yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της Νο 2

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της Νο 2

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Κάνω και εγώ τις προσωπικές σκέψεις για την πορεία της ελιάς για τά επόμενα χρόνια.
Ξεκινάω με το σκεπτικό ότι το δένδρο είναι δικό μου. Το θέμα της καταβολάδας θα το άφηνα στην άκρη και θα
επικεντρωνόμουν μόνο στο ένα από τά δύο κλαδιά. Ένα καλό δένδρο φτάνει.
Αλλά όπως λέει και ο αγαπητός Deus αυτό πού δεν φαίνεται είναι ότι υπάρχου κρυμμένοι στο τελάρο
ακόμη 20 εκατοστά κορμού με ρίζες. Οπότε …… 

Ότι δεν βλέπουμε το φανταζόμαστε.

Φαντασία !!!
Η φαντασία είναι μία δημιουργική ικανότητα της ψυχής, που δημιουργεί «φαντάσματα», στηριγμένη σε
στοιχεία της πραγματικότητας. Αντλεί το υλικό της από παραστάσεις του παρελθόντος και παραστάσεις
του παρόντος. Αυτές οι παραστάσεις διασπώνται στα βασικά τους στοιχεία και κατόπιν
αναπλάθονται -δυνητικά σε άπειρους σχηματισμούς- παράγοντας νέες παραστατικές εικόνες.

Αυτή είναι η ικανότητα ώστε να δημιουργήσεις κάτι νέο ξεφεύγοντας από τους κανόνες, τά τετριμμένα 
και κοιτώντας  μακριά. Τά λάθη και η εμπειρία είναι όπλα χρήσιμα και η φαντασία πολύτιμη για να φτιάξεις ένα καλό μπονσάι.

 “Η λογική θα σε πάει από το Α στο Ω. Η φαντασία θα σε πάει παντού!”  Albert Einstein  

Ας κάνουμε λοιπόν δύο βίρτουαλ αφού δεν ξέρουμε την πορεία-συνέχεια του κορμού πού είναι μέσα στο χώμα. 

Οπότε για την εργασία έχουμε  50 +50 = 100 euro.
Μαζί με το δώρο Χριστουγέννων έχουμε λαμβάνειν το ποσό των 250 euro.

Τά κονομήσαμε και πάλι !!!!  ΕικόναΕικόναΕικόνα

Πάμε λοιπόν με την φαντασία μας να διαμορφώσουμε την ελιά κάνοντας το πέρασμα των χρόνων λίγα δευτερόλεπτα
ή έστω λίγα λεπτά παρατήρησης  των δύο εικόνων. Η επιλογή των εικόνων,  σαν παλιές ξεθωριασμένες φωτογραφίες,
έγινε με το σκεπτικό ότι ίσως είναι μακρινό όνειρο, μια οπτασία, μια οφθαλμαπάτη, κάτι το ανύπαρκτο αλλά προς στιγμήν
πιστευτό λόγω εξημμένης φαντασίας ή άλλης αιτίας

Σίγουρα δεν θα γίνει ποτέ έτσι αλλά ποιος ξέρει. Στα επόμενα 30 χρόνια καλλιέργειας, φροντίδας, εργασιών του
κορμού των κλαδιών και του φυλλώματος μπορεί να πλησιάσει αρκετά.   
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της Νο 2

Δημοσίευση από deus x machina »

Νικολας72 έγραψε:
30 Νοέμ 2020, 15:16
Στιγμιότυπο 2020-11-30, 2.11.03 μμ.png
 Αγαπητέ Deus x machina,

Δεν μπορώ να προσδιορίσω το λόγο, όμως μόλις είδα τις φωτογραφίες, το μυαλό πήγε κατευθείαν στην εκδοχή που παρουσιάζω με την εικόνα πιο πάνω. Ίσως το πάχος των δύο κορμών, που από μόνοι τους μπορούν να υποστηρίξουν με αξιώσεις την ύπαρξη ενός κορμού δέντρου bonsai. Απ' όσο μπορώ να υπολογίσω από τις φωτογραφίες, πρέπει να έχουν πολύ ικανοποιητική διάμετρο 7-10 εκατοστά ο καθένας, σωστά? Έπειτα έχουν αρκετά γερασμένη όψη, άρα μεγάλη καταλληλότητα για να δώσουν ύφος ταλαιπωρίας. Και έτσι παραμένεις με τρία δεντράκια, εάν γίνουν σωστά τα βήματα. Κι εξηγούμαι σε φάσεις...

Α' ΦΑΣΗ
Επειδή, όπως έγραψες ο κορμός συνεχίζει από κάτω από την επιφάνεια του χώματος για άλλα 20 εκατοστά, και αυτό θα είναι πρόβλημα για αργότερα, εγώ νομίζω θα έκανα σταδιακά δύο διαδοχικές εναέριες καταβολάδες στο σημείο της διακλάδωσης του κορμού. Πρώτα θα ξεκινούσα με την τομή στην αριστερή πλευρά της εικόνας, στο κλαδί που έχει αυτή την περίεργη γωνία. Αυτό δείχνει μάλλον πιο ζωηρό από πλευράς ανάπτυξης φυλλώματος και κλαδιών, άρα έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει ως  καταβολάδα. Προσωπικά, η γωνία που σχηματίζεται στο κλαδί δεν μου πολυαρέσει, οπότε θα έκανα την απογύμνωση του φλοιού κατά την φορά της κίτρινης φαρδιάς γραμμής, εκεί που το κλαδί εμφανίζει ήδη μία σημαντική κωνικότητα, και άρα μου εξασφαλίζει ένα προβάδισμα ως προς το ποθητό nebari. Αν υπολογίσεις ότι σε εκείνο το σημείο θα βγουν οι ρίζες του νέου φυτού, ο οποίες θα προκαλέσουν ακόμα μεγαλύτερο πρήξιμο ανάπτυξης στην βάση, υπάρχει πιθανότητα να πάρεις ένα απίστευτο nebari στην πορεία. Όταν θα διαπίστωνα την έκφυση ριζών, θα έκανα την τομή στο κλαδί με βάση την χαμηλότερη κόκκινη γραμμή για αν μην αφήσει ξερό κουτσουράκι στον κύριο κορμό.

Β' ΦΑΣΗ
Όλη αυτή η επέμβαση της πρώτης -ας πούμε- χρονιάς, θα είχε (λογικά...) ως παράπλευρη συνέπεια την ανάπτυξη νέων κλαδιών από κοιμισμένους οφθαλμούς στο δεξιό κλαδί, καθώς και χαμηλά στη βάση του κορμού, χαμηλότερα από την διακλάδωση. Κι αυτό θα ήταν πολύ ευχάριστο νέο. Γιατί την δεύτερη χρονιά θα μπορούσα να προχωρήσω σε δεύτερη καταβολάδα στο δεξιό κλαδί. Όλη η σκέψη είναι βασισμένη στην παραδοχή ότι και αυτό το κλαδί είναι ζωντανό σήμερα, έστω κι αν έχει μικρότερη όρεξη για ανάπτυξη νέων κλαδιών από το διπλανό του... Και πάλι με την φορά της κίτρινης πλατιάς γραμμής θα έκανα την τομή στον φλοιό, όσο πιο κοντά ήταν εφικτό προς τον κύριο κορμό. Εδώ η εξτρά δυσκολία είναι όταν θα ρίζωνε το συγκεκριμένο τμήμα, το να κάνει κάποιος την τελική τομή χωρίς να πειράξει τις νέες τρυφερές ρίζες. Αλλά νομίζω ότι είναι εφικτό εάν γίνει σωστή προετοιμασία της καταβολάδας κατά τρόπο ώστε να αναπτύξει τις ρίζες προς τα έξω, απλωτά, κι όχι προς τα κάτω. Επίσης, μπορεί κανείς να βάλει ένα χαρτόνι συρταρωτά από κάτω από τις νέες ρίζες, για να διασφαλίσει ότι δεν θα πιαστούν στα δόντια του πριονιού κάποιες από τις ρίζες. Και κάπως έτσι θα είχα 2ο δέντρο από εναέρια καταβολάδα.

Γ' ΦΑΣΗ
Ήδη η δεύτερη αυτή επέμβαση, θα είχε ως αποτέλεσμα την ακόμα πιο ξέφρενη ανάπτυξη νέων κλαδιών χαμηλά στον κύριο κορμό, αλλά και περιμετρικά της πρώτης τομής της προηγούμενης χρονιάς. Που σημαίνει πολύ υλικό για να διαλέξω νέα κλαδιά και να διαμορφώσω το τρίτο και θηριοδέστερο τμήμα, τον κύριο κορμό. Με ύψος κορμού γύρω στα 25-30 εκατοστά (από τις ρίζες) και απίστευτο πάχος, θα είχα ένα υλικό για να εξελίσσω τα επόμενα πολλά χρόνια. Σίγουρα θα αφαιρούσα το ξερό κλαδί που έχω σημειώσει με κόκκινη απόχρωση, και ίσως να σήκωνα λίγο όλο το φυτό στην πρόοδο του χρόνου, έτσι ώστε να μπορεί να μου δώσει κλαδιά από παλιό κορμό. Αν παραμείνει μέσα στο χώμα έχει περισσότερες πιθανότητες να μου δώσει άχρηστες ρίζες, ενώ εάν σηκωθεί και μείνει έξω από το χώμα, θα προχωρήσουν ακόμα περισσότερο οι διαδικασίες της γηρασμένης όψης, με επιπλέον σκασίματα κλπ.

Βέβαια, δεν έχω δει το βασικό ριζικό σύστημα του κύριου κορμού. Από εμπειρία, πιστεύω πως θα είναι θηριώδες, με τον γνωστό "κάλο" που συνηθίζει να αναπτύσσει αυτό το είδος δέντρου, άρα θα έχει ήδη προοπτικές για ένα αξιόλογο nebari. Επίσης, αυτή η διαχείριση, θα είχε ως αποτέλεσμα την δυνατότητα να επιλέξω διάφορα στυλ διαμόρφωσης του κύριου κορμού. Μία επιλογή θα μπορούσε να είναι η εμφάνιση της κορυφής ως shari, με γυμνό, σκαλισμένο, καμμένο, κορμό στην κορυφή, σε κωνικό σχήμα με πολλές κορυφές και ανάπτυξη pads φυλλώματος πιο χαμηλά στον κορμό και κοντά του 

 
Να σαι καλα Νικολα πρωτα πρωτα για αυτην την εκτενη απαντηση - προταση σου. 
Οι σκεψεις σου ηδη με προβληματισαν γιατι σε πρωτη φαση σκεφτομουν να μην κοψω κανενα κλαδι [ περα του μικρου χαμηλου ] κ να εχω ενα φυτο οπως το βλεπεις. Η προοπτικη να βγαλω κ αλλα φυτα με δελεαζει ομως θα λεγα.
Θα το σκεφτω πολυ σοβαρα το πως θα συνεχισω . Ουτως η αλλως για καταβολαδα ειναι νωρις ακομα.
Σ ευχαριστω  και καλη συνεχεια σ οτι κανεις
 
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της Νο 2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Στιγμιότυπο 2020-11-30, 2.11.03 μμ.png
 Αγαπητέ Deus x machina,

Δεν μπορώ να προσδιορίσω το λόγο, όμως μόλις είδα τις φωτογραφίες, το μυαλό πήγε κατευθείαν στην εκδοχή που παρουσιάζω με την εικόνα πιο πάνω. Ίσως το πάχος των δύο κορμών, που από μόνοι τους μπορούν να υποστηρίξουν με αξιώσεις την ύπαρξη ενός κορμού δέντρου bonsai. Απ' όσο μπορώ να υπολογίσω από τις φωτογραφίες, πρέπει να έχουν πολύ ικανοποιητική διάμετρο 7-10 εκατοστά ο καθένας, σωστά? Έπειτα έχουν αρκετά γερασμένη όψη, άρα μεγάλη καταλληλότητα για να δώσουν ύφος ταλαιπωρίας. Και έτσι παραμένεις με τρία δεντράκια, εάν γίνουν σωστά τα βήματα. Κι εξηγούμαι σε φάσεις...

Α' ΦΑΣΗ
Επειδή, όπως έγραψες ο κορμός συνεχίζει από κάτω από την επιφάνεια του χώματος για άλλα 20 εκατοστά, και αυτό θα είναι πρόβλημα για αργότερα, εγώ νομίζω θα έκανα σταδιακά δύο διαδοχικές εναέριες καταβολάδες στο σημείο της διακλάδωσης του κορμού. Πρώτα θα ξεκινούσα με την τομή στην αριστερή πλευρά της εικόνας, στο κλαδί που έχει αυτή την περίεργη γωνία. Αυτό δείχνει μάλλον πιο ζωηρό από πλευράς ανάπτυξης φυλλώματος και κλαδιών, άρα έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει ως  καταβολάδα. Προσωπικά, η γωνία που σχηματίζεται στο κλαδί δεν μου πολυαρέσει, οπότε θα έκανα την απογύμνωση του φλοιού κατά την φορά της κίτρινης φαρδιάς γραμμής, εκεί που το κλαδί εμφανίζει ήδη μία σημαντική κωνικότητα, και άρα μου εξασφαλίζει ένα προβάδισμα ως προς το ποθητό nebari. Αν υπολογίσεις ότι σε εκείνο το σημείο θα βγουν οι ρίζες του νέου φυτού, ο οποίες θα προκαλέσουν ακόμα μεγαλύτερο πρήξιμο ανάπτυξης στην βάση, υπάρχει πιθανότητα να πάρεις ένα απίστευτο nebari στην πορεία. Όταν θα διαπίστωνα την έκφυση ριζών, θα έκανα την τομή στο κλαδί με βάση την χαμηλότερη κόκκινη γραμμή για αν μην αφήσει ξερό κουτσουράκι στον κύριο κορμό.

Β' ΦΑΣΗ
Όλη αυτή η επέμβαση της πρώτης -ας πούμε- χρονιάς, θα είχε (λογικά...) ως παράπλευρη συνέπεια την ανάπτυξη νέων κλαδιών από κοιμισμένους οφθαλμούς στο δεξιό κλαδί, καθώς και χαμηλά στη βάση του κορμού, χαμηλότερα από την διακλάδωση. Κι αυτό θα ήταν πολύ ευχάριστο νέο. Γιατί την δεύτερη χρονιά θα μπορούσα να προχωρήσω σε δεύτερη καταβολάδα στο δεξιό κλαδί. Όλη η σκέψη είναι βασισμένη στην παραδοχή ότι και αυτό το κλαδί είναι ζωντανό σήμερα, έστω κι αν έχει μικρότερη όρεξη για ανάπτυξη νέων κλαδιών από το διπλανό του... Και πάλι με την φορά της κίτρινης πλατιάς γραμμής θα έκανα την τομή στον φλοιό, όσο πιο κοντά ήταν εφικτό προς τον κύριο κορμό. Εδώ η εξτρά δυσκολία είναι όταν θα ρίζωνε το συγκεκριμένο τμήμα, το να κάνει κάποιος την τελική τομή χωρίς να πειράξει τις νέες τρυφερές ρίζες. Αλλά νομίζω ότι είναι εφικτό εάν γίνει σωστή προετοιμασία της καταβολάδας κατά τρόπο ώστε να αναπτύξει τις ρίζες προς τα έξω, απλωτά, κι όχι προς τα κάτω. Επίσης, μπορεί κανείς να βάλει ένα χαρτόνι συρταρωτά από κάτω από τις νέες ρίζες, για να διασφαλίσει ότι δεν θα πιαστούν στα δόντια του πριονιού κάποιες από τις ρίζες. Και κάπως έτσι θα είχα 2ο δέντρο από εναέρια καταβολάδα.

Γ' ΦΑΣΗ
Ήδη η δεύτερη αυτή επέμβαση, θα είχε ως αποτέλεσμα την ακόμα πιο ξέφρενη ανάπτυξη νέων κλαδιών χαμηλά στον κύριο κορμό, αλλά και περιμετρικά της πρώτης τομής της προηγούμενης χρονιάς. Που σημαίνει πολύ υλικό για να διαλέξω νέα κλαδιά και να διαμορφώσω το τρίτο και θηριοδέστερο τμήμα, τον κύριο κορμό. Με ύψος κορμού γύρω στα 25-30 εκατοστά (από τις ρίζες) και απίστευτο πάχος, θα είχα ένα υλικό για να εξελίσσω τα επόμενα πολλά χρόνια. Σίγουρα θα αφαιρούσα το ξερό κλαδί που έχω σημειώσει με κόκκινη απόχρωση, και ίσως να σήκωνα λίγο όλο το φυτό στην πρόοδο του χρόνου, έτσι ώστε να μπορεί να μου δώσει κλαδιά από παλιό κορμό. Αν παραμείνει μέσα στο χώμα έχει περισσότερες πιθανότητες να μου δώσει άχρηστες ρίζες, ενώ εάν σηκωθεί και μείνει έξω από το χώμα, θα προχωρήσουν ακόμα περισσότερο οι διαδικασίες της γηρασμένης όψης, με επιπλέον σκασίματα κλπ.

Βέβαια, δεν έχω δει το βασικό ριζικό σύστημα του κύριου κορμού. Από εμπειρία, πιστεύω πως θα είναι θηριώδες, με τον γνωστό "κάλο" που συνηθίζει να αναπτύσσει αυτό το είδος δέντρου, άρα θα έχει ήδη προοπτικές για ένα αξιόλογο nebari. Επίσης, αυτή η διαχείριση, θα είχε ως αποτέλεσμα την δυνατότητα να επιλέξω διάφορα στυλ διαμόρφωσης του κύριου κορμού. Μία επιλογή θα μπορούσε να είναι η εμφάνιση της κορυφής ως shari, με γυμνό, σκαλισμένο, καμμένο, κορμό στην κορυφή, σε κωνικό σχήμα με πολλές κορυφές και ανάπτυξη pads φυλλώματος πιο χαμηλά στον κορμό και κοντά του 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
deus x machina (01 Δεκ 2020, 05:58)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της Νο 2

Δημοσίευση από G1908 »

Τούμπανο. Θα έλεγα ότι οι δύο κορμοί έχουν ενδιαφέρον.

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της Νο 2

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλησπερα σε ολους ,

σαν συνεχεια προηγουμενης αναρτησης- ερωτησης μου για διαμορφωση ελιας [ με διαφορετικα κομματια - σκελη ] σας παρουσιαζω το μεγαλυτερο κομματι αυτης της οικογενειας.
Ο βασικος κορμος της ειναι με διαμετρο σχεδον 40 εκ θα ελεγα .
Σκεψεις - προτασεις ευπροσδεκτες .
Το προβλημα περα απο μελλοντικη διαμορφωση της σαν σχημα εγκειται κ στο οτι κατω απο την επιφανεια ο κορμος με τις ριζες συνεχιζει για ακομα 20 εκ με το ιδιο παχος κ σκληροτητα.
Αν προσπαθησω να κοψω καποιο μερος του φοβαμαι οτι θα αφαιρεσω κ μεγαλο μερος απο ριζες αλλα δεν μπορω κ να τον αφησω γιατι θα εχουμε ενα πολυ ψηλο δεντρο.
Θα εστιασω στο πρωτο μερος - το επιφανειακο τμημα κ οταν ερθει η ωρα για μεταφυτευση θα επικεντρωθω σε αυτο.  
Σας επισυναπτω φωτογραφιες δεντρου κ ολες οι σκεψεις - προτασεις δεκτες
127485124_288065385976336_4633833132173104543_n.jpg
 
128058637_314352876262559_3748927250217923623_n.jpg
 
128058637_314352876262559_3748927250217923623_n.jpg
 
128095680_698099687798863_1651040478836970339_n.jpg
 
128135647_225983125630314_3187172419560288841_n.jpg
 
128174273_2451493958490821_1339994379266059861_n.jpg
 
128261705_375812206814681_4502107932650010290_n.jpg
 
128389607_403312434195052_1274204252326346068_n.jpg
 
128892293_420643932582728_2090503214438851079_n.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Nihil humanum mihi alienum est
Απάντηση