καλως σας βρηκα! νεος στο χομπι!

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: καλως σας βρηκα! νεος στο χομπι!

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: καλως σας βρηκα! νεος στο χομπι!

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλώς όρισες και από μένα πατριώτη, έναν γέννημα-θρέμμα Λαρισαίο που δεν μένει πια στη Λάρισα. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Εφοδιάσου με μερικά απλά εργαλεία και υλικά για να κάνεις τη δουλεια σου τώρα στην αρχή. Μια ελια/αγριελια, ένας γιουνίπερος ή μια ροδια είναι ότι πρέπει για αρχή. Ειδικά οι μικροί γιουνίπεροι είναι φυτά που μπορείς να μάθεις πάνω τους ενω τα βρίσκεις σε χαμηλή τιμη στα φυτώρια (5-10 ευρώ). Στη Λάρισα υπάρχουν φυτώρια όπου βρίσκω - όποτε πηγαίνω - πολλά είδη νεαρών γιουνίπερων και άλλων μικρών κωνοφόρων σε καλές τιμές. Για το συρμάτωμα, αγόρασε από τα μαγαζια που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό κάποια μέτρα καλώδιο μονόκλωνο σκληρό (όχι το ευκαμπτο) σε δυο τρία διαφορετικά πάχη και θα είσαι εντάξει.

καλή αρχή

Stavross
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Απρ 2020, 13:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: καλως σας βρηκα! νεος στο χομπι!

Δημοσίευση από Stavross »

:greetings-wavegreen: Και εγώ σαν αρχάριος συμφωνώ να μην βιαστείς. Καλύτερα να αποφασίσει η γνώση σου και όχι ο ενθουσιασμός σου. Οι αρχάριοι έχουμε ανάγκη να παίξουμε με τα φυτά και τα χώματα για να φύγει η πρώτη ένταση και να φανεί πιο καθαρά το όλο θέμα . Εγώ διέλυσα κάτι γλάστρες που είχα στην αρχή και αν δεν με σταματούσε η γυναίκα μου θα χαλούσα όλα μας τα φυτά.
  Η σκέψη για ένα γερό φυτό είναι σωστή . Και εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω με έναν γιουνίπερο . Σου προτείνω να διαβάσεις πρώτα- πρώτα το ''Πως μπορεί να γίνει Μπονσαι ένα δέντρο γιαμαντόρι '' Το έχουν βάλει εκεί στην αρχή τα παιδιά να ''αναβοσβήνει'' για να το βλέπουμε , έχει σημασία και θα το καταλάβεις γιατί. Καλώς όρισες συνάδελφε και συγνώμη για τις υποδείξεις .
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: καλως σας βρηκα! νεος στο χομπι!

Δημοσίευση από IvanSak »

Καλώς ήρθες! Χρόνια πολλά Χριστός ανέστη. Όπως είπε και ο κύριος Jean-Zac το forum έχει να σου λύσει όλες σου τις απορίες,
όρεξη να υπάρχει.

Ανυπομονώ να δω τα πρώτα σου έργα, και να αποκτήσεις και εσύ το μικρόβιο τον bonsai
Καλή αρχή!
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: καλως σας βρηκα! νεος στο χομπι!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Καλώς ήλθες και Χρόνια Πολλά και σε εσένα.
Διάβασε το φόρουμ και θα δεις ότι υπάρχουν απαντήσεις στα ερωτήματά σου.
Πάντως φυτά πού αντέχουν τά λάθη ενός αρχάριου είναι η αγριοελιά και ο άρκευθος-γιουνίπερος.
Για τά σύρματα εγώ προσωπικά όταν άρχισα χρησιμοποιούσα μονόκλωνα ηλεκτρικά καλώδια.
Τότε δεν υπήρχε ίντερνέτ πόσο μάλλον πηγές για προμήθεια ειδικών συρμάτων.
Για τά εργαλεία είναι νωρίς να ανησυχείς. Ένα ψαλίδι-κλαδευτήρι σαν αυτό πού κλαδεύουν τά αμπέλια
και ένα μικρό πού ψαλιδίζουν το μουστάκι σού αρκούν. Τά υπόλοιπα ή θα εφεύρεις ή θα τά φτιάξεις εσύ
ή θα τά αγοράσεις αργότερα.
Βέβαια μπορείς και να παραγγείλεις όλο το σέτ μαζί με σύρματα από κάποιο ειδικευμένο κατάστημα.   

 Ένα μέλος του φόρουμ ο  Lazorik  είναι από την Λάρισα  (Λάρσα !!!)

Στείλε του ΠΜ (προσωπικό  μήνυμα) και ένα μπουκάλι τσίπουρο από την περιοχή σου και πιστεύω θα βρεθείτε.  

 https://www.bonsaiforum.gr/memberlist.php?mode=viewprofile&u=4020
 

Topic author
kouman1983
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Απρ 2020, 16:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καλως σας βρηκα! νεος στο χομπι!

Δημοσίευση από kouman1983 »

χρονια πολλα σε ολους! Καλως σας βρηκα ! ειμαι νεος στο χομπι και εχω καποιες μερες που διαβαζω και βλεπω βιντεο ... πια ειναι ευκολα φυτα για να ξεκινησει ενας αρχαριος? απο που μπορουμε να αγορασουμε συρμα  και διαφορα εξαρτηματα που θα μας βοηθησουν στην εξεληξη  του χομπι? εαν ειναι καποιος απο θεσσαλια ας μου πει !
Απάντηση