Taxus bonsai

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Φίλε Μάνο,

κάνοντας ένα γρήγορο σερφαρισμα οι περισοτερες φωτογραφίες με bonsai έχουν τα δέντρα στο κέντρο του pot.

Όσο για το χώμα , οι απόψεις διαφέρουν... Σήμερα που έκανα τον γύρο της Ζακύνθου με το καραβάκι παντού έβλεπα πεύκα φυτρομενα στα πιο απίθανα σημεία! Τριάντα μέτρα γκρεμός να καταλήγει σε θάλασσα και στην μέση του γκρεμού ελληνικά πεύκα σε ότι στυλ μπορείς να φανταστεί ο καλύτερος bonsai artist. Μοιπως είχαν κάτι καλύτερο σε χώμα; Μοιπως είχαν καλύτερο λίπασμα;

Σε κάποιον που ζητάει βοήθεια μέσο Ίντερνετ μη έχοντας το δέντρο μπροστά μου, μη ξεροντας αν έχει εμπειρία με κηπουρικη, αν έχει χρόνο να ποτιζει κάθε μέρα, αν έχει χρήματα να αγοράσει κάτι ακριβό και βλέποντας μια εικόνα ενός βάναυσα κατασκευασμένου bonsai Απο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΑ του προτινα μια λύση. Εσυ παντός δεν μας είπες τι χώμα θα ηταν καλύτερο.


Δεν είμαι έμπειρος το παραδέχομαι, ειμαι ένας ερασιτέχνης. Εχω όμως κρίση σε αυτά που ακούω και βλεπω Απο επαγγελματίες του χώρου και παράλληλα ασχολουμε με παρα πολλές Γλαστρες στην τεράστια αυλή μου, διαβάζω και μιλάω με πολυ κόσμο γενικότερα για την κηπουρικη.

Υγ. Κανένας δεν αμφισβητησε την εμπειρία σου όλα αύτα τα χρόνια. Και να ξέρεις ότι έχω μάθει κάποια πράγματα Απο σένα Πανω στην πράξη και πολυ θα χαρώ να μάθω κι αλλα για να μεταδοθεί η τέχνη των bonsai και στους επόμενους

Με εκτίμηση,
Hfestion

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

manos_papadakis40 έγραψε:Φιλε Νεκταριε προφανως εισαι νεος στο χωρο αυτο κι ισως τα γραπτα μου να μην εγιναν κατανοητα λογω λαθους δικου μου(βιαζομουν πολυ να φυγω).Ομως δεν καταλαβαινω το ειρωνικο σου σχολιο (....διαβαζω κινεζικα)...τι ειναι αυτο εξυπναδα?Εαν θελεις ανοιξε και κανα βιβλιο αλλα οχι κινεζικα γιατι θα μπερδευτεις....
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου!

Φαντάζομαι πως έχεις ξανακούσει την συγκεκριμένη έκφραση και πως ξέρεις τι σημαίνει. Μου φάνηκαν κινέζικα επειδή δεν έχω ιδέα σχετικά με τα χώματα και γενικά με τα μπονσάι. Η απάντηση σου σίγουρα ήταν κατατοπιστική για κάποιον που γνωρίζει το αντικείμενο, αλλά σε εμένα ήταν σαν κινέζικα, χωρίς αυτό να είναι ειρωνικό προς το μέρος σου και δεν καταλαβαίνω την λόγω της επίθεσης σου.

Όσον αφορά αν ήταν εξυπνάδα, φυσικά και δεν ήταν. Σχήμα λόγου είναι που προφανώς το γνωρίζεις.

Αντίθετα διάβασα ειρωνικό σχόλιο από την πλευρά σου, σχετικά με βιβλιά κινέζικων.

Μπήκα εδώ μέσα για να λάβω βοήθεια, αλλά μου φαίνεται πως κάποιοι για άγνωστους λόγους αρπάζονται εύκολα χωρίς λόγο και αιτία.


Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Ν
harris έγραψε:Το χωμα θα μπει και πολυ σωστα το εκανε ο Νεκταριος για να μην ειναι εκτεθειμένες οι ριζες μέχρι να κανει μεταφυτευση! Και λογο του οτι κανει ζεστη να κραταει υγρασια!
Θα γινει μεταφυτευση την σωστη εποχη και θα εχει το κεφαλι του ησυχο και σιγουρα σε λιγο πιο μεγαλη γλαστρα / ποτ για να δυναμωσει απο την κακη ποιοτητα χωματος...
Οταν θα ερθει παντως εκεινη η στιγμη της μεταφυτευσης θα το συζητησουμε ξανα με τον Νεκταριο και εαν μενει και στην Αθηνα ισως την κανουμε ολοι μαζι παρεα σε καποια συναντηση.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]Βρε Μανο το κειμενο ειχε πολλες πληροφοριες μαζεμενες που για εναν νεο ηταν βουνο, γι'αυτο του φανηκαν Κινέζικα![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]


Νεκταριε εαν θες γραψε μερικα λογια για σενα εδω: http://www.bonsaiclub.gr/forum/viewforum.php?f=42
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Εχεις δικιο Χαρη βιαζομουν εκεινη την στιγμη κι τα εγραψα οπως τα εγραψα χωρις ειρωνια φιλε ....αλλωστε με ξερεις ..
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Το χωμα θα μπει και πολυ σωστα το εκανε ο Νεκταριος για να μην ειναι εκτεθειμένες οι ριζες μέχρι να κανει μεταφυτευση! Και λογο του οτι κανει ζεστη να κραταει υγρασια!
Θα γινει μεταφυτευση την σωστη εποχη και θα εχει το κεφαλι του ησυχο και σιγουρα σε λιγο πιο μεγαλη γλαστρα / ποτ για να δυναμωσει απο την κακη ποιοτητα χωματος...
Οταν θα ερθει παντως εκεινη η στιγμη της μεταφυτευσης θα το συζητησουμε ξανα με τον Νεκταριο και εαν μενει και στην Αθηνα ισως την κανουμε ολοι μαζι παρεα σε καποια συναντηση.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]Βρε Μανο το κειμενο ειχε πολλες πληροφοριες μαζεμενες που για εναν νεο ηταν βουνο, γι'αυτο του φανηκαν Κινέζικα![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]


Νεκταριε εαν θες γραψε μερικα λογια για σενα εδω: http://www.bonsaiclub.gr/forum/viewforu ... 7d85679d96
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Φιλε Νεκταριε προφανως εισαι νεος στο χωρο αυτο κι ισως τα γραπτα μου να μην εγιναν κατανοητα λογω λαθους δικου μου(βιαζομουν πολυ να φυγω).Ομως δεν καταλαβαινω το ειρωνικο σου σχολιο (....διαβαζω κινεζικα)...τι ειναι αυτο εξυπναδα?Εαν θελεις ανοιξε και κανα βιβλιο αλλα οχι κινεζικα γιατι θα μπερδευτεις....

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

harris έγραψε:
manos_papadakis40 έγραψε:Ο HFESTION εγραψε (Βάλε στο κάτω μέρος τις Γλαστρας 2cm ελαφροπετρα , φτιάξε ένα μίγμα χωματος (χώμα εξωτερικού χώρου 70% με ελαφροπετρα 30% και ανακατεψε μέχρι να γίνουν ένα ομογενες μίγμα) ρίξε λίγο χωματακι Πανω στην απλομενη ελαφροπετρα , ακουμπήσε το φυτό στο κέντρο της Γλαστρας και συμπλήρωσε χώμα. Το τέλειο είναι να μην φαίνεται καμία ρίζα).
Εδω εχω 2 ενστασεις
1.το μειγμα χωματος για αυτο το μπονσαι δεν ειναι σωστο.
2.η τοποθετηση του φυτου στη γλαστρα κι χωρις να φαινονται οι ριζες ειναι λαθος.
Εγραψα πιο πανω οτι εαν θες να παραμεινει σε αυτο το υψος μεταφυτευση σε γλαστρα λιγο μεγαλυτερη.
Εαν θες να αποκτησει πιο πολυ βλαστηση 2 μεγεθη μεγαλυτερη γλαστρα (η οποια θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια μαξιμουμ στην ιδια)
Τωρα δικαιολλογω τις ενστασεις μου μετα απο πολλα χρονια εμπειριας (κι αυτο το ξερουν αρκετοι εδω στο φορουμ),το χωμαεξωτερικου χωρου εαν ειναι με ελληνικα γραμματα εχει πριονιδι κι χωνεμενη κοπρια με περλιτη οποτε η ελαφροπετρα μονο για την βαση ως αρχη στην μεταφυτευση.Το χωμα ομως αυτο δεν εχει καμια σχεση με το χωμα το φυτου που ειναι στη γλαστρα, κανει μονο για φυτα εξωτ.χωρου η καπακι για γκαζον.
Το να βαλεις το φυτο στο κεντρο της γλαστρας αντι να το βαλεις σε τετοια θεση ωστε νατου δωσεις το σχημα- του οποιου σχηματος το εχεις σκεφτει, εχεις ψαξει καλα, εχεις ρωτησει και αλλα πολλα που θελει ενα μπονσαι.
υ.γ με το μειγμα που προτεινεται ελατε σε 6-8 μηνες να μου πειτε τι μενει πανω στο φυτο.ΕΠΙΣΗς ΜΕΤΑΦΥΤΕΥΣΗ ΤΕΛΟς σΕΠΤΕΒΡΗ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΗ ..ΙΣΩς ΚΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΑΚΟΜΑ.

Σορρυ Μανο αλλα εαν ημουν νεος με τα μπονσαι δεν θα καταλαβαινα ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω που γραφεις! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Ισως εχεις δικιο τα εγραψα γρηγορα κι πολυ απλα κι ισως να μπερδεψα καποιους....γιαυτο τα λεω πιο περιληπτικα οτι δλδ
χωμα εμποριου για φυτα μπονσαι δεν ειναι σωστο να μπει γιατι το μειγμα που βαζουν (το ξερω γιατι εχω δουλεψει σε φυτωριο)χρησημοποιειται για φυτα εξ.χωρου με πολυ χαμηλης ποιοτητας συστατικα.(κοπρια-πριονιδι κ.α),κι η μεταφυτευση απο μια γλαστρα σε αλλη γινεται μονο οταν θες να αποκτησεις πιο πολυ βλαστηση κι ριζικο συστημα κι την καταλληλη εποχη φυσικα..Ακομη κι το μεγεθος της γλαστρας παιζει ρολο (οχι πολυ μεγαλη). Οσο για την θεση που πρεπει να μπει το φυτο στη γλαστρα(στραβα η ισια ) ειναιι στην κριση του καθενος .Ελπιζω να εγινα κατανοητος αυτη τη φορα.

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

harris έγραψε:
manos_papadakis40 έγραψε:Ο HFESTION εγραψε (Βάλε στο κάτω μέρος τις Γλαστρας 2cm ελαφροπετρα , φτιάξε ένα μίγμα χωματος (χώμα εξωτερικού χώρου 70% με ελαφροπετρα 30% και ανακατεψε μέχρι να γίνουν ένα ομογενες μίγμα) ρίξε λίγο χωματακι Πανω στην απλομενη ελαφροπετρα , ακουμπήσε το φυτό στο κέντρο της Γλαστρας και συμπλήρωσε χώμα. Το τέλειο είναι να μην φαίνεται καμία ρίζα).
Εδω εχω 2 ενστασεις
1.το μειγμα χωματος για αυτο το μπονσαι δεν ειναι σωστο.
2.η τοποθετηση του φυτου στη γλαστρα κι χωρις να φαινονται οι ριζες ειναι λαθος.
Εγραψα πιο πανω οτι εαν θες να παραμεινει σε αυτο το υψος μεταφυτευση σε γλαστρα λιγο μεγαλυτερη.
Εαν θες να αποκτησει πιο πολυ βλαστηση 2 μεγεθη μεγαλυτερη γλαστρα (η οποια θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια μαξιμουμ στην ιδια)
Τωρα δικαιολλογω τις ενστασεις μου μετα απο πολλα χρονια εμπειριας (κι αυτο το ξερουν αρκετοι εδω στο φορουμ),το χωμαεξωτερικου χωρου εαν ειναι με ελληνικα γραμματα εχει πριονιδι κι χωνεμενη κοπρια με περλιτη οποτε η ελαφροπετρα μονο για την βαση ως αρχη στην μεταφυτευση.Το χωμα ομως αυτο δεν εχει καμια σχεση με το χωμα το φυτου που ειναι στη γλαστρα, κανει μονο για φυτα εξωτ.χωρου η καπακι για γκαζον.
Το να βαλεις το φυτο στο κεντρο της γλαστρας αντι να το βαλεις σε τετοια θεση ωστε νατου δωσεις το σχημα- του οποιου σχηματος το εχεις σκεφτει, εχεις ψαξει καλα, εχεις ρωτησει και αλλα πολλα που θελει ενα μπονσαι.
υ.γ με το μειγμα που προτεινεται ελατε σε 6-8 μηνες να μου πειτε τι μενει πανω στο φυτο.ΕΠΙΣΗς ΜΕΤΑΦΥΤΕΥΣΗ ΤΕΛΟς σΕΠΤΕΒΡΗ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΗ ..ΙΣΩς ΚΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΑΚΟΜΑ.

Σορρυ Μανο αλλα εαν ημουν νεος με τα μπονσαι δεν θα καταλαβαινα ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω που γραφεις! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Άμα σου πω πως όταν τα διάβαζα, ένιωθα πως διαβάζω κινέζικα.........

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

Paulos έγραψε:Λογικά έβαλε τυρφόχωμα του εμποριου... σωστά;

Βγάλε μια φωτογραφία να το δούμε! Λίγο πρέπει να βάλει οχι να φεύγει οταν ποτίζεις. και εγώ σε δικό μου δέντρο όταν το αγόρασα έβαλα έξτρα και τα πάει περίφημα...
Ναι λίγο έβαλα και δεν εξέχει καθόλου. Ίσα λίγο πιο κάτω από το χείλος του Pot. Ναι τυρφόχωμα του εμπορίου έβαλα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Harris »

manos_papadakis40 έγραψε:Ο HFESTION εγραψε (Βάλε στο κάτω μέρος τις Γλαστρας 2cm ελαφροπετρα , φτιάξε ένα μίγμα χωματος (χώμα εξωτερικού χώρου 70% με ελαφροπετρα 30% και ανακατεψε μέχρι να γίνουν ένα ομογενες μίγμα) ρίξε λίγο χωματακι Πανω στην απλομενη ελαφροπετρα , ακουμπήσε το φυτό στο κέντρο της Γλαστρας και συμπλήρωσε χώμα. Το τέλειο είναι να μην φαίνεται καμία ρίζα).
Εδω εχω 2 ενστασεις
1.το μειγμα χωματος για αυτο το μπονσαι δεν ειναι σωστο.
2.η τοποθετηση του φυτου στη γλαστρα κι χωρις να φαινονται οι ριζες ειναι λαθος.
Εγραψα πιο πανω οτι εαν θες να παραμεινει σε αυτο το υψος μεταφυτευση σε γλαστρα λιγο μεγαλυτερη.
Εαν θες να αποκτησει πιο πολυ βλαστηση 2 μεγεθη μεγαλυτερη γλαστρα (η οποια θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια μαξιμουμ στην ιδια)
Τωρα δικαιολλογω τις ενστασεις μου μετα απο πολλα χρονια εμπειριας (κι αυτο το ξερουν αρκετοι εδω στο φορουμ),το χωμαεξωτερικου χωρου εαν ειναι με ελληνικα γραμματα εχει πριονιδι κι χωνεμενη κοπρια με περλιτη οποτε η ελαφροπετρα μονο για την βαση ως αρχη στην μεταφυτευση.Το χωμα ομως αυτο δεν εχει καμια σχεση με το χωμα το φυτου που ειναι στη γλαστρα, κανει μονο για φυτα εξωτ.χωρου η καπακι για γκαζον.
Το να βαλεις το φυτο στο κεντρο της γλαστρας αντι να το βαλεις σε τετοια θεση ωστε νατου δωσεις το σχημα- του οποιου σχηματος το εχεις σκεφτει, εχεις ψαξει καλα, εχεις ρωτησει και αλλα πολλα που θελει ενα μπονσαι.
υ.γ με το μειγμα που προτεινεται ελατε σε 6-8 μηνες να μου πειτε τι μενει πανω στο φυτο.ΕΠΙΣΗς ΜΕΤΑΦΥΤΕΥΣΗ ΤΕΛΟς σΕΠΤΕΒΡΗ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΗ ..ΙΣΩς ΚΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΑΚΟΜΑ.

Σορρυ Μανο αλλα εαν ημουν νεος με τα μπονσαι δεν θα καταλαβαινα ΤΙΠΟΤΑ απο τα παραπανω που γραφεις! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

manos_papadakis40 έγραψε:Ο HFESTION εγραψε (Βάλε στο κάτω μέρος τις Γλαστρας 2cm ελαφροπετρα , φτιάξε ένα μίγμα χωματος (χώμα εξωτερικού χώρου 70% με ελαφροπετρα 30% και ανακατεψε μέχρι να γίνουν ένα ομογενες μίγμα) ρίξε λίγο χωματακι Πανω στην απλομενη ελαφροπετρα , ακουμπήσε το φυτό στο κέντρο της Γλαστρας και συμπλήρωσε χώμα. Το τέλειο είναι να μην φαίνεται καμία ρίζα).
Εδω εχω 2 ενστασεις
1.το μειγμα χωματος για αυτο το μπονσαι δεν ειναι σωστο.
2.η τοποθετηση του φυτου στη γλαστρα κι χωρις να φαινονται οι ριζες ειναι λαθος.
Εγραψα πιο πανω οτι εαν θες να παραμεινει σε αυτο το υψος μεταφυτευση σε γλαστρα λιγο μεγαλυτερη.
Εαν θες να αποκτησει πιο πολυ βλαστηση 2 μεγεθη μεγαλυτερη γλαστρα (η οποια θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια μαξιμουμ στην ιδια)
Τωρα δικαιολλογω τις ενστασεις μου μετα απο πολλα χρονια εμπειριας (κι αυτο το ξερουν αρκετοι εδω στο φορουμ),το χωμαεξωτερικου χωρου εαν ειναι με ελληνικα γραμματα εχει πριονιδι κι χωνεμενη κοπρια με περλιτη οποτε η ελαφροπετρα μονο για την βαση ως αρχη στην μεταφυτευση.Το χωμα ομως αυτο δεν εχει καμια σχεση με το χωμα το φυτου που ειναι στη γλαστρα, κανει μονο για φυτα εξωτ.χωρου η καπακι για γκαζον.
Το να βαλεις το φυτο στο κεντρο της γλαστρας αντι να το βαλεις σε τετοια θεση ωστε νατου δωσεις το σχημα- του οποιου σχηματος το εχεις σκεφτει, εχεις ψαξει καλα, εχεις ρωτησει και αλλα πολλα που θελει ενα μπονσαι.
υ.γ με το μειγμα που προτεινεται ελατε σε 6-8 μηνες να μου πειτε τι μενει πανω στο φυτο.ΕΠΙΣΗς ΜΕΤΑΦΥΤΕΥΣΗ ΤΕΛΟς σΕΠΤΕΒΡΗ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΗ ..ΙΣΩς ΚΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΑΚΟΜΑ.
Ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες σου φίλε Μάνο![img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... egreen.gif[/img]

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Ο HFESTION εγραψε (Βάλε στο κάτω μέρος τις Γλαστρας 2cm ελαφροπετρα , φτιάξε ένα μίγμα χωματος (χώμα εξωτερικού χώρου 70% με ελαφροπετρα 30% και ανακατεψε μέχρι να γίνουν ένα ομογενες μίγμα) ρίξε λίγο χωματακι Πανω στην απλομενη ελαφροπετρα , ακουμπήσε το φυτό στο κέντρο της Γλαστρας και συμπλήρωσε χώμα. Το τέλειο είναι να μην φαίνεται καμία ρίζα).
Εδω εχω 2 ενστασεις
1.το μειγμα χωματος για αυτο το μπονσαι δεν ειναι σωστο.
2.η τοποθετηση του φυτου στη γλαστρα κι χωρις να φαινονται οι ριζες ειναι λαθος.
Εγραψα πιο πανω οτι εαν θες να παραμεινει σε αυτο το υψος μεταφυτευση σε γλαστρα λιγο μεγαλυτερη.
Εαν θες να αποκτησει πιο πολυ βλαστηση 2 μεγεθη μεγαλυτερη γλαστρα (η οποια θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια μαξιμουμ στην ιδια)
Τωρα δικαιολλογω τις ενστασεις μου μετα απο πολλα χρονια εμπειριας (κι αυτο το ξερουν αρκετοι εδω στο φορουμ),το χωμαεξωτερικου χωρου εαν ειναι με ελληνικα γραμματα εχει πριονιδι κι χωνεμενη κοπρια με περλιτη οποτε η ελαφροπετρα μονο για την βαση ως αρχη στην μεταφυτευση.Το χωμα ομως αυτο δεν εχει καμια σχεση με το χωμα το φυτου που ειναι στη γλαστρα, κανει μονο για φυτα εξωτ.χωρου η καπακι για γκαζον.
Το να βαλεις το φυτο στο κεντρο της γλαστρας αντι να το βαλεις σε τετοια θεση ωστε νατου δωσεις το σχημα- του οποιου σχηματος το εχεις σκεφτει, εχεις ψαξει καλα, εχεις ρωτησει και αλλα πολλα που θελει ενα μπονσαι.
υ.γ με το μειγμα που προτεινεται ελατε σε 6-8 μηνες να μου πειτε τι μενει πανω στο φυτο.ΕΠΙΣΗς ΜΕΤΑΦΥΤΕΥΣΗ ΤΕΛΟς σΕΠΤΕΒΡΗ ΑΡΧΕΣ ΟΚΤΩΒΡΗ ..ΙΣΩς ΚΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ ΑΚΟΜΑ.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από My Nellie »

Έτσι όπως το βλέπω στην φωτογραφία, υποθέτω ότι εάν δοκιμάσεις να το σηκώσεις από την γλάστρα, θα φύγει όλη η ρίζα μαζί με το όσο/όποιο χώμα έχει μέσα το pot (αφού κόψεις -κάτω από την βάση του pot- το τυχόν σύρμα που το συγκρατεί).
Οπότε, μπορείς κάλλιστα να κάνεις αυτή την αλλαγή γλάστρας που σου προτείνει ο Hfestion. Πάντα υπό την προϋπόθεση ότι θα ήθελες να αναπτυχθεί περισσότερο (όπως σου είπε παραπάνω ο Μανώλης).
Εάν όμως θέλεις να το διατηρήσεις όπως είναι, απλώς συμπλήρωσε στο pot μίγμα υποστρώματος. Και περιμένεις να κάνεις μεταφύτευση νωρίς την ερχόμενη άνοιξη, πρώτα ο Θεός.
Για μεγαλύτερη ευκολία στον υπολογισμό εγώ θα σου πρότεινα 1 μέρος οργανικό (έτοιμο γενικής χρήσης του εμπορίου ή τύρφη ή κομπόστ....), 1 μέρος άμμο ποταμίσια, 3 μέρη ελαφρόπετρα ή ψημμένη άργιλλο ή λάβα (μικρής διατομής 2-3χλστ.) κι αν έχεις προσθέτεις λίγο φλοιό πεύκου ή και πευκοβελόνες (προτιμά όξινο έδαφος).
Το ποτίζεις κανονικά και προσέχεις να έχει καλή αποστράγγιση. Εάν το pot δεν έχει ποδαράκια κι ακουμπάει στο πιατάκι, τότε να το αφαιρέσεις.
Το κρατάς σε εξωτερικό χώρο και δεν φοβάται τον ήλιο. Όμως μέχρι να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον δώσε του λίγο χρόνο σε μέρος σκιερό κι απάνεμο.
Επίσης εάν θέλεις να αναπτυχθεί περισσότερο άφησέ το ελεύθερο (χωρίς να κλαδέψεις). Αυτό θα το κάνεις την επόμενη σαιζόν.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... /bravo.gif[/img]!!! Καλή αρχή!

Καλο θα ηταν να το μετεφερες σε μια ποιο μεγάλη γλάστρα και σε σχήμα μπλολ (εμένα με βολεύουν οι στρογγυλές γιατί είναι ποιο εύκολο να βρησκω την οπτική γωνία του δέντρο. )
Βάλε στο κάτω μέρος τις Γλαστρας 2cm ελαφροπετρα , φτιάξε ένα μίγμα χωματος (χώμα εξωτερικού χώρου 70% με ελαφροπετρα 30% και ανακατεψε μέχρι να γίνουν ένα ομογενες μίγμα) ρίξε λίγο χωματακι Πανω στην απλομενη ελαφροπετρα , ακουμπήσε το φυτό στο κέντρο της Γλαστρας και συμπλήρωσε χώμα. Το τέλειο είναι να μην φαίνεται καμία ρίζα.
Το δεντρακι σου θα χρειαστεί δύναμη για να σου χαρίσει σε αρκετα χρόνια ένα πολυ ωραίο bonsai. Η διαδικασία που μειωνουμε το χώμα σε ένα δέντρο είναι η τελευτεα. Μέχρι τοτε πρέπει να εκπεδευτει και το δέντρο αλλα και εσυ.

Υ.γ: ψάξε να βρεις τι ανάγκες σε χώμα χρειάζεται το δέντρο που έχεις. Δεν ξέρω αν του κάνει καλο η τρυφη
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από Paulos »

Λογικά έβαλε τυρφόχωμα του εμποριου... σωστά;

Βγάλε μια φωτογραφία να το δούμε! Λίγο πρέπει να βάλει οχι να φεύγει οταν ποτίζεις. και εγώ σε δικό μου δέντρο όταν το αγόρασα έβαλα έξτρα και τα πάει περίφημα...
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

(Και μη φοβάσαι τη μεγαλύτερη γλάστρα ή ποτ. Ξέρω πως όλοι στο μυαλό μας είχαμε αρχικά πως μπονσάι = μικρό/ρηχό ποτ, αλλά η λογική "όλο μικρότερο, όλο πιο ρηχό" δε θα βοηθήσει απαραίτητα μακροπρόθεσμα. Αν επενδύσεις χρόνο και υπομονή, μπορεί να πετυχεις καλύτερα αποτελέσματα αφήνοντάς το να δυναμώσει!)

Αν θελει να μεινει στο υψος που ειναι το ρηχο πιατο βοηθαει να παραμεινει οπως ειναι.Αν θελει πιο πολυ αναπτυξη σε φυλλο κι κορμο σωστα σε ΛΙΓΟ πιο μεγαλη γλαστρα.

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Εισαι σιγουρος με την τυρφη?

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

Κάποια πρόταση περί κλαδέματος;

Πρόσθεσα και τύρφη στην γλάστρα... και προς το παρόν είμαστε οκ!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς το δέχτηκες! Αυτοι οι... κυματισμοί στους κορμούς των ποδόκαρπων πάντα μου θυμίζουν φλόγα, αν και λίγο παράδοξο, το ομολογώ.

Και μη φοβάσαι τη μεγαλύτερη γλάστρα ή ποτ. Ξέρω πως όλοι στο μυαλό μας είχαμε αρχικά πως μπονσάι = μικρό/ρηχό ποτ, αλλά η λογική "όλο μικρότερο, όλο πιο ρηχό" δε θα βοηθήσει απαραίτητα μακροπρόθεσμα. Αν επενδύσεις χρόνο και υπομονή, μπορεί να πετυχεις καλύτερα αποτελέσματα αφήνοντάς το να δυναμώσει!


υγ να χαρώ εγώ "επαγγελματίες", είναι που είναι το δέντρο σε ποτ, το είχανε και χωρίς χώμα!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

harris έγραψε: Επισης δεν εχει χωμα!!!! Πρεπει να ριξεις λιγο χωμα να καλυψεις τις ριζες και κανε το αμεσα! (εχεις καθολου χωμα? τυρφη;)

Και θα το μεταφυτευσεις απο Ανοιξη... Καλο ειναι βεβαια να το βαλεις σε μια μεγαλυτερη γλαστρα.... Αυτο θελει συζητηση.

Ελπιζω να μην το εχεις μεσα στο σπιτι.... :)
Ναι πρέπει να βάλω χώμα, έχω ευτυχώς.

Το έβαλα στο μπαλκόνι.

μμμ μεγαλύτερη γλάστρα ε?

Topic author
nektarios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 11:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Taxus bonsai

Δημοσίευση από nektarios »

Κι εγώ για κλαδεματάκι λέω, γιατί πάνω είναι αρκετά φουντωμένο, αλλά δεν ξέρω πως....
Απάντηση