Saikei - πρώτη προσπάθεια

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Απάντηση

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από geokorg »

Όπως και να έχει, το ταλέντο και το μεράκι δεν κρύβονται. Bravo σου Γιώργο!
Κι' άλλο ένα bravo για το ότι μοιράστηκες την λεπτομερή περιγραφή της τεχνικής, στην κατασκευή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Εδώ και πολύ καιρό κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την επιλογή των δέντρων στο συγκεκριμένο τοπίο (αγριελιά και φιλίκι). Αποφάσισα λοιπόν να τα αντικαταστήσω, τα έβγαλα και τα φύτεψα σε γλάστρες σαν μεμονωμένα δεντράκια για να αναπτυχθούν, ελπίζοντας κάποτε να τα διαμορφώσω σε μπονσάι.
Στη θέση τους φύτεψα έξι μικρές λυγαριές, η μία έχει διπλό κορμό και φαίνονται σαν επτά.
Πιστεύω ότι τα δεντράκια αυτά "δένουν" καλύτερα με το "βράχο" αλλά και μεταξύ τους γιατί προέρχονται από το ίδιο δέντρο, έχουν όλα την ίδια φορά σαν να τα χτυπά ο άνεμος, ενώ επίσης το είδος ταιριάζει καλύτερα με τα βρύα μια και όλα αγαπούν την πολλή υγρασία.
Το λάθος που πιστεύω πως έκανα είναι ότι στην κορυφή του τοπίου έβαλα τα πιο μεγάλα σε μέγεθος δέντρα. Μου φαίνεται πως θα είχα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα εάν αυτά είχανε μπει κάτω και επάνω έβαζα δυο μικρότερα.
saikei λυγαριες.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
vaskospro (05 Ιαν 2021, 22:13)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Γιώργο! Φοβερός είσαι. Πολύ ωραία δουλειά έχεις μεράκι και φαίνεται. Τα που είναι πραγματικά πάρα πολύ καλά!
Ίσως μια μέρα ασχοληθώ.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Livstaras »

Πολύ ωραία δουλειά, και πολύ λεπτομερής παρουσίαση της διαδικασίας.
Ευχαριστώ πολύ!
Γιώργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από dimitrisf »

πολυ ομορφα τα ποτ,αληθεια τελεια δουλεια
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Livstaras έγραψε:
11 Ιουν 2019, 06:22
Δεν έχω λόγια, είναι πάρα πολύ όμορφο.
Είχα σκεφτεί να κάνω κάτι παρόμοιο με άλφα μπλοκ, αλλά το φελιζολ είναι πολύ καλύτερο. Με τι χρώμα το βάφεις μετά;
 Με alfablock έφτιαξα ένα ποτ που μου βγήκε πολύ ωραίο. Δυστυχώς δεν έχω φωτο να το δείξω. Χρησιμοποίησα πολλές φορές φελιζόλ ως υλικό για κατασκευή ποτ οπότε είχα εμπειρία κατά την κατασκευή του βράχου saikei.
Προσωπικά συνιστώ το φελιζόλ για την κατασκευή βράχου διότι είναι ελαφρύ, δουλεύεται εύκολα και το βρίσκεις παντού πεταμένο. Η δε σειρα ενεργειών κατασκευής έχει ως εξής:

-  Διαλέγω τα κομμάτια φελιζολ που μου κάνουν και τα κολλάω μεταξύ τους με ξυλόκολλα για να φτιάξω το γενικότερο σχήμα που με ενδιαφέρει. Δεν χρησιμοποιώ σουπερ γκλου ή άλλη κολλα παρόμοιων συστατικών γιατι λιώνει το φελιζολ αντι να το κολλήσει.
Όταν βάζω την κόλλα, τα κομμάτια φελιζόλ τα συγκρατώ  μεταξύ τους με οδοντογλυφίδες ή κομμάτια από καλαμάκια από σουβλάκια, τα οποία πιέζω μέσα στο φελιζόλ για μην εξέχουν. Μόλις κολλήσουν (μετά από 24 περίπου ώρες) η κατασκευή γίνεται πολύ πιο σταθερή.

-Αφού βεβαιωθώ ότι η κόλλα στέγνωσε, χρησιμοποιώ κολλητήρι καλωδίων για να σκαλίσω το ενιαίο πλέον φελιζόλ λιώνοντάς το. Από το κολλητήρι βγάζω τη μύτη του (η οποία ξεβιδώνεται απο τη θέση της) γιατι με το στέλεχος  προχωράει πιο γρήγορα η δουλεια. Χρησιμοποιώ τη μύτη στο κολλητήρι μόνον για τις λεπτομέρειες.

- Μετά τη γλυπτική καθαρίζω το φελιζολ από τα σαθρα υπολείμματα και το επόμενο στάδιο είναι η επάλειψη με κόλλα πλακιδίων. Την χρησιμοποιώ και αυτή αρκετά αραιωμένη ώστε να περνιέται με πινελάκι. Μπορεί να χρειαστεί 2-4 στρώσεις  μεχρι να δεις ότι το φελιζολ ειναι πλεον σκληρο, αδιαβροχοποιημένο και σταθερό 

-Για το βαψιμο χρησιμοποιώ πλαστικο ακρυλικο χρωμα για τους τοίχους ή άλλο χρώμα βάσεως νερού. Αποφεύγω τα χρώματα διαλύτου διότι εαν καπου στις στρώσεις κολλας πλακιδίων υπάρχει κενό μπορεί ο διαλύτης να λιώσει το φελιζολ αν ελθουν σε επαφή. Την αποχρωση και τα "νερά" της πέτρας την πετυχαίνω χρησιμοποιώντας διαφορα χρώματα ώστε το αποτέλεσμα να δίνει την όψη που θέλω.

-Τέλος , μετά το βάψιμο, περνάω δυο χέρια λούστρο θαλάσσης (αυτό που είναι για ξύλα, κάνει την καλύτερη δουλεια) ή καποιο άλλο σκληρό βερνίκι. Σε αυτή τη φάση δεν φοβάμαι τον διαλύτη που περιέχει το λούστρο γιατι το φελιζόλ προστατεύεται πλεον απο πολλές στρώσεις διαφόρων υλικών.

Παρακάτω έχω καποιες φωτο απο ποτ που εφτιαξα με τον τρόπο αυτό. Στην κατασκευή ποτ πρεπει να προσθέτεις τοσο περισσότερες στρώσεις κόλλας πλακιδίων όσο πιο βαρύ θα είναι το περιεχόμενο του ποτ. Εννοείται ότι παντα δίνουμε ιδιαίτερο πάχος στο δάπεδο της γλαστρας. 

Επίσης, στην κατασκευή ποτ μπορεις να  τρίψεις το φελιζόλ με γυαλόχαρτο πριν την επάλειψη με κολλα πλακιδίων ώστε να λειάνεις τις επιφάνειες του.

Σε περιπτωση που ξεχασα κάτι ευχαρίστως να δωσω ό,τι διευκρίνηση χρειαστεί σε όσους αποφασισουν να ασχοληθούν με ανάλογες κατασκευές.

DSC04127.JPG
DSC04133.JPG
DSC04134.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
Livstaras (12 Ιουν 2019, 06:15) • vaskospro (05 Ιαν 2021, 22:06)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Harris »

Απίστευτη δουλειά. Πολύ μεράκι εχεις και φαίνεται στις λεπτομέριες! Ελπίζω να δουμε και άλλα τέτοια ωραία saikei!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Livstaras »

Δεν έχω λόγια, είναι πάρα πολύ όμορφο.
Είχα σκεφτεί να κάνω κάτι παρόμοιο με άλφα μπλοκ, αλλά το φελιζολ είναι πολύ καλύτερο. Με τι χρώμα το βάφεις μετά;
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Hfestion έγραψε:
10 Ιουν 2019, 23:41
Εδώ και καιρό παρακολουθώ τα δεντρά σου και νιώθω ότι το σε κάθε σου εργασία - διαμόρφωση το διασκεδάζεις.

Πολύ ωραίο το saikei σου! Περιμένω update το φθινόπωρο
ευχαριστώ πολύ. Φυσικά και το διασκεδάζω, αλλιώς τι χόμπι θα ήτανε!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Hfestion »

Εδώ και καιρό παρακολουθώ τα δεντρά σου και νιώθω ότι το σε κάθε σου εργασία - διαμόρφωση το διασκεδάζεις.

Πολύ ωραίο το saikei σου! Περιμένω update το φθινόπωρο

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Antonios »

Σούπερ φίλε Γιώργο πολύ καλή δουλειά αφού έφτιαξες το πρώτο σου έτσι φαντάσου τι θα κάνεις στα επόμενα...... Πολύ καλά δεντράκια για sakei πάντως είναι και μικροί γιουνιπερο αν βρεις στριμοχνονται εύκολα στην πετρα. Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Antonios έγραψε:
10 Ιουν 2019, 21:14
Είναι τέλειο μπραβο ένα από τα καλύτερα που έχω δει η πέτρα είναι φυσική η το κατασκευασες?
Η πέτρα είναι από κομμάτια φελιζόλ που τα έδωσα σχήμα, τα άλειψα με κόλλα πλακιδίων και τα έβαψα

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Antonios »

Είναι τέλειο μπραβο ένα από τα καλύτερα που έχω δει η πέτρα είναι φυσική η το κατασκευασες?
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Saikei - πρώτη προσπάθεια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Δεν έγινε όπως το είχα στο μυαλό μου αλλά ήταν η πρώτη μου προσπάθεια.
Το ολοκλήρωσα πριν 2 εβδομάδες περίπου
Πιστευω οτι θα βελτιωθεί όταν με τον καιρό τα δεντράκια αναπτύξουν  πλήρες φύλλωμα και γίνει μια αρχική διαμόρφωση
Προς το παρόν ψεκάζω με νερό τα βρύα 2-3 φορές ημερησίως μήπως και καταφέρω να τα διατηρήσω όσο πιο πράσινα γίνεται
DSC04293.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
dimitrisf (10 Ιουν 2019, 21:59) • Hfestion (10 Ιουν 2019, 23:34)
Rating: 14.29%
Απάντηση