Διαμόρφωση δένδρου

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαμόρφωση δένδρου

Δημοσίευση από Harris »

Μπράβο σου για αρχη που απο σπορο εφτιαξες νεα δεντράκια. Αλλα οπως σου απαντησα περίμενε να μεγαλώσουν πρωτα. Αγόρασε καποια αλλα δέντρα λιγο πιο μεγαλα ώστε να κανεις και συρμάτωμα κτλ.

Ελπιζω να κανουμε συντομα ενα SAFARI για αναζήτηση κατάλληλων δέντρων για μπονσαι :P
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (10 Απρ 2021, 15:06)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Διαμόρφωση δένδρου

Δημοσίευση από Giorgos G. »

angelhatzi έγραψε:
08 Απρ 2021, 17:21
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Δεσιματα και τέτοια απ' ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις αλλά και από αυτα που διάβασα, γινονται πιο μετά...θα προσπαθήσω να το κρατήσω ζωντανό όπως είπε ο φίλος ο Harris

 
για να αναπτυχθούν γρηγορότερα δώσε τους χώρο, βάλε τα σε μεγάλες γλάστρες και φρόντιζέ τα σύμφωνα με τις ανάγκες του είδους (πότισμα, λίπανση, 'ηλιο κλπ)
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Harris (10 Απρ 2021, 14:38)
Rating: 7.14%

Topic author
angelhatzi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Μαρ 2021, 12:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Διαμόρφωση δένδρου

Δημοσίευση από angelhatzi »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Δεσιματα και τέτοια απ' ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις αλλά και από αυτα που διάβασα, γινονται πιο μετά...θα προσπαθήσω να το κρατήσω ζωντανό όπως είπε ο φίλος ο Harris
Άβαταρ μέλους

nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Διαμόρφωση δένδρου

Δημοσίευση από nikolaosparast »

angelhatzi έγραψε:
25 Μαρ 2021, 12:59
Καλησπέρα είμαι ο Άγγελος, καινούργιο μέλος του φόρουμ. Πριν δύο χρόνια φύτεψα σπόρους από ιαπωνικό κέδρο και από τα δέκα  επιβίωσαν τα δύο. Νομιζω ότι πρέπει να αρχίσω την διαμόρφωση τους.Καθε συμβουλή σας θα ήταν χρήσιμη.
 

 
Καλημέρα σου Άγγελε, το μόνο που μπορούμε να σε συμβουλέψουμε από τώρα είναι το να περιμένεις για την ανάπτυξή του.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Διαμόρφωση δένδρου

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Τωρα τι περιμένεις να σου απαντήσουμε για το ΄δεντρο σου; Προσπάθησε να το κρατήσεις ζωντανό για τα επόμενα 5 χρόνια και οταν θα έχει φτιάξει κορμό και κλαδιά να ξεκινήσεις την διαμόρφωση. ;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
angelhatzi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Μαρ 2021, 12:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Διαμόρφωση δένδρου

Δημοσίευση από angelhatzi »

Καλησπέρα είμαι ο Άγγελος, καινούργιο μέλος του φόρουμ. Πριν δύο χρόνια φύτεψα σπόρους από ιαπωνικό κέδρο και από τα δέκα  επιβίωσαν τα δύο. Νομιζω ότι πρέπει να αρχίσω την διαμόρφωση τους.Καθε συμβουλή σας θα ήταν χρήσιμη.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση