Η ροδίτσα μου στο πρώτο της pot

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Η ροδίτσα μου στο πρώτο της pot

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιο ποτ και με αποψη, μηπως ειναι λιγο μικρο? βλεπω και πολλες εκτεθειμενες ριζες.
Αν τωρα δεν ποτιζεται καλα σιγουρα το καλοκαιρι θα εχεις προβληματα. Αν διαβασεις τα εξαιρετικα αρθρα του Sim62 για το υποστρωμα θα καταλαβεις τι εννοω. Αν ηταν δικο μου θα εκανα μεταφορα σε μεγαλυτερο ποτ (χθες) και περιμετρικα θα εβαζα σκετη ελαφροπετρα. Με τα ποτισματα το χωμα θα ανοιξει και θα παρουν οι ριζες αερα. Αν εισαι τυχερος και φαει 2,3 βροχες ακομα καλυτερα. Η ποιο safe επιλογη γιατι η μεταφυτευση ισως να εχει ενα μικρο ρισκο.

βγαλε και 2,3 φωτογραφιες απο κοντα στο χωμα και τις ριζες
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Η ροδίτσα μου στο πρώτο της pot

Δημοσίευση από sinaf »

Φέρε το στο επόμενο workshop να το δούμε από κοντά. Πάντως φαίνεται υγιέστατο.

Topic author
Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Η ροδίτσα μου στο πρώτο της pot

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Σας ευχαριστώ όλους.
Πρώτη φορά έπιασα στα χέρια μου πηλό και είναι δύο φορές μεγαλύτερη η χαρά μου που τα κατάφερα τόσο καλά.
Απίστευτο υλικό με το που έβαλα τα χέρια μου μέσα στη σακούλα μαγεύτηκα από την υφή του.

Για το χώμα και εγώ θα ήθελα να το αφαιρέσω αλλά φοβάμαι μήπως ταλαιπωρήσω το φυτό.
Γιατί το έβαλα στο γλαστράκι, (ταλαιπωρήθηκαν - τραυματίστηκαν οι ρίζες μια φορά ) έγινε πέτρα το χώμα, το ξανάβγαλα και έτριψα το χώμα, (ταλαιπωρήθηκαν δεύτερη φορά) τώρα να το κάνω και τρίτη;
Θα αντέξουν οι ρίζες από τη ταλαιπωρία;
Και αν ναι καμία πρόταση τι χώμα να βάλω.
Μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί με υποστρώματα.
Καμιά καλή πρόταση με υλικά που να μπορώ να βρω στο κέντρο γενικώς της Αθήνας.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Η ροδίτσα μου στο πρώτο της pot

Δημοσίευση από sinaf »

Γρήγορη, δείχνει πανέμορφη στο χειροποίητο γλαστράκι.
Τώρα όσον αφορά το χώμα, είναι αλήθεια ότι αυτό του φυτωρίου είχε γίνει πηλός. Θα σου πρότεινα τώρα που έχει σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία να αφαιρέσεις προσεκτικά, έστω κατά το 1/2 ή 2/3, από το παλιό και να το αντικαταστήσεις με νέο χωρίς να αφαιρέσεις ρίζες.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Η ροδίτσα μου στο πρώτο της pot

Δημοσίευση από thanos75 »

συγχαρητήρια για το ποτ! πολύ ωραίο.
όσον αφορά το χώμα, εγώ το αφαίρεσα τελείως από την δική μου και η αλήθεια είναι ότι ήταν τελείως πηλός, απ' ότι θυμάμαι.
Βέβαια πλέον έχει πετάξει πολύ, όπως και τότε που την είδα στην συνάντηση. Εγώ γενικά είμαι διστακτικός στο να προχωρώ εκτός εποχής σε μεταφύτευση, δεν το κάνω. Δεν ξέρω τι λένε οι υπόλοιποι..

Kaplanis_K.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Μαρ 2018, 18:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η ροδίτσα μου στο πρώτο της pot

Δημοσίευση από Kaplanis_K. »

 Τι να πω γι' αυτό το pot!! Φαντάζομαι είσαι κάτι  παραπανω από  χαρούμενος.  Είχες επιχειρήσει κ στο παρελθον να φτιαξεις δικό σου ή ηταν η πρώτη φορά; Πολλά πολλά  μπράβο όπως και νά 'χει,το ζήλεψα πριν καν δω την φωτογραφία οπου ειναι βαμμένο. Με την επιλογή του χρώματος  κ το εξτραδακι της φίλης σου απογειώθηκε.
 Η  ροδιτσα, άλλος κρυφός πόθος απο'κει. Κουκλι και με προοπτικές! Όσον αφορά το χώμα, ποσο καιρό συμβαίνει περιπου;Παρατηρησες οποιαδήποτε αλλαγη(προς το χειρότερο ή καλύτερο) αναμεσα στα ποτίσματα ή ειναι το ίδιο πράγμα συνεχώς; Επισης, το δεντρακι ζει εντος σπιτιου; Εφόσον τις ρίζες τις είδε κάποιος πρόσφατα και έπαιξε μεταφύτευση, μάλλον μικραίνει η πιθανότητα να είναι εκεί το πρόβλημα. Το σίγουρο ειναι οτι δυσκολεύει το δέντρο σου να κυκλοφορήσει το οξυγόνο που χρειαζεται.  Όσο πιο σύντομα αντιμετωπιστεί τόσο λιγοτερο θα υπάρχει λογος ανησυχίας.
 Μέχρι να μιλησουν οι εμπειροτεροι, σκαλισε το χώμα απαλά για να παρει τις ανάσες του και να ελεγχεις κιολας οποια αλλαγη. Αμα είσαι μετρημένος με το πότισμα γενικά, σε παιρνει να δώσεις λιγη υγρασία. Γιαα να δούμε. 

Topic author
Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Η ροδίτσα μου στο πρώτο της pot

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Τελευταίος και καταϊδρωμένος ανεβάζω και εγώ φωτογραφία από τη ροδίτσα που αγόρασα στο σαφάρι του Ιανουαρίου.
 Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου για το pot παρά για τη ροδίτσα μου που οι περισσότεροι πήραμε μια παρόμοια.
 Δυσκολεύτηκα να βρω pot  στρογγυλό που να μου αρέσει και έτσι αποφάσισα να κάνω εγώ ένα.
 Πήγα και αγόρασα 24 κιλά πηλό (δεν βρήκα μικρότερη ποσότητα) και στρώθηκα στη δουλειά.
Το έκανα λοιπόν, το έψησα στην ένωση κεραμιστών, το έβαψα μα μία τεχνική που μου είπε μια φίλη και σας το παρουσιάζω.
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
Τώρα όσων αφορά το φυτό.
Ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου Θάνου να μην πειράξω τις ρίζες γιατί την είχε δει στην τελευταία παρουσίαση –workshop και είχε αναπτυχθεί πολύ το φύλλωμα της. Οπότε αφαίρεσα απλά χώμα ώστε να χωρέσει στο pot και την άφησα στο δικό της χώμα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι μετά τη μεταφύτευσή της όταν τη ποτίζω το χώμα γίνετε πολύ σκληρό, πετρώνει. Δε μπορώ να πω με σιγουριά αν το έκανε και πριν γιατί το γλαστράκι που την πήρα είχε μια καλή στρώση από χαλίκια. Νομίζω όμως ότι δεν το έκανε.
Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα; Πρέπει να κάνω κάτι;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση