Safari από έναν νεο !!!

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Τίποτα καλή επιτυχία
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

θα το εχω υπ'οψη μ Dim  σ ευχαριστω πολυ .
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Ατσερ μην πάρεις κόκκινο αλλά κάποιο άλλο χρώμα είναι πιο ανθεκτικά
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

Harris έγραψε:
06 Σεπ 2018, 14:11
Καλώς τον./ Πάρε μια ελιά και ενα Acer :) 
Ελια πηρα ηδη βεβαια εκανα λαθος οσο αφορα μεγεθος κλπ αλλα δεν πειραζει θα την αφησω ν μεγαλωσει οπως μ προτειναν φυσιολογικα και θα την περιποιηθω αργοτερα μετα απο χρονακια π θ μ αρεσει ο κορμος της.. προς το παρον λεω ν ψαξω στις ελιες μας στα χωριαφια για τπτ καλο χαχ   Ευχαριστω για τν συμβουλη θα το ψαξω και το Acer
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον./ Πάρε μια ελιά και ενα Acer :) 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

Hfestion έγραψε:
04 Σεπ 2018, 18:53
Παναγιώτης24 έγραψε:
04 Σεπ 2018, 16:39
vaggelakos7 έγραψε:
04 Σεπ 2018, 11:41
Δεν υπάρχουν δέντρα εσωτερικου χωρου. Ισως οι φίκοι αλλα γιατί να έχεις ένα δέντρο μέσα στο σπίτι;
Στο φορουμ τα διαχωριζει.. εξηγησα τον λογο πιο πανω.. δεν εχω σταθερη οικια και δεν μπορεις να ξερεις οταν αλλαζεις σπιτια τι χωρο θα εχεις για τ δενδρο σου. 
Χχχμμ, έξτρα δυσκολία.
Δεν υπάρχουν δέντρα εσωτερικό χώρου, απλά κάποια τροπικά δέντρα μπορούν να προσαρμοστουν.
Οι εσωτερικοί χώροι έχουν περισσότερη υγρασία, λιγότερο αερισμό και ελάχιστο ήλιο.
Μπορει να πας σε μια δημόσια υπηρεσία και να δεις σεφλέρα η φικο ξεχασμένο για 30-40 χρόνια και να ζει κανονικά. Όμως λογικά δεν θα αναπτύσσεται σωστά. Αν πας σε κάποιο φυτώριο ή ανθοπωλείο θα σου πουν ότι υπάρχουν φυτά - δέντρα εσωτερικου χώρου. Στα αλήθεια όμως υπάρχουν? Μπορεί να ζήσει ένα φυτό σε μια σπηλιά η ένα δωμάτιο?

Θέλει σκέψη στο τι δέντρο θα διαλέξεις και τι υποστρωμα θα του βάλεις. Τώρα έχεις εξωτερικό χώρο? 
οχι δεν εχω αλλα απο μετα τα χριστουγεννα ελπιζω και θα κοιταξω ν εχω...! θα μ αρεσε παντως να ξεκινησω με 2 π.χ ενα φυλλοβολο και ενα αειθαλες. Κατι σε ανθεκτικο παντως χαχ
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Hfestion »

Παναγιώτης24 έγραψε:
04 Σεπ 2018, 16:39
vaggelakos7 έγραψε:
04 Σεπ 2018, 11:41
Δεν υπάρχουν δέντρα εσωτερικου χωρου. Ισως οι φίκοι αλλα γιατί να έχεις ένα δέντρο μέσα στο σπίτι;
Στο φορουμ τα διαχωριζει.. εξηγησα τον λογο πιο πανω.. δεν εχω σταθερη οικια και δεν μπορεις να ξερεις οταν αλλαζεις σπιτια τι χωρο θα εχεις για τ δενδρο σου.
Χχχμμ, έξτρα δυσκολία.
Δεν υπάρχουν δέντρα εσωτερικό χώρου, απλά κάποια τροπικά δέντρα μπορούν να προσαρμοστουν.
Οι εσωτερικοί χώροι έχουν περισσότερη υγρασία, λιγότερο αερισμό και ελάχιστο ήλιο.
Μπορει να πας σε μια δημόσια υπηρεσία και να δεις σεφλέρα η φικο ξεχασμένο για 30-40 χρόνια και να ζει κανονικά. Όμως λογικά δεν θα αναπτύσσεται σωστά. Αν πας σε κάποιο φυτώριο ή ανθοπωλείο θα σου πουν ότι υπάρχουν φυτά - δέντρα εσωτερικου χώρου. Στα αλήθεια όμως υπάρχουν? Μπορεί να ζήσει ένα φυτό σε μια σπηλιά η ένα δωμάτιο?

Θέλει σκέψη στο τι δέντρο θα διαλέξεις και τι υποστρωμα θα του βάλεις. Τώρα έχεις εξωτερικό χώρο?

Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

vaggelakos7 έγραψε:
04 Σεπ 2018, 11:41
Δεν υπάρχουν δέντρα εσωτερικου χωρου. Ισως οι φίκοι αλλα γιατί να έχεις ένα δέντρο μέσα στο σπίτι;
Στο φορουμ τα διαχωριζει.. εξηγησα τον λογο πιο πανω.. δεν εχω σταθερη οικια και δεν μπορεις να ξερεις οταν αλλαζεις σπιτια τι χωρο θα εχεις για τ δενδρο σου.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Δεν υπάρχουν δέντρα εσωτερικου χωρου. Ισως οι φίκοι αλλα γιατί να έχεις ένα δέντρο μέσα στο σπίτι;

Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

Οτιδήποτε ανθεκτικό εσωτερικού χώρου κατά προτίμηση ειναι καλοδεχούμενο .. Ευχαριστώ πολύ με τις φωτογραφίες τώρα κατάλαβα τι να ψάχνω γιατί πήγαινα πολύ σαν θύμα . Γενικά σε τι τιμές κυμαίνονται τέτοιου μεγέθους δένδρα ; Επειδή η δουλειά μου με θέλει να μετακομίζω συχνά δεν γνωρίζω αν θα έχω πάντα εξωτερικό χώρο για τα δενδράκια που πρόκειται να αποκτήσω γι' αυτό λεω να μην επιλέξω εξωτερικού χώρου τουλάχιστον για αρχή. Ευχαριστώ πολύ !
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από G1908 »


Topic author
Παναγιώτης24
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 00:07
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Safari από έναν νεο !!!

Δημοσίευση από Παναγιώτης24 »

Καλησπέρα σας ! Απο αυριο θ αρχίσω ν γυρνάω τ φυτώρια εδω στην Αθηνα αλλα θελω βοήθεια διότι μεχρι στιγμης εχω κανει 2 λαθος επιλογές ως προς το μέγεθος ! Είχα πληροφορηθεί λαθος οτι πρεπει να το παρω μικρο το δεντράκι και να το μεγαλώσω απευθείας σε μικρές γλάστρες-ποτ. Οποίος μπορει να μου
Πει μια γνώμη απο την εμπειρία του ως προς τι δεντράκι να κοιτάξω αλλα και τι μέγεθος περίπου θα ηταν τ ιδανικό για ενα ξεκίνημα σε νεο ! Θα βοηθουσε πολυ ενα παράδειγμα απο φωτογραφίες αν εχει κανενας ωστε να παρω μια ιδέα προς τα που να προσανατολιστω. Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Απάντηση