Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Φωτογραφίες από δέντρο από την πρώτη διαμόρφωση μέχρι σήμερα.
Απάντηση

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από deus x machina »

anilem54 έγραψε:
30 Οκτ 2019, 15:46
Σ'ευχαριστώ για την τόσο πληρή απάντησή σου... Σίγουρα θα το δοκιμάσω, και ας με κοροϊδεύουν και εμένα με τη σειρά μου :)
Από υπομονή, διαθέτω μπόλικα, και όντως θέλω να δοκιμάσω διάφορα, έτσι να μάθω και από τα λάθη μου, που θα είναι μάλλον και αυτά πολλά.
Αυτή η μεθόδος, μπορεί να δοκιμαστεί με διάφορα φυτά; Κάπου είχα δει νομίζω μια ωραία ελιά στο φόρουμ, αλλά δεν θυμάμαι πού...
Ναι , μπορω να πω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει στα περισσοτερα φυτα.
Υπαρχουν εννοειται κ ιδιαιτεροτητες φυτων αλλα σε γενικες γραμμες , ναι.
Απο λαθη αλλο τιποτα , μην κολλας κ προχωρα .
Και ορεξη να εχεις για περιπετειες
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Nihil humanum mihi alienum est

anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από anilem54 »

Σ'ευχαριστώ για την τόσο πληρή απάντησή σου... Σίγουρα θα το δοκιμάσω, και ας με κοροϊδεύουν και εμένα με τη σειρά μου :)
Από υπομονή, διαθέτω μπόλικα, και όντως θέλω να δοκιμάσω διάφορα, έτσι να μάθω και από τα λάθη μου, που θα είναι μάλλον και αυτά πολλά.
Αυτή η μεθόδος, μπορεί να δοκιμαστεί με διάφορα φυτά; Κάπου είχα δει νομίζω μια ωραία ελιά στο φόρουμ, αλλά δεν θυμάμαι πού...

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από deus x machina »

anilem54 έγραψε:
29 Οκτ 2019, 13:25
Καλημέρα σε όλους,
Καταπληκτικό το αποτέλεσμα μετά από μόλις ένα χρόνο, μπράβο!
Μου ανοίγει το ενδιαφέρον, μου αρέσουν πολύ οι μπουκαμβίλιες, και έχω κάποιες ερωτήσεις :
Απλό ξύλο από κλάδεμα ήταν, ή είχε ήδη και κάποιες ρίζες; Το βάλατε κατευθείαν στη γλάστρα που φαίνεται στην 2η φωτογραφία (έτσι φαίνεται από την 1η φωτογραφία); Πότε άρχισε να πετάξει καινούργιο κλαδί;
Πολύ ενδιαφέρον έχει, και ελπίζω να μας δείξετε και στο μέλλον πως θα γίνει αυτό το ωραίο φυτό!
Καλημερα ,
ηταν ενα απλο κομματι απο κλαδι , χωρις ριζες . Αν ειχε ριζες δεν θα το συζητουσαμε αυτην την στιγμη αλλωστε.
Οταν εχεις ενα κομματι απο κλαδι κ βλεπεις ξυνοντας το οτι εχει πρασινο το cabio [ την πρασινη  επιφανεια  του κλαδιου που βρισκεται κατω απο την ξυλωδη επιφανεια που βλεπεις εξωτερικα ] , εχεις πολυ μεγαλες πιθανοτητες να φτιαξεις ενα φυτο απο το  ''πουθενα ''.
Τοτε ξυνω περιμμετρικα ολη την επιφανεια του κομματιου , αποκαλυπτοντας ολο το πρασινο cabio του σε μια επιφανεια που υπολογιζω οτι θελω να βγουν ριζες κ το φυτευω στην γλαστρα που θα το φιλοξενησει για καμποσο καιρο.
Το βοηθας αν θελεις ριχνοντας κ ορμονη ριζοβολιας [ για να ανεβασεις κ τις πιθανοτητες επιβιωσης του ] ωστε να παραχθουν κ οι ριζες ευκολοτερα .
Το ποτιζεις κατευθειαν σαν να ηταν κανονικο φυτο κ αυτο κανεις μεχρι να ξεκινησει να σου δινει ''κατι ''.
Μετα αφου εχεις χαρεις που οι κοποι σου δεν πηγαν χαμενοι αλλα και  που οι κοροιδιες που ακουγες -μιας κ ποτιζες τοσο καιρο ενα κομματι ξυλου , εχεις ενα φυτο ορατο σε σενα αλλα κ στους αλλους.
Αυτο μπορει να σου παρει απο μηνες , μεχρι κ χρονο .
Δεν βιαζεσαι κ εχεις πιστη σε σενα κ στην μανα φυση
Καλη συνεχεια και δοκιμασε το.
Χωρις λαθη κ δοκιμες δεν θα καναμε τιποτα.
Θα μεναμε στα αυγα μας κ θα κυττουσαμε να συμβαινουν πραγματα γυρω μας , χωρις εμας μεσα σε αυτα.
 
 
These users thanked the author deus x machina for the post:
anilem54 (30 Οκτ 2019, 15:35)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από milly »

Η αληθεια φιλε Harris εχασα τα τελευταια 2 work-shop....Μια τα βαφτισια μια το ποδοσφαιρο του μικρου....Εγω ηθελα να ημουν εκει αλλα ελπιζω στο επομενο να μπορω.Θα σε παρω τηλεφωνο να φερουμε τα μικρα αν μπορουμε. Θα ερθω, ελπιζω να ειναι και ο Νικολας μαζι, ακομα και αν δεν εχω καποιο δεντρο ετοιμο για εργασιες....

anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από anilem54 »

Καλημέρα σε όλους,
Καταπληκτικό το αποτέλεσμα μετά από μόλις ένα χρόνο, μπράβο!
Μου ανοίγει το ενδιαφέρον, μου αρέσουν πολύ οι μπουκαμβίλιες, και έχω κάποιες ερωτήσεις :
Απλό ξύλο από κλάδεμα ήταν, ή είχε ήδη και κάποιες ρίζες; Το βάλατε κατευθείαν στη γλάστρα που φαίνεται στην 2η φωτογραφία (έτσι φαίνεται από την 1η φωτογραφία); Πότε άρχισε να πετάξει καινούργιο κλαδί;
Πολύ ενδιαφέρον έχει, και ελπίζω να μας δείξετε και στο μέλλον πως θα γίνει αυτό το ωραίο φυτό!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από Harris »

deus x machina έγραψε:
28 Οκτ 2019, 08:51
Harris έγραψε:
27 Οκτ 2019, 13:26
Καλησπέρα ούτε και εγώ είμαι δάσκαλος φίλε μου. Όλοι μαζί φτιάχνουμε δέντρα που μας αρέσουν.
Δεν ήρθες στο workshop να το μελετήσουμε!!! Στο επόμενο τότε! :)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους τους φιλους,

Χαρη , τα ατομα που  προανεφερα  -ακομα και τωρα ,  ετσι τα χαρακτηριζω μιας κ ηταν αυτα που με εβαλαν σε οτι κανουμε εδω.
Δεν ειναι κακο να δεχομαστε αλλα κ να δινουμε τον '' ορισμο -χαρακτηρισμο '' αυτον με αυτη την εννοια παντα.
Οσο αφορα τωρα την παρουσια μου στην συγκεντρωση , μαλλον ηταν δυσκολο να ερθω απο εκει που ημουν 
Όλο σε σκεφτομαστε και λεμε που να ειναι ο Νικολας!!!
Αλλα για τον milly το ειπα οτι δεν ηρθε... (για σενα τα βλεπω στο FB οτι εισαι χαμένος στα βουνά!!!) :)
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από deus x machina »

Harris έγραψε:
27 Οκτ 2019, 13:26
Καλησπέρα ούτε και εγώ είμαι δάσκαλος φίλε μου. Όλοι μαζί φτιάχνουμε δέντρα που μας αρέσουν.
Δεν ήρθες στο workshop να το μελετήσουμε!!! Στο επόμενο τότε! :)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους τους φιλους,

Χαρη , τα ατομα που  προανεφερα  -ακομα και τωρα ,  ετσι τα χαρακτηριζω μιας κ ηταν αυτα που με εβαλαν σε οτι κανουμε εδω.
Δεν ειναι κακο να δεχομαστε αλλα κ να δινουμε τον '' ορισμο -χαρακτηρισμο '' αυτον με αυτη την εννοια παντα.
Οσο αφορα τωρα την παρουσια μου στην συγκεντρωση , μαλλον ηταν δυσκολο να ερθω απο εκει που ημουν
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author deus x machina for the post:
Harris (28 Οκτ 2019, 22:29)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα ούτε και εγώ είμαι δάσκαλος φίλε μου. Όλοι μαζί φτιάχνουμε δέντρα που μας αρέσουν.
Δεν ήρθες στο workshop να το μελετήσουμε!!! Στο επόμενο τότε! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από deus x machina »

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Μιχαλη αλλα δεν μπορω να δεχτω την τιμη που μου κανεις ονομαζοντας με '' δασκαλο''.
Στην ομαδα μας ολα τα ατομα μαθαινουν συνεχως κ σιγουρα υπαρχουν παρα πολλοι που ειναι σαφως με μεγαλη διαφορα καλυτεροι.
Το οτι σε βοηθησα στο ξεκινημα ειναι κατι που με ευχαριστει να κανω κ να το συνεχιζω ειναι κατι που με ικανοποιει μεσα μου.
Εχουμε πολυ δουλεια να κανουμε τον χειμωνα κ θα σε ξαναχρειαστω σιγουρα για βοηθεια μιας κ θα ασχοληθουμε με μεγαλυτερα θηρια.
Αλλα μιας κ ανφερεις τον Παναγιωτη κ τον χαρη [ κ την Ρια θα συμπληρωνα εγω ] δραττομαι της ευκαιριας κ εγω με την σειρα μου να ευχαριστησω τους παραπανω που με εβαλαν σε αυτο τον ωραιο χωρο.
Αυτους θεωρω δασκαλους κ οχι την αφεντια μου Μιχαλη
Nihil humanum mihi alienum est

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από milly »

Καλησπερα στους φιλους του forum! Ο Νικος μαζι με τον Harris και τον κ.Παναγιωτη (ευχαριστω για την κρασουλα που μου χαρισατε) ηταν απο τα πρωτα μελη που με εκαναν να νιωσω μελος της παρεας σε μια συναντηση στην Ακαδημιας Πλατωνος. Θυμαμε ακομα δυσταχτικα πως ηθελα να τους γνωρισω και σε δυο λεπτα βρεθηκα να φτιαχνω με τον Νικολα ενα  λυγουστρο σε πετρα. Μετα μπηκα στα πιο δυσκολα μεταφυτευση ενος υπεροχου καπρινου του δασκαλου deus. Ισως το καλυτερο δεντρο που εχω δουλεψει πανω του... Η φιλια μας συνεχιστηκε! Τον θεωρω δικο μου ανθρωπο αν και τον ξερω τοσο λιγο....                                                                                                          Απο ενα απλο ξυλο της φωτο1 βλεπεις την μποκαβιλια να σου κλεινει το ματι και τα υπεροχα ανθοι της να ανοιγουν στις κορυφες των κλαδιων.Ειμαι σιγουρος οτι σε 3-4 χρονια, περνανε γρηγορα η αληθεια ειναι,στα χερια του φιλου μου θα δουμε κατι πολυ ομορφο και θα ειμαι και εγω χαρουμενος που απο το τιποτα θα εχει γινει ενα ωραιο pre-bousai                                                                                                 Γειτονακι σε περιμενω να μου δωσεις τις συμβουλες σου για δυο αγριελεις ξερεις οτι ειμαι δεινος υλοτομος και με φοβαμαι...  

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Τι μπορουμε να κανουμε με αυτο το κομματι ξυλο, με ρωτησες

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλημερα στους φιλους του forum,

πριν απο ενα χρονο περιπου σε μια βολτα μου απο το σπιτι του φιλου κ γειτονα Μιχαλη μεταξυ αλλων μου εδειξε καποια κομματι ξυλου απο μια μπουκαμβιλια που ειχε κλαδεψει .
Μιας κ ηταν ενα απλο κομματι ξυλου αλλα ζωντανο ακομα δεχτηκα την προσκληση - προκληση του για το τι θα μπορουσαμε να κανουμε με αυτο.
Μετα απο ενα χρονο μπορω να πω οτι , κατι καναμε ρε Μιχαλη 
Και καλη συνεχεια να εχουμε 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author deus x machina for the post:
Angelos (25 Οκτ 2019, 21:49)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est
Απάντηση