Ελιά καλλωπιστική.

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Harris »

Ξεκίνησε το!!! Όπως στο σχεδίασε ο JEan - ZAC! :) 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

τι πιστεύετε  ότι είναι πιο αποδοτικό στην συγκεκριμένη περίπτωση;;

ή

 

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

Αυτό γίνεται αφού η στρέψη έχει ήδη ξεκινήσει όσο το τμήμα του κορμού ήταν μαλακό και απ ότι βλέπω στην φωτογραφία  πρέπει να είναι πεύκο. Στην στην ελίτσα μου αυτό δεν παίζει να γίνει εκτιμώ, γιατί ο κορμός της είναι κούτσουρο.Όμως θα κάνω μια προσπάθεια για να δω που θα βγάλει και βλέποντας και κάνοντας. Πιστεύω όμως ότι δεν θα το γλιτώσει το μαχαίρι.... :think: .
  Έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν το 90% των δέντρων ελιάς που πωλούνται στα ανθοπωλεία έχουν ακριβός το ίδιο σχήμα, που σημαίνει ότι αν σου κάνουν δώρο μια τέτοια είναι δύσκολο πολύ να την αλλάξεις.  Δλδ αν θες ενα δεντράκι στα μέτρα σου καλύτερα ψάξε σε φυτώριο ή ξεκίνα απο σπόρο.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιώργος.Κ έγραψε:
02 Σεπ 2018, 12:52
ναι κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά το πως θα γίνει δεν ξέρω.Η ελιά δεν φημίζεται για την ελαστικότητα της και κατα πάσα πιθανότητα να χρειαστώ ντίζες με πάσο ή κάτι τέτοιο δεν ξέρω.φοβάμαι μην γίνει καμιά χαζομάρα και μετά ι κανεις....
 
Τα πάντα μπορούν να λυγίσουν, με τρόπο, υπομονή και επιμονή.
Υπάρχουν πάρα πολλά videaκια στο YouTube.
Καλή συνέχεια από μένα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

ναι κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά το πως θα γίνει δεν ξέρω.Η ελιά δεν φημίζεται για την ελαστικότητα της και κατα πάσα πιθανότητα να χρειαστώ ντίζες με πάσο ή κάτι τέτοιο δεν ξέρω.φοβάμαι μην γίνει καμιά χαζομάρα και μετά ι κανεις....
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

χαχαχαχα αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά δεν ξέρω τον καιρό ,δλδ πότε πρέπει να το ετοιμάσω.Είναι καλύτερα τέλη Οκτωβρίου ή αρχές Μαρτίου.Τώρα που μιλάμε βλέπω βίντεο  και προσπαθώ να σκευτώ αν υπάρχει περίπτωση να βρώ ένα τρόπο να το αποφύγω.Π.χ   να προσπαθήσω να διαμορφώσω τον  κορμό κατά κάποιο τρόπο. (δέσιμο με χόρτο  και σύρμα και τράβηγμα με μοχλό).
Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

για να την σώσω εφάρμοσα αυστηρότατο κλάδεμα (χωρίς λύπηση  :icon-sad: ) , ραντίσματα σε όλο το δένδρο φίλα και κορμό και βούρτσισμα όπου μπορούσα με πινελάκι σε όλα τα σκληρά κομμάτια για να το βοηθήσω κι άλλο.
Για καλή μου τύχη πέτυχε. :banana-dance:

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από marios »

Καλώς τον. Η ελιά σου δεν πρέπει να είναι άγρια. Δηλαδή μπορεί και μετά από καιρό να δεις και καμιά ελίτσα. 
Αφού τα ξεπέρασε όλα αυτά είσαι τυχερός η δικιά μου έχασε πολλά μα πολλά κλαδιά.

Topic author
Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Ελιά καλλωπιστική.

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

     Γεια και από εμένα σε όλους.Νέο μέλος στο forum και νέος στο hobby.
Θα σας παρουσιάσω την ελίτσα μου που μετά από πολύ αγώνα με την βαμβακάδα ότι απέμεινε προσπαθεί για το καλύτερο.
Για την ιστορία:
Το φυτό είναι από δώρο και δεν ξέρω την ποικιλία και την ακριβής ηλικία απλά εκτιμώ πως  είναι 2 χρονών περίπου. Με  το που  την φέρανε και μετά απο διάστημα 1 μήνα ίσως και λιγότερο ξεκίνησε το πρόβλημα με τη βαμβακάδα το οποίο ταχύτατα εξαπλώθηκε και καλυψε πάνω απο το 80% του φυτού. Αιτία δεν ξέρω.Η αντιμετώπιση ήταν με φάρμακα και ραντίσματα ανά μία εβδομάδα περίπου για αρκετό διάστημα αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Βεβαία με μεγάλες απώλειες σε κλαδιά και άνθος.
   Αυτά τα ολίγα για να μην σας κουράζω και παραθέτω κάποιες φωτογραφίες.   
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση