"Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από milly »

Giorgos G και IvanSak σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Μάλλον θα προτιμήσω να βάλω τις πέτρες σταθερές στο υπόστρωμα. Έχεις δίκιο είναι η καλύτερη λύση.. Τα σχεδιαγράμματα για το δασάκι είναι κατατοπιστικά και θα χρησιμοποιήσω το 4 διάγραμμα της 1 φωτογραφίας. Συγνώμη που έβαλα την κατασκευή στο δικό σου θέμα δεν είχα κακή πρόθεση όντως καθε προσπάθεια πρέπει να μπαίνει σε ξεχωριστό θέμα. Ευχαριστώ και πάλι...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

milly έγραψε:
24 Μαρ 2020, 12:36
ΥΓ Πως μπορώ να κολλήσω 2-3 πέτρες στην βάση για να είναι σταθερες; Γνωρίζει κάποιος;;     ΥΓ  Μπορεί να μου πει κάποιος διαμόρφωση με σχέδιο για σωστή θέση δέντρων φτελιτσες μεγάλα μπροστά ή πισω,ξέρω θέλει μόνο αριθμο, σκέφτομαι 7 δεντράκια να βαλω. Διαστάσεις δοχείου 49×30×6cm Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 


 
ακόμη μία πολύ ωραία κατασκευή ποτ η οποία με το δασάκι θα "δείξει" πολύ και θα χαίρεσαι να το βλέπεις. Εάν θέλεις οπωσδήποτε να κολλήσεις τις πέτρες στο ποτ χρησιμοποίησε εποξική κόλλα ή turbofix.  Μία άλλη λύση είναι να κάνεις τρύπα/τρύπες στη βάση της πέτρας και αντίστοιχη τρύπα στο ποτ, στη θέση που θα τοποθετήσεις την κάθε πέτρα. Από την κάτω μερια του ποτ περνάς κατάλληλου πάχους βίδα που θα μπει μέσα στην τρύπα της πέτρας ώστε να σφίξει και να την κρατά σταθερή. Προσωπικά προτιμώ απλώς να χώνω τις πέτρες στο υπόστρωμα όσο χρειάζεται για να είναι κάπως σταθερές. Με αυτό τον τρόπο όποτε χρειαστεί μπορώ να τις βγάλω εύκολα

παρακάτω επισυνάπτω και δύο σχεδιαγράμματα σχετικά με τις θέσεις των δέντρων σε δασάκι. Ελπίζω να βοηθήσουν. Εάν υπάρξουν περαιτέρω απορίες, εδώ είμαστε όλα τα μέλη του φόρουμ για διευκρινήσεις
δασακι σχεδιαγραμμα.jpg
 
δασος μπονσαι.jpg
 ΥΓ. θα πρότεινα να ανοίξει ο καθένας ένα ξεχωριστό θέμα με την κατασκευή των ποτ και την τοποθέτηση των φυτών σε αυτά ώστε να μπορείτε κάθε τόσο δείχνετε την πορεία των φυτών σας. Είναι κάτι σαν αρχείο της εξέλιξης της κάθε προσπάθειας 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από IvanSak »

milly έγραψε:
24 Μαρ 2020, 12:36
Συγχαρητήρια Giorgos G - Ivansak για όλες τις κατασκευές. Ομολογώ ότι η 7 από πείρα του Giorgos G αλλά και οι δύο κατασκευές από alfablock μου αρέσανε ιδιαίτερα. Ivansak χίλια μπράβο αν φτιάχνεις τέτοια πράγματα τόσο νέος σκέψου τι έχουμε να δούμε στην συνέχεια. Η δικιά μου κατασκευή είναι η πρώτη προσπάθεια. Ένα ταψακι που πήγαινε στα σκουπίδια είπα να το προσπαθήσω... Προορίζεται για δασακι. Το πέρασα 4 χέρια μεσα-εξω βερνικοχρωμα για μέταλλα έκανα τρύπες στο εσωτερικό του για αποστράγγιση με τρυπάνι για μέταλλα,έβαλα 4 ποδαράκια ξύλινα από χερούλια συρταριων και ετοιμο. ΥΓ Πως μπορώ να κολλήσω 2-3 πέτρες στην βάση για να είναι σταθερες; Γνωρίζει κάποιος;;     ΥΓ  Μπορεί να μου πει κάποιος διαμόρφωση με σχέδιο για σωστή θέση δέντρων φτελιτσες μεγάλα μπροστά ή πισω,ξέρω θέλει μόνο αριθμο, σκέφτομαι 7 δεντράκια να βαλω. Διαστάσεις δοχείου 49×30×6cm Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 

 
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά και εσύ δεν πας πείσω. Τέλεια ιδέα για pot το ταψάκι! ιδικά τα πόδια του από πόμολο το κάνει πολύ κομψό. Επειδή σήμερα βρήκα λίγο χρόνο και τελείωσα το project μου, έτυχε και κόλλησα πέτρες. εγώ έβαλα λίγο βαμβάκι με κόλα στιγμής ανάμεσα στης πέτρες και μπορώ να πω πως γίνονται ένα. 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από milly »

Συγχαρητήρια Giorgos G - Ivansak για όλες τις κατασκευές. Ομολογώ ότι η 7 από πείρα του Giorgos G αλλά και οι δύο κατασκευές από alfablock μου αρέσανε ιδιαίτερα. Ivansak χίλια μπράβο αν φτιάχνεις τέτοια πράγματα τόσο νέος σκέψου τι έχουμε να δούμε στην συνέχεια. Η δικιά μου κατασκευή είναι η πρώτη προσπάθεια. Ένα ταψακι που πήγαινε στα σκουπίδια είπα να το προσπαθήσω... Προορίζεται για δασακι. Το πέρασα 4 χέρια μεσα-εξω βερνικοχρωμα για μέταλλα έκανα τρύπες στο εσωτερικό του για αποστράγγιση με τρυπάνι για μέταλλα,έβαλα 4 ποδαράκια ξύλινα από χερούλια συρταριων και ετοιμο. ΥΓ Πως μπορώ να κολλήσω 2-3 πέτρες στην βάση για να είναι σταθερες; Γνωρίζει κάποιος;;     ΥΓ  Μπορεί να μου πει κάποιος διαμόρφωση με σχέδιο για σωστή θέση δέντρων φτελιτσες μεγάλα μπροστά ή πισω,ξέρω θέλει μόνο αριθμο, σκέφτομαι 7 δεντράκια να βαλω. Διαστάσεις δοχείου 49×30×6cm Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλημερα παιδια,

εχω μεινει αναυδος με τις δουλειες ολων των φιλων κ με την εμπνευση τους.
Το μονο που θα προσθετα απο την μερια μου ειναι να επιστησω την προσοχη στο αλφαμπλοκ μιας κ το δουλευα πολυ σε σκαλισματα μορφων κ αναγλυφων.
Δεν μπορω να πω οτι το εμπιστευομαι σαν υλικο μιας κ λογω της πορωδους συστασης του εχει πολλα κενα αερος [ μικροσκοπικα μερικα - μεγαλυτερα αλλα ] με αποτελεσμα σε πολλες περιπτωσεις να σπανε , να ανοιγουν. Οποτε προσοχη στο σκαλισμα αλλα κ τελος προσοχη πως ακουμπατε κατω τις γλαστρες σας οταν τις μετακινειτε.
Καλη συνεχεια σε ολους
Nihil humanum mihi alienum est

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από myrtilos »

Θέλει δουλειά αλλά το αποτέλεσμα αξίζει.
Νομίζω ένα σημαντικό μειονέκτημα θα είναι το βάρος της κατασκευής λόγω του ότι το υλικό είναι πολύ ελαφρύ.
Σε ένα δέντρο με κάποιο όγκο θα είναι δύσκολο να σταθεί σε επιθυμητή θέση(κίνδυνος από αέρα).  
Όπως και να ΄χει ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από IvanSak »

Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη αν δεν υπήρχε τόσο σκόνη. Αρχικά σημάδεψα με ένα μολύβι το σχέδιο στα πόδια και με μια ξυλουργική ράσπα Άρχισα να ξύνω το πάτο ώστε να δώσω τις καμπύλες στα πόδια. Με την ίδια ράσπα έφαγα τις γωνίες και σε κάποια σημεία χρησιμοποίησα μία χειροκίνητη σέγα. Για την Γούβα του εσωτερικού χρησιμοποίησα σβουράκι με δίσκο βεντάλια (γυαλόχαρτο χοντρό) εκεί έφαγα όλοι τι σκόνη 😷. Το πέρασα όλο με γυαλόχαρτο 180 για να γίνει λύω. Για το βάψιμο χρησιμοποίησα χρώμα νερού με σφουγγάρι. Το σωστό είναι αυτό που λέει ο Γιώργος, να βάλουμε ακρυλικό οικοδομικό στόκο για να κλείσουμε όλους τους πόρους, δυστυχώς δεν είχα και του έβαλα υγρό γυαλί (οικονομικά δεν συμφέρει) για το σχέδιο μπορείτε να βρείτε κάποιο στο ίντερνετ και να το αντιγράψετε, η διαδικασία είναι πάντα η ίδια.
Ελπίζω να βοήθησα. Για απορίες είμαι πάντα εδώ.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

IvanSak έγραψε:
22 Μαρ 2020, 13:53
Ωραίο το alfa block αλλά πολύ σκόνη!! Τουλάχιστον βγήκε ωραίο! Αυτό έχει σημασία
​​​​​​

 
συγχαρητήρια, καταπληκτικό το ποτ. Πράγματι το υλικό βγάζει πολύ σκόνη όσο το επεξεργάζεσαι. Θα ήθελα κι εγώ να μάθω τον τρόπο που το σκάλισες. Εγώ είχα χρησιμοποίησει σέγα για τη γούβα και τις εξωτερικές πλευρές και σιδεροπρίονο για τα πόδια. Το έτριψα με τριβείο στο τέλος για να γίνει επίπεδο και λείο. Επίσης το πέρασα με αρμόστόκο πλακιδίων εσωτερικά και μια παχια στρώση λούστρο θαλάσσης ολόκληρο το ποτ
Να έχεις υπόψη ότι το υλικό ρουφά πολύ υγρασία επειδή είναι πορώδες. Τουλάχιστον εσωτερικά θα ήταν καλό να το επαλείψεις με ακρυλικό οικοδομικό στόκο ή κόλλα πλακιδίων για να κλείσουν οι πόροι

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από myrtilos »

IvanSak έγραψε:
22 Μαρ 2020, 13:53
Ωραίο το alfa block αλλά πολύ σκόνη!! Τουλάχιστον βγήκε ωραίο! Αυτό έχει σημασία
​​​​​​

 
Το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ καλό αλλά θέλουμε λεπτομέρειες,για το χρώμα,το κόστος και το σχέδιο,γενικά για τη διαδικασία που ακολούθησες.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Stefasteri »

Μπράβο παιδιά πολύ ωραία ποτς.
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από IvanSak »

Ωραίο το alfa block αλλά πολύ σκόνη!! Τουλάχιστον βγήκε ωραίο! Αυτό έχει σημασία
​​​​​​
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από IvanSak »

Είναι φανταστικά, ένα καλλίτερο από το άλλο! Θα επιχειρήσω να φτιάξω ένα με alfablock που έχω πρόχειρο και θα ανεβάσω φώτο. Και πάλι μπράβο!😉
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Φίλε Γιώργο,

αυτό ήταν ένα post που περιέργως πέρασε χωρίς να το εντοπίσω πέρισυ τον Ιούλιο. Προφανώς πέρασε στην δεύτερη σελίδα γρήγορα από ταυτόχρονες πολλές αναρτήσεις συμφουριτών ή εγώ έκανα μεγάλο διάστημα να επισκεφτώ το forum. Αλλιώς, δεν υπήρχε περίπτωση να μην σε συγχαρώ για την (αποδεδειγμένη ποικιλοτρόπως πια...) δημιουργικότητά σου. 

Η ιδιαιτερότητα των δημιουργιών σου και η μοναδικότητα του κάθε pot ξεχωριστά είναι προφανής. Το "Do It Yourself", "Re-use", Re-cycle", όταν συνδυάζονται με τόλμη, μεράκι και φαντασία, μπορούν να δώσουν πραγματικά εξαιρετικά αποτελέσματα. Πιστός οπαδός όλων των παραπάνω εννοιών, δηλώνω απερίφραστα "θαυμαστής" των έργων σου.

Μπράβο.
      Keep On

      Creating

        WOW

       things
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Harris »

Μαγικά ποτς! Πολύ ωραία δουλειά μπράβο σου!
These users thanked the author Harris for the post (total 2):
RiaDr (12 Μαρ 2020, 15:27) • filitsa (12 Μαρ 2020, 20:54)
Rating: 14.29%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από filitsa »

Οι κατασκευές πάντα με ενθουσίαζαν. Έχεις ταλέντο στο να δημιουργείς ωραία πράγματα. Μπράβο.

Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Πολυ ωραίες δημιουργίες!
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Livstaras »

Πολυ όμορφα! Περισσότερο με εντυπωσίασε η αξιοποίηση της ξεραμένης μπογιάς.
Σου αρέσει να δημιουργείς, και αυτό φαίνεται στο αποτέλεσμα.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Πολύ ωραίες δουλειες
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

myrtilos έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 10:44
Και η ιστορία σου είναι ωραία και τα δημιουργήματα σου έχουν φαντασία(μου άρεσαν του ξύλου και το alfablock).
Μια απορία έχω για τα ποτ ξύλου, λόγο της αυξημένης υγρασίας και του ριζικού συστήματος έχουν αντοχή στο χρόνο,εσύ πόσο καιρό έχεις τα φυτά σου σε ξύλινα ποτ;
 
τα ξύλινα ποτ των φωτο τα έχω περάσει μονον με λούστρο θαλάσσης. Τα φυτά τα έβαλα στα ποτ πριν δυο και κάτι χρόνια. Κανονικά θα έπρεπε να έχω κάνει κάτι περισσότερο όπως επάλειψη με στεγανωτικό, αλλά μπορώ να βρω πολλά ανάλογα ξύλα, οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα εάν σε 3-5 χρόνια χαλάσουν τα ποτ. 

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 19 δευτερόλεπτα:
Γρηγόρης έγραψε:
03 Ιούλ 2019, 16:55
Το να πω ότι είναι απλά υπέροχα είναι πάρα πολύ λίγο.Συγχαρητήρια.Τα περνάς με κάτι για να μη σαπίσουν το ξύλο και η κολοκύθα;
τα ξύλινα μόνον με λούστρο θαλάσσης. Τις κολοκύθες τις περνάω 2-3 στρώσεις κολλας πλακιδίων, 2 χέρια ακρυλικό πλαστικό χρώμα και τελος λούστρο θαλάσσης
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
myrtilos (03 Ιούλ 2019, 22:44)
Rating: 7.14%

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Το να πω ότι είναι απλά υπέροχα είναι πάρα πολύ λίγο.Συγχαρητήρια.Τα περνάς με κάτι για να μη σαπίσουν το ξύλο και η κολοκύθα;
Απάντηση