yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 44 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της

Δημοσίευση από deus x machina »

thanos75 έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 11:34
να πω την αλήθεια και γω θα επένδυα κατ' αρχήν στο χαμηλό κλαδί για βασικό φυτό.
Όσον αφορά την καταβολάδα θα πρότεινα πολύ αργότερα. Εγώ έχω κάνει με επιτυχία δύο, τέλος Μαΐου. Πάντως -δεν ξέρω αν πρόκειται για το είδος, μια που η ελιά δεν αναπτύσσει γρήγορα ρίζες, ή κάτι δεν έκανα εγώ καλά- είναι από τα δέντρα που άργησε πολύ να μου ριζώσει η καταβολάδα. Να φανταστείς την έκοψα 2 χρόνια μετά. Από 5/2016 την έκοψα 3/2018. Με αρκετές ρίζες, ίσως να μπορούσα και νωρίτερα, αλλά δεν το ρίσκαρα.
καλή συνέχεια!

 
να σαι καλα Θανο.
Και εγω αυτο θα κανω οντως
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της

Δημοσίευση από thanos75 »

να πω την αλήθεια και γω θα επένδυα κατ' αρχήν στο χαμηλό κλαδί για βασικό φυτό.
Όσον αφορά την καταβολάδα θα πρότεινα πολύ αργότερα. Εγώ έχω κάνει με επιτυχία δύο, τέλος Μαΐου. Πάντως -δεν ξέρω αν πρόκειται για το είδος, μια που η ελιά δεν αναπτύσσει γρήγορα ρίζες, ή κάτι δεν έκανα εγώ καλά- είναι από τα δέντρα που άργησε πολύ να μου ριζώσει η καταβολάδα. Να φανταστείς την έκοψα 2 χρόνια μετά. Από 5/2016 την έκοψα 3/2018. Με αρκετές ρίζες, ίσως να μπορούσα και νωρίτερα, αλλά δεν το ρίσκαρα.
καλή συνέχεια!
These users thanked the author thanos75 for the post:
deus x machina (22 Νοέμ 2020, 17:17)
Rating: 7.14%

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 44 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της

Δημοσίευση από deus x machina »

Jean-Zac έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 18:46
Σενάριο Νο1
Μπορείς να τήν χωρίσεις σε 2 δένδρα κάνοντας μία τομή όπως δείχνω στις 4 πρώτες φωτογραφίες.
Με αυτή την τομή θα έχεις ρίζες και για τά δύο.
Λίγες αλλά θα έχεις ώστε να ζήσουν.

Σενάριο Νο2
Κόβεις το δεξιό κλαδί στο κόκκινο σημείο καί κάνεις καταβολάδα το υπόλοιπο κλαδί.
Έτσι θα έχεις πάλι δύο δένδρα αλλά με καλύτερες προοπτικές για το ένα.
Προτίμησα να κοπεί στο συγκεκριμένο σημείο γιατί αφενός θα έχει καλύτερο νέμπαρι
αλλά και θα μπορέσεις να επεξεργαστείς τον κορμό σκάβοντάς τον και δημιουργώντας σάρι.
Έτσι θα έχεις μία ελιά πού θα μοιάζει σαν ελιά. Για το δεξιό κλαδί, αυτό της καταβολάδας θα
δείς στο μέλλον τι εξέλιξη θα έχει και τότε θα γίνουν κάποια σχέδια.

Σενάριο Νο3
Την αφήνεις όπως είναι και περιμένεις καλύτερες ημέρες, καλύτερες ιδέες και
την Black Friday για καλύτερη τιμή για το βίρτουαλ


Κόστος για την βοήθεια και το βίρτουαλ.

Ένα κιλό μελομακάρονα.
Μισό κιλό κουραμπιέδες.
Ένα μπουκάλι κρασί spumante


Από τά καλά έτσι !!!!
Δέν θέλω τσιγκουνιές.    
 

 
Γιαννη σε ευχαριστω σε πρωτη φαση για τον χρονο που διεθεσες για να μου προτεινεις λυσεις / σκεψεις πανω στο δεντρο μου.
Σε δευτερη φαση θα ελεγα οτι κ εγω γερνω προς την λυση της καταβολαδας αλλα νομιζω οτι δεν ειναι περιοδος καλη για αυτο.
Με βαση τον συγκεκριμενο καιρο που εχουμε την περιοδο αυτη , πιστευεις οτι η καταβολαδα θα λειτουργουσε η να περιμενω για αργοτερα ;;
Σαν εμπειρος πιστευω θα εχεις δοκιμασει διαφορα κ με ενδιαφερει η γνωμη σου αλλα κ των υπολοιπων φιλων που θα εχουν ασχοληθει πανω στο θεμα της καταβολαδας .
 
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Σενάριο Νο1
Μπορείς να τήν χωρίσεις σε 2 δένδρα κάνοντας μία τομή όπως δείχνω στις 4 πρώτες φωτογραφίες.
Με αυτή την τομή θα έχεις ρίζες και για τά δύο.
Λίγες αλλά θα έχεις ώστε να ζήσουν.

Σενάριο Νο2
Κόβεις το δεξιό κλαδί στο κόκκινο σημείο καί κάνεις καταβολάδα το υπόλοιπο κλαδί.
Έτσι θα έχεις πάλι δύο δένδρα αλλά με καλύτερες προοπτικές για το ένα.
Προτίμησα να κοπεί στο συγκεκριμένο σημείο γιατί αφενός θα έχει καλύτερο νέμπαρι
αλλά και θα μπορέσεις να επεξεργαστείς τον κορμό σκάβοντάς τον και δημιουργώντας σάρι.
Έτσι θα έχεις μία ελιά πού θα μοιάζει σαν ελιά. Για το δεξιό κλαδί, αυτό της καταβολάδας θα
δείς στο μέλλον τι εξέλιξη θα έχει και τότε θα γίνουν κάποια σχέδια.

Σενάριο Νο3
Την αφήνεις όπως είναι και περιμένεις καλύτερες ημέρες, καλύτερες ιδέες και
την Black Friday για καλύτερη τιμή για το βίρτουαλ


Κόστος για την βοήθεια και το βίρτουαλ.

Ένα κιλό μελομακάρονα.
Μισό κιλό κουραμπιέδες.
Ένα μπουκάλι κρασί spumante


Από τά καλά έτσι !!!!
Δέν θέλω τσιγκουνιές.    
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
deus x machina (22 Νοέμ 2020, 08:23)
Rating: 7.14%

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 44 times

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της

Δημοσίευση από deus x machina »

Δωρη σε ευχαριστω σε πρωτη φαση για την προθυμια σου. Απο φωτογραφιες δεν ξερω ποσες θες ακομη αλλα αν καποια ιδεα διαφορετικης ληψης πεσει στο τραπεζι εδω ειμαστε. Δεν θα γελασει κανεις με το σκιτσο γιατι εδω δεν κανουμε μαθηματα ζωγραφικης ουτε στην ΑΚΤΟ ειμαστε αλλωστε.
Αν καταλαβα καλα η σκεψη σου ειναι να κοπει χαμηλα το απομακρο κλαδι . Αυτην την σκεψη την εκανα κ εγω αλλα αφηνοντας καποιο μερος του ωστε να το σκαλισω .
Θα προχωρησουμε ηρεμα παντως κ βλεπουμε.
Για το υποστρωμα σιγουρα δεν ειναι ανοργανο [ ειναι 60/ 40 περιπου ] γιατι με ενδιαφερει η επιβιωση του πρωτα κ δεν το διακινδυνευω με πειραματα σε αυτη την φαση
Να σαι καλα
Nihil humanum mihi alienum est

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της

Δημοσίευση από Hfestion »

Γειά σου φίλε μου, αν και οι φωτογραφίες δεν βοηθούν και εγώ δεν έχω κάποιο υπερ- συγχρονο ηλεκτρονικο υπολογιστή για virtual θα σου πρότεινα αρχικά να πειραματιατεις. 

Βλέπω μια ιδιαίτερη κίνηση κορμού που ενδεχομένως να δώσει ενώ ωραίο οπτικό αποτέλεσμα και θα άξιζε τον κόπο κατά την γνώμη μου να δοκιμάσεις. 

(παρακαλώ πολύ μην γελάσετε με το σκίτσο μου, ιδιαιτέρως με το pot) 
Screenshot_20201119_220402.jpg
 Και αν δεν σου βγει, πες σε κάτι άλλο. 

Υγ: ενδεχομένως αν την διατηρουσες σε ποιο ανόργανο υπόστρωμα να ειχε περισσότερα κλαδιά 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 44 times

yamadori ελια . Μερος απο μεγαλυτερο δεντρο κ ιδεες διαμορφωσης της

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλησπερα στην παρεα πριν 5 χρονια περιπου ειχα βγαλει μια αγριοελια με πολλες διακλαδωσεις απο χαμηλα με σκοπο στην πορεια να τις χωρισω.
Μετα απο 3 χρονια τις χωρισα οντως κ σημερα σας δειχνω μια απο αυτες.
Η αμφιβολια μου ειναι στο αν πρεπει να κοψω το κλαδι που απομακρυνεται ωστε να φερω το δεντρο πιο κοντα η να το αφησω να αναπτυχθει σε αυτη την μορφη κ να το κανω να φαινεται πιο κοντα με το μεγαλωμα των κλαδιων του.
Σας στελνω κ τις φωτο απο διαφορες ληψεις κ περιμενω σχολια σας 
125554489_1568070843393125_8369397195165393381_n.jpg
 
125538790_371901904019641_8454063933791972962_n.jpg
 
125530845_2786028461676278_5051518468692005988_n.jpg
 
125530845_717675402438229_4644960122148021081_n.jpg
 
125491929_3444750752274851_7801651325212377890_n.jpg
 
125485226_819183231985755_7827738791367619728_n.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Nihil humanum mihi alienum est
Απάντηση