Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από Hfestion »

Απλά υπέροχο!!!

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Εντυπωσιακό!!!! @Jean-Zac ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες!!!
Νομίζω ότι όλοι έχετε δίκιο ως προς την τελική του μορφή.
Τις επόμενες ημέρες θα το πιάσω να το συμμαζέψω λιγάκι. Θα εφαρμόσω την λευκή σάκκουλα/πανί να καλύψω το κλαδί αριστερά ή δεξιά και θα βγάλω φωτογραφίες, ώστε να καταλήξω.
Προτιμώ να κάμω τις εργασίες σταδιακά ώστε να μην αφαιρέσω πολλά κλαδιά και το στρεσαρω και πετάξει άγρια στρεσσαρισμενα κλαδιά την άνοιξη. Ήδη σε κάποια σημεία που είχα κλαδέψει πέταξε τέτοια και σε άλλα κανονικά. Επομένως προτιμώ να το κάνω σταδιακά ώστε και εγώ να είμαι πιο σίγουρος για το αποτέλεσμα.
Πάντως παρατηρώ ότι όταν βγάζω φωτογραφίες τα δέντρα έχεις μια άλλη εικόνα από το να τα βλέπεις live.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μία εκδοχή διαμόρφωσης.
.
.
.
.
.
Ξέρω, θά πάτε όλοι νά κάνετε μεγέθυνση στήν τελευταία εικόνα μέ τήν  Angelina Jolie

Σάν δέν ντρέπεστε λίγο   !!!!!!!!

ΕικόναΕικόναΕικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλημέρα κι από μένα.
Θα συμφωνήσω με Sim62 και JoopVanDenBerge. Το δεντρο αυτό πάει σούμπιτο για λιτεράτι. Ο κορμός του δεν είναι αρκετά παχύς σε σχέση με το ύψος του για να γίνει κάτι άλλο, ούτε έχει χαμηλά κλαδια για να μειώσεις το ύψος του και να τους δώσεις άλλο στυλ. Αντίθετα, διαμορφώνοντάς το σαν λιτεράτι μπορείς σχετικά γρήγορα να έχεις ένα λιτό και κομψό δεντράκι

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα,

Μου αρέσει πολύ η όλη παρουσίαση με το συνοδευτικό φυτό. Τα έχεις σκεφτεί όλα πολύ καλά, πολύ ωραία αισθητική... Ωραία γλάστρα του βρήκες.

Ανέβασε και μια φωτό μετά το κούρεμα να δούμε πως το έχει στο μυαλό σου σαν στυλ.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από Hfestion »

Υπέροχο!!!! Τα συγχαρητήρια μου!

JoopVanDenBerge
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 17:31
Has thanked: 4 times
Been thanked: 41 times

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από JoopVanDenBerge »

Hallo Gmaravelisvet,

Ik opende net deze topic, zag deze boom voor het eerst en dacht gelijk: Literati.
En waarom?

- de lijn van z 'n stam is ideaal.
- aan het onderste deel van de stam zitten maar een paar dunne takjes die niet te gebruiken zijn, dus blijft er weinig over voor bv een moyogi.
- de 1e tak links is te dik en zal er in mijn optiek af moeten. Hij heeft ongeveer dezelfde dikte als de stam en dat mag niet voor een bonsai.
- bovenin heeft hij veel loof waar je mooie loofetages van kan maken.

Toen keek ik verder en zag de 1e virtuel van Sim.
Dat was precies wat ik voor ogen had, alleen zou ik op de plaats waar de 1e tak links verwijderd zou moeten worden, een stuk van die tak laten zitten en daar een mooie jin van maken, eventueel aangevuld met een shari over de onderste helft van de stam.

Met deze ingrepen kan dit een heel leuke boom worden.

Bonsaigroet, Joop
 
These users thanked the author JoopVanDenBerge for the post:
BILLPAN (19 Οκτ 2023, 22:55)
Rating: 7.14%

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

IMG_20231019_153735.jpg
 Ενημέρωση....
Μετά από τόσα χρόνια καλά εξελίσεται...ανταποκρίνεται πολύ καλά έως τώρα.Θέλει ένα κουρεματακι και να αλλάξει λίγο η κλίση προς τα εμπρός και αργότερα στην επόμενη μεταφύτευση
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα. Το literati το έχω σκεφτεί και μου αρέσουν πολύ...για την ντελικάτη και λυτή εμφάνιση.
εχει ωραία κίνηση ο κορμός και πάχος αλλά μου φαίνεται σαν τελευταία λύση...αν κάτι άλλο δεν πετύχει να καταφύγω σε αυτό. Ίσως λίγο λάθος σαν σκέψη καθώς πρέπει να ακολουθείς ένα πλάνο από την αρχή.
Σε μια δεύτερη ματιά σκεφτόμουνα να του αλλάξω λίγο κλίση προς τα δεξιά. Να κατεβάσω χαμηλά το δεξί κλαδί. Ένα παρακλάδι του αριστερού κλαδιού που έχει μήκος, να το κάνω κορυφή και να το φέρω προς τα δεξιά και ελαφρά κάτω ώστε να σχηματιστεί καπέλο και το υπόλοιπο αριστερό κλαδί να μικρύνει και να κατέβει λιγάκι. Έτσι δεν θα χάσει πολύ φύλλωμα για αρχή από τις επεμβάσεις. Αν δεν πετύχει ή αλλάξω άποψη εύκολα πάω στο literati.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από Sim62 »

Literati πάντως ωραίο θα γίνει.
IMG_20201227_184823_copy_1156x868_1.jpg
 
IMG_20201227_184823_copy_1156x868.jpg
 
IMG_20201227_184823_copy_1156x868_2.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο και με προοπτική,,,
Ότι και να κάνεις μην βιαστείς

Topic author
gmaravelisvet
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2016, 18:21
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Γιουνιπερος...πρώτη διαμόρφωση

Δημοσίευση από gmaravelisvet »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Ασχολούμαι μικρό χρονικό διάστημα με τα bonsai..περισσότερο διαβάζοντας και βλέποντας video στο YouTube
Αγόρασα πρόσφατα αυτόν τον γιουνιπερο από φυτώριο και αποφασισα να αρχίσω τη διαμόρφωση. Καθάρισαα λίγο τα ξερά και νομίζω ότι αποφάσισα ποια θα είναι η μπροστινή πλευρά. Μετά ομως...το χάος...δυσκολεύομαι να αποφασίσω τι πρέπει να κόψω και τι να αφήσω...
Εχει ωραίο κορμό, σχετικό ψηλό όμως, με ενδιαφέρον αλλά στην κορυφή έχει τρία κλαδιά που ξεκινάνε από το ίδιο σημείο και δεν ξέρω τι να τα κάνω. Επίσης μου αρέσουν τα Jin και ήθελα να κάνω κάποιο αν με παίρνει..
Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλω cascate ή semicascate αν και μου αρέσει αυτή η μορφή και ίσως του πήγαινε...
Ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας ώστε να βγει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα...
Ανέβασα φωτογραφίες η πρώτη είναι η μπροστινή πλευρά που θέτω καλύτερη. Οι υπόλοιπες από τις άλλες πλευρές και κάποιες λεπτομέρειες από την τρίαινα που δεν ξέρω τι να κάνω...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση