Νέος Στο Hobby

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέος Στο Hobby

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ.
Άλλος τρόπος για να μάθεις δεν υπάρχει.
Διάβασμα και you tube. Έχουμε υπερπλήρη βιβλιοθήκη, άρα μπορείς να αρχίσεις από εκεί.
Για να ξεκινήσεις ψάξε να βρεις ελιές, γιουνίπερους, ροδιές, πυξάρια, καμέλιες . Είναι όλα ανθεκτικά στο κλίμα μας και συγχωρούν λάθη.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος Στο Hobby

Δημοσίευση από Harris »

Μπορείς να ξεκινήσεις με εναν γιουνίπερο 15 -20 ευρω μαξ. Αλλα διάβασε και δες τι δέντρα αγοράζουμε. Περιμένουμε να σταματήσει αυτο με τον ιο να παμε "σαφαρι"
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος Στο Hobby

Δημοσίευση από Hfestion »

Δεν υπάρχουν δέντρα ειδικά για bonsai, θεωρητικά όλα τα δέντρα μπορούν να γίνουν αν καλλιεργηθουν με τον σωστο τροπο. Βοηθάει πολύ κύριος στα πρώτα δέντρα ενός νέου στο χώρο τα φύλλα τους να είναι μικρά εκ φύσεως πχ πυξαρι και όχι συκιά.(δυο ακραία παράδειγματα)

Μπορείς να ξεκινήσεις να ψάχνεις δέντρα στο φόρουμ μας σε topics. Θα δεις την εξέλιξη τους και σιγά σιγά να κάνεις πλάνα στο μυαλό σου. Υπάρχουν πάρα πολλά.


Μήπως υπάρχει κάποιο δέντρο ξεχασμένο για πολλά χρόνια σε κάποια αυλή ή κάποιο μπαλκόνι ή στο χωριό?
Σε περίπτωση που πας σε φυτώριο να να ψάξεις κάποιο μελλοντικό δέντρο,  θα σου πρότεινα να μην αναφέρεις την λέξη Bonsai. Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχουν ελάχιστα φυτώρια που γνωρίζουν την καλλιέργεια τους και βαράνε τις τιμές χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος.

Όσο αφορά το μέγεθος αυτό έχει να κάνει με πόσο χώρο έχεις να διαθέσεις. Πάντα τα μεγάλα δέντρα είναι εντυπωσιακα όμως και τα μικρά έχουν την χάρη τους.

Εγώ πάλι πριν από τέσσερις μήνες αγόρασα το πρώτο μου ενυδρείο!
 

Topic author
kostasaquarium
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Ιαν 2021, 21:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος Στο Hobby

Δημοσίευση από kostasaquarium »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι φίλε μου με ενυδρεία. Καλώς σας βρήκα.

Ξεκινάω με δέντρο από φυτώριο ειδικό για bonsai ή ότι μου αρέσει , και αρχίζω το διάβασμα ή ξεκινάω με σπόρους και περιμένω να γίνει δέντρο;;

Επίσης πρέπει να είναι δέντρακι με Μέγιστο ύψως κάποια εκατοστά, εν τοιαύτη περιπτώσει πρέπει να πληροί κάποιες προδιαγραφές ;;;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου μια ακόμη φορά.
 

Topic author
kostasaquarium
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Ιαν 2021, 21:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος Στο Hobby

Δημοσίευση από kostasaquarium »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι φίλε μου με ενυδρεία. Καλώς σας βρήκα.

Ξεκινάω με δέντρο από φυτώριο ειδικό για bonsai ή ότι μου αρέσει , και αρχίζω το διάβασμα ή ξεκινάω με σπόρους και περιμένω να γίνει δέντρο;;

Επίσης πρέπει να είναι δέντρακι με Μέγιστο ύψως κάποια εκατοστά, εν τοιαύτη περιπτώσει πρέπει να πληροί κάποιες προδιαγραφές ;;;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου μια ακόμη φορά.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος Στο Hobby

Δημοσίευση από Hfestion »

Φίλε μου καλός ήρθες στην παρέα μας!!!

Δεν υπάρχει ειδικός τρόπος στο να ξεκινήσει κάποιος, απλά ξεκινά. Τα υπόλοιπα έρχονται στο μέλλον. Βοηθάει πολύ το διάβασμα, εγώ προσωπικά παρακολουθώ πάρα πολύ το YouTube.
Τι είδους δέντρα σου αρέσουν?


Αν κρίνω από το nickname σου και ασχολείσαι με ενυδρεία, έχεις ένα πολύ δυνατο χαρτι. Το καλύτερο νερό για πότισμα δεντρων

Topic author
kostasaquarium
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Ιαν 2021, 21:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέος Στο Hobby

Δημοσίευση από kostasaquarium »

Καλησπέρα σας έχει μερικές μέρες που μου ήρθε να ασχοληθώ με τo bonsai.

Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας πως είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσω .

Δυστυχώς δεν μπορώ να επενδύσω χρήματα για να αγοράσω δεντράκι έτοιμο αλλά έχω υπομονή για να περιμένω .

Άρα θα ήθελα να γυρίσετε πίσω στην πρώτη μέρα σας και να μου πείτε τα βήματα .

Παρακαλώ όπως προανέφερα δεν έχω εμπειρία καμιά άρα ειδικές ορολογίες ενδεχόμενος να μην τς γνωρίζω.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις πληροφορίες
Απάντηση