Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ναι, φέτος τον αφήνω, ούτε κορφολόγημα ούτε τίποτε, να δούμε πού θα φτάσει με το καινούριο χώμα. Αυτές τις μέρες που μιλάμε μου έκανε και κάτι πολύ καλό, πάχυνε αρκετά τα κλαδιά του, προφανώς επειδή βρήκε νέο φαγητό. Αν μου κάνει και τη χάρη να αντικαταστήσει και το χαμένο του κλαδάκι θα είναι τέλεια. Βάλε και τον πλάτανό σου επιτέλους να τον χαζέψουμε!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από alexcorfu »

Ωραίος ο πλάτανος Μενέλαε! Εφ' όσον έχεις φτιάξει τα βασικά κλαδιά, άστον να πετάξει άναρχα και ενδεχομένως να δώσει νέα κλαδιά και πιο πίσω! Όταν τα ήδη υπάρχοντα καλδιά ωριμάσουν, σίγουρα θα σκάσουν μάτια και από πιο πίσω!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Το φοβάμαι... έτσι σκληρό καρύδι πίστευα και πέρσι ότι ήταν το πυράκανθό μου, έπιασα και το έσφαξα, και πέθανε στα καλά καθούμενα...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Sim62 »

Γιατί το φοβάσαι τόσο ? Μάλλον σε επηρέασε το κλαδάκι. Κατά τα άλλα αυτός ο πλάτανος έχει αποδείξει μέχρι σήμερα ότι είναι σκληρό καρύδι. Σκέψου το αποτέλεσμα που θα φέρει μια αποφύλλωση, μικρότερα φύλλα και κάποια επιπλέον διακλάδωση. Αν προβληματίζεσαι τόσο για ολική σκέψου τουλάχιστον μια μερική αποφύλλωση φύλλο παρα φύλλο για παράδειγμα, τα μισά δηλαδή. και αυτό θα έχει κάποια καλύτερα αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πα πα πα! Φοβάμαι να τον αποφυλλώσω Μπάμπη, και μάλιστα μια κι έξω! Κορφολόγημα δεν θα του κάνω πράγματι, μια και πέρσι που του έκανα δεν αντέδρασε καθόλου όπως θα έπρεπε, ούτε μία διακλάδωση δεν έκανε. Τώρα για το κλαδάκι, πώς γίνεται και το πείραξε μόνο αυτό το κρύο; Πάντως, ακόμη εκεί πάνω είναι, δεν το κόβω, έτσι ώστε να το βλέπω να μου σπάει τα νεύρα.... Μικρό κλαδάκι, αλλά το ήθελα τόσο στη θέση που βρίσκεται! Τώρα μου χαλάει το σχήμα...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Sim62 »

Μάλλον το κλαδάκι την πάτησε απο τις παγωνιές φέτος Μενέλαε. Μην το αφαιρέσεις πάντως ακόμη, ποτέ δεν ξέρεις...
Σαν σύνολο όμως τον βλέπω και εγώ πολύ δυνατό φέτος. Εγώ λέω να μην τον πειράξεις καθόλου, ούτε κορφολόγημα ούτε τίποτα και αν συνεχίσει έτσι δυνατά να σκεφτείς να του κάνεις μια ολική αποφύλλωση το καλοκαιράκι.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα! Φέτος πάει πολύ πιο δυνατά. Όμως δε μου έκανε τη χάρη να βγάλει φύλλα  στο κλαδάκι. Περίεργα πράγματα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Sim62 έγραψε:Μενέλαε με τα χρόνια θα βγάλει το δέντρο κι άλλες ρίζες από άλλα σημεία. Κάποια στιγμή θα μπορέσεις να αφαιρέσεις με ασφάλεια αυτή την κυκλική ρίζα.
Ποια χρόνια Μπάμπη μου... Είμαι σίγουρος ότι ήδη αυτές τις μέρες το τέρας θα έχει φάει κιόλας το καινούριο του χώμα... Θα δούμε στο μέλλον για τη ρίζα.

προστέθηκε πρίν  1 λεπτό 28 δευτερόλεπτα:
Hfestion έγραψε:Βρε πως περνούν τα χρόνια!  Έγινε υπέροχο.
Κρέμασε του μια μπλε χάντρα
Σ'ευχαριστώ! Αν ήξερες πόσες φορές το έχω σκεφτεί αλλά το αμελώ...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Βρε πως περνούν τα χρόνια! Έγινε υπέροχο.
Κρέμασε του μια μπλε χάντρα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαε με τα χρόνια θα βγάλει το δέντρο κι άλλες ρίζες από άλλα σημεία. Κάποια στιγμή θα μπορέσεις να αφαιρέσεις με ασφάλεια αυτή την κυκλική ρίζα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Σ'ευχαριστώ Γιώργο! Και μένα δε θα με χαλούσε, αν ήξερα ότι κάποια μέρα θα απομακρυνθεί, δεν το ξέρω όμως!!! (και μεταξύ μας, δε νομίζω να το μάθω και ποτέ...) Το κλαδί δείχνει ζωντανό, κάτι σα να θέλει να βγάλει, αλλά γιατί έχει καρφώσει και δεν το βγάζει δεν το καταλαβαίνω, όταν όλα τα άλλα έχουν φορτώσει φύλλα. Λίπανση προς το παρόν κάνω μόνο στη ρίζα κάθε είκοσι μέρες, και του έβαλα και τον καθιερωμένο σίδηρο. Από τις πρώτες ζέστες και μετά, που βάζω "μπρος" και το βαρέλι,  αρχίζω και την καθημερινή διαφυλλική.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από iohokahey »

Γεια σου μενελαε και συγχαρητηρια για το ομορφο πλατανι σου!!
Το κλαδι που λες ειναι ζωντανο;
Προγραμματισμενη λιπανση κανεις;

Υγ.η κυκλικη ριζα εμενα δεν θα με χαλουσε αν ηξερα οτι καποια μερα θα απομακρυνθει!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

thanos75 έγραψε:την κατάλληλη εποχή (επέκταση οφθαλμών) πριόνι και αισιοδοξία! δεν παθαίνει τίποτα!


θα μου πεις βέβαια, εύκολα τα λες για των άλλων, ε;
Αυτό ξαναπέστο...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από thanos75 »

την κατάλληλη εποχή (επέκταση οφθαλμών) πριόνι και αισιοδοξία! δεν παθαίνει τίποτα!


θα μου πεις βέβαια, εύκολα τα λες για των άλλων, ε;


εγώ άρχισα να τολμάω. Μέχρι στιγμής καλά δείχνουν τα πράγματα.
20170325_131740.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Σ'ευχαριστώ Μπάμπη! Ο "άθλος" πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στην διαρκή σταγονορροή το καλοκαίρι (το "άγιο" βαρέλι!!), μαζί με τα συνεχή ψεκάσματα, ενέργειες που αποτρέπουν το δέντρο να στρεσαριστεί από έλλειψη νερού μέσα στις περιορισμένες συνθήκες που ζει. Από αυτό το στρες είχα χάσει πριν πολλά πολλά χρόνια τον άλλον μου πλάτανο, όταν κάποιο καλοκαίρι έμεινε απότιστος για... τρεις ώρες! Τόσο ευαίσθητοι είναι. Τώρα για την ρίζα,Θάνο και Μπάμπη: Είδατε. δεν την είχατε παρατηρήσει τόσον καιρό, όσο ήταν στο εφαρμοστό βαρέλι, την παρατηρήσατε τώρα που απέχει από τα τοιχώματα του μεγαλύτερου. Και μένα μου χτυπάει περισσότερο πια στο μάτι άσχημα, όχι ότι δε μου χτύπαγε και πριν, αλλά τι να κάνω; Βλέπετε, σε αντίθεση με τις ακτινωτές που προσωπικά τις βρίσκω θαυμάσιες, αυτή είναι όντως άσχημη, αλλά, έλα που όλες οι άλλες καταλήγουν σ'αυτήν! Πώς θα γίνει να την "σφάξω"; Δε νομίζω να το τολμήσω ποτέ...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαε 4 χρόνια πλάτανος σε γλάστρα είναι άθλος !!
Όσο για τα διάφορα προβληματάκια που αναφέρεις, έτσι είναι τα δέντρα έχουν τα πάνω και τα κάτω τους.
Εγώ πιστεύω φέτος θα είναι μια καλή χρονιά για το πλατάνι σου.
Θα συμφωνήσω με τον Zean Zac κάτι πρέπει να γίνει με τις μεγάλες επιφανειακές ρίζες στη βάση του δέντρου.
Ειδικά αυτή η κυκλική δεν μου κάθεται καλά στο μάτι. Σαν τιμόνι είναι. Του χρόνου όμως τώρα επέμβαση εκεί.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από thanos75 »

Μενέλαος έγραψε: Τι εννοείς Θάνο με το γιατί έχω αφήσει αυτή τη μεγάλη πάει γύρω γύρω; Για την ρίζα λες;
ναι ρίζα δεν είναι αυτό που βλέπω; έχει γίνει πολύ ωραίο το πάνω μέρος, νομίζω πρέπει να αρχίσεις να ασχολείσαι λίγο με το ριζικό σύστημα και το νεμπάρι. Από του χρόνου βέβαια τώρα, αφού έχει πλέον πετάξει.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Έχει, έχει. Ενάμισι τσουβάλι έριξα, απλά είναι πολύ πιο πλατύ και δεν φαίνεται, δεν το έχω γεμίσει μέχρι πάνω, μπας και κάποια στιγμή στο μέλλον καταφέρω να χαμηλώσω κι άλλο το ύψος της μπάλας...

προστέθηκε πρίν 37 λεπτά 28 δευτερόλεπτα:
Τι εννοείς Θάνο με το γιατί έχω αφήσει αυτή τη μεγάλη πάει γύρω γύρω; Για την ρίζα λες;
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από thanos75 »

εύχομαι να πάει καλά! είναι πολύ όμορφο δεντράκι.
έκανες κανονική μεταφύτευση; αν άλλαξες τελείως το χώμα και έκοψες και ρίζα να ανανεωθεί και να πυκνώσει δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα. Γιατί έχεις όμως αφήσει αυτή την μεγάλη που πάει γύρω-γύρω;
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Kostas »

Στην φώτο σου δεν φαίνεται το χώμα. Έχει;
Εικόνα
Απάντηση