Arando

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Απάντηση

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Arando

Δημοσίευση από Rockystef »

Paulos έγραψε:
28 Ιουν 2022, 14:22
Με τέτοια φυτα μπορεις να κατασκευάσεις κήπους της μιας παλάμης.
viewforum.php?f=53


 
Ευχαριστώ για το σχόλιο. Ούτε που είχε περάσει από το μυαλό. Ελπίζω να φυτρώσουν οι σπόροι που άφησα στη γλάστρα από όπου συνέλεξα τα υπόλοιπα να φτιάξω το "δασάκι" για να το προσπαθήσω!
 
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Arando

Δημοσίευση από Paulos »

Με τέτοια φυτα μπορεις να κατασκευάσεις κήπους της μιας παλάμης.
viewforum.php?f=53
These users thanked the author Paulos for the post:
Rockystef (29 Ιουν 2022, 14:01)
Rating: 7.14%
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Arando

Δημοσίευση από Rockystef »

Δεν ξέρω αν αξίζει ένα τέτοιο ποστ σε αυτή την ενότητα, αλλά ήταν ότι πιο ταιριαστό βρήκα

Πριν από 3 χρόνια ήρθε στα χέρια μου ένα κλωνάρι με ένα παχύφυτο του οποίου το όνομα αγνοούσα μέχρι πριν λίγο καιρό. Μιλάω για το είδος Αράντο ή Καλαγχόη. Θα πω ότι το έβρισκα ιδιαιτέρως άσχημο και δεν το πρόσεχα καθόλου. Αυτό όχι απλά επέζησε αλλά πασχίζω να το αφαιρώ από άλλες γλάστρες, ενώ το είδα να έχει πλέον φυτρώσει και σε άλλες γλάστρες των από κάτω ορόφων στην πολυκατοικία.

Σε κάποια φάση πήρα την απόφαση να φτιάξω ένα δασάκι με όσα κλωναράκια είχα στη γλάστρα μου. Αναζήτησα γλάστρα κατάλληλη, αλλά αφού απέτυχα σκέφτηκα να φτιάξω κάτι σε ζαρντινιέρα για αρχή και αν μου αρέσει τελικά, κάποτε το αναβαθμίζω. Προσωπικά, θα πω ότι οι φωτογραφίες που παραθέτω το αδικούν. Πλέον έχω μια σύνθεση που μου αρέσει να βλέπω σε αντίθεση με αυτό που έλεγα άσχημο.

Πολύ διασκέδασα τη διαδικασία. Θα θελα μια γνώμη κι από σας, αν πιστεύεται ότι αξίζει να προσπαθήσω μελλοντικά για κάτι ακόμα καλύτερο, αν έχετε κάποιες ιδέες. Πάντως, προσπάθησα να εφαρμόσω τεχνικές που είδα για μικρογραφίες στο φόρουμ. Δεν ξέρω αν φαίνεται. 

Υ.Γ.: Ζει και ένα δεινοσαυράκι από κίντερ σε αυτό το Αραντοδάσος :P
Arando-25.06.2022(1).jpg
Arando-25.06.2022(2).jpg
Arando-25.06.2022(4).jpg
Arando-25.06.2022(5).jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση