Γουνίπερος

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Πάντα υπάρχει κίνδυνος να χαθεί κάποιο κλαδί. Δεν το βάζουμε κάτω, συνεχίσουμε!

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Ένα update για το γουνιπερο. Δε μπορώ να κρίνω αν είμαστε σε καλό δρόμο αλλά μου φαίνονται αισιόδοξα τα πράγματα.  Το μεγαλύτερο μέρος του φυλλώματος φαίνεται υγιές με ανοιχτό πράσινο χρώμα στις άκρες. Δυστυχώς φαίνεται πως σε δύο σημεία δεν τα πάει πολύ καλά. Αναρωτιέμαι αν τα συγκεκριμένα μέρη έχουν πεθάνει κι αν πρέπει να τα απομακρύνω για το καλό του υπόλοιπου φυτού ή να τα κρατήσω. Εδώ θα χρειαστώ τη συμβουλή σας. Κατά τα άλλα, πολύ ενθαρρυντικό βλέπω το γεγονός πως έχει αρχίσει να πετάει νέα βλάστηση. Είναι τοποθετημένο σε μέρος με πολύ αερισμό και φουλ φως (κυρίως πρωινό). Προσέχω όσο μπορώ το πότισμα μου και ψεκάζω πρωινές και απογευματινές ώρες το φύλλωμα. 
IMG_20220527_131642.jpg
 
IMG_20220527_131543.jpg
 
IMG_20220527_131532.jpg
 
IMG_20220527_131527.jpg
 
IMG_20220527_131517.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Δικαιολογημένο το εξτραδακι. Άμα έβγαλε καμιά 10αρια ούτε ένα μήνα τροφή δε βγάζεις  :P
 

​​​​​​Καξ επειδή οι πειραματισμοί συνεχίζονται και ούτως η άλλως χαμένα θα πήγαιναν τα κομμένα μέρη, είπα να προσπαθήσω να ριζώσει μερικά. Ελπίζω να πιάσει κανένα ειδικά το μεγάλο. Τα χαρακωσα και έβαλα σκόνη ριζοβολιας. Ιδωμεν!
IMG_20220514_110911.jpg
 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Rockystef έγραψε:
13 Μάιος 2022, 20:08
Μ αρέσει! Νομίζω δείχνει καλύτερο 
 


 
Αφού σού αρέσει τότε νά σέ χρεώσω κάτι επιπλέον γιά τόν κόπο μου.
Εχω και έξοδα γιατί γέννησε η γάτα.  ΕικόναΕικόναΕικόνα
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Rockystef (14 Μάιος 2022, 11:19)
Rating: 7.14%

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Μ αρέσει! Νομίζω δείχνει καλύτερο 
IMG_20220513_200546.jpg
 
IMG_20220513_195826.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μήπως να χαμήλωνες λίγο τα 2 κλαδιά ??
Ίσως όμως νά με ξεγελά και η φωτογραφία.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Rockystef (13 Μάιος 2022, 20:06)
Rating: 7.14%

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

oooo ευχαριστώ πολύ για την έκπτωση! ένα virtual IBAN παρακαλώ!

Η κίνηση του κλαδιού που προτείνεις να πάω στα αριστερά είναι λίγο επίφοβη στα δικά μου χέρια :character-jason: Όχι τίποτα άλλο, έχει ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα και φοβάμαι τόσο μεγάλη αλλαγή.

Έκανα μια άλλη δοκιμή δίνοντας μεγάλη καμππύλη και νομίζω ότι του πάει πολύ. Το αριστερό κλαδί έγινε deadwood σε μια διάταξη αντιδιαμετρική του cascade κλαδιού. Κάπως έτσι φαίνεται να έχει μια ισορροπία - συμμετρία πλέον το δεντράκι που ικανοποιεί το μάτι. Αργότερα σήμερα θα γίνουν τα αποκαλυπτήρια. :happy-bouncyred: :happy-bouncygreen: :happy-bouncymagenta: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncycyan:
 

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 57 λεπτά 59 δευτερόλεπτα:
:text-thankyoublue: :text-thankyoublue: :text-thankyoublue: :text-thankyoublue: :text-thankyoublue: :text-thankyoublue: :text-thankyoublue:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κάνω μία μικρή έκπτωση στήν τιμή γιά νά μήν έχεις παράπονο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Rockystef (12 Μάιος 2022, 17:42)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Το σημαντικότερο είναι ότι ξεκίνησες να λερώνεις τα χέρια σου με χώμα. Όσο ασχολείσαι, τόσο καλύτερος θα γίνεσαι

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Μπήκαν κάποιες ιδέες στο μυαλό και δεν άντεξα να μην δοκιμάσω. Σας στέλνω φωτογραφίες. Πολύ θα ήθελα τη γνώμη σας για το στυλιστικό αποτέλεσμα και φυσικά αν έχετε κάποιες ιδέες για διορθωσεις θα χαρώ να τις δω. :) 


​​​​​​Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια έως τώρα!
IMG_20220512_143455.jpg
 
IMG_20220512_143447.jpg
 
IMG_20220512_143413.jpg
 
 
 

Προστέθηκε μετά από 18 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
Το βλέπω και το ξανά βλέπω. Δεν ξέρω αλλά μου αρέσει πάρα πολύ το πώς κατέληξε το cascade και το deadwood αριστερά. Η φωτό που σας στέλνω θεωρώ ότι είναι η μπροστά όψη του δέντρου και σημειωμένα έχω τα σημεία που δε με ξετρελαίνουν. 
IMG_20220512_145318.jpg
Προφανώς έχω πολλά να μάθω για τη διαμόρφωση. Ίσως ένα λάθος που έκανα ήταν ότι παρά απομάκρυνα το φύλλωμα από τη βάση του δέντρου στα σημεία που έχω σημειώσει; 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Rockystef έγραψε:
12 Μάιος 2022, 10:52
Ελπίζω να επιβιώσει!

Το εκχύλισμα φυκιών χρησιμοποιείται ως ποιο ελαφριά λίπανση; Είναι κατάλληλο για όλους τους τύπους φυτών; Ρωτάω γιατί έχω και άλλα δεντράκια στην παρέα, μην τρώει μόνο ο γουνιπερος και τα άλλα στην απ' έξω αν μπορούν  :P
 
 
 

 
Το ρίχνεις παντού και άφοβα. 
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Rockystef (12 Μάιος 2022, 12:45)
Rating: 7.14%

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Είχα ήδη ξεκινήσει εργασίες στο πάνω κλαδί οπότε πετσοκοφτηκε ολίγον. Ανεβάζω νέες φωτογραφίες, δυστυχώς όχι και πολύ καλές. Προσπάθησα κάποιες από τις νέες προτάσεις να τις εφαρμόσω και νομίζω πως πλέον δείχνουν τουλάχιστον λίγο πιο φυσικές οι κινήσεις. Το απόγευμα θα ανεβάσω καλύτερες φωτογραφίες. Το κλαδί που έχει μείνει χωρίς να δουλευτει ακόμα θεωρείτε ότι πρέπει να αξιοποιηθεί ή να φύγει τώρα που έχουμε μια πιο καθαρή εικόνα;

* Θα πάρουμε αναδρομικά από τη ΔΕΗ κάντε καμιά καλύτερη τιμουλα :dance:
IMG_20220512_120951.jpg
 
IMG_20220512_120942.jpg
 
IMG_20220512_120933.jpg
 
 
 

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
Ίσως μια λίγο καλύτερη 
IMG_20220512_122035.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Η βοήθεια κοστίζει 50 euro γιατί πρέπει νά πληρώσω τόν ΕΝΦΙΑ γιά τίς γλάστρες μου. !!!  Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Rockystef (12 Μάιος 2022, 11:39)
Rating: 7.14%

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Ελπίζω να επιβιώσει!

Το εκχύλισμα φυκιών χρησιμοποιείται ως ποιο ελαφριά λίπανση; Είναι κατάλληλο για όλους τους τύπους φυτών; Ρωτάω γιατί έχω και άλλα δεντράκια στην παρέα, μην τρώει μόνο ο γουνιπερος και τα άλλα στην απ' έξω αν μπορούν  :P
 
 
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν η πρώτη του διαμόρφωση είναι αυτή, σίγουρα θα σε βάθος χρόνου θα έχεις υπέροχα δέντρα να βλέπεις και να τα χαίρεσαι!!!

Μόλις τελειώσεις και με το πάνω μέρος τον κλαδιών και γενικότερα με το συρμάτωμα, το αφήνεις στην ησυχία του(6-8 μήνες κατά την γνώμη μου). Δεν έχει πρόβλημα με τον ήλιο, όμως όχι υπερβολές. Σε αυτή την φάση δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να ρίξεις λίπασμα. Μπορείς όμως να του ρίχνεις εκχύλισμα φυκιων.
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Rockystef (12 Μάιος 2022, 10:48)
Rating: 7.14%

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Οκ το δούλεψα λίγο. Πώς σας φαίνεται; Ιδέες για τα δύο κλαδάκια που χω σημειώσει; :)
IMG_20220512_071539.jpg
 
IMG_20220512_071548.jpg
 
IMG_20220512_071557.jpg
 
IMG_20220512_071639.jpg
 
Και μια βασική ερώτηση. Φαντάζομαι πως έχει καταπονηθεί πολύ. Είναι κομπλέ να είναι σε ήλιο ή θέλει ίσκιο μέχρι να ανακάμψει. Κάποια άλλη ιδιαίτερη περιποίηση; Ευχαριστώ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Προσπάθησε να δώσεις λίγη ‘’ κίνηση ‘’  στο μεγάλο κλαδί. Με αυτόν τον τρόπο θα ‘’ μειωθεί ‘’ και το μήκος.
Το ίδιο ισχύει και για τά μικρότερα κλαδάκια.
Οι φωτογραφίες είναι ενδεικτικές.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Rockystef (12 Μάιος 2022, 07:16)
Rating: 7.14%

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Έγιναν κάποιες εργασίες. Κάτι έγινε με το λύγισμα του κλαδιού. Αναμένω τις παρατηρήσεις. Αύριο η συνέχεια! ​​​​​​
IMG_20220512_000746.jpg
 
IMG_20220512_000755.jpg
 

 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

Ακριβώς την ίδια περίπτωση είχα με ένα δέντρο μου. Επειδή δεν μπορούσα να διαχειριστω ένα κλαδί, το έκανα Jin (περίπου)
Φυσικά στην δική σου περίπτωση θα πρέπει να βάλεις πολλά περισσότερα σύρματα. Εγώ τα άφησα για τις καλοκαιρινές μου διακοπές στο χωριό 😅😂🤣😅😂

Δες το βίντεο για να καταλάβεις το τι εννοώ

https://youtube.com/shorts/wU77KZqlhJ0?feature=share
These users thanked the author Hfestion for the post:
Rockystef (11 Μάιος 2022, 20:29)
Rating: 7.14%

Topic author
Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Γουνίπερος

Δημοσίευση από Rockystef »

Hfestion έγραψε:
11 Μάιος 2022, 14:33
Αν σε δυσκολεύει το δεξιό κλαδί λόγω του πάχους του, μπορείς να το κάνεις Jin και να ασχοληθείς με το επάνω και το μικρό αριστερά.

(μη με περνεις και πολύ στα σοβαρά)


 
Δυσκολεύομαι η αλήθεια είναι αλλά σκέφτομαι πως είναι μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσω.

Επίσης, χωρίς να ξέρω το λόγο, από τότε που ξεκίνησα να μελετώ για τα μπονζάι, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη αγάπη για τα cascade δεντράκια. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε μου αρέσουν, απλά δε σκεφτόμουν να προσπαθήσω αυτή τη διάταξη στα πρώτα μου δεντράκια, αλλά σε μελλοντικά. Ωστόσο το συγκεκριμένο μόλις το είδα το κανα εικόνα με αυτό το χοντρό κλαδί να παραμένει. Κάτι μου λέει ότι πρέπει να μείνει εκεί και να διαμορφωθεί όταν το κοιτάζω. Είδα και το πολύ όμορφο virtual του Jean-Zac οπότε ήρθε και έδεσε.

Το πλάνο μου, λοιπόν, είναι να προσπαθήσω να διαχειριστώ αυτό το κλαδί και αν δεν τα καταφέρω τότε να προχωρήσω όπως προτείνετε. Να το κάνω δηλαδή Jin και να ασχοληθώ με τα άλλα που είναι πιο εύκολο να διαχειριστούν.

(ε άμα δε σας παίρνω στα σοβαρά τι κάνω εδώ γεια; :P Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο και την ιδέα!)
 
Απάντηση