Σπόροι acer

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Σπόροι acer

Δημοσίευση από milly »

Eυχαριστω giorgosG εισαι κατατοπιστικοτατος .Το σφαγνο βλεπω το χρησιμοποιεις αρκετα.Σιγουρα θα εχεις δει γνωστο μαστερ που μεγαλωνει ΑCER σχεδον 1 μετρο δεντρακια αποκλειστικα με αυτο.Ξερω οτι υπαρχουν ενστασεις γιαυτο ομως αυτος τα μεγαλωνει ως ενα σημειο και η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ενας απλος χομπιστας.Μου εδωσες πολυτιμες πληροφοριες ελπιζω και αλλα μελη να φτιαξουν δεντρακια με τις συμβουλες σου..
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Σπόροι acer

Δημοσίευση από Giorgos G. »

milly έγραψε:
26 Μάιος 2020, 21:08
οκ giorgosg αυτο θα κανω.Τα μοσχευματα τα εβαλες σε ποταμισια αμμο η τυρφη φανταζωμε θα ηταν στα 10cm με ματια δεν ξερω στην τυρφη πως μπορουν να ειναι σταθερα μαλλον ποτιζες με ψεκαστιρι.Μετα απο ποσο καιρο ειδες ριζες;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


 
η κάτω άκρη του μοσχευματος φροντίζω να είναι λοξα κομμένη και κοντά σε μάτι. Κόβω  την κορυφή του κλαδιού (αν υπάρχει, διότι ένα μακρύ κλαδί μπορείς να το κόψεις σε κομμάτια για πολλά μοσχευματα) και αφήνω 2-3 μικρά φύλλα στο μόσχευμα. Βάζω ορμόνη ριζοβολίας και το φυτευω σε γλαστράκι με τύρφη ή σφάγνο ή μίξη και των δύο (προτιμώ το σφάγνο, το οποίο μαζευω από την εξοχή). Ποτίζω καλά και σκεπαζω το γλαστράκι με διάφανη σακούλα την οποία κλείνω καλά δένοντάς την με καλώδιο ή σπάγγο γύρω από το χείλος της γλάστρας. Το αφήνω σε σκιερό μέρος Αν όλα πάνε καλά σε ενάμιση μήνα περίπου το μόσχευμα αρχίζει και αναπτύσσει νέα φυλλα. Αφαιρώ τη σακούλα κανα-δυο εβδομάδες μετά, αφού πρωτα ανοίξω τρύπες σταδιακά στη σακούλα, για να συνηθισει το φυτό τις εξωτερικές συνθήκες.  Όταν βγει η σακούλα το φυτό θέλει πάλι σκιά και υγρασία. 
το χοντρότερο μόσχευμα που δοκίμασα και "έπιασε" ήτανε παχους μολυβιού

 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
myrtilos (27 Μάιος 2020, 14:13)
Rating: 7.14%

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Σπόροι acer

Δημοσίευση από milly »

οκ giorgosg αυτο θα κανω.Τα μοσχευματα τα εβαλες σε ποταμισια αμμο η τυρφη φανταζωμε θα ηταν στα 10cm με ματια δεν ξερω στην τυρφη πως μπορουν να ειναι σταθερα μαλλον ποτιζες με ψεκαστιρι.Μετα απο ποσο καιρο ειδες ριζες;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Σπόροι acer

Δημοσίευση από Giorgos G. »

τότε δοκίμασε να φυτέψεις τώρα μερικούς σπόρους και κράτα τους υπόλοιπους για το φθινόπωρο. Ειναι μια δοκιμή το αποτέλεσμα της οποίας θα ήταν χρήσιμο να το ξέρουν και άλλα μέλη του φόρουμ για ανάλογες προσπάθειες το μέλλον

τα μοσχεύματα τα έβαλα από Μαίο έως αρχές Αυγούστου.

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Σπόροι acer

Δημοσίευση από milly »

Eυχαριστω ειχα δει βιντεο του douglas που ξεκινησε 23 μαιου με μεγαλο ποσοστο επιτυχιας.Δενγνωριζω ομως αν ηταν περσινοι σποροι.Για αυτο σκεφτομε αν πρεπει να τους κρατησω δεν μπορω να ζηταω συνεχεια.Τα μοσχευματα ποτε τα εβαλες giorgosg G θυμασε ;
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Σπόροι acer

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα,

έχω δοκιμάσει να φυτεψω σπόρους που μάζεψα από κάποια acer που έχω σε γλάστρες, με πολύ μικρό ποσοστό επιτυχίας. Από 40-50 σπόρους έβγαλα 7-8 φυτά από τα οποία μόνο 3 επέζησαν κατά το πρώτο καλοκαίρι. Ακολούθησα διαδικασία που είδα σε ένα βιντεο στο διαδίκτυο αλλά πιστεύω ότι ευθύνομαι στο ότι δεν τα φρόντισα όπως έπρεπε. Με μοσχεύματα που επίσης δοκίμασα είχα μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας.
Κατά τη γνώμη μου δεν είναι η κατάλληλη εποχή να φυτέψεις τους σπόρους αλλά δεν χάνεις τίποτε αν δοκιμάσεις . Πιστεύω ότι οι σπόροι θα πρέπει να μαζευτούν φθινόπωρο, να μπουν στο ψυγείο (συντήρηση) σε νάυλον σακούλα με λίγη υγρασία (λίγα υγρά βρύα μαζί βοηθάνε) για 2-3 μήνες. Κάποια στιγμή προς το τέλος του χειμώνα θα δεις τους σπόρους να αρχίσουν να φυτρώνουν. Τους μεταφέρεις προσεχτικά έναν έναν σε γλαστράκια με τύρφη, τα ποτίζεις καλά και τα διατηρείς σε υγρό και σκιερό μέρος, προστατευμένο από άνεμο και ήλιο και φροντίζοντας η τύρφη να διατηρείται πάντα υγρή. Όταν φυτρώσουν τα μικρά, κράτησέ τα προστατευμένα σε σκιά και υγρασία γιατί είναι πολύ ευαίσθητα. Μπορείς να τα βάλεις σε μεγαλύτερες γλάστρες για ανάπτυξη αρχές άνοιξης της επόμενης χρονιάς. Καλή επιτυχία

Topic author
milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Σπόροι acer

Δημοσίευση από milly »

Καλησπέρα σε όλους. Ένας καλός μου φίλος μου έδωσε αυτούς τους σπόρους από ένα Acer του. Σκέφτομαι να τους ξεκινήσω φέτος με την μέθοδο του ψυγείου 60-90 ημερών στην θέση των φρούτων. Το θέμα είναι ότι τους μάζεψε πριν μια εβδομάδα από το δέντρο. Βλαστενουν από φέτος; Γιατί έχω ακούσει ότι πρέπει να είναι της προηγούμενης χρονιάς. Έχει επιχειρήσει κανείς με σπόρους απευθείας από το δέντρο;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση