yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από deus x machina »

Hfestion έγραψε:
05 Νοέμ 2022, 21:50
deus έγραψε:
Hfestion έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 09:57
Ωραίο δέντρο με προοπτική. Τι έχεις στο μυαλό σου?



 
Δωρη , πρωτα οπως ειπα κ σε αλλον φιλο με ενδιαφερει να βρει τα πατηματα του. Υστερα θα ασχοληθω με τους κορμους του που μου αρεσουν πολυ κ μετα θα σκεφτω τι στυλ θα του δωσω [ αν κ δεν νομιζω οτι εχω κ πολλες επιλογες ]
 


 
Αν χρειαστείς βοήθεια μην διστάσεις να ζητήσεις!!
 

 
Εννοειται Δωρη. Ευχαριστω
 

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
thanos75 έγραψε:
05 Νοέμ 2022, 18:55
Αν και είναι διαφορετικό να το βλέπεις ζωντανά, εγώ νομίζω θα αφαιρούσαν πλήρως τον ξερό κορμό. Θα δώσει ωραία κωνικοτητα στο δέντρο και μπορεί να δημιουργηθεί μια ωραία κουφάλα, χαρακτηριστική στα ελαιόδεντρα. Οτιδήποτε άλλο (πχ deadwood) δεν νομίζω ότι ταιριάζει με το είδος.
Είναι πάντως πολύ ωραίο.
 

 
Θανο το νεκρο κομματι του κορμου αν το δεις απο κοντα θα τρελαθεις . Δεν κοβεται με τιποτα. 
Αυτο που εχω καταλαβει με τα λιγα που λεω οτι ξερω ειναι οτι τις περισσοτερες φορες οι κανονες πρεπει να χαλαν , να παρακαμπτονται , να μεταβαλλονται και να [ανα] προσαρμοζονται με αυτο που τελικα μας ικανοποιει. Τι να κανω κωνικοτητες , ''ομπρελες'' , ''συννεφα '' κλπ οταν εχω κατι μπροστα μου που ικανοποιει τα ματια μου κ την ψυχη μου.
Για αυτο δεν ασχολουμαστε αλλωστε με κατι που μας αρεσει;;;
These users thanked the author deus x machina for the post:
thanos75 (07 Νοέμ 2022, 17:36)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από Hfestion »

deus έγραψε:
Hfestion έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 09:57
Ωραίο δέντρο με προοπτική. Τι έχεις στο μυαλό σου?


 
Δωρη , πρωτα οπως ειπα κ σε αλλον φιλο με ενδιαφερει να βρει τα πατηματα του. Υστερα θα ασχοληθω με τους κορμους του που μου αρεσουν πολυ κ μετα θα σκεφτω τι στυλ θα του δωσω [ αν κ δεν νομιζω οτι εχω κ πολλες επιλογες ]
 

 
Αν χρειαστείς βοήθεια μην διστάσεις να ζητήσεις!!
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
deus x machina (06 Νοέμ 2022, 20:06)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από thanos75 »

Αν και είναι διαφορετικό να το βλέπεις ζωντανά, εγώ νομίζω θα αφαιρούσαν πλήρως τον ξερό κορμό. Θα δώσει ωραία κωνικοτητα στο δέντρο και μπορεί να δημιουργηθεί μια ωραία κουφάλα, χαρακτηριστική στα ελαιόδεντρα. Οτιδήποτε άλλο (πχ deadwood) δεν νομίζω ότι ταιριάζει με το είδος.
Είναι πάντως πολύ ωραίο.
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
gmaravelisvet (06 Νοέμ 2022, 10:13)
Rating: 7.14%

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από deus x machina »

Hfestion έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 09:57
Ωραίο δέντρο με προοπτική. Τι έχεις στο μυαλό σου?

 
Δωρη , πρωτα οπως ειπα κ σε αλλον φιλο με ενδιαφερει να βρει τα πατηματα του. Υστερα θα ασχοληθω με τους κορμους του που μου αρεσουν πολυ κ μετα θα σκεφτω τι στυλ θα του δωσω [ αν κ δεν νομιζω οτι εχω κ πολλες επιλογες ]
 
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από deus x machina »

nadim έγραψε:
02 Νοέμ 2022, 12:22
Γενικά προσπάθησε να έχει καλό αερισμό στις ριζες προκειμένου να βοηθήσει στην ανάπτυξη. Για τα πρώτα στάδια, ίσως να άξιζε περισσότερο να χρησιμοποιήσεις ελαφρόπετρα, θα βοηθήσει και με το βάρος.
Θα πρότεινα την περίοδο που λιπαίνεις, να κάνεις και μερικές φυλλικές λιπάνσεις. Με το φτωχό ριζικό δεν θα μπορέσει το φυτό να απορροφήσει τα μέγιστα για να "κερδίσεις" στον χρόνο. Οπότε μπορείς να συμβαλεις με λιπάσματα που ψεκάζεις στα φύλλα για επιπλέον ώθηση της ανάπτυξης., με στόχο την ανάπτυξη του ριζικού. Σαφώς είναι πιο ακριβά τέτοια λιπάσματα, αλλά με μερικές εφαρμογές πιστεύω οτι θα βελτιώσεις πολύ τη κατάσταση του δένδρου.

Στην επόμενη μεταφύτευση, νομίζω οτι πρέπει να αλλαχτεί και η κλίση του δένδρου, για να μην είναι τόσο έντονη η αναποδη κωνικότητα, εκτός και αν το διαχειριστείς μηχανικά.
Όπως και να έχει, αξίζει να το δούμε σε μερικά χρόνια καθώς έχει πολύ προοπτική μπροστά του!!

 
σε πρωτη φαση θα το αφησω στην ησυχια του για καμποσο καιρο. Πλεον εχει πολυ καλυτερης ποιοτητα υποστρωματο και πιστευω οτι θα τα καταφερει ξανα. 
Για λιπανσεις θα σκεφτω πολυ αργοτερα παντως. Το ιδιο και για την κλιση που αναφερεις.
Σε ευχαριστω για τα σχολια σου
 
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από Petros »

Πες καμιά ιδέα πως θα το κάνεις;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίο δέντρο με προοπτική. Τι έχεις στο μυαλό σου?
These users thanked the author Hfestion for the post:
deus x machina (05 Νοέμ 2022, 17:27)
Rating: 7.14%

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από nadim »

Γενικά προσπάθησε να έχει καλό αερισμό στις ριζες προκειμένου να βοηθήσει στην ανάπτυξη. Για τα πρώτα στάδια, ίσως να άξιζε περισσότερο να χρησιμοποιήσεις ελαφρόπετρα, θα βοηθήσει και με το βάρος.
Θα πρότεινα την περίοδο που λιπαίνεις, να κάνεις και μερικές φυλλικές λιπάνσεις. Με το φτωχό ριζικό δεν θα μπορέσει το φυτό να απορροφήσει τα μέγιστα για να "κερδίσεις" στον χρόνο. Οπότε μπορείς να συμβαλεις με λιπάσματα που ψεκάζεις στα φύλλα για επιπλέον ώθηση της ανάπτυξης., με στόχο την ανάπτυξη του ριζικού. Σαφώς είναι πιο ακριβά τέτοια λιπάσματα, αλλά με μερικές εφαρμογές πιστεύω οτι θα βελτιώσεις πολύ τη κατάσταση του δένδρου.

Στην επόμενη μεταφύτευση, νομίζω οτι πρέπει να αλλαχτεί και η κλίση του δένδρου, για να μην είναι τόσο έντονη η αναποδη κωνικότητα, εκτός και αν το διαχειριστείς μηχανικά.
Όπως και να έχει, αξίζει να το δούμε σε μερικά χρόνια καθώς έχει πολύ προοπτική μπροστά του!!
These users thanked the author nadim for the post:
deus x machina (04 Νοέμ 2022, 17:43)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από deus x machina »

Θανο , οντως ειχε αργη αναπτυξη . Φαντασου οτι απο το αρχικο φυτο που ειχε βγει , το κομματι που βλεπετε τωρα ειναι το πεμπτο φυτο που εχω διαμορφωσει. Ειναι το μεγαλυτερο και ηταν κυριως στο χωμα της περιοχης απ οπου βγηκε. Βασικη αρχη μου ειναι να χρησιμοποιω χωμα απο την θεση που βγαινει . Τωρα οντως εχω παρει χωμα απο το καφασι της αλλα περιπου 20 τις εκατο. Το υπολοιπο ειναι νεο με περλιτη καμποσο καθως και μειγμα απο διαφορα χωματα και κομποστ .
Θα το αφησω για πααααρα πολυ καιρο στο συγκεκριμενο ποτ μεχρι να σκεφτω παλι την μεταφορα του.
Ο ενας κορμος του ειναι οντως ξερος και θα σκεφτω για δουλεια με ντρεμελ αργοτερα.
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από thanos75 »

Πολύ ωραίο δέντρο. Ξέρω ότι οι ελιές δεν αναπτύσσουν γρήγορα πλούσιο ριζικό σύστημα, αλλά μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο φτωχό 5 ολόκληρα χρόνια στο καφάσι. Αν και δεν πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα. Ίσως γιατί απ' ότι βλέπω ήταν σε σκέτο κηπόχωμα. Τώρα με το ανόργανο που έβαλες θα έχει καλύτερο αερισμό και πιστεύω θα αναπτυχθεί καλύτερα.
Ο 2ος κορμός είναι ξερός; Πώς σκέφτεσαι τη διαμόρφωση;
Καλή επιτυχία εύχομαι να έχει η μεταφύτευση.
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
deus x machina (04 Νοέμ 2022, 17:41)
Rating: 7.14%

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

yamadori ελια , δευτερη προσπαθεια μεταφυτευσης σε νεο σπιτι

Δημοσίευση από deus x machina »

αφου εχει περασει συνολικα 5 χρονια μεσα σε ενα ωραιο κ βολικο [ για μενα , ελπιζω κ για αυτην ] πλαστικο καφασι ,αποφασισα οτι ηταν καιρος να μετακομισει στο νεο σπιτικο της.
Ενα μεγαλο training pot την υποδεχτηκε κ ελπιζω να συνεχισει το ταξιδι της. Λογω του ογκου της καθως και του οτι ηθελα να κανω απογευμα ολη την εργασια , το βραδυ δεν αργησε κ με προλαβε.
Ελπιζω η σειρα που εχω βαλει τις φωτογραφιες να μην μπερδεψει τους φιλους.
313899133_1155683245041352_3314170652297737424_n.jpg
 
313899133_1155683245041352_3314170652297737424_n.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Nihil humanum mihi alienum est
Απάντηση