Καρπινος cascade

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Καρπινος cascade

Δημοσίευση από myrtilos »

Αν με κάποιο τρόπο μπορούσαν να γίνουν πιο εμφανείς οι κορμοί θα ήτανε καλύτερα.
Ίσως ένα διαφορετικό ποτ που να αναδεικνύει τον χαμηλό κορμό οπως αυτό που έχεις στο σχέδιο,ένα ποτ πιο ψηλό και πιο στενό.
Ωραίο το δέντρο αλλά θέλει και τα χρόνια του. 

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Καρπινος cascade

Δημοσίευση από deus x machina »

Γιαννη , οποιο ρυθμο κ να διαλεξεις , το δεντρο ειναι τρομερο. Εχει τα χρονακια πανω του κ παρ ολη την ταλαιπωρια του στεκει μια χαρα.
Καλη συνεχεια
These users thanked the author deus x machina for the post:
ioannis.makris (28 Απρ 2020, 18:56)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Καρπινος cascade

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Σ ευχαριστώ Νικόλα αλλά δεν θα ήθελα 2 δέντρα .. όπως επίσης το cascade style είναι ενας απο του πιο αγαπημένους ρυθμούς και νομίζω οτι το συγκεκριμένο δέντρο μπορεί να γίνει
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Καρπινος cascade

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Είναι δύο φυτά ή ενώνονται οι δύο κορμοί στην ρίζα?

Πάντως, είναι πολύ ιδιαίτερο το υλικό σου, όπως και το συγκεκριμένο είδος..! Μου αρέσει πολύ. Μία άλλη προοπτική, είναι εάν το επιτρέπει το ριζικό σύστημα να ξεχωρίσεις τους κορμούς, σχίζοντας τους κάθετα έτσι ώστε να προκύψουν δύο φυτά, το καθένα με το δικό του ριζικό σύστημα. Από την τομή του σχισίματος μπορούν να προκύψουν πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία νεκρού ξύλου στη βάση του κάθε φυτού. Μπορούν επίσης να επεκταθούν προς τα πάνω στον κορμό ή να σκαλιστούν μικρές κουφαλίτσες χαμηλά στο nebari.

Επίσης, προσωπικά μόλις το αντίκρυσα το μπροστινό τμήμα, σκέφτηκα πόσο όμορφο θα ήταν να αξιοποιούταν το φυσικό "S" που έχει δημιουργήσει η φύση στον κορμό αλλά σε upright informal style. Το τμήμα που όπως βλέπω στο σχέδιο σκέφτεσαι να απομακρύνεις τελείως (προφανώς λόγω ανάποδης κωνικότητας...), εγώ θα το κρατούσα ως τμήμα νεκρού ξύλου στην κορυφή του δέντρου, υποδεικνύοντας ότι λόγω κεραυνού ή πολύ δυνατού αέρα έσπασε κάποτε η κορυφή του δέντρου αλλά αυτό επέζησε. Μιλάμε για μεγάλη ταλαιπωρία στην εικόνα του φυτού και την ιστορία του. Στην πορεία των ετών το παρακάτω τμήμα του κορμού που είναι ζωντανό, θα παχύνει πολύ περισσότερο από το νεκρό τμήμα στην κορυφή και θα αλλάξει τελείως η αισθητική του. Ελπίζω να είσαι επιεικής με το πολύ γρήγορο σχεδιάκι των δύο λεπτών, είναι μόνο για να δείξω τί εννοώ..:
IMG_3958.JPG
Όσο για το πίσω και μικρότερο δεντράκι, μπορεί να σου προκύψει ένα δεύτερο κι εξαιρετικό shohin δεντράκι, το οποίο με φροντίδα και περιποίηση θα αποκτήσει πυκνό φύλλωμα και θα γίνει ένα μικράκι αριστούργημα.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
ioannis.makris (27 Απρ 2020, 19:35)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Καρπινος cascade

Δημοσίευση από milly »

Πανεμορφο δεντρο ο κορμος του φαινεται πολυ παλιος και το φυλλομα του καρπινου πολυ ζωντανο.Τυχερος που εχεις αυτο το δεντρο, εμενα μου αρεσε το σχεδιο και εκει που θελεις να το πας θα σου πουν και οι πιο εμπειροι .ΑΧΧΧ αυτες οι γατες μην βαρατε ξερω εχετε πολοι πλακα κανω,
These users thanked the author milly for the post:
ioannis.makris (27 Απρ 2020, 19:34)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Καρπινος cascade

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Γιαμαντορι Καρπίνος orientalis, βγήκε πριν απο 2 χρόνια και νομίζω οτι τα πάει μια χαρα. Τον χειμώνα  το έριξαν η γατουλες μου και έσπασε το βασικό κλαδί άλλα δεν ενοχλήθηκα ιδιαίτερα άπλα άλλαξα το σχέδιο Έκανα ενα σχέδιο πολυ πρόχειρα (ειναι λιγο χαλια) για να δείξω πως το σκέφτομαι στο μέλλον άλλα δεν......κατι δεν μου αρεσει 
_DSC9750.JPG
 
_DSC9822.JPG
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση