Το πρωτο μου φυτο!

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Το πρωτο μου φυτο!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και έτσι λοιπόν, με αυτή την αγορά αρχίζει το ταξίδι στον κόσμο των μπονσάι. Σαν αρχή θα έλεγα να βγάλεις -σηκώσεις το φυτό από την γλάστρα (μαζί με το χώμα), να βάλεις-ρίξεις περίπου 3 δάκτυλα χαλικάκι στον πάτο της γλάστρας και να ξαναβάλεις όπως είναι το φυτό μέσα. Τώρα το χώμα στην βάση του κορμού  ίσως να προεξέχει λίγο από το χείλος της γλάστρας αλλά θα αρχίσεις να σκαλίζεις την βάση του κορμού αφαιρώντας  σιγά-σιγά το χώμα και τα μικρά ριζίδια φέρνοντας έτσι στην επιφάνεια και σε κοινή θέα το νέμπαρι. Μπορεί να χρειαστεί να χαμηλώσεις-κόψεις λίγο και το χείλος της γλάστρας.  Έτσι μέχρι στιγμής δεν έχεις κάνει κανένα κακό στο φυτό.  
Επόμενη κίνηση θα ήταν να συρματώσεις όλα τα κλαδιά και τά κλαδάκια. Θα χρειαστείς σύρμα διαφορετικής διατομής και αυτό θα σού πάρει λίγο χρόνο. Καλό θα ήταν τα κλαδιά και κλαδάκια να μην είναι σε ευθεία γραμμή αλλά να έχουν κάποια κίνηση, δηλαδή την μορφή σαν ‘’S’’.   Έτσι έχεις συρματώσει όλο το φυτό, μπορείς να διαμορφώσεις-κατευθύνεις τα κλαδιά + κλαδάκια όπου θέλεις ψάχνοντας να δώσεις κάποια μορφή και ότι ‘’περισσεύει’’  το κλαδεύεις.
Εσύ θα αποφασίσεις εάν θα κρατήσεις και τα 2 βασικά κλαδιά ή μόνο το ένα.
Για να μην κάνεις κάποια βεβιασμένη ενέργεια (κλάδεμα-κόψιμο) και μετά το μετανιώσεις (το έχουμε κάνει πολλές φορές αυτό το λάθος) καλό είναι να σκεπάζεις με ένα πανί ή μία σακούλα τμήματα ή κλαδιά του φυτού ώστε να έχεις διαφορετική εικόνα κάθε φορά.   Για να βρείς  κάποια συμπαθητική  μορφή-θέση του φυτού περιστρέφεις την γλάστρα στα 4 ή 8 σημεία της και κάθε φορά την γέρνεις μπροστά-πίσω-δεξιά-αριστερά (Ίσως να το ξέρεις ή να το διάβασες αυτό).
Πρόταση διαμόρφωσης δεν μπορώ να κάνω ακόμη. Στην επόμενη φωτογράφηση προσπάθησε το φυτό να είναι στο ύψος των ματιών σου και σε ουδέτερο φόντο.  Ψάξε για Han Kengai bonsai style.
 

Άσχετο αλλά κάτι θα αποκομίσεις από αυτό.
(
Νομίζω έχεις το κλαδί για να φτιάξεις κάτι τέτοιο)


https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=44&t=153   

Εδώ μία παλαιά ανάρτηση του Χάρη.

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=26&t=226
.  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Το πρωτο μου φυτο!

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Δεν ξερω αν θα διευκολυνουν οι φωτογραφιες που εχω βγαλει.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Απάντηση