ερωτησεις για ελια

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
αλεξανδρος62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Ιαν 2018, 19:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ερωτησεις για ελια

Δημοσίευση από αλεξανδρος62 »

ευχαριστω για τις απαντησεις και τις πληροφοριες.

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: ερωτησεις για ελια

Δημοσίευση από geokorg »

Το βασικό χαρακτηριστικό που πρέπει να έχουν τα φυτά είναι η ηλικία, όπως σας έγραψε ο Χάρης και ο Θάνος.

Υπάρχει ένας πολύ γενικός κανόνας αισθητικής (για τα bonsai), που ορίζει χοντρικά την σχέση πάχους κορμού, με το ύψος του φυτού, όπου πχ στο 1 cm πάχους αντιστοιχούν 6 cm ύψους (κάπου εκεί είμαστε για την ελίτσα σου Αλέξανδρε) ...
Βλέπε εδώ ένα τέτοιο calculator: http://www.mellobonsai.com/care/Bonsai-calculator.aspx
 
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: ερωτησεις για ελια

Δημοσίευση από thanos75 »

Stavross έγραψε:
16 Απρ 2020, 08:15
Αλήθεια ποια χαρακτηριστικά έχει αυτό το δέντρο , που μας εμποδίζουν ή μας απαγορεύουν να το οδηγήσουμε προς τα εκεί ; Έχω και εγώ ένα παρόμοιο .
 

 
μας χωρίζουν απλώς πολλές δεκαετίες ακόμα και για να χαρακτηριστεί pre-bonsai.

εικόνες ελιάς bonsai από το διαδίκτυο:
20200416_085507.jpg
 
20200416_085441.jpg
 θέλει Πολλά χρόνια χωρίς καμία διαμόρφωση, φύτεμα σε μεγάλο χώρο και όχι σε ποτ για να μπορέσει να αναπτυχθεί, ώστε να αποκτήσει ένα ικανοποιητικό πάχος κορμού, πολλά επίσης χρόνια για να δείχνει παλαιωμένος (δεκαετίες), κλπ.
παρόλα αυτά όλοι ή οι περισσότεροι έχουμε και κάποια δέντρα που πιθανόν δεν θα προλάβουμε να τα δούμε ούτε pre bonsai.
παρόλα αυτά ομορφαίνουν το μπαλκόνι ή τον κήπο μας, εκπαιδευόμαστε πάνω σε αυτά στη διαμόρφωση μιας διακλάδωσης και μας προσφέρουν την ικανοποίηση που αναζητούμε.
το θέμα είναι ότι, όχι με πολλά χρήματα, μπορεί να βρεθεί ένα υλικό σε φυτώριο που να έχει περισσότερες δυνατότητες και το αποτέλεσμα των εργασιών μας σε αυτό να δίνει πιθανώς μεγαλύτερη ικανοποίηση.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Stavross
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Απρ 2020, 13:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: ερωτησεις για ελια

Δημοσίευση από Stavross »

Αλήθεια ποια χαρακτηριστικά έχει αυτό το δέντρο , που μας εμποδίζουν ή μας απαγορεύουν να το οδηγήσουμε προς τα εκεί ; Έχω και εγώ ένα παρόμοιο .
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: ερωτησεις για ελια

Δημοσίευση από Hfestion »

Harris έγραψε:
15 Απρ 2020, 15:07
Αυτο το δέντρο δεν κάνει ετσι οπως ειναι για μπονσάι. Θα χρειαστείς για να ξεκινήσεις ενα δέντρο πιο μεγάλο σε ηλικία. Δες στο φορουμ μας δεντρα και ιδεες... Καλυτερο Ελληνικό βιβλιο με τόσες πληροφορίες απο το φορουμ ΔΕΝ υπαρχει!
 

 
+1

Ότι χρειαστείς ρώτα μας 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ερωτησεις για ελια

Δημοσίευση από Harris »

Αυτο το δέντρο δεν κάνει ετσι οπως ειναι για μπονσάι. Θα χρειαστείς για να ξεκινήσεις ενα δέντρο πιο μεγάλο σε ηλικία. Δες στο φορουμ μας δεντρα και ιδεες... Καλυτερο Ελληνικό βιβλιο με τόσες πληροφορίες απο το φορουμ ΔΕΝ υπαρχει!
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
αλεξανδρος62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 02 Ιαν 2018, 19:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ερωτησεις για ελια

Δημοσίευση από αλεξανδρος62 »

καλημερα σας.εχω αυτο το δεντρακι περιπου τρια χρονια.δεν εχω γνωσεις ουτε εχω ασχοληθει ποτε με bonsai.υπαρχει περιπτωση να το διαμορφωσω;μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες η να μου προτεινει καποιο βιβλιο σχετικο με bonsai να διαβασω;
ευχαριστω αλεξανδρος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση