ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ - ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Φριντπαν
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Μάιος 2022, 18:21
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ - ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Δημοσίευση από Φριντπαν »

BILLPAN καλησπέρα κι από μένα. Βρισκω κι εγώ περιττό το πότισμα με εμφιαλωμένο καθώς πράγματι το νερό της Αθήνας είναι πολύ καλό. Είμαι κι εγώ νέο μέλος ,με μικρή εμπειρία οπότε θα αφήσω τις συμβουλές για τους υπόλοιπους. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι καμία φορά επιδεικνύουμε υπερβάλλοντα ζήλο κατά την φροντίδα των φυτών μας με καταστροφικά ίσως αποτελέσματα.Been there,done that... Πολύ ωραία δεντράκια !Μπράβο!



 
 
These users thanked the author Φριντπαν for the post:
Hfestion (18 Μάιος 2022, 19:34)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ - ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
18 Μάιος 2022, 15:19
Στην Αθηνά έχουμε πάρα πολύ καλό νερό, θεωρώ πως δεν χρειάζεται να ποτιζεις με εμφιαλωμένο. Μπορεί να στρεσάρε κάτι την καρμονα σου ή να ποτισες λίγο παραπάνω και να σου έκανε κίτρινα φύλλα. Σημασία έχει που τώρα είναι καλά.
Μπορείς να της ρίξεις λίγο εκχύλισμα φυκιων για να την βοηθήσεις λίγο περισσότερο.

Βλέπω πως έχεις πολλά και όμορφα δεντράκια. Αν θες, μας παρουσιάζεις οποίο-α θες σε νέο θέμα και με φωτογραφίες με ουδέτερο φόντο πχ εναν τοίχο για να έχουμε καλύτερη εικόνα του δέντρου σου, αλλά και αρχείο με την εξέλιξη του. Και φυσικά έτσι θα έχεις σχόλια και ιδέες και από περισσότερους. 

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς μην διστάσεις να μας ρωτήσεις
 

 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Hfesteion!!

Οκ, θα παρουσιάσω ξεχωριστά τα δεντράκια σε νέα θέματα με τον τρόπο που μου προτείνεις!

 
 
These users thanked the author BILLPAN for the post:
Hfestion (18 Μάιος 2022, 17:10)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ - ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Δημοσίευση από Hfestion »

Στην Αθηνά έχουμε πάρα πολύ καλό νερό, θεωρώ πως δεν χρειάζεται να ποτιζεις με εμφιαλωμένο. Μπορεί να στρεσάρε κάτι την καρμονα σου ή να ποτισες λίγο παραπάνω και να σου έκανε κίτρινα φύλλα. Σημασία έχει που τώρα είναι καλά.
Μπορείς να της ρίξεις λίγο εκχύλισμα φυκιων για να την βοηθήσεις λίγο περισσότερο.

Βλέπω πως έχεις πολλά και όμορφα δεντράκια. Αν θες, μας παρουσιάζεις οποίο-α θες σε νέο θέμα και με φωτογραφίες με ουδέτερο φόντο πχ εναν τοίχο για να έχουμε καλύτερη εικόνα του δέντρου σου, αλλά και αρχείο με την εξέλιξη του. Και φυσικά έτσι θα έχεις σχόλια και ιδέες και από περισσότερους. 

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς μην διστάσεις να μας ρωτήσεις
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (18 Μάιος 2022, 15:52)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ - ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
17 Μάιος 2022, 23:26
Γειά σου φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Δεν ξέρω αν βοήθησε ο σίδηρος την καρμονα σου. Παντός αφού σταμάτησαν να κιτρινιζουν τα φύλλα της λογικά βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.
Όταν λες για νάτριο στο νερό, το έχεις μετρήσει? Σε πια περιοχή της Ελλάδας βρίσκεσαι για να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. 
​​​​​​Τέλος αν θες να ρίξεις λίγο το ph στο χώμα, αρχικά θα πρέπει να αγοράσεις ένα phμετρο για να ξέρεις πού βρίσκεσαι. Υπάρχουν και σκευάσματα που το ρυθμίζουν. 

 
Ορθή επανάληψη, επισυνάπτονται και οι υπόλοιπες φωτογραφίες, με συγχωρείτε, κατά λάθος πάτησα υποβολή χωρίς να τις επισυνάψω όλες στο προηγούμενο μήνυμά μου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ - ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
17 Μάιος 2022, 23:26
Γειά σου φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Δεν ξέρω αν βοήθησε ο σίδηρος την καρμονα σου. Παντός αφού σταμάτησαν να κιτρινιζουν τα φύλλα της λογικά βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.
Όταν λες για νάτριο στο νερό, το έχεις μετρήσει? Σε πια περιοχή της Ελλάδας βρίσκεσαι για να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. 
​​​​​​Τέλος αν θες να ρίξεις λίγο το ph στο χώμα, αρχικά θα πρέπει να αγοράσεις ένα phμετρο για να ξέρεις πού βρίσκεσαι. Υπάρχουν και σκευάσματα που το ρυθμίζουν. 
 

 
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

Στην Αθήνα είμαι, στους Αμπελόκηπους. Δεν έχω μετρήσει το νάτριο, απλά θεώρησα ότι ένα εμφιαλωμένο μεταλλικό νερό με χαμηλή τιμή νατρίου όπως διαφημίζεται θα είναι καλύτερο από της βρύσης, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ για τη συμβουλή με το Phμετρο, η αλήθεια είναι ότι προ το παρόν κινήθηκα εντελώς εσπευσμένα και έκανα ότι καλύτερο μπορούσα προκειμένου να προλάβω την καρμόνα. Επίσης παρέλειψα να διευκρινίσω ότι κατά την προσπάθεια διάσωσής της λίπανα με το 1/2 της συνιστώμενης δόσης και όχι με ολόκληρη όπως φαίνεται από την αρχική μου ανάρτηση.

Σήμερα που έλεγξα την καρμόνα είδα ότι κάποια λουλουδάκια της άρχισαν να φουσκώνουν και ετοιμάζονται να ανοίξουν και τα μικρότερα φύλλα μεγάλωσαν λίγο, ενώ νομίζω ότι είδα και βλασταράκια, ένα σχεδόν μήνα μετά την μεταφύτευση. 

Ακολουθούν χθεσινές και σημερινές φωτογραφίες της καρμόνας και των υπόλοιπων μπονζάι. Σημειώνω ότι εχθές αγόρασα και ένα ακεράκι που φαίνεται στις φωτό, ενώ δίπλα στο δεντρολίβανο βλέπετε κάποιες προσπάθειες που έκανα για cascade style με μοσχεύματα κολαγχόης που είχα κλαδέψει πριν ένα μήνα από φυτό σε γλάστρα που είχε μεγαλώσει πολύ και ρίζωσαν.
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ - ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Δημοσίευση από Hfestion »

Γειά σου φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!! Δεν ξέρω αν βοήθησε ο σίδηρος την καρμονα σου. Παντός αφού σταμάτησαν να κιτρινιζουν τα φύλλα της λογικά βρίσκεσαι σε καλό δρόμο.
Όταν λες για νάτριο στο νερό, το έχεις μετρήσει? Σε πια περιοχή της Ελλάδας βρίσκεσαι για να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. 
​​​​​​Τέλος αν θες να ρίξεις λίγο το ph στο χώμα, αρχικά θα πρέπει να αγοράσεις ένα phμετρο για να ξέρεις πού βρίσκεσαι. Υπάρχουν και σκευάσματα που το ρυθμίζουν. 
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (18 Μάιος 2022, 10:07)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 317
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ - ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Δημοσίευση από BILLPAN »

Γεια σε όλους, είμαι νέο μέλος και αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση.


Τα δεντράκια στις φωτογραφίες τα αγόρασα αρχές Απριλίου και έκανα αμέσως τις μεταφυτεύσεις, έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας, τα έχω στη σκιά και είναι μια χαρά, μόνο η καρμόνα έχασε αρχικά κάποια φύλλα την δεύτερη βδομάδα μετά την μεταφύτευση αφού πρώτα κιτρίνισαν και μετά έγιναν καφέ στις άκρες (ξέρω ότι είναι δύσκολο είδος) και μετά σταμάτησε, αφού προσέθεσα στο χώμα σκουριασμένες πρόκες για ενίσχυση με σίδηρο (κόλπο που είδα από έναν Iνδό στο youtube) και λίπανα την τρίτη εβδομάδα με λίπασμα ενισχυμένο με σίδηρο (ξέρω ότι δεν επιτρέπεται αλλά το ρίσκαρα γιατί έχανα φύλλα με πολύ γρήγορο ρυθμό). Την καρμόνα την ποτίζω με εμφιαλωμένο νερό με χαμηλή περιεκτικότητα σε νάτριο για της βρύσης παρατήρησα ότι δεν το προτιμάει. Επίσης, την προηγούμενη εβδομάδα, προσέθεσα μετά το πότισμα και ένα διάλυμμα νερού με λευκό ξύδι 1/1 για να κάνω πιο όξινο το ph του χώματος, διάβασα ότι προτιμάει λίγο πιο όξινα εδάφη.

Το χώμα που χρησιμοποίησα σε όλα είναι οργανικό του εμπορίου αναμεμειγμένο με περλίτη που προσέθεσα για καλύτερη αποστράγγιση (χωρίς να προσθέσω κομπόστ), προσωπικά με βολεύει γιατί λείπω όλη μέρα από το σπίτι και δεν μπορώ να ποτίζω συνέχεια. Στον πάτο των ποτς έβαλα επίσης μια στρώση περλίτη και διχτάκι στις τρύπες. Η πικέα και το δεντρολίβανο δεν μου έχουν βγάλει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής και δεν τα έχω πειράξει ούτε έχω λιπάνει ακόμα. Ποτίζω αμέσως μόλις στεγνώσει η επιφάνεια εκτός από την καρμόνα που δεν αφήνω καν να στεγνώσει τελείως.

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, να μου επισημάνετε τα λάθη που έχω κάνει και τί πρέπει να προσέξω από εδώ και πέρα το καλοκαίρι που έρχεται. Ασχολήθηκα πολύ με την καρμόνα, ίσως υπερβολικά, αλλά ήθελα να δοκιμάσω και τον πειραματισμό, μιας και δεν την έβλεπα να πηγαίνει καλά. Αμέσως μόλις επενέβην σταθεροποιήθηκε πάντως. Θα επισυνάψω σύντομα πιο πρόσφατες φωτό (στην ουσία δεν έχει αλλάξει κάτι εκτός από την καρμόνα που ψιλοταλαιπωρήθηκε. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.  
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση