Ελιά

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από nadim »

Την έκδοση του Playboy που ανέβασε ο Jean-Zac είναι απο τις καλύτερες να ξέρες. Συλλεκτικό, την έχω και εγώ! 
Θα συμφωνήσω με τα προσχέδια όμως, θα χρειαστεί να αρχίσεις να κατεβάζεις ένα κλαδί σιγα σιγά προς τα κάτω για να δημιουργηθεί στο μέλλον συμμετρία
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

ένα απντέιτ της ελίτσας, η οποία ζει και βασιλεύει, παρ'ότι είναι από τα πρώτα δεντράκια μου (με ό,τι αυτό σημαίνει για την τύχη τους στα χέρια ενός πρωτάρη :P). Γι'αυτό άλλωστε πάντα προτείνω ελιές και αγριελιές σαν πρώτη επιλογή σε όποιον θέλει να ξεκινήσει στο χόμπι
DSC06736.JPG
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Στη θέση σου θα προσπαθούσα να βρω τουλάχιστο ακόμη μια ελιά σαν αυτή που έχεις(είναι όμορφο το δέντρο σου με λίγο ψάξιμο ίσως
βρεις κάτι ανάλογο)αυτό θα σε απαλλάξει από το πολύ άγχος.
Ένα δέντρο ποτέ δεν είναι αρκετό,με διαφορετικά δέντρα έχεις περισσότερες επιλογές διαμόρφωσης με αποτέλεσμα απόκτηση εμπειρίας.
Καλή συνέχεια.
These users thanked the author myrtilos for the post (total 2):
Giorgos G. (21 Δεκ 2018, 20:57) • Ioanisu62 (09 Μάιος 2023, 15:30)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

stelios έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 01:03
DSC04042.JPG
DSC04043.JPG
DSC04044.JPG
DSC04045.JPG
Καλώς τον. Η φωτογραφία σου ειναι με φλας και δημιουργεί σκιές και δεν μπορώ να διακρίνω τα κλαδιά σωστά. Μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό;
 

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 39 δευτερόλεπτα:
Giorgos G. έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 16:48
stelios έγραψε:
20 Νοέμ 2018, 01:03
DSC04042.JPGDSC04043.JPGDSC04044.JPGDSC04045.JPGΚαλώς τον. Η φωτογραφία σου ειναι με φλας και δημιουργεί σκιές και δεν μπορώ να διακρίνω τα κλαδιά σωστά. Μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό;
ελπ'ιζω τώρα να φαίνονται καλύτερα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον. Η φωτογραφία σου ειναι με φλας και δημιουργεί σκιές και δεν μπορώ να διακρίνω τα κλαδιά σωστά. Μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Petros έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 21:36
Θα περίμενα να γεμίσει σαν δέντρο με κλαδιά και μετά θα έκοβα. Είναι ακόμα νωρίς να κόψεις κάποιο απο τα κλαδιά.
Σωστό αυτό. Το θέμα είναι ότι έχω τρία κύρια κλαδια. Απλώς σκέφτομαι ότι εάν καταλήξω σε ένα σχέδιο με τα δύο ή το ένα από αυτά, τα εναπομείναντα θα αναπτυχθούν πιο γρήγορα αν κοπούν όσα δεν χρειάζονται
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Petros »

Θα περίμενα να γεμίσει σαν δέντρο με κλαδιά και μετά θα έκοβα. Είναι ακόμα νωρίς να κόψεις κάποιο απο τα κλαδιά.
These users thanked the author Petros for the post (total 2):
Giorgos G. (21 Δεκ 2018, 20:57) • Ioanisu62 (09 Μάιος 2023, 15:29)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Angelos έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 20:26
Το δεντρακι σου ειναι πολυ ωραιο!!  :clap:
Εγω παντος το κλαδι στα αριστερα (που εχω βαλει κοκκινες κουκιδες στην φωτογραφια) θα το εκοβα, μου φαινεται λιγο ασχημο.
Ενω το κλαδι στα δεξια (που εχω βαλει πρασινες κουκιδες στην φωτογραφια) φαινεται πολυ ωραιο και ταιριαζει στο συνολο. 
Screenshot_1.jpg

 
Έχεις δίκιο. Και εγώ σκέφτομαι ότι αυτό με τις κόκκινες κουκίδες είναι το πρώτο που θα κόψω εάν δεν αποφασίσω να δώσω το σχήμα "ομπρέλα" στο φύλλωμα της ελιάς
 
Άβαταρ μέλους

Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Angelos »

Το δεντρακι σου ειναι πολυ ωραιο!!  :clap:
Εγω παντος το κλαδι στα αριστερα (που εχω βαλει κοκκινες κουκιδες στην φωτογραφια) θα το εκοβα, μου φαινεται λιγο ασχημο.
Ενω το κλαδι στα δεξια (που εχω βαλει πρασινες κουκιδες στην φωτογραφια) φαινεται πολυ ωραιο και ταιριαζει στο συνολο. 
Screenshot_1.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Η ελιά βρίσκεται στο γλαστράκι περίπου πέντε μήνες. Έχει τρύπα για να φεύγει το νερό και ένα στρώμα χαλίκι για καλή αποστράγγιση. Κάθε τόσο πετάει κλαράκια από εδώ και από κει τα οποία τα κόβω για να δυναμώσει το τμήμα που με ενδιαφέρει. Τα δύο που φαίνονται χαμηλα στις φωτό έφυγαν ήδη.
Η "καλή" πλευρά του φυτού μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι αυτη που φαίνεται στην τελευταία φωτο 
Η αρχική μου σκέψη για τη διαμόρφωση (και η πιο εύκολη) ήταν να δώσω στο φύλλωμα σχήμα ομπρέλας. 
Με τον τρόπο αυτό διατηρώ και τα τρία κύρια κλαδια του φυτού ώστε στο μέλλον να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αλλαγή στη διαμόρφωση του φυτού. 
Από την άλλη σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να διατηρηθούν μόνο τα δύο κλαδια που πηγαίνουν δεξια και αριστερά στην τελευταία φωτο, τα οποία είναι και τα πιο χοντρά (το δεξί είναι κρυμμένο από τα φύλλα στην φωτό) ή ίσως και μόνο το ένα από αυτά. Πιθανόν έτσι να δοθεί  καλύτερη κίνηση στο δέντρο.

Κάπου εδώ ζητώ τις γνώμες σας και την εμπειρία σας
ευχαριστώ και πάλι

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από marios »

Θα πρέπει να κόψεις τα χαμηλά για να πάρεις δύναμη πάνω.
Καλώς ήρθες
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

dragonail έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 21:35
Όμορφο το δεντράκι σου. Ειδικα στην τελευταια φωτο δείχνει μια πολυ ωραια κινηση. Έχει τρύπα το γλαστρακι σου να φεύγει το νερο;
 
φυσικά
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από dragonail »

Όμορφο το δεντράκι σου. Ειδικα στην τελευταια φωτο δείχνει μια πολυ ωραια κινηση. Έχει τρύπα το γλαστρακι σου να φεύγει το νερο;
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Ελιά

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα στο φόρουμ, 

εχω από το καλοκαίρι αυτήν την ελίτσα, δωρό από συνταξιούχο φυτωριούχο. Αρχικά είχε ύψος περίπου 1 μέτρο, μετά από κλάδεμα και κόψιμο αρκετής ρίζας, βρίσκεται στο γλαστράκι που φαίνεται στις φωτό από τον Ιούλιο με ύψος περίπου 30 εκ.

Λόγω απειρίας σκέφτηκα να απευθυνθώ στο φόρουμ για ιδέες σχετικά με τη διαμόρφωση της. 

ευχαριστώ
DSC04031.JPG
DSC04030.JPG
DSC04029.JPG
DSC04028.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση