Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση

hallogr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Σεπ 2020, 01:56
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από hallogr »

Εμπειρικά η βουκαμβίλια είναι ότι πιο εύκολο για πολλαπλασιασμό σχεδόν όλο το χρόνο.
These users thanked the author hallogr for the post:
Hfestion (16 Μάιος 2021, 10:50)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Μου θύμισες ένα βιντεάκι του Peter Chan στο κανάλι του στο YouTube ("Herons Bonsai"), όπου διαπραγματευόταν ακριβώς αυτό το θέμα, δηλαδή ποιός τρόπος είναι ενδεδειγμένος για πολλαπλασιασμό δέντρων. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι υποστήριζε ότι από την τεράστια πείρα του στο φυτώριο bonsai που διατηρεί στην Αγγλία, όλα τα δέντρα που μπορούν να πολλαπλασιαστούν με μοσχεύματα, σε όλα μπορεί να εφαρμοστεί επιτυχημένα η μέθοδος της εναέριας καταβολάδας. Αυτό που κατά την γνώμη μου είναι το κριτήριο για το ποιά μέθοδο να επιλέξεις, είναι α'/ το ίδιο το τμήμα του δέντρου που θέλεις να πάρεις, β'/η προσωπική προτίμηση του καθενός, λόγω π.χ. μεγαλύτερου ποσοστού επιτυχίας στην μία ή την άλλη μέθοδο.

Εξηγούμαι: εάν έχεις ένα σχετικά χοντρό κλαδί, από το οποίο θέλεις να πάρεις τμήμα του και να το κάνεις νέο δέντρο, τότε και αξίζει τον κόπο αλλά και είναι προτιμότερο να επιλέξεις εναέρια καταβολάδα. Αφενός θα πάρεις ένα σχετικά έτοιμο δεντράκι (ανάλογα πάντα με το πάχος του κορμού και την υπόλοιπη προς τα πάνω ανάπτυξη του φυλλώματος), το οποίο θα προηγείται 5-7 χρόνια σε σχέση με ένα κλαδί πάχους ενός πόντου. Επίσης, το χοντρό κλαδί (με ελάχιστες εξαιρέσεις εξ όσων γνωρίζω) δεν μπορεί να λειτουργήσει ως μόσχευμα. Δεν μπορείς δηλαδή να το αφαιρέσεις, να του βάλεις ορμόνη και να το μπήξεις στο χώμα. Δεν βάζει εύκολα ρίζες (με εξαίρεση καμία ελιά του φίλου μας του sinaf και κάτι μελικοκιές του φίλου Jean Zac..) Είναι προτιμότερο να του δώσεις την δυνατότητα να βγάλει ρίζες όσο είναι επάνω στο υπόλοιπο δέντρο, έχοντας αποφλοιώσει ένα δακτυλίδι 2-3 εκατοστών.

Όταν έχεις όμως ένα φυτό, στο οποίο τα κλαδιά που στοχεύεις (ή έχεις διαθέσιμα) είναι σχετικά νεαρά, με πάχος μολυβιού άντε το πολύ μαρκαδόρου) τότε νομίζω ενδείκνυται να προχωρήσεις σε μοσχεύματα. Λογικά, όταν είναι ένα μικρό κλαδάκι, δεν έχεις τον χώρο να κάνεις εναέρια καταβολάδα ενώ το τμήμα του κλαδιού κάτω από τον φλοιό μπορεί να μην έχει καν ξυλοποιηθεί καλά-καλά. Οπότε, πολύ πιο δύσκολα θα ξέρεις πού να σταματήσεις βγάζοντας φλοιό και συνολικά μάλλον θα σε παιδέψει περισσότερο, χωρίς κάποιο ιδιαίτερα σημαντικό ανταποδοτικό όφελος. Άρα, τσάμπα κόπος... Ενώ σε νεαρά κλαδιά, κάνοντας μοσχεύματα, έχεις (θεωρητικά τουλάχιστον) μεγαλύτερη ευχέρεια επιλογών, αφού μπορείς να ελέγξεις συνολικά τις συνθήκες περιβάλλοντος, θερμοκρασίες, υγρασίες, φως, σκιά...

Ότι κι αν αποφασίσεις, καλή επιτυχία και καλή συνέχεια.
 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Rango (06 Μάιος 2021, 14:48)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από Rango »

nadim έγραψε:
18 Απρ 2021, 18:43
Θεωρητικά αν βάλεις καταβολάδες τώρα τον Μαϊο, μέχρι τον Αύγουστο θα πρέπει να έχουν γίνει. Θα επανέλθω να σου πω και για τις δικες μου!!

 
Θα το επιχειρήσω ... Και θα χαρώ να δω και τις δικές σου. Καλή επιτυχία!

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από nadim »

Θεωρητικά αν βάλεις καταβολάδες τώρα τον Μαϊο, μέχρι τον Αύγουστο θα πρέπει να έχουν γίνει. Θα επανέλθω να σου πω και για τις δικες μου!!
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από Rango »

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μάλλον θα τα δοκιμάσω και τα δυο όπως είπε ο Γιώργος. Αν με αφήσει η ξαδέρφη βέβαια... Χαχ

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από nadim »

Ontherun έγραψε:
17 Απρ 2021, 17:50
Αν οι καταβολαδες γινουν πιο νωρις απο 10 μαιου υπαρχει κινδυνος αποτυχιας;

 
Γενικά το άδειασμα του φεγγαριού ευννοεί την ανάπτυξκη ριζών. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουρια αν κάτι τέτοιο μπορεί να οδηγήσει σε αποτυχία.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από Giorgos G. »

γιατί δεν δοκιμάζεις και τους δυο τρόπους? Αυξάνεις τις πιθανότητες επιτυχίας
Προσωπικά έχω δοκιμάσει με μοσχεύματα μεγάλης βουκαμβίλιας. Κόψε κομμάτια κλαδιών μήκους περίπου 10-15 εκ, βάλε ορμόνη ριζοβολίας, φύτεψέ τα σε γλάστρα με τύρφη, πότισε καλά και κλείστα σε μια διάφανη σακούλα.
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 2):
Rango (18 Απρ 2021, 11:59) • hallogr (20 Μάιος 2021, 02:27)
Rating: 14.29%

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από Ontherun »

Αν οι καταβολαδες γινουν πιο νωρις απο 10 μαιου υπαρχει κινδυνος αποτυχιας;

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από nadim »

Νομίζω οτι το καλύτερο αποτέλεσμα θα το πετύχεις με καταβολάδα. Φέτος θα το δοκιμάσω και εγώ σε βουκαμβίλια. Μόλις περάσει η πανσέληνος και αρχίσει να αδείαζει το φεγγάρι (περι τις 10 Μαϊου αν δεν απατώμαι) ξεκινάς να κάνεις καταβολάδες. Επίσης θα προτείνω εφόσον είναι σε γλάστρα και σχετικά μικρή, κάνε ενα ελαφρύ συρμάτωμα σε 2 πιο ελκυστικά κλαδιά για αρχικό σχήμα και σε αυτά κάνε καταβολάδες.
These users thanked the author nadim for the post:
Rango (17 Απρ 2021, 17:41)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Βουκαμβίλια - Πως την πολλαπλασιάζω;;;

Δημοσίευση από Rango »

Καλησπέρα σε όλους! 
Αυτή είναι μια βουκαμβίλια που έχω στην ταράτσα και είναι της ξαδέρφης μου. Δε ξέρω ακριβώς το είδος της αλλά δεν είναι η κλασική. Τα άνθη της βγαίνουν σα ''φούντες'', πολλά μαζί,  και δεν πέφτουν ευκολα όπως συμβαίνει συνήθως. (Ένας λόγος που πολλοί δε τις θέλουν γιατί πρέπει να σκουπίζουν όλη την ώρα) . Τώρα είναι στην φάση που ξυπνάει και γεμίζει σιγά σιγά φύλλα. 
Η συγκεκριμένη λοιπόν Μ αρέσει τρομερά και θέλω να φτιάξω από αυτήν άλλο ένα φυτό. Για τι άλλο; Για μπονζάι.,,😊
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος πιστεύετε για να το πετύχω αυτό;
Καταβολαδα; Μόσχευμα; Είναι εύκολο γενικά κάτι τέτοιο στο φυτό αυτό;
Τι μου προτείνετε;;;
IMG_20210415_163248.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση