Φτιαξτου Μονους ή Μοναχόςςς

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Απάντηση

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Φτιαξτου Μονους ή Μοναχόςςς

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

IvanSak έγραψε:
03 Απρ 2020, 10:13
Συγχαρητήρια! είναι πολύ ωραίο το pot σου.

μήπως με τον καιρό σκληρύνει?

Θα πρότεινα να αφήσεις να στεγνώσει ο πηλός χωρίς να αναμείξεις κάποια κόλλα και μετά να του βάλεις κάποιο βερνίκι (νερού για εξωτερική χρήση) έτσι θα πετύχεις σκληρότητα και στεγανοποίηση.
Παντός είναι μια πολύ ωραία κατασκευή!!👍👍

 
   Το γλαστράκι ο έχω φτιάξει εδώ και ένα μήνα οπότε είναι σίγουρη η τελική του κατάσταση.Η κόλλα χρησιμοποιήθηκε ως σκληρυντικό  και σταγανοποιητικό μέσο. Κατόπιν περάστηκε από 3 χέρια βερνίκι, μέσα έξω .Το αποτέλεσμα στην στεγανότητα είναι επιτυχές. Ενώ το αποτέλεσμα στην σκληρότητα όχι. Δλδ    δεν είναι στην αρχική κατάσταση αλλά δεν είναι και σε μια ικανοποιητική κατάσταση που θα πεις οκ, έγινε σαν πηλός. Οπότε δεν θα το ξαναδοκίμαζα,τουλάχιστον όχι για γλαστράκι.
These users thanked the author Γιώργος.Κ for the post:
IvanSak (03 Απρ 2020, 15:41)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Φτιαξτου Μονους ή Μοναχόςςς

Δημοσίευση από IvanSak »

Συγχαρητήρια! είναι πολύ ωραίο το pot σου.

μήπως με τον καιρό σκληρύνει?

Θα πρότεινα να αφήσεις να στεγνώσει ο πηλός χωρίς να αναμείξεις κάποια κόλλα και μετά να του βάλεις κάποιο βερνίκι (νερού για εξωτερική χρήση) έτσι θα πετύχεις σκληρότητα και στεγανοποίηση.
Παντός είναι μια πολύ ωραία κατασκευή!!👍👍
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Φτιαξτου Μονους ή Μοναχόςςς

Δημοσίευση από RiaDr »

Η προσπάθεια μετράει... 👍
 
These users thanked the author RiaDr for the post:
Γιώργος.Κ (02 Απρ 2020, 23:00)
Rating: 7.14%
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Φτιαξτου Μονους ή Μοναχόςςς

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

      Καλησπέρα σε όλο τον κόσμο.
Μετά την χιονοθύελλα του Απρίλη, εδώ στην Βέροια επανήλθαμε στην πραγματικότητα και στις ηλιόλουστες μέρες.
Έτσι αποφάσισα να ανεβάσω μια προσπάθεια για κατασκευή γλάστρας από πηλό καλλιτεχνίας που στεγνώνει Μοναχόςςς. 
      Η ιδέα δεν είναι δικιά μου όσο αφορά το σχεδιασμό όπως καταλαβαίνετε  αλλά η ιδέα του υλικού σε συνδυασμό με κόλλες είναι. Έφτιαξα λοιπόν το εκμαγείο και πάνω σε αυτό έδωσα την ιδέα κατά προσέγγιση χωρίς να με ενδιαφέρει το αισθητικό  αποτέλεσμα .Όμως θα με ενδιέφερε αρκετά το τεχνικό σκέλος αν το υλικό ανταποκρινόταν στις προσδοκίες μου δλδ σκληρότητα  και αδιαβροχοποίηση.
      Δυστυχώς όμως ενώ με τις κόλλες πέτυχα την αδιαβροχοποίηση, το υλικό αυτό δεν ανταποκρίθηκε όπως θα ήθελα στην σκληρότητα.Όμως η προσπάθεια δεν πήγε χαμένη τελείως αφού μου έδωσε ενα σχετικά καλό αισθητικά αποτέλεσμα και μια γνώση παραπάνω σχετικά με το συγκεκριμένο υλικό.
       Την επόμενη φορά ίσως το προσπαθήσω με κανονικό πηλό αλλά αφού έχω φτιάξει πρώτα το καμίνι.
Συμπέρασμα:Μην το προσπαθήσετε ΔΕΝ....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση