"Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

βάση για mame, ίσως;
 
20211207_192845.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (25 Ιαν 2022, 22:34)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από stelios »

Πάρα πολυ ωραία. Ανυπομονώ να τα δω και με δέντρα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

μετά από ένα εκμέκ ακόμη και δύο προφιτερόλ
προφιτ.jpg
 και αφού υπήρχαν τα απαραίτητα υλικά και σύνεργα
DSC06357.JPG
 σκέφτηκα να φτιάξω ένα πλήρες σετ
ποτ εκμεκ.jpg
ελπίζω ότι τον χειμώνα θα βρω και τα κατάλληλα δεντράκια (μάλλον λυγαριές ή γαύροι)
DSC06365.JPG
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (21 Σεπ 2021, 20:25)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από sinaf »

Μας κάνεις πλάκα!? :o
 
Άπιστευτη μεταμόρφωση!!!

​​​

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Hfestion »

Είσαι καλλιτέχνης!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

ακόμη ένα μικρό ποτ, ύψους 7-8 εκ, φτιαγμένο από πλαστικό μπωλ ζαχαροπλαστείου, το οποίο περιείχε γλυκό εκμέκ καταϊφι και καταναλώθηκε δεόντως
DSC06351.JPG
 
DSC06356.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από thanos75 »

εξαιρετικά Γιώργο και πάλι! μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

δύο ακόμη ποτ, τα οποία δεν είναι ακριβώς ιδιοκατασκευές αλλά αντικείμενα που είχανε το κατάλληλο σχήμα και μέγεθος και με κάποιες παρεμβάσεις μετατράπηκαν σε ποτ.

α. κασπώ από κατάστημα "1 ευρώ". Το είχε αγοράσει η κουνιάδα μου και της έσπασε σε τρια κομμάτια. Το κόλλησα, το έβαψα (ήτανε παρδαλό με σχέδια) , έκανα τρύπες αποστράγγισης και πρόσθεσα τα ποδαράκια
pot 1 euro.jpg
 β. παλιά αλουμινιένα κατσαρόλα την οποία είχε ο αδελφός μου για πέταμα. Έβγαλα τις λαβές, πρόσθεσα ποδαράκια, έκανα τρύπες αποστράγγισης και την έβαψα. Η επιφάνειά της έγινε σαγρέ με αστάρι χαλαζία πριν το βάψιμο
pot κατσαρολα.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (26 Απρ 2020, 10:59)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

milly έγραψε:
23 Απρ 2020, 12:52
Τελεια δουλεια giorgos g .Συνεχος βλεπουμε εξελιξη στις δουλειες σου συμφωνω απολυτα με ivansak μονο μην βιαστεις να βρεις τον καταλληλο γιουνιπερο αν χρειαστει παρε και το pot μαζι στο φυτωριο ειναι μια προσπαθεια που θα την βλεπεις για χρονια καλη συνεχεια

 
ευχαριστώ πολύ. Τον γιουνίπερο τον έχω ήδη εδω και δυο χρόνια. Φέτος τον συρματωσα και έφτιαξα το ποτ για να βάλω μέσα ειδικά αυτόν (κάτι σαν tailor made κατασκευή)

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από milly »

Τελεια δουλεια giorgos g .Συνεχος βλεπουμε εξελιξη στις δουλειες σου συμφωνω απολυτα με ivansak μονο μην βιαστεις να βρεις τον καταλληλο γιουνιπερο αν χρειαστει παρε και το pot μαζι στο φυτωριο ειναι μια προσπαθεια που θα την βλεπεις για χρονια καλη συνεχεια
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από IvanSak »

Ότι και να πω είναι λίγο ένα μπράβο δεν αρκεί. Απίστευτο pot ανυπομονώ να το δω με το γιουνιπερο cascadae.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

δύο ποτ που έφτιαξα πρόσφατα. Το πόσο ανθεκτικά είναι θα το δείξει ο χρόνος

α. το πρώτο ποτ αποτελείται από ένα κούτσουρο βελανιδιας και κάποια κομμάτια φελιζολ που χρησιμοποίησα για να φτιάξω τη βάση. Έχει ύψος περίπου 35 εκ
koytsoyr felizol.jpg
 αφού καθάρησα/συντήρησα το κούτσουρο, το κόλλησα στη βάση από φελιζόλ. Στη συνέχεια η βάση περάστηκε με κολλα πλακιδίων, βάφτηκε και στο τέλος το σύνολο καλύφθηκε με ακρυλικό βερνίκι

το αποτέλεσμα ήταν ένα ποτ με μικρό ωφέλιμο χώρο. Προς το παρόν μάλλον καποιο παχύφυτο θα βάλω μέσα και του χρόνου εάν έχω κάποιο κατάλληλο δεντράκι πιθάνον να το μεταφυτευσω εκεί 
 
20200420_122841.jpg
 
β. το δεύτερο ποτ το έφτιαξα ειδικά για ένα μεγαλούτσικο γιουνίπερο που συρμάτωσα πρόσφατα σε cascade/semi cascade στυλ. Είναι ολοκληρο φτιαγμένο από κομμάτια φελιζόλ, περασμένο με κόλλα πλακιδίων και από πάνω ακρυλικό οικοδομικό στόκο. Στην συνέχεια βάφτηκε με πλαστικό χρώμα και ακρυλικό χρώμα ζωγραφικής. Τώρα μένει να περάσω το τελικό βερνίκι. Έχει διαστάσεις 30χ40χ50 εκ περίπου

 
20200420_123017.jpg
 
 
20200420_123042.jpg
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (21 Απρ 2020, 19:54)
Rating: 7.14%

Stavross
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Απρ 2020, 13:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Stavross »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:25
Stavross έγραψε:
04 Απρ 2020, 20:31
Μπράβο σε όλους για τα pots .
Giorgos αυτά που φτιάχνεις εμπνέουν και στο επίπεδο της χρηστικότητας αλλά και της τέχνης . Παρεπιπτόντως αν έχεις ξεκινήσει με πανκ που βρίσκεσαι τώρα με το συμπάθιο ; (αν η ερώτηση εκτός , δεκτό το πμ)
 
ξεκίνησα από την πατρίδα μου την Λάρισα. Τα τελευταία χρόνια μένω Άρτα. Αν σου αρεσει η μουσική γενικότερα και όχι μόνο το πανκ, κάνω και εκπομπές στο ραδιόφωνο https://www.facebook.com/VinylDays/
Αγαπητέ Γιώργο ευχαριστώ για την πρόσκληση και θα ανταποκριθώ μόλις λύσω το πρακτικό θέμα της σχέσης μου με το FB , οπότε έπεται συνέχεια.
Στο τελευταίο ποτ που παρουσιάζεις ,αυτό από YTONG , έχεις βάλει βρύα στην επιφάνεια . Επειδή έχω πολλά τέτοια στον κήπο μου , αναρωτιέμαι αν μπορώ αυτά τα βρύα να τα χρησιμοποιήσω και στη σύνθεση του χώματος στα bonsai αλλά και στις υπόλοιπες γλάστρες μου και αν ναι , φρέσκα ή ξεραμένα.
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Stavross έγραψε:
04 Απρ 2020, 20:31
Μπράβο σε όλους για τα pots .
Giorgos αυτά που φτιάχνεις εμπνέουν και στο επίπεδο της χρηστικότητας αλλά και της τέχνης . Παρεπιπτόντως αν έχεις ξεκινήσει με πανκ που βρίσκεσαι τώρα με το συμπάθιο ; (αν η ερώτηση εκτός , δεκτό το πμ)
 
ξεκίνησα από την πατρίδα μου την Λάρισα. Τα τελευταία χρόνια μένω Άρτα. Αν σου αρεσει η μουσική γενικότερα και όχι μόνο το πανκ, κάνω και εκπομπές στο ραδιόφωνο https://www.facebook.com/VinylDays/

Stavross
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Απρ 2020, 13:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Stavross »

Μπράβο σε όλους για τα pots .
Giorgos αυτά που φτιάχνεις εμπνέουν και στο επίπεδο της χρηστικότητας αλλά και της τέχνης . Παρεπιπτόντως αν έχεις ξεκινήσει με πανκ που βρίσκεσαι τώρα με το συμπάθιο ; (αν η ερώτηση εκτός , δεκτό το πμ)
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

 
μερικά ακομη ποτ ιδιοκατασκευές, τα οποία είχα αναρτήσει στο παρελθόν απο δω και απο κει. Είπα να τα συμμαζέψω όλα στην ίδια αναρτηση.  Κάποια είναι πλεον βαμμένα και φιλοξενούν φυτά αλλά δεν έχω πρόσφατες φωτο

1. από φελιζόλ
DSC04127.JPG
 
DSC04128.JPG
DSC04130.JPG
 
DSC04137.JPG

  Πλαστική πιατέλα καλυμμένη με κόλλα πλακιδίων
DSC04135.JPG

από κομμάτι YTONG
 
DSC04131.JPG
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
IvanSak (05 Απρ 2020, 10:15)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:23
milly έγραψε:
24 Μαρ 2020, 22:45
Giorgos G και IvanSak σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Μάλλον θα προτιμήσω να βάλω τις πέτρες σταθερές στο υπόστρωμα. Έχεις δίκιο είναι η καλύτερη λύση.. Τα σχεδιαγράμματα για το δασάκι είναι κατατοπιστικά και θα χρησιμοποιήσω το 4 διάγραμμα της 1 φωτογραφίας. Συγνώμη που έβαλα την κατασκευή στο δικό σου θέμα δεν είχα κακή πρόθεση όντως καθε προσπάθεια πρέπει να μπαίνει σε ξεχωριστό θέμα. Ευχαριστώ και πάλι...


 
δεν θέλω να νομίζει κανείς ότι με πείραξε που μπήκε η κατασκευή σε δικό μου θέμα. Αντιθέτως χάρηκα πολύ που διαπίστωσα ότι υπάρχουν και άλλα μέλη που τους αρέσει να κατασκευάζουν μόνοι τους κάποια πράγματα και που ίσως πήραν την ιδέα να τα φτιάξουν ή το θάρρος να τα παρουσίασουν με αφορμή μια δική μου ανάρτηση. Έχω κάνει κι εγώ κάτι αναλογο στο παρελθόν με κάποια άλλα ποτ τα οποία τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ σε πιο θέμα και τίνος ανάρτηση τα είχα παρουσιάσει. Το ΥΓ ήτανε απλώς μια καλοπροαίρετη συμβουλή.

καλή επιτυχία.

 
 

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 23 δευτερόλεπτα:
IvanSak έγραψε:
29 Μαρ 2020, 11:30
Έχεις δίκιο Giorgo g. εγώ απλός ήθελα να εμπλουτίσω αυτό το θέμα καλοπροαίρετα για τους άλλους χρήστες.
Αν έβλεπα σαν θέμα "η κατασκευές μου" δεν θα ανέβαζα.

Οπός και να έχει ζητώ συγνώμη που είχα το θάρρος να κλέψω την ιδέα σου και να την αναρτήσω εδώ.
ευχαριστώ για την συμβουλής σου.

Καλές δημιουργίες.

 
αισθάνομαι άσχημα επειδή άθελά μου μάλλον έφερα σε άβολη θέση δύο ανθρώπους και εισέπραξα δύο συγγνώμη  τα οποία δεν υπήρχε κανένας λόγος να δοθούν. Θεωρώ δεδομένη την καλή διάθεση οποιουδήποτε ανεβάζει θέματα στο φόρουμ. Επίσης δεν τίθεται ποτέ θέμα κλοπής ιδέας, αντίθετα πιστευω ότι οι ιδέες, οι γνώσεις και οι εμπειρίες πρέπει να μοιράζονται.

Ζητώ εγώ συγγνώμη από τη μεριά μου 
 
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από IvanSak »

Έχεις δίκιο Giorgo g. εγώ απλός ήθελα να εμπλουτίσω αυτό το θέμα καλοπροαίρετα για τους άλλους χρήστες.
Αν έβλεπα σαν θέμα "η κατασκευές μου" δεν θα ανέβαζα.

Οπός και να έχει ζητώ συγνώμη που είχα το θάρρος να κλέψω την ιδέα σου και να την αναρτήσω εδώ.
ευχαριστώ για την συμβουλής σου.

Καλές δημιουργίες.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

πολύ όμορφα μπράβο.Τα ζήλεψα !
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: "Φτιάξτο μόνος σου" - Pots ιδιοκατασκευές

Δημοσίευση από Giorgos G. »

milly έγραψε:
24 Μαρ 2020, 22:45
Giorgos G και IvanSak σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Μάλλον θα προτιμήσω να βάλω τις πέτρες σταθερές στο υπόστρωμα. Έχεις δίκιο είναι η καλύτερη λύση.. Τα σχεδιαγράμματα για το δασάκι είναι κατατοπιστικά και θα χρησιμοποιήσω το 4 διάγραμμα της 1 φωτογραφίας. Συγνώμη που έβαλα την κατασκευή στο δικό σου θέμα δεν είχα κακή πρόθεση όντως καθε προσπάθεια πρέπει να μπαίνει σε ξεχωριστό θέμα. Ευχαριστώ και πάλι...

 
δεν θέλω να νομίζει κανείς ότι με πείραξε που μπήκε η κατασκευή σε δικό μου θέμα. Αντιθέτως χάρηκα πολύ που διαπίστωσα ότι υπάρχουν και άλλα μέλη που τους αρέσει να κατασκευάζουν μόνοι τους κάποια πράγματα και που ίσως πήραν την ιδέα να τα φτιάξουν ή το θάρρος να τα παρουσίασουν με αφορμή μια δική μου ανάρτηση. Έχω κάνει κι εγώ κάτι αναλογο στο παρελθόν με κάποια άλλα ποτ τα οποία τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ σε πιο θέμα και τίνος ανάρτηση τα είχα παρουσιάσει. Το ΥΓ ήτανε απλώς μια καλοπροαίρετη συμβουλή.

καλή επιτυχία.
Απάντηση