Πίσω στην Γη

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Πίσω στην Γη

Δημοσίευση από thanos75 »

Σίγουρα σε συνθήκες εδάφους (εφόσον πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις) πετυχαίνεις ταχύτερη ανάπτυξη απ' ότι στην γλάστρα. Ταχύτερη ανάπτυξη άρα και γρήγορα παχύτερος κορμός. Αλλά μόνο αυτό είναι που χρειαζόμαστε; Ακόμα και κει θέλει πολύ προσοχή για να πετύχεις σωστές αναλογίες. Για να παχύνει ο κορμός χρειάζεται ελεύθερη ανάπτυξη. Άρα και χοντρά κλαδιά. Με μη σωστές αναλογίες για το δέντρο μικρογραφία που θέλουμε να φτιάξουμε. Άρα πρέπει να αφαιρεθούν και να αντικατασταθούν. Οι τομές πόσο χρόνο θέλουν να καλυφθούν; Και θα καλυφθούν ικανοποιητικά; Επίσης αφήνοντας το να αναπτυχθεί στο έδαφος για κάποια χρόνια δεν γίνονται επεμβάσεις στο ριζικό σύστημα με τις μεταφυτευσεις. Άρα μένει πίσω η εργασία στο ριζικό σύστημα που είναι πολύ σημαντική και για την δημιουργία ενός ικανοποιητικού νεμπαρι αλλά και για την προετοιμασία κατάλληλου ριζικού συστήματος για να συντηρήσει στο μέλλον το δέντρο σε ποτ (βέβαια η τοποθέτηση σε δοχεία με οπές όπως δείχνει ο Δωρης στα βίντεο είναι στην σωστή κατεύθυνση).
Και τελικά παχύτερος κορμός σημαίνει και παλαιότερος; Όχι πάντα λέω. Η παλαιότητα θεωρώ ότι είναι πιο σημαντική από το πάχος. Υπάρχουν τεχνικές για να πετύχεις υφές κορμού που παραπέμπουν σε ηλικιωμένο δέντρο αλλά σίγουρα χρειάζεται και χρόνος.
Πιστεύω για ένα όμορφο δεντράκι θες σωστές αναλογίες, σωστή δομή και παλαιότητα. Το απαιτούμενο πάχος έχει να κάνει κυρίως με το συνολικό μέγεθος του δέντρου.
Και στην τελική δεν είναι όλες οι τεχνικές για όλα τα είδη. Οπότε ας ξεκινήσουμε δοκιμές!
Και τελικά τι πειράζει να αφήσουμε και λίγη δουλειά στα εγγόνια;
 

Jack of all trades
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 22:30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Πίσω στην Γη

Δημοσίευση από Jack of all trades »

Προσωπικά ασχολούμαι τα τελευταία 2 -3 χρόνια περίπου οπότε δεν έχω εμπειρία για μεγάλο διάστημα ανάπτυξης σε γλάστρα. Σε αυτό το διάστημα τα μόνα δέντρα που είδα να παχαίνει αρκετά ο κορμός τους είναι 2 πλατανάκια που είχα βγάλει πριν 2 χρόνια. Στο ένα μεγάλωσε ο κορμός αρκετά κοντά στο χώμα (δεν ξέρω γιατί), στο άλλο έλλειπε ένα κάθετο κομμάτι φλοιού 1.5χ10 cm περίπου και άρχισε να βγάζει φλοιό και να το καλύπτει, παίρνοντας παράλληλα σε πάχος. Πάντως εδώ ίσως παίζει ρόλο απλά το είδος.

Από σπορόφυτα, έχω παρατηρήσει ότι αποκτάνε γρήγορα σχετικά ξυλώδη κορμό οι βραχυχίτωνες, αλλά δεν δέξω πως τα πάνε στην πορεία. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει για μπονσαι.

Rockystef
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 03 Μάιος 2022, 22:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Πίσω στην Γη

Δημοσίευση από Rockystef »

Η εμπειρία μου επί του θέματος είναι πολύ μικρή αλλά μπορώ να αντιληφθώ αυτό που περιγράφεις.

Σε κάποιο thread έχω μοιραστεί μαζί σας τους προβληματισμούς μου για μια ροδιά που έχω και δεν ξέρω αν θέλω να την προωρήσω για bonsai ή να την αφήσω να γίνει δεντράκι. Θα τη δείτε λογικά και από κοντά σε κάποιο μελλοντικό workshop. Η συγκεκριμένη ροδιά αγοράστηκε από τον αδερφό μου πριν από 4 χρόνια (αν δεν κάνω λάθος) μαζί με άλλες 4 ροδιές από το ίδιο μέρος. Ξεκίνησαν όλες με ένα λεπτό κορμό, όσο ένα καλαμάκι για φραπέ :P . Οι δύο φυτεύθηκαν αμέσως στο έδαφος στο χωριό. Οι άλλες δύο έχουν μείνει σε μεγάλες γλάστρες στο πατρικό μου σε μια αυλή και μία ήρθε ως δώρο σε εμένα, επίσης σε γλάστρα.

Παρατηρήσεις
*Οι δύο που έχουν μείνει στο πατρικό, δεν έχουν άμεσο φως από τον ήλιο και έχουν ψιλώσει πολύ, φαντάζομαι πασχίζοντας να βρουν περισσότερο φωτισμό, χωρίς να έχουν ιδιαίτερη διακλάδωση στα χαμηλά. Ο κορμός έχει παχύνει αλλά όχι εντυπωσιακά.

*Η δικιά μου έχει μείνει κοντή, όντας σε φουλ ηλιόλουστο μέρος, ο κορμός έχει παχύνει ικανοποιητικά (δύο φορές περισσότερο από αυτές που έχουν μείνει στο πατρικό αν δεν κάνω λάθος) και έχει αναπτύξει πολύ διακλάδωση στα χαμηλά.

*Οι δύο στο χωριό έχουν γίνει δέντρα :P

Νομίζω ότι δεν τίθεται ερώτημα όσο αφορά το πού θα αναπτυχθεί γρηγορότερα ένα δέντρο. Φαντάζομαι υπάρχουν και μεγάλες διαφοροποιήσεις αναλόγως το είδος. Ενδεχωμένως, πχ μία φτελιά, να είναι μια χαρά στη γλαστρούλα δεδομένου της ταχύτατης ανάπτυξής της.

Έχω όμως μια ερώτηση και εδώ τελειώνω με την πολυλογία. Το έδαφος προσφέρει καλύτερες συνθήκες για τη διαβίωση ενός δέντρου. Ωστόσο, στο μυαλό μου, ένα δέντρο που μεγάλωσε μέσα στη γλάστρα, έχει επιβιώσει σε συγκεκριμένες συνθήκες για όλη τη του ζωή, επομένως έχει προσαρμοστεί (?). Δεν είναι μεγάλο σοκ για ένα δέντρο που βγαίνει από το έδαφος και πάει σε γλάστρα; Έχει τις ίδιες πιθανότητες ή θέλει περισσότερο προσοχή;
 

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Πίσω στην Γη

Δημοσίευση από marios »

3. Δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ δεν ξέρω.
1 & 2 έχεις δίκιο. Τι να αγοράσεις 5 δέντρα συνολο 100 ευρω και να είναι μια σταλιά οταν με 100 ευρώ μπορείς να έχει 1 με 15εκ πάχος κορμού.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Πίσω στην Γη

Δημοσίευση από Hfestion »

- Τροφή για σκέψη -  

Το συμπέρασμα μου στα λίγα χρόνια που ασχολουμε με καλλιέργειες δεντρων σε γλάστρες είναι το εξής. 

 ''Αν θες χοντρό κορμό, ψάχνεις για χοντρό χοντρό κορμό εξ αρχής''
Άρα είναι προτιμότερο να ψάξω ένα δέντρο με τα όλα του στην κυριολεξία 1-2-3 χρόνια με συνεχόμενα safari, πάρα να γράφω οδηγίες διαμόρφωσης στην εγγονή μου για όταν το φυτοσπορο πευκακι θα μπει σε οβάλ pot 25λίτρων.  


Έχω δέντρα στην κατοχή μου 5-6-7-8 χρόνια σε ρηχές γλάστρες με ραγδαία ανάπτυξη κάθε χρόνο και παρόλο την πολύ σωστή και μεθοδική χρήση λιπασμάτων, ο κορμός ναι μεν έχει παχύνει αλλά όχι όσο περίμενα. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που έχω ξεκινήσει απο φέτος να βάζω δέντρα μου στην γη για κάποια χρόνια. 

Υγ: η τεχνική που βάζουν ένα σύρμα χαμηλά στον κορμό για προκληθεί ασφυξία και να παχύνει είναι μεγάλος μύθος. Καυτερό θέμα άνοιξα.
Περιμένω γνώμες και προβληματισμούς από όλους ανεξαρτήτου έμπειρας χωρίς ντροπές. 


 https://youtube.com/shorts/IKuhwVg0NCk?feature=share https://youtube.com/shorts/SBKC5-HPBaM?feature=share https://youtube.com/shorts/byjF4KWeLeM?feature=share https://youtube.com/shorts/2nYC_Cjotdg?feature=share https://youtube.com/shorts/tWbpnnqHsLk?feature=share https://youtube.com/shorts/ti4nCdWtKGY?feature=share  
 
 
 
 
 
Απάντηση