Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλησπέρα και καλωσήρθες στο forum.

Επειδή θυμάμαι τον εαυτό μου όταν ξεκίνησα με το hobby, πόσο ανυπόμονος αισθανόμουν να δοκιμάσω τον εαυτό μου σε αυτή την νέα πολύ ενδιαφέρουσα ασχολία, θυμάμαι και πόσο πολύ ζήλευα (με την καλή έννοια) και ήθελα να έχω κι εγώ ένα δέντρο σαν αυτά που έβλεπα στις φωτογραφίες. Μετά, ακολούθησε από την πλευρά μου πολύ (... μα πολύ..!) διάβασμα κι έρευνα. Και η αρχική απογοήτευση μετατράπηκε μέσω της γνώσης σε υπομονή, ρεαλισμό και προσεκτικές επιλογές.

Η όλη τέχνη, κατά την ταπεινή μου άποψη, έχει κάτι από τον κόσμο του cinema, των special effects και τον ίδιο στόχο: να σε παρασύρει το οπτικό ερέθισμα τόσο πολύ, ώστε να πιστέψεις πως αυτό που βλέπεις είναι αληθινό..! Και στο cinema, και στα bonsai, έχουμε πρωταγωνιστές, οι οποίοι υπόκεινται μία σειρά "ταλαιπωριών", μακιγιάζ, ντύσιμο, μαλλιά, έτσι ώστε να μας παρασύρουν στην πλοκή του έργου και να πιστέψουμε πως βλέπουμε μία πραγματική ιστορία. Και στα δύο, χρησιμοποιείται ο όρος οπτική γωνία και οι λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν την διαφορά. Ωστόσο, δεν παύει να είναι μία "γλυκιά παραπλάνηση". Ο Μπραντ Πητ δεν ήταν ποτέ 50-60 χρονών (ούτε 18-20 χρονών) στο "Benjamin Button". Το 2008 που κυκλοφόρησε η ταινία ήταν 44 ετών. Μας έπεισε όμως στις ανάλογες σκηνές, και ως μεγαλύτερος και ως νεαρότερος. Το ίδιο ΠΡΕΠΕΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ  να καταφέρνει και ένα bonsai: μπορεί να αριθμεί μόλις 2ο χρόνια ζωής, αλλά να δείχνει σαν να είναι εκατό και πλέον ετών σε μικρογραφία!

Το δεντράκι που πρέπει να χρησιμοποιείται ως αρχικό υλικό, δεν μπορεί να έχει ένα κορμό στο πάχος μολυβιού ή μαρκαδόρου. Γιατί πολύ δύσκολα θα πείσει ότι είναι ένα πολύ γέρικο δέντρο. Η τεχνική της αναλογικότητας είναι αυτή που κατ' εξοχή ασκούμε στο bonsai. Δηλαδή, εάν ξεκινάμε με ένα κορμό διαμέτρου π.χ. 10 εκατοστών, τότε το συνολικό ύψος του δέντρου δεν πρέπει να ξεπερνάει το 6απλάσιό του δηλαδή τα 60 εκατοστά. Την ίδια οφθαλμαπάτη, ενός πολύ γέρικου δέντρου (με πάρα πολλές άλλες προϋποθέσεις) θα πάρουμε εάν έχουμε ένα δέντρο με διάμετρο 5 εκατοστά και συνολικό ύψος 30 εκατοστά, γιατί θα έχουμε διατηρήσει την ίδια αναλογικότητα.

Υπάρχουν πολλοί ακόμα "κανόνες" ή "αρχές" που πρέπει να γνωρίζει αυτός που θέλει να ασχοληθεί με το hobby. Από την κωνικότητα του κορμού, μέχρι το ύψος του πρώτου κλαδιού & από το στυλ (ρυθμό) διαμόρφωσης μέχρι το κατάλληλο pot για το εκάστοτε δέντρο, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες που πρέπει να κατέχει κανείς για να δημιουργήσει ένα δέντρο bonsai. Και βέβαια υπάρχουν και οι επιμέρους ειδικές γνώσεις που πρέπει να διαθέτει κανείς για το κάθε είδος δέντρου που θέλει να έχει στην κατοχή του και τις ειδικές ανάγκες και απαιτήσεις που έχει το κάθε δέντρο. Δεν έχει τις ίδιες ανάγκες ποτίσματος η ελιά όπως η ιτιά ή όπως ο φίκος. Ούτε τις ίδιες ανάγκες περιποίησης, κλαδεμάτων, λίπανσης κλπ, κλπ. Άρα θέλει πραγματικά μεγάλη όρεξη, διάβασμα, και σταδιακή προσπάθεια εφαρμογής των γνώσεων σε επιλεγμένα δέντρα. Με πρώτο μέλημα πάντα, την επιβίωση του δέντρου μας. Γιατί οι επεμβάσεις που κάνουμε στα δέντρα μας, προϋποθέτουν την άριστη υγεία τους για να καταφέρουν να ανταποκριθούν στο στρες στο οποίο τα υποβάλουμε.

Εάν θα έπρεπε να σου δώσω ένα οπτικό παράδειγμα, του συγκεκριμένου δέντρου, της ελιάς, για να έχεις κατά νου μήπως βρεις σε κάποιο φυτώριο, είναι για παράδειγμα το δέντρο του geokorg στο post παρακάτω: viewtopic.php?f=9&t=9575

Βλέπεις λοιπόν, μία ελιά σε μία πορεία διαμόρφωσης 7 ετών, πώς ήταν στο ξεκίνημα και πως έγινε με τα χρόνια. Ωστόσο εκτός από το φύλλωμα του δέντρου, το οποίο αναπτύχθηκε, κλαδεύτηκε, ξαναναπτύχθηκε, ξανακλαδεύτηκε κοκ, κάποια στοιχεία υπήρχαν στο δέντρο από την πρώτη ημέρα, όπως η διάμετρος του δέντρου χαμηλά στο ριζικό σύστημα, η κωνικότητα του κορμού κλπ. Εάν δεν υπήρχαν αυτά τα στοιχεία εξαρχής, δεν θα έφταναν 7 χρόνια για να δημιουργηθούν. Σε 7 χρόνια μπορείς να πάρεις μία αρκετά πλούσια φυλλωσιά (ανάλογα και με το είδος πάντα), αλλά δεν είναι αρκετά για να πάρεις τέτοιο μέγεθος διαμέτρου κορμού ή ρίζας.

Θέλει γνώση (που μπορείς να βρεις εδώ στο forum) & αρκετό "ψάξιμο" (internet, you tube), για να εντοπίσεις τα σημεία κλειδιά στην επιλογή ενός αρχικού υλικού πάνω στο οποίο αξίζει το κόπο να εργαστείς έτσι ώστε να προλάβεις να δεις ένα αξιοπρεπές bonsai. Αλλιώς, μπορεί να περάσεις μία ζωή ολάκερη, χωρίς να είναι αρκετή για να καταφέρεις να ολοκληρώσεις το έργο σου. Άρα, εάν έχεις χώρο όπως, παρτέρι ή μπαξέ, βάλε την ελίτσα σου εκεί, πότιζέ την, κλάδευέ την να μην ξεφύγει σε ύψος και υπάρχει περίπτωση να την δεις σε λίγα χρόνια να έχει αποκτήσει διαστάσεις κατάληλλες για να την βγάλεις από το χώμα και να την βάλεις σε εκπαιδευτική γλάστρα, και μετά από κάποια χρόνια εκεί με κατάλληλες εργασίες να φτάσει να γίνει ένα πιθανό δεντράκι για να αρχίσει να παίρνει μορφή bonsai. Το να βρεις ανάλογο δεντράκι (όπως αυτό του geokorg...) σε κάποιο φυτώριο, κοντό σε ύψος και χοντρό σε βασικό κορμό, είναι μάλλον απίθανο αλλά όχι αδύνατον. (Παρεπιπτόντως, εάν βρείς τέτοιο φυτώριο πες μας και μας τους υπόλοιπους...) Δυστυχώς, στην χώρα δεν υπάρχουν εξειδικευμένα φυτώρια που να φέρνουν δέντρα για bonsai. Δηλαδή δέντρα, στα οποία τα προηγούμενα 5-10 χρόνια, κάποιος καλλιεργητής τα φρόντιζε με σκοπό να γίνουν υλικό κατάλληλο για να εξασκήσει κανείς την συγκεκριμένη τέχνη. Γι' αυτό και είναι τόσο ακριβά τα δέντρα που πουλάνε κάποια site από το εξωτερικό.

Επίσης, επειδή υπάρχει κουτοπονηριά και ημιμάθεια, εάν πεις σε κάποιον φυτωριούχο οτι το θέλεις για να το κάνεις bonsai, το πιθανότερο είναι να προσπαθήσει να σου πασάρει ένα φίκο μπολιασμένο σε πατάτα τζινσενκγ, ή για οποιοδήποτε φυτό κι αν ενδιαφερθείς να σου πει διπλάσια-τριπλάσια τιμή πώλησης. Θέλει προσοχή..!

Ελπίζω να μην σε κούρασα, και κυρίως να μην σε αποκαρδίωσα. Καλή συνέχεια.
 
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 2):
Rango (09 Ιούλ 2020, 16:09) • thanos75 (09 Ιούλ 2020, 21:40)
Rating: 14.29%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 10:28
Να προσθέσω ότι πρέπει να ψάξεις και να διαβάσεις τις αναρτήσεις με τις ελιές (και όχι μόνο) πού
υπάρχουν στο φόρουμ ώστε να σχηματίσεις μία καλύτερη εικόνα για την επόμενη αγορά σου. 
 

 

 

Topic author
t3rrat0r
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2020, 20:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Δημοσίευση από t3rrat0r »

Οκ. Θα μπορουσα απο φυτωριο να βρω καποιο δεντρακι που να κανει για bonsai; Τι να ψαξω?
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Δημοσίευση από Jean-Zac »

  Οι ελιές πού προορίζονται για μπονσάι είναι συνήθως αγριελιές και αυτό γιατί έχουν μικρότερα φύλλα
ώστε να εναρμονίζονται καλύτερα με την εικόνα ενός μικρού δένδρου.
Ο Χάρης ήταν συνοπτικός και συγκεκριμένος.
Να προσθέσω ότι πρέπει να ψάξεις και να διαβάσεις τις αναρτήσεις με τις ελιές (και όχι μόνο) πού
υπάρχουν στο φόρουμ ώστε να σχηματίσεις μία καλύτερη εικόνα για την επόμενη αγορά σου. 
 

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Δημοσίευση από Rango »

t3rrat0r έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 23:53
Μετα απο 2-3 χρόνια που θα παχύνει ο κορμός δεν θα μπορούσα να το διαμορφοσω, ώστε να μπορέσω να του δώσω ενα σχήμα και μετα να το έχω στο ποτ να μεγαλώνει?

 
Καλησπερα. Νομίζω ότι απλά δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο. Βάλτο σε μια γλάστρα και κρατά το στο μπαλκόνι σου (μια χαρά όμορφο θα γίνει) και βρες κάτι με καλύτερες προδιαγραφές για μπονσαι. Δεν είναι βέβαια και εύκολο να επιλεξεις το σωστό δέντρο και ειδικά για εμάς τους αρχάριους. Σιγά σιγά με καθοδήγηση και εμπειρίες θα μάθουμε. Καλή συνέχεια!

Topic author
t3rrat0r
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2020, 20:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Δημοσίευση από t3rrat0r »

Μετα απο 2-3 χρόνια που θα παχύνει ο κορμός δεν θα μπορούσα να το διαμορφοσω, ώστε να μπορέσω να του δώσω ενα σχήμα και μετα να το έχω στο ποτ να μεγαλώνει?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Δημοσίευση από Harris »

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό το δέντρο... Μπορεί η ελιά να κάνει για μπονσαι αλλά τα δέντρα που προσπαθούμε να κάνουμε να μοιάζουν σε ένα δέντρο που βρίσκεται στο βουνό αλλά είναι στην γλάστρα/ποτ δεν ξεκινούν με αυτό που αγόρασες... Έστω εάν δεν περάσουν 20 χρόνια... Άρα το δέντρο αυτό δεν είναι και τόσο καλή επιλογή...
Δες τι δέντρα ψάχνουμε και σε τι μέγεθος αναλογιες κτλ
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
t3rrat0r
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2020, 20:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγόρα ελιάς απο φυτώριο με προοπτική για ΒΟNSAI

Δημοσίευση από t3rrat0r »

Καλησπερα στην ομαδα.
Ειμαι καινουριος στο χομπι και στο forum. Βασικα θα ελεγα κατι πιο λιγο απο καινούριος γιάτι ακομα δεν έχω κανει bonsai, ειμαι στο στάδιο που μεγαλώνω και προσέχω την ελιά μου, με προοπτική να την κάνω bonsai.
Εχω δει πολλά video εχω διαβάσει αρκέτα στο forum. Αλλα δεν ξέρω πως να προχώρησω και ποια βηματα πρέπει να κανω για να γίνει bonsai.
Δηλαδη ποσο να την αφήσω να μεγαλώσει,και όσο μεγαλώνει πως να την κλαδεύω για να μπορέσει να γινει ενα όμορφο και περιποιημένο bonsai, και ποτε θα ειναι έτοιμη για την διαδικασία της μετεμφυτευσεις σε κασπω bonsai kai συρματωμα. Σας παραθέτω και φωτογραφίες απτο δεντράκι μου. Οτι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα μου φανεί χρησιμή
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση