Η νέα μου ελιά

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από deus x machina »

Θα συμφωνησω με τον Χαρη αλλα και ολους που σου προτειναν να επαιρνες τις αλλες με τον πιο χοντρο κορμο.
Μπορει για καποιο διαστημα να εβλεπες εναν χοντρο κορμο [ μιας και θα επρεπε να τον κοψεις χαμηλα ] αλλα σε σε πιο μικρο διαστημα θα ειχες κατι για να ξεκινησεις .
Ο χοντρος κορμος σου δινει και μια αλλη αισθηση δημιουργιας και προσμονης αλλα και μπορεις να φανταστεις περιπου πως μπορει να σου βγει το σχεδιο που θα ακολουθησεις.Με τον λεπτο κορμο , σε πρωτη φαση προσπαθεις να επιβιωσει το δεντρο σου και μετα σχεδιαζεις τι θα κανεις.
Καλη αρχη παντως , υπομονη , επιμονη και καλο διαβασμα
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

Στάλθηκε από το E10i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

:-)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από G1908 »

Καλό είναι όταν βγάζεις φωτογραφία να έχεις ουδέτερο χρώμα στο πίσω μέρος.
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

Ύστερα από μια μικρή επεξεργασία στο κλάδεμα και στο συρμάτωμα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από Harris »

Φυσικά και να το παλέψεις 100% !!! Σίγουρα κατι μπορεί να γίνει απλά θα σου πάρει πολλά χρόνια και μέχρι τότε μπορεί να χάσεις την τρέλα για τα μπονσάι...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

[quote="Harris"]Μια καλη επιλογη ειναι του bisba εδω: http://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=48&t=7957

Δεν ηθελα να σε πικράνω απλά δεν ειναι καλύτερο να παλεύεις με κάτι πιο σωστο; Δηλαδη εαν θες να μαθεις κιθάρα και ξεκινήσεις με μια που πουλανε στα φανάρια δεν θα μάθεις ποτέ κιθάρα γιατι θα ακουγετε χάλια. Ενω εαν αγόραζες μια απο ενα μαγαζι με μουσικά όργανα θα ηταν σιγουρα διαφορετικα.
Πρέπει να μελετήσεις τι είναι το πια κατάλληλο δέντρο για να αγοράσεις κάποια στιγμη.
Δεν ειναι κρίμα να αγοράσεις 10 δέντρα των 5 ευρώ και να τα πετάξεις σε μια γωνια του μπαλκονιού, απο το να αγοράσεις 1 δεντρο με 25 ευρώ που να το βάλεις στην μέση του μπαλκονιου και να το χαζεύετε με του φίλους σου τρώγοντας πίτσα και πίνοντας μπύρες με τα αλλα 25 ευρω που θα σου περίσσευαν;
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img][/quote

Έχεις δίκιο, και σίγουρα στο μέλλον με τη πρώτη ευκαιρία, θα προσπαθήσω να δημιουργήσω μια παρόμοια ελια με αυτή που μου έδειξες.
Απλά και αυτή που πήρα ,πιστευα πως έχει δυνατότητες..αν όχι για μπονσάι,σίγουρα για ένα ενδιαφέρον δέντρο.Εγώ πάντως έχω υπομονή να δω αν μπορεί να βγει κάτι ωραίο από αυτο το δεντράκι
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από Harris »

Μια καλη επιλογη ειναι του bisba εδω: http://bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=48&t=7957

Δεν ηθελα να σε πικράνω απλά δεν ειναι καλύτερο να παλεύεις με κάτι πιο σωστο; Δηλαδη εαν θες να μαθεις κιθάρα και ξεκινήσεις με μια που πουλανε στα φανάρια δεν θα μάθεις ποτέ κιθάρα γιατι θα ακουγετε χάλια. Ενω εαν αγόραζες μια απο ενα μαγαζι με μουσικά όργανα θα ηταν σιγουρα διαφορετικα.
Πρέπει να μελετήσεις τι είναι το πια κατάλληλο δέντρο για να αγοράσεις κάποια στιγμη.
Δεν ειναι κρίμα να αγοράσεις 10 δέντρα των 5 ευρώ και να τα πετάξεις σε μια γωνια του μπαλκονιού, απο το να αγοράσεις 1 δεντρο με 25 ευρώ που να το βάλεις στην μέση του μπαλκονιου και να το χαζεύετε με του φίλους σου τρώγοντας πίτσα και πίνοντας μπύρες με τα αλλα 25 ευρω που θα σου περίσσευαν;
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

@Riadr σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από RiaDr »

Κάθε αρχή και δύσκολη, μη σε απασχολεί μια μέτρια επιλογή. Δεν ξέρεις εξάλλου πώς μπορεί να εξελιχθεί μετά από (αρκετά) χρόνια.

Μιας και, όπως ήδη αναφέρθηκε, οι ελιές είναι αργής ανάπτυξης δέντρα, είναι προτιμότερο να ψάχνεις για δέντρα με πιο παχύ κορμό, τα οποία όμως να μην έχουν μεγάλο ύψος, δηλαδή η διακλάδωση να ξεκινά σχετικά χαμηλά, όχι στο ενάμισυ πχ μέτρο! Έτσι μειώνεις κάπως τον χρόνο αναμονής που απαιτείται ώσπου ν' αρχισει να δείχνει το δέντρο σιγά σιγά ως μπονσάι.

Μελέτησε και τα σχετικά άρθρα στη Βιβλιοθήκη κι εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστείς.


ΥΓ Υπάρχει και η ενότητα "Safari μπονσάι" στο φόρουμ, αν δεν είσαι σίγουρος κατά πόσο αξίζει ν' αγοράσεις ένα δέντρο που βρήκες σε φυτώριο. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από marios »

fan coil έγραψε:Καλύτερα να αποφάσεις ένα δέντρο με χοντρό κορμό. Ή γνώμη μου χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστή.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

Έτσι:-)χαρά μου θα είναι και μόνο αν την κρατήσω ζωντανή.Σίγουρα η επόμενη αγορά που θα κάνω ,θα είναι με διαφορετικό σκεπτικό
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από Livstaras »

Hfestion έγραψε:Πραγματικά δε παίζει κανένα ρόλο τον αν αυτή η ελιά θα γίνει κατι σε 6, 7 χρόνια. Το θέμα είναι οτι έγινε η αρχή. Και το να τη κρατήσεις ζωντανή είναι σημαντικό. Σιγά σιγά θα καταλάβεις το πρέπει να αγοράζεις. Καλή συνέχεια από μένα
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από Hfestion »

Πραγματικά δε παίζει κανένα ρόλο τον αν αυτή η ελιά θα γίνει κατι σε 6, 7 χρόνια. Το θέμα είναι οτι έγινε η αρχή. Και το να τη κρατήσεις ζωντανή είναι σημαντικό. Σιγά σιγά θα καταλάβεις το πρέπει να αγοράζεις. Καλή συνέχεια από μένα

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από fan coil »

Καλύτερα να αποφάσεις ένα δέντρο με χοντρό κορμό. Ή γνώμη μου χωρίς να σημαίνει ότι είναι και σωστή.
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

Είχε και κάτι ελιές με χοντρούτσικο κορμό γύρω στα 2 μέτρα ύψος,που τις πουλούσε 3 ευρώ. Έπρεπε όμως να την κοψω από το κορμό κάτω,με την προοπτική να βγάλει καινούργια κλαριά (κλαδιά
Αυτό σίγουρα θα επαιρνε πολύ χρόνο ,και ως τότε θα είχα να φροντίζω μία ρίζα με έναν κορμό και μόνο.
Τουλάχιστον αυτό που αγόρασα, μέχρι να γίνει μπονσάι,θα είναι ένα όμορφο δεντράκι
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Δεδομένης της αργής ανάπτυξης που παρουσιάζουν οι ελιές βάλε 10 χρόνια + για να αρχίσει να φαίνεται κάτι αξιόλογο στο συγκεκριμένο δέντρο, Ακόμα και έτσι όμως και λόγω και του χαμηλού κόστους καλά έκανες και την πήρες κατά την γνώμη μου, άλλωστε μέσα από την ενασχόληση και τα λάθη που ίσως κάνουμε σε διάφορες επιλογές μαθαίνουμε τελικά.[/justify]
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

Σε ευχαριστώ! θα το διαβάσω
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από Harris »

zakd99 έγραψε:Οχι..αν είναι στην βιβλιοθήκη,σε παρακαλω επέτρεψέ μου να έχω πρόσβαση,γιάτί δεν μπορώ να διαβάσω τα άρθρα της


http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html


http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html[/quote]


Υπάρχει και στο BANNER!!!!!!


[img][/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
zakd99
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2013, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Η νέα μου ελιά

Δημοσίευση από zakd99 »

Οχι..αν είναι στην βιβλιοθήκη,σε παρακαλω επέτρεψέ μου να έχω πρόσβαση,γιάτί δεν μπορώ να διαβάσω τα άρθρα της
Απάντηση