Bonsai από σπόρους

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Bonsai από σπόρους

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

Τα παρακάτω φυτά είναι από φυτώριο acer palmatum.Πέρυσι μάζεψα τους σπόρους από γειτονικό κήπο.Ο κορμός είναι σχετικά χόνδρος κόκκινος απ την αρχή και αναπτύσσει 2 κόκκινα φύλλα που δεν μοιάζουν με τα ενήλικα φυτά αλλά είναι τα αρχικά άνθη των σπόρων. Παραθέτω φωτογραφίες για σύγκριση.
 

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 16 λεπτά 17 δευτερόλεπτα:
Γιώργος.Κ έγραψε:
29 Μαρ 2020, 14:44
Τα παρακάτω φυτά είναι από φυτώριο acer palmatum.Πέρυσι μάζεψα τους σπόρους από γειτονικό κήπο.Ο κορμός είναι σχετικά χόνδρος κόκκινος απ την αρχή και αναπτύσσει 2 κόκκινα φύλλα που δεν μοιάζουν με τα ενήλικα φυτά αλλά είναι τα αρχικά άνθη των σπόρων. Παραθέτω φωτογραφίες για σύγκριση.
 Το καλό με τις εταιρίες είναι ότι μας λύνουν τα χέρια πολλές φορές.Όμως όσο αφορά πολλές φορές  για σπόρους τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά όσο ακούγονται.Ενδεικτικά οι σπόροι πρέπει να φυτεύονται το δυνατόν γρηγορότερα απ την στιγμή που θα συλλεχθούν απ το δέντρο έτσι ώστε να διατηρήσουν την σχετική υγρασία να παραμείνουν νωποί δλδ έως την επόμενη άνοιξη που θα κληθούν να σκάσουν.Αυτό είναι και το δυσκολότερο  πράγμα για μια εταιρία η οποία έχει να διαχειριστεί ποσότητες.Της είναι αδύνατο να διοχετεύσει στον κάθε ένα από εμάς λιανική δλδ σε μικρές ποσότητες  καθ όλη την διάρκεια του χρόνου .Αν βάλεις την επεξεργασία, αποθήκευση,πακεταρισμα κτλ κλτ καταλαβαίνει κανείς ότι είναι αδύνατο να παρέχει κάποιος ποιοτικούς σπόρους 365 ημέρες τον χρόνο.
  Αρα οι σπόροι που έρχονται στο σπίτι σου έχουν "κατά το δυνατόν"  με ότι σημαίνει αυτό μεγίστη επιτυχία. Ταυτόχρονα υπάρχουν και οι απάτες ( την έχω πατήσει κι εγώ και σε ενυδρειακά φυτά αλλά και σε κανονικά φυτά. Δλδ οι σπόροι ήταν όντως σωστοί αλλά ήταν προπέρσινοι ...μούμιες και όπως καταλαβαίνεις δεν βγηκανε ποτέ.
  Ωστόσο   μην απελπίζεσαι. Περίμενε και που ξες κάτι μπορεί να γίνει άλλωστε έχουμε μια ολόκληρη άνοιξη μπροστά . Και αν δεν βγει τπτ τότε στείλε μου πμ και όταν με το καλό θα έχω φρέσκους (τέλη καλοκ (Αυγ - Σεπ ) ανάλογα με τον καιρό σου στέλνω εγώ. :-))))   

 
 

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
Γιώργος.Κ έγραψε:
29 Μαρ 2020, 16:00
Τα παρακάτω φυτά είναι από φυτώριο acer palmatum.Πέρυσι μάζεψα τους σπόρους από γειτονικό κήπο.Ο κορμός είναι σχετικά χόνδρος κόκκινος απ την αρχή και αναπτύσσει 2 κόκκινα φύλλα που δεν μοιάζουν με τα ενήλικα φυτά αλλά είναι τα αρχικά άνθη των σπόρων. Παραθέτω φωτογραφίες για σύγκριση.
 

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 16 λεπτά 17 δευτερόλεπτα:
Γιώργος.Κ έγραψε:
29 Μαρ 2020, 14:44
Τα παρακάτω φυτά είναι από φυτώριο acer palmatum.Πέρυσι μάζεψα τους σπόρους από γειτονικό κήπο.Ο κορμός είναι σχετικά χόνδρος κόκκινος απ την αρχή και αναπτύσσει 2 κόκκινα φύλλα που δεν μοιάζουν με τα ενήλικα φυτά αλλά είναι τα αρχικά άνθη των σπόρων. Παραθέτω φωτογραφίες για σύγκριση.
 Το καλό με τις εταιρίες είναι ότι μας λύνουν τα χέρια πολλές φορές.Όμως όσο αφορά πολλές φορές  για σπόρους τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά όσο ακούγονται.Ενδεικτικά οι σπόροι πρέπει να φυτεύονται το δυνατόν γρηγορότερα απ την στιγμή που θα συλλεχθούν απ το δέντρο έτσι ώστε να διατηρήσουν την σχετική υγρασία να παραμείνουν νωποί δλδ έως την επόμενη άνοιξη που θα κληθούν να σκάσουν.Αυτό είναι και το δυσκολότερο  πράγμα για μια εταιρία η οποία έχει να διαχειριστεί ποσότητες.Της είναι αδύνατο να διοχετεύσει στον κάθε ένα από εμάς λιανική δλδ σε μικρές ποσότητες  καθ όλη την διάρκεια του χρόνου .Αν βάλεις την επεξεργασία, αποθήκευση,πακεταρισμα κτλ κλτ καταλαβαίνει κανείς ότι είναι αδύνατο να παρέχει κάποιος ποιοτικούς σπόρους 365 ημέρες τον χρόνο.
  Αρα οι σπόροι που έρχονται στο σπίτι σου έχουν "κατά το δυνατόν"  με ότι σημαίνει αυτό μεγίστη επιτυχία. Ταυτόχρονα υπάρχουν και οι απάτες ( την έχω πατήσει κι εγώ και σε ενυδρειακά φυτά αλλά και σε κανονικά φυτά. Δλδ οι σπόροι ήταν όντως σωστοί αλλά ήταν προπέρσινοι ...μούμιες και όπως καταλαβαίνεις δεν βγηκανε ποτέ.
  Ωστόσο   μην απελπίζεσαι. Περίμενε και που ξες κάτι μπορεί να γίνει άλλωστε έχουμε μια ολόκληρη άνοιξη μπροστά . Και αν δεν βγει τπτ τότε στείλε μου πμ και όταν με το καλό θα έχω φρέσκους (τέλη καλοκ (Αυγ - Σεπ ) ανάλογα με τον καιρό σου στέλνω εγώ. :-)))) 
Για να μην παρεξηγηθώ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΤΠΤ απλά προσφέρω σε  όποιον θέλει .
Δεν μπορούμε να ζούμε μόνο για το χρήμα  στο κάτω κάτω.  


 
 

 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Bonsai από σπόρους

Δημοσίευση από Harris »

Κάθε σπορακι είναι και ένα δέντρο.
Τόσο μικρά που είναι ακόμα δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν είναι αυτο που λέει το σακουλάκι.
Θα ποτίζεις τόσο όσο να είναι νοπο το χώμα όχι πάρα πολύ γιατι θα σαπίσουν και θα έχεις πρόβλημα και με μύκητες/βακτήρια στο χώμα που επηρεαζουν τις ρίζες.
 
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
apant
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Μαρ 2020, 18:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bonsai από σπόρους

Δημοσίευση από apant »

Γιώργο,
Αγόρασα κλειστές συσκευασίες εταιρίας που τα προϊόντα της τα βρίσκεις παντού στην Ολλανδία. Αν θεωρείς ότι έγινε λάθος και μέσα είχε άλλους σπόρους δεν έχω λόγο να αρνηθώ αφού όπως έγραψα ανίδεος είμαι.

Μιας κι έχεις όμως φυτώριο, και συνεπώς είσαι γνώστης, καμία ουσιαστική απάντηση στα ερωτήματά μου έχεις;

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Bonsai από σπόρους

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

Συγνώμη φίλε αλλά acer εγώ δεν βλέπω πουθενά στις φωτογραφίες.
Αν κάνει καλό καιρό αύριο Κυριακή 29/3 θα μπορέσω να σου βγάλω φωτογραφίες acer palmatum από το φυτώριο μου να πάρεις μια ιδέα .
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Bonsai από σπόρους

Δημοσίευση από Harris »

Γενικά με σπόρο είναι λιγο περιεργα τα πράγματα... Θα πρεπει καποια στιγμη να ποτίσεις μαζί με μυκητοκτόνο. Κάτι που θα σου δωσει ο γεωπόνος. Σε λιγες εβδομαδες θα προσπαθουσα με ενα κουταλι να μοιράσω τα φυτακια σε ξεχωριστα κουτακια απο γιαουρτι π.χ γιατι ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
apant
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Μαρ 2020, 18:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bonsai από σπόρους

Δημοσίευση από apant »

Γεια σας,

Πρόσφατα πήγα στην Ολλανδία κι εκτός από τουλίπες έφερα και σπόρους bonsai για να δοκιμάσω. Πήρα 3 είδη. Acer, Juniperus και Ficus. Η συσκευασία είναι ένα κουπάκι και περιείχε ένα σακουλάκι με το χώμα και τους σπόρους. Ακολούθησα τις οδηγίες που έλεγαν πως πρέπει να φυτευτούν οι σπόροι. Μια μέρα μέσα σε νερό, και την επόμενη αφού φυτευτούν να παραμείνουν σκεπασμένοι με το διαφανές πλαστικό καπάκι (σαν θερμοκήπιο) μέχρι να φτάσουν πάνω πάνω, οπότε και πρέπει να μεταφυτευτούν.

Τώρα, μια εβδομάδα μετά, όπως βλέπετε στις φωτογραφίες το Juniperus και το Acer μεγαλώνουν κανονικά. Το Ficus δεν βγήκε δυστυχώς. Δε ξέρω αν πρέπει να περιμένω περισσότερο ή αν μπορώ να κάνω κάτι για να το σώσω.

Έχω τις εξής ερωτήσεις επειδή είμαι πραγματικά άσχετος με κηπουρική και περιέργως πρώτη φορά μ' έπιασε τέτοια όρεξη για τα φυτά:
1. Πόσο πρέπει να τα ποτίζω; Σύμφωνα με τις οδηγίες προσπαθώ να διατηρώ το χώμα ελαφρώς υγρό ώστε ούτε να πνίγεται ούτε να είναι ξηρό.
2. Σε ένα site για bonsai είδα ότι ναι μεν βγάζουν το πλαστικό από πάνω όταν φτάσουν στο ύψος αυτό αλλά θα δε τα μεταφυτεύουν αν δε μεγαλώσουν αρκετά. Τι κάνω;
3. Μη γελάσετε με την επόμενη ερώτηση, σας είπα ότι είμαι άσχετος :) Κάθε σπόρος έβγαλε ένα βλαστάρι. Κάθε βλαστάρι γίνεται ένα ξεχωριστό δεντράκι ή όλα μαζί ενώνονται και σχηματίζουν τον κορμό ενός δέντρου;
4. Μπορώ να κάνω κάτι για το Ficus για να αναπτυχθεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και κάθε συμβουλή δεκτή.
juniperus.jpg
 
acer.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση