Νέος μπονσαι Master :)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος μπονσαι Master :)

Δημοσίευση από arxarious »

Καλώς όρισες!
Το ficus ginseng που έχεις είναι ένα πολύ ωραίο δεντράκι. Μας έιχαν κάνει ένα τέτοιο δώρο πριν μερικά χρόνια και ήταν αρκετό για να μου μπει η ιδέα να ασχοληθώ με τα bonsai.

Μια συμβουλή από μένα. Βγαλε το έξω. Παρόλο που λένε ότι είναι για εσωτερικό χώρο, μέσα στο σπίτι το δεντράκι αυτό πεθαίνει. Αυτό που έχω μετά από λίγο καιρό μέσα στο σπίτι άρχισαν αν πέφτουν τα φύλλα του. Το έβγαλα έξα και βρήκε την υγειά του.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος μπονσαι Master :)

Δημοσίευση από dragonail »

Η ελιά είναι ενα καλο δέντρο για πρε-μπονσαι.

Topic author
Darksun
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Απρ 2018, 18:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος μπονσαι Master :)

Δημοσίευση από Darksun »

Ναι αυτό φοβάμαι ότι δεν θα μου δώσει το τελικό αποτέλεσμα που περιμένω.Δλδ όψη δέντρου σκέφτομαι να το μεταφυτέψω και να βάλω κάτω από τις ρίζες μια πέτρα ώστε να δείξει λίγο. Έψαξα πολλά βίντεο το θεωρούν κατάλληλο για αρχάριους και για εσωτερικό χώρο.μπορείτε να μου προτείνετε ένα μαγαζί Αθήνα,Πειραιά που να έχει κάποιες ποικιλίες και σε προσιτές τιμές?

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Νέος μπονσαι Master :)

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας
Δυστυχώς αυτό το φυτό το έχουν πλασάρει σαν μια καλή λύση για bonsai.
Είναι πολύ ωραίο αλλά νομίζω δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με αυτό το είδος.
Αφού σου αρέσουν τα bonsai δες πως θα τα πας και σιγά, σιγά και με τις συμβουλές των παιδιών εδώ διαλέγεις ακόμη άλλο ένα δεντράκι με σωστά κριτήρια, που να μπορεί να διαμορφωθεί σωστα.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέος μπονσαι Master :)

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο bonsaiforum.
Το φυτό σου είναι ένας φίκος Ginseng και είναι ένα πολύ χαριτωμένο και πολύ ανθεκτικό φυτό. Δεν έχει βέβαια καμμιά σχέση με bonsai ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει τέτοιο αλλα δεν παύει να είναι ένα όμορφο φυτό. Πληροφορίες για την περιποίηση του υπάρχουν παρ΄όλα αυτά στην βιβλιοθήκη μας.
Τώρα αν σε ενδιαφέρουν πραγματικά τα bonsai θα πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο διαβάζοντας στο φορουμ και την βιβλιοθήκη μας. Υπάρχουν πολλά είδη δέντρων που μπορείς να βρείς σε φυτώρια τα οποία μπορούν με τον καιρό να μεταμορφωθούν σε bonsai. Αν νομίζεις ότι αξίζει να ασχοληθείς είμαστε εδώ για κάθε βοήθεια.

Topic author
Darksun
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Απρ 2018, 18:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέος μπονσαι Master :)

Δημοσίευση από Darksun »

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.Εδώ και μερικά  χρόνια ήθελα να πάρω ένα μπονσαι λόγο ότι είναι κάτι μαγευτικό και όμορφο δεν είμαι των πολλών φυτών γιατί όταν περνώ κάτι θέλω να το προσέχω και να είμαι αφοσιωμένος .Ήθελα να το ψάξω για κάποια σηγκεκριμενη ποικιλία που μοιάζει σαν μικρό δέντρο  (δεν ξέρω ονομασίες νομίζω το impirial )αλλά βρέθηκα σε μια έκθεση στον Πειραιά σήμερα και βρήκα ένα στα γούστα μου και το πείρα.θα ήθελα την βοήθεια σας ως προς το πότισμα μεταφυτεψη κάθε πότε,  ποιο είδος είναι και αν έχει κάποιες ιδιεταιροτιες διάβασα λιγο στο φορουμ αλλα ειναι σε γενική κλιμακα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση