Η πρώτη Χαρουπιά

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Η πρώτη Χαρουπιά

Δημοσίευση από Hfestion »

''Μπορείς να το δεις και σαν εκπαίδευση συρματωματος,,

Σίγουρα έχει κάτι να σου δώσει τα επόμενα χρόνια, αρκεί να έχεις υπομονή και επιμονή

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Η πρώτη Χαρουπιά

Δημοσίευση από nadim »

Μια απο τις πρώτες αγορές που θεώρησα επιτυχημένη ήταν η χαρουπία. Αποτέλεσε το πρώτο δένδρο που είχε μια κινητικότητα και εμοιαζε στο μάτι μου υποσχόμενο.  Αγοράστηκε στα μέσα του Δεκέμβρη 19', και για 2-3 βδομάδες μόνο ποτιζόταν. Τέλος Γενάρη, έγινε και η πρώτη μεταφύτευση του σε νέο χώμα ( 50-50 τύρφη και ελαφρόπετρα) και συνεχίστηκαν τα ποτίσματα μέχρι και τα τέλη του Φλεβάρη που πήγα το δένδρο στο workshop όπου και δέχθηκε τα πρώτα κλαδέματα με την βοήθεια πάντα του Hfestion ! 

Οι πρώτες μου σκέψεις μου έφεραν στο μυαλό μια κάποια χορεύτρια να κουνάει ανέμελα τα χέρια της. Ωστόσο θα χαρώ να ακούσω γνώμες!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Απάντηση