Juniper

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Steliosgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 31 Αύγ 2012, 08:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper

Δημοσίευση από Steliosgr »

Αντε ρε? τόσο μεγάλα γίνονται σε 3 χρόνια?

κρίμαααα ρε Νικο!!! Δεν πειράζει, θα βρεις άλλα ;)
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Steliosgr έγραψε:το κακό με τον συγκεκριμένο γιουνιπερο είναι πως όλα τα κλαδιά του είναι πολυ μεγάλα σε μήκος και σχεδόν κανένα δεν εχει κοντα σε μεγάλο κλαδί φύλλωμα... και έχω καταμπερδευτεί...

νικο προσπαθώ να το φανταστώ αλλά ....
pinusmugo σ'ευχαριστώ πολυ :)

Εμείς εδώ στην Κύπρο την λέμε και Καλητρία.. Έχε υπόψη σου ότι στο έδαφος θεριεύει και χρειάζεται συνεχές κλάδεμα.. Αν έχεις αυλή δοκίμασε την στο έδαφος και σε 2 χρόνια δεν θα το πιστεύεις τι θα γίνει.. Εκεί μπορείς να της κάνεις τα πάντα.. Να κλαδέψεις κλαδιά που δεν σου αρέσουν και να πετάει άλλα που θα μεγαλώνουν σε μικρό χρονικό διάστημα.. Εγώ τις είχα δια περίφραξη και γίνανε σε 3 χρόνια αγνώριστες.. Το λάθος μου,.. τις ξερίζωσα χωρίς να σώσω ούτε μία.. Δια αυτό το αμάρτημα μου δεν συγχωρώ τον εαυτό μου μέχρι σήμερα, ενώ θα είχα Yamadori αρκετές, με χοντρούς κορμούς, μιλάμε μέχρι και 8-10 εκ. διάμετρο... [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/104.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Juniper

Δημοσίευση από stelios »

Πολύ ωραίο!!! :) Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Steliosgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 31 Αύγ 2012, 08:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper

Δημοσίευση από Steliosgr »

το κακό με τον συγκεκριμένο γιουνιπερο είναι πως όλα τα κλαδιά του είναι πολυ μεγάλα σε μήκος και σχεδόν κανένα δεν εχει κοντα σε μεγάλο κλαδί φύλλωμα... και έχω καταμπερδευτεί...

νικο προσπαθώ να το φανταστώ αλλά ....
pinusmugo σ'ευχαριστώ πολυ :)
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Juniper

Δημοσίευση από pinusmugo »

Kαλημερα φιλε Στελιο...

Το ειδος ειναι λιγο δυσκολο για το φυλλωμα(οχι στην καλλιεργεια),ειναι συνηθως πολυ αραιο και παιρνει καποιο σεβαστο χρονο για να πυκνωσει.Με βαση την φωτογραφια που εβγαλες κανω μια προσεγγιση διοτι μπορει να αυταπαταμαι κιολας απο τον πονηρο φακο.

Ισως και ενα shari απο την βαση του κορμου να δωσει αλλη εμφαση στην συνολικη σου εικονα,σου σχεδιασα ενα κατα προσεγγιση...

*Υπαρχουν και αλλα σεβαστα σε παχος κλαδια που μπορεις να τα τοποθετησεις απο την πισω πλευρα σου,ομως σε εμενα ειναι αδυνατο να τα ζωγραφησω στο σχεδιο για ¨"ρεαλιστικους" λογους!!!*
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Steliosgr έγραψε:Αυτή είναι ΟΚ?
Στέλιο να γνωρίζεις ότι, στις φωτογραφίες που τραβάμε δίνουμε οριζόντια φωτογραφία με όλο το σύνολο γλάστρα και φυτό και το πιο σημαντικό φωτογραφίζουμε τις καλύτερες κατά την γνώμη μας όψεις που προσδίδει το φυτό μας, από φύλλωμα, κινήσεις κορμού και κλαδιών.. Εμείς επιλέγουμε από ποια πλευρά θα είναι η καλύτερη, δηλαδή το πρόσωπο τού φυτού μας προς κάποιο ξένο, και την παρουσιάζουμε δια να μπορέσουν να μας κάνουν έστω και κατά προσέγγιση μια πρώτη διαμόρφωση, όποιος θέλει.. Αυτή η τελευταία που έβγαλες είναι η καλύτερη που θα μπορείς να παρουσιάζεις το φυτό σου !! Νομίζω υπάρχουν καλύτερες που φαίνονται οι κινήσεις του κορμού και των κλαδιών, μελέτα το καλύτερα και θα το δεις στις 4 πρώτες φώτο!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/105.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper

Δημοσίευση από Hfestion »

Steliosgr έγραψε:Ευχαριστώ πολύ παιδια :)

4αρι συρμα αλουμινιου έχω...

Χάρη μόνο μια τεχνική έχω δει σε ένα πεύκο... έχεις τπτ link να δω τπτ παραπάνω?
μπράβο ! ωραίο δέντρο!!

κάτι θα βρούμε.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Steliosgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 31 Αύγ 2012, 08:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper

Δημοσίευση από Steliosgr »

Ευχαριστώ πολύ παιδια :)

4αρι συρμα αλουμινιου έχω...

Χάρη μόνο μια τεχνική έχω δει σε ένα πεύκο... έχεις τπτ link να δω τπτ παραπάνω?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper

Δημοσίευση από Harris »

Ωραιο το δέντρο σου... Χοντρο συρμα εχεις; Τεχνικες γυρίσματος των κλαδιών να μελετήσεις! Το δέντρο σου θα γίνει πολυ όμορφο ετοιμάσου για το virtual help!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Steliosgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 31 Αύγ 2012, 08:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper

Δημοσίευση από Steliosgr »

Αυτή είναι ΟΚ?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Steliosgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 31 Αύγ 2012, 08:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper

Δημοσίευση από Steliosgr »

δεν πηγα να βγαλω καλλιτεχνικες βρε χαααχχα :ΡΡΡΡ
εβγαζα απο παντου το δεντράκι μηπως και καταλαβετε τπτ αλλα απετυχα σαν φωτογραφος :Ρ
θα προσπαθησω παλι αυριο το πρωι :))))

ευχαριστώ ;)
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Juniper

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Στέλιο εκ πρώτης όψεως δείχνουν ωραία κίνηση ο κορμός και τα κλαδιά, αλλά βγάλε και φωτογραφίες σε οριζόντια προβολή να φαίνεται ολόκληρο το δέντρο με την γλάστρα δια να προσδίδει καλύτερη εικόνα, όπως ανέφερε και η Ρία.. Τότε θα μπορέσουν οι ειδικοί να προτείνουν διάφορες διαμορφώσεις.. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται προ μπόνσαι καλό.. Αναμένουμε.... [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/39.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Juniper

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλή επιλογή δέντρου, μπράβο. Η πολλή.. καλλιτεχνία όμως στις φωτογραφίες δε μας βοηθά από πρακτικής πλευράς. Αν μπορείς βγάλε και μερικές φωτογραφίες οριζόντια, στο ύψος της γλάστρας, βλέποντας δλδ το δέντρο σου απ' το πλάι.

Επί του virtual θα σου πουν οι καλλιτέχνες του forum, απλά το πόσο θα αραιώσει το φύλλωμα είναι πάνω απ' όλα θέμα της εικόνας που έχεις στο μυαλό σου για την εξέλιξη του δέντρου σου.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Steliosgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 31 Αύγ 2012, 08:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Juniper

Δημοσίευση από Steliosgr »

Καλησπέρα παιδιά :)

Εχω ένα γιουνιπερο και θα ηθελα λιγάκι τα φώτα σας για μια προχειρη διαμορφωση ωστε να φωτιστει λιγάκι το φυλλωμα... και να προχωρήσω με βάσει αυτήν του χρόνου :)

Του έχω αραιώσει το φύλλωμα 2 φορές μέχρι τώρα αλλά φοβάμαι να τον αραιώσω πολύ...

Για δειτε και πείτε μου τι νομίζετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση