Ροδια νανα της γιαγιας

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ροδια νανα της γιαγιας

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Paulos έγραψε:
29 Οκτ 2021, 12:16
Γιατί δεν το διαμορφώνεις όπως έγραψε ο Jeanzac?

 
Όπως προανέφερα ο χώρος που μπορέι να μπει είναι πολύ περιορισμένος και μόνο κάτι σε όρθιο στυλ ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Ροδια νανα της γιαγιας

Δημοσίευση από Paulos »

Γιατί δεν το διαμορφώνεις όπως έγραψε ο Jeanzac?
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ροδια νανα της γιαγιας

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Καλημέρα ευχαριστώ για το virtual στέλνω επιταγή με το περιστέρι! Έκανα μια πρόχειρη μεταφυτεψη και ανεβαζω τις φώτο που φαίνεται καλύτερα. Λόγω του χώρου που έχω θα με εξυπηρετούσε καλύτερα σε όρθιο στυλ. Λέω να κόψω το μισό κορμο με τις ρίζες για να κοντυνει και να κάνω καταβολαδα για να κοντυνει ακόμα μερισσοτερο και να βγει κάτι σαν hokidachi. Αν κόψω το κορμο και περιμένω να βγάλει νέα κλαδια θα πάρει πολύ περισσότερο χρόνο. Είναι σωστη η σκέψη μου? 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Ροδια νανα της γιαγιας

Δημοσίευση από Hfestion »

Θέλω να συμπληρώσω πως το να έχει κάποιος δέντρα από την γιαγιά του π.χ. και να τα διατηρεί αξίζει τον κόπο ακόμα αν θα χρειαστούν 5,6,7 χρόνια.
Εγώ έχω ένα γιασεμί και μια πυκροδαφνη μια ηλικίας. (όχι μπονσαι)
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ροδια νανα της γιαγιας

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Σκέπτομαι ότι οι απόψεις των παιδιών είναι μία λύση για το πρόβλημά σου.
Στην προκειμένη περίπτωση της ροδιάς θα έκανα μία δοκιμή αλλάζοντας την γωνία του φυτού
και θα το έγερνα προς τά δεξιά σύμφωνα με τις φωτογραφίες-σχέδια πού έφτιαξα. Με αυτόν τον
τρόπο δεν έκοψα τον κορμό και δεν έκανα κάποια καταβολάδα αλλά αρκέστηκα στο να μειώσω
το ύψος με αυτή την πλαγιαστή τοποθέτηση της ροδιάς. Βέβαια θέλει και καλό συρμάτωμα στά  
κλαδιά ώστε να πλησιάσει στην μορφή του βίρτουαλ. 

P.S.
Το κόστος για το βίρτουαλ είναι 30 euro.  
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ροδια νανα της γιαγιας

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Το δέντρο έχει πολύ ευθύγραμμο κορμό. Αν ήθελα να κάνω κάτι με αυτό, τέλος χειμώνα/αρχές άνοιξης θα έκοβα τον κορμό χαμηλά, περίπου εκεί που έχω την μαύρη γραμμή. Σκοπός είναι να αναπτύξει νέα κλαδιά χαμηλά, ώστε να αποκτήσει συμμετρία και κάποια στιγμή να μπορεί να γίνει ένα δεντράκι shohin.
Αντί της καρατόμησης, μπορείς εναλλακτικά να δοκιμάσεις εναέρια καταβολάδα στο ίδιο ύψος, ώστε να μην πάει χαμένο το υπόλοιπο τμήμα του φυτού. Αυτό γίνεται μετά τα μέσα άνοιξης και έτσι μπορείς να αποκτήσεις και δεύτερο δεντράκι. Μπορείς ακόμη και να κάνεις περισσότερες από μία εναέριες καταβολάδες (πχ δύο σε διαφορετικά ύψη του κορμού καθώς και από μία σε κάθε κύριο κλαδί), ώστε να αποκτήσεις 3 ή 4 ή ίσως και 5 νέα δεντράκια. Οι ροδιές είναι εύκολο είδος για τέτοιο εγχείρημα.
Καλή επιτυχία
IMG_20211018_153544.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Ροδια νανα της γιαγιας

Δημοσίευση από Hfestion »

Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν βοηθούν στο να καταλάβουμε την ροή του κορμού.
Εγώ σε μια ίδια περίπτωση σαν την δική σου θα ξεκινούσα με μεταφύτευση - μεταφορά σε training pot και παράλληλα θα κλαδευα λίγο ώστε να αναγκάσω το δέντρο να πετάξει κλαδιά χαμηλότερα.

Απο την άλλη, δικό σου το δέντρο οι επιλογές και τα ρίσκα

Topic author
vagelis.sarrigiannis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2018, 23:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ροδια νανα της γιαγιας

Δημοσίευση από vagelis.sarrigiannis »

Καλησπέρα στη ομάδα. Εντόπισα αυτή τη ροδια από την ζούγκλα της γιαγιας μου και χωρις δεύτερη σκέψη την πηρα. Με τράβηξε ο χοντρός κορμος της αλλά με προβληματίζει η απόσταση από τα πρώτα κλαδια που είναι κάπου 20 εκατοστά. Από εκεί και κάτω είναι γυμνό. Έχει προοπτική για το ξεκινήσω για μπονσαι? Καμία ιδέα για το πως θα μπορούσε να γίνει? 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση