Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από IvanSak »

churu έγραψε:
04 Απρ 2020, 21:17
IvanSak έγραψε:
04 Απρ 2020, 11:03
Άλλο ένα pot είναι έτοιμο να στολίσει το μπαλκόνι. Δυστυχώς δεν έχω κάτι να του βάλω μέσα προς το παρόν...
 


 
Από τι υλικό είναι?? Συμπαθέστατο το ποτ!!
 

 
Το alfablock ειναι οικοδομικό υλικό και  αποτελείται από τσιμέντο, χαλαζιακή άμμο, υδράσβεστο και γύψο. 
 
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.

churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από churu »

IvanSak έγραψε:
04 Απρ 2020, 11:03
Άλλο ένα pot είναι έτοιμο να στολίσει το μπαλκόνι. Δυστυχώς δεν έχω κάτι να του βάλω μέσα προς το παρόν...
 

 
Από τι υλικό είναι?? Συμπαθέστατο το ποτ!!
 

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

πολύ όμορφο !!
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από IvanSak »

Άλλο ένα pot είναι έτοιμο να στολίσει το μπαλκόνι. Δυστυχώς δεν έχω κάτι να του βάλω μέσα προς το παρόν...
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author IvanSak for the post:
BasilisSous (04 Νοέμ 2022, 23:44)
Rating: 7.14%
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από IvanSak »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:24
θα συμφωνήσω με τον churu. Αν είσαι μερακλής, έχεις φαντασία και "τα χέρια σου πιάνουν" μπορείς να φτιάξεις όμορφα πράγματα με φτηνα υλικά. Συγχαρητήρια. 
Επειδή μου αρέσει κι εμένα να φτιαχνω πράγματα και να παίρνω ιδέες για κατασκευές, θα πρότεινα τόσο σε σένα Ivan όσο και σε οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ έχει φτιάξει κάτι, να το αναρτήσει με σχετικές οδηγίες. Κάθε πρωτότυπη ιδέα μπορεί να υιοθετηθεί και να βελτιωθεί στο έπακρο όσο περισσότερα άτομα την επεξεργάζονται

Για να σου δώσω ιδέες, μπορείς να φτιάξεις ποτ και με φελιζόλ. Έχω φτιαξει αρκετά και γίνονται αρκετά ανθεκτικά αν τα περασεις με ξυλόκολλα και κολλα πλακιδιων, όπως το εικονιζόμενο στο οποίο τώρα έχω βάλει μια μεγούτσικη αγριελιαDSC04134.JPG
 
 Τέλος, προτείνω οι αναρτήσεις για τέτοιου είδους κατασκευές να υπάρχουν κάπου μαζεμένες στο φορουμ σαν ιδέες και οδηγό για όσους θα ήθελαν να φτιάξουν κατι δικό τους
 

 
Αχ τι μου έκανες τώρα με το φελιζολ Giorgo G. Που είναι όλα κλειστά 😩 
Πολύ ωραία κατασκευή! 
θα το επιχειρήσω μελλοντικά. 
Σε ευχαριστώ για την ιδέα σου 

​​​​​
 
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από Giorgos G. »

θα συμφωνήσω με τον churu. Αν είσαι μερακλής, έχεις φαντασία και "τα χέρια σου πιάνουν" μπορείς να φτιάξεις όμορφα πράγματα με φτηνα υλικά. Συγχαρητήρια. 
Επειδή μου αρέσει κι εμένα να φτιαχνω πράγματα και να παίρνω ιδέες για κατασκευές, θα πρότεινα τόσο σε σένα Ivan όσο και σε οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ έχει φτιάξει κάτι, να το αναρτήσει με σχετικές οδηγίες. Κάθε πρωτότυπη ιδέα μπορεί να υιοθετηθεί και να βελτιωθεί στο έπακρο όσο περισσότερα άτομα την επεξεργάζονται

Για να σου δώσω ιδέες, μπορείς να φτιάξεις ποτ και με φελιζόλ. Έχω φτιαξει αρκετά και γίνονται αρκετά ανθεκτικά αν τα περασεις με ξυλόκολλα και κολλα πλακιδιων, όπως το εικονιζόμενο στο οποίο τώρα έχω βάλει μια μεγούτσικη αγριελια
DSC04134.JPG
 
 Τέλος, προτείνω οι αναρτήσεις για τέτοιου είδους κατασκευές να υπάρχουν κάπου μαζεμένες στο φορουμ σαν ιδέες και οδηγό για όσους θα ήθελαν να φτιάξουν κατι δικό τους
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
BasilisSous (04 Νοέμ 2022, 23:45)
Rating: 7.14%

churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από churu »

Αν είσαι μερακλής το μυαλό κατεβάζει και τα χέρια υλοποιούν!! Μπράβο πολύ ωραία ιδέα!!
These users thanked the author churu for the post:
IvanSak (02 Απρ 2020, 01:40)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από IvanSak »

Harris έγραψε:
01 Απρ 2020, 08:43
Καλήμερα δείχνει πάρα πολυ ωραίο. Μπορεις να μας βγαλεις και μια φωτογραφια μεσα στο ποτ;

 
Σήμερα (λόγο καραντίνας) είχα όρεξη να φτιάξω ένα άλλο pot με διαφορετικό σχέδιο, αλλά και να καλύψω την απορία του Harris, το πως φαίνεται μέσα στο pot. 
Επειδή είμαι ακόμα στο πειραματικό στάδιο και γενικός δοκιμάζω με διάφορους τρόπους να κάνω την Γούβα. Σήμερα δοκίμασα με ποτηροτρύπανο (τελικά δεν βολεύει) και δεν υπολόγισα σωστά το πάχος που έπρεπε να αφήσω. Δυστυχώς μου έσπασε ένα κομμάτι αλλά το διόρθωσα με κατασκευαστικό σοφά. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author IvanSak for the post:
Giorgos G. (01 Απρ 2020, 21:43)
Rating: 7.14%
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από Harris »

Καλήμερα δείχνει πάρα πολυ ωραίο. Μπορεις να μας βγαλεις και μια φωτογραφια μεσα στο ποτ;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Δημιουργικά pot με ALFABLOCK.

Δημοσίευση από IvanSak »

Είχα πειραματιστεί να φτιάξω ένα pot από alfablock και το βρήκα πολύ εύκολο στην διαμόρφωση του και σε όποιο μέγεθος και σχέδιο θέλεις, με λίγα πράγματα μπορείς να φτιάξεις ένα όμορφο pot.

Τα εργαλεία που θα χρειαστούν:
  • Ράσπα (καμπυλωτη)
  • Πριόνι χειρός
  • Γυαλόχαρτο (χοντρό)
  •  Σβουράκι με δίσκο βεντάλια
  • Κόλλα πλακιδίων 
  • Μάσκα για την σκόνη 
 
Πλεονεκτήματα 

Είναι οικονομικό, κυμαίνεται στα 2 με 2,60€ το κομμάτι. 

​​​​​Εύκολο στην διαμόρφωση. 

Πολύ ελαφρύ υλικό. 

Βάφεται με τα πάντα. 

Αντοχής σε θερμοκρασία + - 

​​​​​​

 Μειονεκτήματα

 πολύ ευαίσθητο, Το πάχος στα τοιχώματα  δεν πρέπει να είναι κάτω από 2 εκατοστά, μπορεί να σπάσει. 

Σκόνη κατά την διαμόρφωση. 


Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη και διασκεδαστική. 
Αρχικά πρέπει να έχουμε ένα σχέδιο στο μυαλό μας. 
​​​​​​Σχεδιάζουμε και ξεκινάμε να διαμορφώνουμε τα πόδια με την ράσπα, όπως και το γύρο γύρο βοηθώντας με το Πριόνι για να αφαιρέσουμε τα χοντρά κομμάτια. 
​​​​​​Το εσωτερικό του pot (εδώ θέλει μάσκα) το έκανα με το σβουράκι χρησιμοποιώντας δίσκο βεντάλια με χοντρό γυαλόχαρτο. 
Τέλος βάζουμε μία λεπτή στρώση κόλλα πλακιδίων. Εφόσον στεγνώσει το τρίβουμε με γυαλόχαρτο 180αρι, το βάφουμε και κάνουμε της τρύπες στο κάτω μέρος. 
Προαιρετικά βάζουμε 2 χέρια βερνίκι, και είναι έτοιμο να φιλοξενήσει το μικρό σας bonsai. 

Θα χαρώ να δω της δικέ σας κατασκευές και αν έχετε κάτι να προτείνετε καλοδεχούμενο.

Καλές δημιουργίες!

​​​​
​​​
​​​​​
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author IvanSak for the post (total 3):
Giorgos G. (01 Απρ 2020, 10:45) • Hfestion (01 Απρ 2020, 10:53) • nadim (01 Απρ 2020, 23:57)
Rating: 21.43%
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Απάντηση