστού καλοκαιριού. Εξατμίζεται εύκολα το νερό από αυτό το υλικό.

Ο Walter Pall το χρησιμοποιεί στα δικά του μπονσάι. (βασικά απο εκείνον το πρωτο-διαβάσαμε).

Μπορώ να πω οτι είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά όχι απόλυτα. Φέτος έχασα έναν πολύ ωραίο σκίνο που τον είχα μέσα σε αυτό το υλικό. Δεν ξέρω εάν έφταιγε το υλικό αλλά ήταν μια απώλεια για μένα βαρύγδουπη.

Ακόμα είμαι σε περίοδο δοκιμής.



maxit clay2.jpg
maxit clay.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση