Αλμυρίκι

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Κοκκοειδη!! Απο τετοια εχασα το αλμυρικι μου.Στην αρχη δεν ειναι επικινδυνα,ομως πολλαπλασιαζονται ταχυτατα και τοτε δεν υπαρχει σωτηρια! Δυσκολη καταπολεμηση λογω του κουκουλιου οπου διαθετουν και καλυπτονται.Συνηθως τα φαρμακα,βαση ελαιων,εξουδετερωνουν θετωντας τα σε μη παροχη οξυγονου.Εχε το νου σου θα σου απομυζησουν τα παντα!! Γρηγορα σε γεωπονο για καταλληλο φαρμακο!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από thanos75 »

marios έγραψε:Νομίζω ότι με το χέρι φεύγουν εύκολα.
Δεν φεύγει εύκολα, αλλά είναι και πάρα πολλά και πολύ μικρά. Θα το ξαναπροσπαθήσω πάντως ίσως με μια μικρή τσιμπίδα, μήπως φύγουν τουλάχιστον κάποια πριν το ραντίσω.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από marios »

Νομίζω ότι με το χέρι φεύγουν εύκολα.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Για την ψώρα χρησιμοποιήστε διάλυμα πετρελαίου, δηλαδή διαλύστε στο νερό μερικές σταγόνες πετρέλαιο και ψεκάστε με αυτό τον κορμό και τους χοντρούς βλαστούς. Προσέξτε να μην ψεκάσετε τα τρυφερά φύλλα, γιατί μπορεί να προκαλέσετε εγκαύματα.
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Απ'ότι μπορώ να διακρίνω, μάλλον έχει ψώρα. Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτε τρομερό, δεν παθαίνει εύκολα ζημιά από ψώρα, κι απ'ότι βλέπω, μάλλον είναι και λίγη. Τι να κάνεις... Πάρε την μάνικα και πλύντο με πολλή πίεση, κι όχι ράντισμα απλό όπως λες. Λογικά με ένα δυο πλυσίματα με πίεση, θα εξαφανιστεί. Αν δεις ότι επιμένει, στον γεωπόνο να σου φτιάξει ένα φάρμακο, στο οποίο, μια και είναι και η κατάλληλη εποχή σε λίγες μέρες, θα του πεις να σου ρίξει και λίγο αλλιέτ για τους μύκητες...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από thanos75 »

Καταρχήν θα ήθελα να παρακαλέσω τον διαχειριστή να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε "Αγριοκυπάρισσο".

Αν και δεν προσφερόταν το δεντράκι, δεν θα μπορούσα να το εγκαταλείψω. Έγινε μια διαμόρφωση-συρμάτωμα σε κάποιο workshop με τη βοήθεια πάντα του Παναγιώτη (karesansui) και πριν καμιά εικοσαριά μέρες μεταφυτεύτηκε.


Αναπτύσσεται νομίζω κανονικά, αλλά από πέρυσι είναι αρρωστούλι. Το ράντισα συστηματικά το φθινόπωρο με σαπουνόνερο. Δεν φαίνεται να εξελίσσεται, αλλά τα ασπράκια στα φύλλα παραμένουν.
Ξέρετε να μου πείτε τι να κάνω; με τι να ραντίσω πριν μπει για καλά η άνοιξη και ξυπνήσουν όλα;
20170312_142839_1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από Kostas »

Καλη αναζήτηση. Εχεις την χαρά της η αναζήτηση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από stelios »

Δεν πειράζει. Να βρεις κάτι καλύτερο για νέα εφαρμογή. :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από thanos75 »

σαν να έχεις τα δίκια σου....
Μικρό ήταν με αγκαθωτά φύλλα όπως κάποια νέα που φαίνονται στη φωτογραφία. Μετά άνοιξε και τα φύλλα μαλάκωσαν... σαν αρμυρίκι...
εννοείς "Άρκευθος η κοινή (Juniperus communis) - Αγριοκυπαρίσσι";
Άβαταρ μέλους

tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από tsantos »

Δυστηχως δεν ειναι αλμυρικι αλλα γιουνιπερος [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_sad.gif[/img]

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

ΚΑΛΟ ΚΛΑΔΕΜΑΤΑΚΙ,ΜΕ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img].ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΚΚΟΕΙΔΗ....ΤΑ ΑΦΑΙΡΩ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕ ΝΥΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ..... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από thanos75 »

έγινε μεταφύτευση αρκετά χρόνια πριν (3-4 νομίζω) γιατί το είχα φυτέψει από πολύ μικρό σε μια πολύ μικρή γλαστρούλα και δεν αναπτυσσόταν.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από Hfestion »

"Έπεσε χειροβομβίδα"
Αυτό δε σήμερα αποκλειστικά ότι είναι καλό ή κακό. Σε αρκετές περιπτώσεις Όταν θέλουμε νέα κλαδιά κοντά στο κορμό κλαδευουμε αυστηρά.
Τοποθέτησε το σε σημείο να μη το χτυπάει ο αέρας.
Μόλις μπει η άνοιξη ξεκινάς. το έχεις κάνει ποτέ μεταφύτευση?
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από thanos75 »

Δεν θα το έλεγα αργά ... απλώς του έδωσα νέες προοπτικές ....
Υπάρχει πάντως υλικό και ανυπομονώ για τη συνάντηση του Φεβρουαρίου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από karesansui »

thanos75 έγραψε:Παναγιώτη, βεβαίως και θα έρθω με το κλαδεμένο μου πλέον δεντράκι !!?!?!

Το δεντράκι, μην το κλαδέψεις ακόμα (ελπίζοντας οτι δεν είναι ...αργά) !
Να το φέρεις ως έχει.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από thanos75 »

Παναγιώτη, βεβαίως και θα έρθω με το κλαδεμένο μου πλέον δεντράκι !!?!?!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από karesansui »

Καλημέρα Θάνο.
Συμφωνώ με τον Μπάμπη (sim62) για τον κορμό! Μπορεί μεν να είναι ευθύς, αλλά απο κοντά δείχνει πράγματι ενδιαφέρων, όταν αναφερόμαστε για την μετατροπή του σε μπονσάι. Ο κορμός έχει ένα συνολικό ύψος περί τα 25 εκατοστά, όπως έγραψες και παρουσιάζει μία πολύ καλή κωνικότητα, αναμφισβήτητα προσόν για ενα μπονσάι.
Αν δεν βιάζεσαι και έχεις την δυνατότητα να έρθεις στο workshop του Φεβρουαρίου, θα ήταν καλό να το έφερνες να το δουλέψουμε εκεί μαζί και να σου εξηγήσουμε από κοντά πώς και πού κλαδεύουμε και τι θα κάνεις για να αποκτήσει το αρμυρίκι σου ένα αξιόλογο πάχος κορμού.
Σε αντίθετη περίπτωση αρχίζεις τώρα το κλάδεμα. Ο,τι άλλο σχετικό θέλεις, ρώτησέ μας.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Καλωσήλθες στο φόρουμ. Το αρμυρίκι σου έχει μεν ένα ίσιο ( εμένα δεν με χαλάει καθόλου) αλλά πολύ "δραματικό" κορμό, που είναι μεγάλο προσόν αν το προορίζεις για bonsai. Επειδή το δέντρο έχει αναπτυχθεί πολύ πρός τα έξω και πρός τα πάνω, νομίζω πρέπει να ακολουθήσεις την συμβουλή του Παναγιώτη για συμμάζεμα ώστε να του δώσεις την ευκαιρία να αποκτήσει ένα πιό συμπαγές στέμμα πιό χαμηλά. Τώρα μάλιστα είναι η κατάλληλη εποχή για να το κάνεις αυτό. [/justify]
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από thanos75 »

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, νομίζω θα μας δοθεί η ευκαιρία να γνωριστούμε. Προς το παρόν δεν έχω κάτι περισσότερο για μένα, απλώς ασχολούμε ερασιτεχνικά με την κηπουρική και είπα να κάνω το μεγάλο βήμα ...
Ευχαριστώ και για τις πρώτες κατευθύνσεις!
Επανέρχομαι με νέες φωτογραφίες. Είναι αρκετά πυκνό και δεν βοηθάει στην φωτογράφηση. Προσπάθησα για κάτι καλύτερο...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Αλμυρίκι

Δημοσίευση από Harris »

karesansui έγραψε:Καλησπέρα και καλωσόρισες στο bonsaiforum.
Το αρμυρίκι σου, έχει ευθύ κορμό και δεν σου δίνει πολλές δυνατότητες σαν αρχάριος(;) να ακολουθήσεις κάποια διαμόρφωση επί του παρόντος!
Θα πρότεινα να το έκοβες στο επίπεδο της πρώτης διακλάδωσης όπου ξεπηδάνε τα πρώτα τρία βασικά κλαδιά κρατώντας 5-10 εκατοστά μήκος από κάθε κλαδί από αυτά (αναλόγως που βλέπεις να υπάρχει το πρώτο μάτι επάνω τους, κόβεις λίγο πιο πάνω από αυτό) και να το αφήσεις να ξαναπετάξει από όπου θέλει νέα βλάστηση την νέα βλαστική περίοδο που έπεται !

Υγ. Γράψε μας λίγα λόγια για σένα, αν θα ήθελες να μας συστηθείς, στην ανάλογη θεματική ενότητα.

+1 ηφεστιον + Καρεσανσουι

Καλώς τον!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση