Επιλογή δέντρου φυτωρίου

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Επιλογή δέντρου φυτωρίου

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς ήρθες και καλή αρχή.
Εγώ άρχισα με μια αγριελιά.
Για το γιουνίπερο ξέρω ότι είναι ανθεκτικός αλλά στο τελευταίο workshop που έκανε μια παρουσίαση ο κύριος Νίκος άκουσα ότι μπορεί να αργήσει να αναπτυχθεί ή έτσι κατάλαβα.
Αν κατάλαβα λάθος διορθώστε με.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Επιλογή δέντρου φυτωρίου

Δημοσίευση από myrtilos »

Για το πότισμα θα προσαρμοστείς αναλόγως των απαιτήσεων του κάθε φυτού,όπως και για κάθε από τα υπόλοιπα ''κανονικά''
φυτά σου.
Για τη γλάστρα συνήθως κάνουμε αλλαγή γλάστρας(λίγο μαγαλύτερη)γιατί στα φυτώρια είναι σε μικρές γλάστρες και τα φυτά ασφυκτιούν,επίσης στην αρχή δεν πειράζεις ριζικό σύστημα και περιμένεις να δεις την εξέλιξη του.
Όλα όσα γράφω δεν είναι απαράβατοι κανόνες αλλά η πεπατημένη οδός,ελπίζω να καταλαβαίνεις.
Προχώρα νοητικά στην τέχνη κι ο μπούσουλας θα σου βγει.

Topic author
biobio
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Μαρ 2018, 17:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Επιλογή δέντρου φυτωρίου

Δημοσίευση από biobio »

myrtilos έγραψε:Μη σε αγχώνει και τόσο πολύ τι θα αγοράσεις για πρώτη φορά,είναι δύσκολο να αποκτήσεις κάτι που να πληρεί όλα τα κριτήρια.
Σκοπός για αρχή είναι να έχεις κάτι να ασχοληθείς, να τροφοδοτήσεις το μυαλό σου με σκέψεις, αν αυτό σου δημιουργήσει αγάπη για την τέχνη θα καταλάβεις τι δεντράκια θα αγοράζεις στο μέλλον.
Για αρχή σε συμβουλεύω να μην ενθουσιαστείς με ότι κι αν δεις(εκτός αν σε συνοδεύει κάποιος έμπειρος).
Μη δώσεις πολλά χρήματα(όχι πάνω από 10-15 ευρώ για κάθε δεντράκι),μπορεί να υπάρχει κάτι αξιόλογο που να αξίζει και παραπάνω αλλά αυτό πρέπει να σου το αξιολογήσει ένας γνώστης της τέχνης.
Υπάρχει η δυνατότητα να φωτογραφίσεις το "υποψήφιο¨ δεντράκι και να το ''ανεβάσεις''προς αξιολόγηση στο φόρουμ.
Αγόρασα αρκετά δεντράκια στην αρχή χωρίς προοπτική(λόγω απειρίας) αλλά δεν είχα δώσει πολλά χρήματα οπότε δεν μετάνιωσα και τώρα τα απολαμβάνω σαν απλά δέντρα έστω και χωρίς προοπτική.
Καλή αρχή.
Να σαι καλά, όχι εντάξει δεν αγχώνομαι απλά θέλω να επιλέξω κάτι σωστό όχι τέλειο για πρώτη φορά, αλλά μάλλον θα είναι δύσκολο λόγω απειρίας.

Το καλό είναι ότι εφόσον θα κλαδευτεί τον χειμώνα αν δεν κάνω λάθος, εκτός αν μπορώ κ πιο νωρίς, τότε έχω χρόνο να επιλέξω.

Επίσης έχω ένα φυτώριο που παίρνω πράγματα όποτε έχω κ το θάρρος να φωτογραφίσω κάποια κ να τα δούμε μαζί, όταν έρθει η ώρα θα πάω αρχικά για έναν γιουνεπερο η μια ελιά ότι μου κάνει κλικ περισσότερο. Νομίζω ότι από θέμα αντοχής είναι καλή επιλογή κ τα δυο.

Αν το παρω πχ μέσα στην άνοιξη τότε θα το έχω στην γλάστρα του φυτωρίου ποτίζοντας κ ταΐζοντας όπως τα αλλά ´κανονικά´ φυτά που έχω σωστά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Επιλογή δέντρου φυτωρίου

Δημοσίευση από myrtilos »

Μη σε αγχώνει και τόσο πολύ τι θα αγοράσεις για πρώτη φορά,είναι δύσκολο να αποκτήσεις κάτι που να πληρεί όλα τα κριτήρια.
Σκοπός για αρχή είναι να έχεις κάτι να ασχοληθείς, να τροφοδοτήσεις το μυαλό σου με σκέψεις, αν αυτό σου δημιουργήσει αγάπη για την τέχνη θα καταλάβεις τι δεντράκια θα αγοράζεις στο μέλλον.
Για αρχή σε συμβουλεύω να μην ενθουσιαστείς με ότι κι αν δεις(εκτός αν σε συνοδεύει κάποιος έμπειρος).
Μη δώσεις πολλά χρήματα(όχι πάνω από 10-15 ευρώ για κάθε δεντράκι),μπορεί να υπάρχει κάτι αξιόλογο που να αξίζει και παραπάνω αλλά αυτό πρέπει να σου το αξιολογήσει ένας γνώστης της τέχνης.
Υπάρχει η δυνατότητα να φωτογραφίσεις το "υποψήφιο¨ δεντράκι και να το ''ανεβάσεις''προς αξιολόγηση στο φόρουμ.
Αγόρασα αρκετά δεντράκια στην αρχή χωρίς προοπτική(λόγω απειρίας) αλλά δεν είχα δώσει πολλά χρήματα οπότε δεν μετάνιωσα και τώρα τα απολαμβάνω σαν απλά δέντρα έστω και χωρίς προοπτική.
Καλή αρχή.

Topic author
biobio
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Μαρ 2018, 17:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιλογή δέντρου φυτωρίου

Δημοσίευση από biobio »

marios έγραψε:Καλημέρα, να πάρεις και απο τα δυο δέντρα. Να έχουν χοντρό κορμό 5-6 εκατοστά ή έστω πάνω απο 3 εκ κορμό για την ελιά. Γιουνίπερο θα βρεις εύκολα με χοντρό κορμο.
Το σχήμα όμως είναι και θέμα εμπειρίας.
Να έχουν υγεία μην πάρεις κάτι με αρρώστια.
Μμμμμ καλά για το σχήμα δύσκολο αλλά θα κάνω ότι μπορώ, θα ψάξω για χοντρό κορμό στην βάση κ χαμηλή διακλάδωση έτσι ώστε να μπορώ να παίξω μάλλον....

Έτσι κ αλλιώς αν δεν κάνω λάθος θα μπορέσω να κλαδέψω τον χειμώνα όποτε δεν βιάζομαι να παρω κάτι, σωστά ;

Επίσης είναι καλύτερο με κάθετα κλαδιά η οριζόντια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Επιλογή δέντρου φυτωρίου

Δημοσίευση από marios »

Καλημέρα, να πάρεις και απο τα δυο δέντρα. Να έχουν χοντρό κορμό 5-6 εκατοστά ή έστω πάνω απο 3 εκ κορμό για την ελιά. Γιουνίπερο θα βρεις εύκολα με χοντρό κορμο.
Το σχήμα όμως είναι και θέμα εμπειρίας.
Να έχουν υγεία μην πάρεις κάτι με αρρώστια.

Topic author
biobio
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Μαρ 2018, 17:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επιλογή δέντρου φυτωρίου

Δημοσίευση από biobio »

Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να πάω στο φυτώριο να παρω ένα δεντράκι για πειραματισμό, όποτε λόγω κ απειρίας θέλω κάτι ανθεκτικό.

Σκέφτομαι για γιουνιπερο η καμία ελιά, τι λέτε ;
Επίσης τι να κοιτάξω κ τι να προσέξω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση