ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Συναντήσεις εργασίας των μελών (workshops)
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από stelios »

Ωραία ελπίζω να έρθω φέτος στην κοπή πίτας.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Harris »

Ετοιμαστείτε για την ΠΙΤΑ !!!! 25/2/2018 !!!! ;) Θα γίνει ενημέρωση! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από sinaf »

Harris έγραψε:Εγώ ξέρω ότι ο karesansui κρατήθηκε και δεν ψωνισε τίποτα!!!
Κρατήθηκε γιατί κάποιοι, ονόματα δεν λέμε :whistle: , φρόντισαν να φορτώσουν από νωρίς το station wagon του με τα δέντρα τους. :angry-cussingblack:
:laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: 
Εγώ ξέρω ότι το στοιχείο της αυτοσυγκράτησης προσδιορίζει και τους έμπειρους του χώρου :character-oldtimer: , από όποια σκοπιά κι αν το δει κάποιος! 

Spyreas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Σεπ 2016, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Spyreas »

Συγχαρητηρια για το επιτυχημένο σαφάρι!
Πότε θα επαναληφθεί για να συμμετάσχουμε κι εμείς που το χασαμε;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Harris »

Εγώ ξέρω ότι ο karesansui κρατήθηκε και δεν ψωνισε τίποτα!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Hfestion »

Ήταν να έρθω κι εγώ (μετά από πολύ καιρό) , αλλά δε κατάφερα να ξυπνήσω.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από sinaf »

Ορίστε, αλλα να επισημάνω ότι δεν έμεινε μία για virtual! Ίσα-ίσα μου έφτασε και η βενζίνη για να επιστρέψω σπίτι! :laughing-rolling:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

sinaf έγραψε: Ο απολογισμός μου:
3 ροδιές νάνες (7,5€), 1 πεύκο (pinus mugo)  (2,5€) και 1 άρκευθος (15€) μαζί με ένα δώρο-έκπληξη, ένα δεντρολίβανο cascade!
Καλορίζικα !!!!!!!    :obscene-drinkingcheers:
Καταξοδεύτηκες !!!!!     :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Θα ήθελα να δώ καλύτερα αυτό το τμήμα αλλά να το φωτογραφίσεις στο ύψος των ματιών σου.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από sinaf »

Ήταν μία πολύ ωραία εμπειρία και έγιναν καλές αγορές σε χαμηλές τιμές. Ο Harris σαν έμπειρος ανιχνευτής μας οδήγησε σε πολλά φυτώρια των βορείων προαστίων και χόρτασε το μάτι μας από κάθε λογής δέντρο. Τις δικές μου αγορές τις έκανα από το φυτώριο του κύριου Θοδωρή. Για την ακρίβεια, ήταν χώρος παραγωγής. Με πρώτη ματιά δεν σου γέμιζε το μάτι, καθώς ίσως και λόγω εποχής δεν υπήρχε μεγάλη ποικιλία, ωστόσο υπήρχαν λίγα και καλά για το σκοπό το δικό μας. Ο κύριος Θοδωρής ήταν πολύ έντιμος και εξυπηρετικός και για κάθε δέντρο που επιλέγαμε είχε και από μία συμβουλή (μόνο ο Θάνος αγνόησε τη συμβουλή του για το μπλέ πεύκο! :violin:).
Ο απολογισμός μου:
3 ροδιές νάνες (7,5€), 1 πεύκο (pinus mugo)  (2,5€) και 1 άρκευθος (15€) μαζί με ένα δώρο-έκπληξη, ένα δεντρολίβανο cascade!
Ευχαριστώ για την παρέα τους όλους τους φίλους που μπόρεσαν να έρθουν, το Νικόλα που μας έκανε την τιμή να έρθει από τόσο μακριά, τον πιτσιρικά του Γιώργου για τη ζωντάνια και την ανεμελειά που μετέδωσε και το Γιάννη (JZ) ο οποίος είναι θερμός υποστηρικτής και σταθερή αξία για το bonsaiforum.gr. Οι περισσότεροι δεν τον γνωρίζουμε εξ όψεως, ωστόσο τον γνωρίζουμε μέσα από τα γραφόμενά του στο φόρουμ και τις από καρδιάς πράξεις του.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από thanos75 »

Νικολας72 έγραψε: επειδή αγοράσαμε τα ίδια (με εξαίρεση το πεύκο), πότε σκέφτεσαι να αρχίσεις και τί εργασίες στο λιγουστρίνι και την ροδίτσα? Την τριανταφυλλιά θα την φυτέψεις σε χώμα ή σε γλάστρα? Τώρα ή αργότερα;
Η αλήθεια είναι ότι ήδη έκανα κάποιες εργασίες:
στο πεύκο κλάδεψα τα ξερά κλαδάκια που είχε, το έβγαλα από τη γλάστρα χωρίς να σπάσω τη μπάλα και την επανατοποθέτησα αφού πρόσθεσα από κάτω καινούργιο υπόστρωμα. Συμπλήρωσα και από πάνω.
το λιγουστρίνι και τη ροδίτσα τα κλάδεψα κανονικά. 
την τριανταφυλλιά την μεταφύτευσα σε γλάστρα.
τι να κάνω, δεν άντεξα! 
είδα και τις εργασίες του κ. JZ και ζήλεψα...
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Νικολας72 »

thanos75 έγραψε:.... Εγώ πήρα ένα λιγουστρίνι (πανασέ), ένα μπλε πεύκο (η αλήθεια είναι ότι όλοι μου το γκαντεμιάσανε ότι δεν θα μου ζήσει :) ), μία ροδίτσα νάνα (άλλη μια δηλαδή), μία τριανταφυλλιά (για να χαρώ) και πολλά (φθηνά!) χώματα...
Καλησπέρα Θάνο,
επειδή αγοράσαμε τα ίδια (με εξαίρεση το πεύκο), πότε σκέφτεσαι να αρχίσεις και τί εργασίες στο λιγουστρίνι και την ροδίτσα? Την τριανταφυλλιά θα την φυτέψεις σε χώμα ή σε γλάστρα? Τώρα ή λίγο αργότερα?

προστέθηκε πρίν 11 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Jean-Zac έγραψε:Εγώ δεν πήγα για σαφάρι αλλά μαζί με την παρέα μου πήγαμε να κλαδέψουμε τα μελλοντικά   πρέ μπονσάι μας.  :laughing-rolling:
.
Φαντάζομαι ότι είναι μάλλον σχεδόν πλεονασμός να σου αναφέρω ότι όλοι οι παρευρισκόμενοι θα ήθελαν να ήσουν κι εσύ παρών... Δεν πειράζει, την επόμενη φορά τους υποσχέθηκα ότι θα σε πάω έστω και σηκωτό... ;)
Όμως, απ' ότι είδα δεν κάθισες με σταυρωμένα τα χέρια. Πολύ ωραία δεντράκια. Στο χώμα Γιάννη? Τί είδους δέντρα? Φυτεμένα ή yamadori (επί το ελληνικότερον...) :greetings-wavegreen:

προστέθηκε πρίν 5 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
Γρηγόρης έγραψε:Ήταν πραγματικά υπέροχα. ...
Βρε Γρηγόρη, δεν έμεινα μέχρι τέλους να δω ποιός πλήρωσε (αισθανόμουν ήδη άβολα που δεν μ' άφηνε ο Χάρης να πληρώσω). Άρα, (και φαντάζομαι ότι δεν έχει αντίρρηση ο Χάρης...) ανακατευθύνω το "ευχαριστώ" για το κέρασμα σε σένα Γρηγόρη. Επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από stelios »

Μπράβο πολύ ωραία περάσατε αν ανεβάζετε και φωτογραφίες ακόμα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Εγώ δεν πήγα για σαφάρι αλλά μαζί με την παρέα μου πήγαμε να κλαδέψουμε τα μελλοντικά   πρέ μπονσάι μας.  :laughing-rolling:
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από thanos75 »

όντως περάσαμε πολύ ωραία! ήταν πολύ χρήσιμη περιήγηση και με ωραία παρέα. Εγώ πήρα ένα λιγουστρίνι (πανασέ), ένα μπλε πεύκο (η αλήθεια είναι ότι όλοι μου το γκαντεμιάσανε ότι δεν θα μου ζήσει :) ), μία ροδίτσα νάνα (άλλη μια δηλαδή), μία τριανταφυλλιά (για να χαρώ) και πολλά (φθηνά!) χώματα.
Παρά το λαϊκό αίτημα φωτογραφίες δεν θα βάλω ακόμα. θα τα δούμε όλα ένα προς ένα (να είστε σίγουροι!) μόλις κάνω τις πρώτες παρεμβάσεις στο καθένα. Όσο για την τριανταφυλλιά, αν και όταν ανθίσει!
Ανυπομονώ για την επόμενη συνάντηση!!!

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Φωτο θα δουμε ????

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Ήταν πραγματικά υπέροχα. Από τις λίγες Δευτέρες που ήρθα στη δουλεία με τόσο καλή διάθεση..
Σαν πιο καινούριος στο χόμπι ήμουν συγκρατημένος και αγόρασα δυο γλαστράκια. Έμαθα όμως πολλά πράγματα ήταν μεγάλο μάθημα για το πώς ψάχνουμε και τι προσέχουμε στα δεντράκια.
Σας ευχαριστώ όλους πραγματικά πάρα πολύ.
Γιώργο ο πιτσιρικάς δεν ενόχλησε καθόλου, ήταν όλα τα λεφτά να σου ζήσει.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Livstaras »

Να ευχαριστήσω και εγώ τους παραβρισκόμενους για την υπομονή τους, και την βοήθεια στο κυνήγι του πιτσιρίκου μου, καθώς και για τις πολύτιμες συμβουλές τους στην επιλογή των δέντρων μου. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να ακολουθήσουμε μέχρι τα burgers, αλλά και πάλι περάσαμε πάρα πολύ καλά.

Χάρη, μια μικρή διόρθωση. Δεν είπα ποτέ ότι θα φέρω κρασί όταν ψήσουμε. Κρασιά είπα… :obscene-drinkingbuddies: :obscene-drinkingbuddies:

 
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

sabtas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 02 Φεβ 2011, 20:13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από sabtas »

Αντε παρουσιαστε τα νεα σας καμαρια!!περιμενουμε με ανυπομονησια!!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Harris »

Νικολας72 έγραψε:Λίγο μετά τις 7 το απόγευμα, home sweet home, με ολιγάριθμο απολογισμό αποκτημάτων (5 μόλις...), αλλά ανεκτίμητο θυσαυρό αφενός τα δύο δώρα από έναν δάσκαλο (respect!!!) και αφετέρου την γνωριμία με άλλους 7 συνχομπίστες και το οτι μοιραστήκαμε για λίγες ώρες την ίδια αδημονία, ψάχνοντας τί

προστέθηκε πρίν  28 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε:Λίγο μετά τις 7 το απόγευμα, home sweet home, με ολιγάριθμο απολογισμό αποκτημάτων (5 μόλις...), αλλά ανεκτίμητο θυσαυρό αφενός τα δύο δώρα από έναν δάσκαλο (respect !!!) και αφετέρου την γνωριμία με άλλους 7 συνχομπίστες και το οτι μοιραστήκαμε για λίγες ώρες την ίδια αδημονία, ψάχνοντας τί μπορεί να κρύβεται στο επόμενο τμήμα του τεράστιου φυτωρίου.

Σας ευχαριστώ όλους ξεχωριστά για την φιλοξενία. Τους περισσότερους ένιωθα πως σας ξέρω από παλιά. Παναγιώτη, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Γρηγόρη, ευχαριστώ για την παρέα και τις παιδικές αναδρομές. Ακούραστε Χάρη, ευχαριστώ για όλα και για το κέρασμα. 

Μέχρι την επόμενη φορά...
O jean zac είναι φοβερός τυπος και σου χάρισε πολύ ωραία δεντρα. Ελπίζω κάποια στιγμή να τον δουν και οι άλλοι φίλοι του φόρουμ. 
Όσο για το κέρασμα δεν με άφησε ο Γρηγόρης επέμενε και τελικά εκείνος σε κέρασε.  :text-lol:
Αγοράστηκαν ωραία δεντρα και προσπάθησα να είναι όσο πιο οικονομικά γίνεται και σε αυτο τα καταφέραμε. Καλά δέντρα και φθηνά. 
Ευχαριστώ από μέρους μου όλη την παρέα περάσαμε όμορφα. Ο καιρός καλός σχετικά και κάναμε και το σαφάρι μας μέχρι τον Ωρωπό! 
Είδες και θάλασσα της Αττικής Νικόλα! Απέναντι η Εύβοια κτλ. Είδες και τα καμμένα. Έγινε καλό τουρ..... ;) και τα μπέργκερ καλά ήταν.
Περιμένω του Φλόριαν τις μπριζόλες!!! Και το κρασί του Γιώργου!  :text-lol:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Lazorik »

Βάλτε καμιά φωτογραφία τι πήρατε.
Απάντηση