bonsai pot απο χαρτι

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

ναι ειναι καλη ιδεα θα χρειαστει λιγος χρονος...ομως θα φτιαξω 3-4 φλατ ποτ για δασακια και θατο φωτογραφιζω συγχρονως...ομως ισως αργησω λιγο να το κανω...παντως θα το κανω οταν θα εχω τα υλικα και οτι χρειαζομαι για νατο φτιαξω...ειμαι ανεργος και αφραγκος επισης και μπαινει ανοιξη και υωρα ειναι που χρειαζομαι λεφτα για τα φυτα ...μεταφυτευσεις λπασματα και πολλα αλλα οπως ξερετε η ανοιξη η καλυτερη εποχη για το χομπι μας.μολις υγκεντρωσω ταυλικα θα το κανω....we got a deal
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από Harris »

Φιλε Κων/νε θα ηταν παρα πολυ καλο εαν μπορουσες αυτη την διαδικασια να την εχεις και με φωτογραφιες! Θα ηταν ενα παρα πολυ ωραιο άρθρο! Τι λες;

Σε ευχαριστουμε!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

[justify]λοιπον θα προσπαθησω να σας εξηγησω πως τα εκανα αυτα τα ποτ και πιστεψτε με για δασακια ειναι οτι πρεπει οσο για την αντοχη τους παρολο που ειναι απο χαρτι 3 χειμωνες βραχονται απο τη βροχη καιδεν εχει παθει τιποτα μα τιποτα απολυτως αρκει μα εχει φτιαχτει σωστα...ελπιζω να ειμαι απολυτα σαφης και κατανοητος[/justify][justify]χρεαιζομαστε ινες προπυλενιου απο μαντρες με οικοδομικα υλικα....τσιμεντακι κανονικο..ισως και ασπρο να πηγαινε και μαλιστα ισως καλυτερα γιατι εχει ενα θεμα μ το βαψιμο...ελαχιστο χωμα θαλασσης και εφημεριδες κομεννες σε λωριδες η σε μικροτερα κοματια..[/justify][justify]σε μια λεκανη αφηνουμε τις εφημεριδες(κομενες οπως ειπαμε)για 2 μερες..η μια...[/justify][justify]μετα αδειαζουμε το νερο ωστε να μεινει οσο χρειαζεσαι για να προσθεσεις τα υπολοιπα υλικα[/justify][justify]ριχνεις τσιμεντακι μπολικο οσο πιο πολυ τοσο πιο γερο οχι ομως υπερβολες[/justify][justify]ριχνουμε και 2-3 χουφτιες αμμο συγχρονος μαλαζετε να κανετε χαρμανι...με ενα μιστρι η κατι τετοιο[/justify][justify]ισως χρειαστει μια χουφτια αμμο ακομη[/justify][justify]οταν αρχιζει και δενει λιγο βαζετε τις ινες τις οποιες θα τις θρυματιζετε οσο καλυτερα μπορειτε γιατι χρησιμευουν οπως τα σιδερα στο μπετον να κρατανε γερο το ολο θεμα[/justify][justify]ΤΩΡΑ οσον αφορα τις ποσοτητες κι εγω δεν ακολουθησα πιστα τα πραγματα οπως τα διαβασα λαι τα εβαζα με το ματι..εφοσον ηξερα τα παραπανω....[/justify][justify]πιστευω να ημουν κατανοητος[/justify][justify]γιατυχον που ξεχασα κατι θα το γραψω η καποια αλλη απορια παλι θα απαντησω...μπορετε με το μειγμα το τελικο να κανετα και ποτακια κανονικα αρκει να εχετε καποια καλουπια..το μειγμα πρεπει να ειναι ετσι ωστε να χτιζεται...να μπορεις να κανεις διαφορα..οχι πολυ μαλακο δηλδ...[/justify][justify]επισης θα συναντησετε δυσκολιες στο μαλαγμα λογω του χαρτιου μην μασατε ομως γερα και οταν θα φτιαχνετε καποιο ποτ θα σας δυσκολεψει λιγο στο να κανεις λεια επιφανεια αυτο εειναι στον ανθρωπο το πως θα φτιαξει το μειγμα,απο τη στιγμη που θα βαλεις αυτα τα υλικα ..αν δεις οτι χρειαζεται τσιμεντο παραπανω για πιο ωραιο μειγμα η πιο δυνατο ποτ βαλτε τσιμεντο παραπανω...και στα αλλα υλικα..αμμος ομως δεν χρειαζεται πολυ,,,,στην ουσια καθολου...εγω εβαλα 2-3 χουφτιες(με τα 2 χερια) και το συγκεκριμενο που βλεπετε δεν σπαει με τιποτα....τις τρυπες η αλλες εμπνευσεις που εχετε τις κανετ οταν στεγνωσει ελαχιστα ωστε να μην χαλαει η λεια επιφανεια..(να μην φανετε το χαρτι δηλδ ..να φαινετε το τσιμεντο...[/justify][justify]αυτα ευχαριστω.....[/justify][justify]Υ.Γ.[/justify][justify]σκεφτομουν οτι ισως φτιαξω καποια ειδους βραχια με αυτο το υλικο η κατι παρομοιο ....[/justify]
Απάντηση