Μαυρη σακουλα στα yamadori

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από Giorgos G. »

myrtilos έγραψε:
28 Ιαν 2020, 08:25
Διακρίνω μια σιγουριά στην απάντηση του Giorgos G η οποία μάλλον πηγάζει από την εμπειρία του.
Δεν έχω παρά να ακολουθήσω και εγώ την μέθοδο σου σε  δυο βελανιδιές yamadori οι οποίες είχαν μεν τεράστιο ριζικό σύστημα που αφορούσε την στήριξη του δέντρου αλλά ελάχιστο για την θρέψη τους.
Με ενδιαφέρει η ανάπτυξη νέου ριζικού συστήματος οπότε θα εφαρμόσω το σύστημα της μαύρης σακούλας,αν και μου είναι δύσκολο να βρω σακούλα στο ανάλογο μέγεθος.
Έχω εφαρμόσει και εγώ μαύρες σακούλες σε δέντρα μου με επιτυχία αλλά αφορούσε την ανάπτυξη φυλλώματος,ο Giorgo G αναφέρει επιτυχίες και στο ριζικό σύστημα κάτι το οποίο είναι το ζητούμενο στα δικά μου δέντρα,θα κάνω την εφαρμογή και αν έχω αποτελέσματα θα ενημερώσω.

Υ.Γ.η συλλογή των δέντρων έγινε Νοέμβριο η μαύρη σακούλα θα εφαρμοστεί τώρα(ελπίζω αυτό να μην είναι πρόβλημα).
 



 
το δέντρο που ανεφερα ότι κράτησα 7 μηνες σε μαυρη σακούλα ήτανε βελανιδια χωρίς καθολου ρίζες. Την έβαλα σε μαυρη σακουλα τον Οκτωβριο 2018 και την έβγαλα Μαιο 2019 ενω παρεμεινε στη διαφανη σακούλα έως τον Ιούλιο. Η βελανιδια πλεον είναι υγιεστατη και περιμένω την άνοιξη να σας την δειξω.

Αν οι δικες σου είναι ζωντανες νομιζω πως θα τα πανε καλά με τη μεθοδο αυτή. Οπλισου με υπομονή
 

Προστέθηκε μετά από 25 λεπτά 6 δευτερόλεπτα
Μεγάλου μεγέθους μαύρες και διαφανείς σακούλες πουλάνε στα καταστήματα με πλαστικά και χάρτινα ειδη συσκευασίας. Το μεγαλυτερο μεγεθος που έχω βρει ειναι σαν αυτές που καλύπτουμε τα παλτά στις κρεμάστρες. Αν δεν σου φτάνει το μέγεθος βάζεις δυο , μία απο κάτω και μια απο πάνω και τις στερεώνεις μεταξύ τους με ταινία αυτοκόλλητη η κατι τέτοιο για να μην μπαινει φως
 

 
 
 
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
myrtilos (28 Ιαν 2020, 21:54)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από Harris »

Μπράβο ωραία πληροφορία
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από stelios »

Πιστεύω οτι η μαύρη σακούλα πρέπει να γίνεται άμεσα (;) 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίος ο Γιώργος

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από myrtilos »

Διακρίνω μια σιγουριά στην απάντηση του Giorgos G η οποία μάλλον πηγάζει από την εμπειρία του.
Δεν έχω παρά να ακολουθήσω και εγώ την μέθοδο σου σε  δυο βελανιδιές yamadori οι οποίες είχαν μεν τεράστιο ριζικό σύστημα που αφορούσε την στήριξη του δέντρου αλλά ελάχιστο για την θρέψη τους.
Με ενδιαφέρει η ανάπτυξη νέου ριζικού συστήματος οπότε θα εφαρμόσω το σύστημα της μαύρης σακούλας,αν και μου είναι δύσκολο να βρω σακούλα στο ανάλογο μέγεθος.
Έχω εφαρμόσει και εγώ μαύρες σακούλες σε δέντρα μου με επιτυχία αλλά αφορούσε την ανάπτυξη φυλλώματος,ο Giorgo G αναφέρει επιτυχίες και στο ριζικό σύστημα κάτι το οποίο είναι το ζητούμενο στα δικά μου δέντρα,θα κάνω την εφαρμογή και αν έχω αποτελέσματα θα ενημερώσω.

Υ.Γ.η συλλογή των δέντρων έγινε Νοέμβριο η μαύρη σακούλα θα εφαρμοστεί τώρα(ελπίζω αυτό να μην είναι πρόβλημα).
 

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από deus x machina »

Γιωργο , σε ευχαριστω παρα πολυ. Ησουν περιγραφικοτατος , δεν κουρασες καθολου κ διεθεσες καμποσο χρονο για να κατσεις κ να γραψεις ολ αυτα.
Θα δοκιμασω την μεθοδο σου συντομα.
Να σαι καλα
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Κάνω συχνά χρήση της μεθόδου της μαύρης σακούλας σε γιαμαντόρι, φυλλοβόλα και αειθαλή, με πολύ καλά αποτελέσματα. Δεν το έχω εφαρμόσει ποτέ σε κωνοφόρα διότι αποφεύγω να μαζεύω τέτοια από τη φύση. Επίσης μου φαίνεται πως καπου είχα διαβασει πως δεν πιάνει το κολπο στα κωνοφορα (δεν το λεω όμως με σιγουρια). Η μέθοδος πιάνει σε όλα τα φυλλοβόλλα που έχω δοκιμάσει ενώ είχα αρκετό ποσοστό επιτυχίας (περίπου 70-80%) σε όσα αειθαλή την εφάρμοσα όπως αγριελιά, φιλίκι, κισσό, κουμαριά, αγγελική και σχίνο.

Χρησιμοποιώ αυτη τη μέθοδο σε φυτά που δεν έχουν καθόλου ή εχουν ελάχιστες ρίζες κατά τη συλλογή καθως και σε καποια που τα θέλω τόοοσο πολύ ώστε προσπαθώ να σιγουρέψω ότι θα "πιάσουν". Το εφαρμόζω επίσης σε φυτά που έχουν αδύναμες ρίζες, δεν "τραβάνε" σε ανάπτυξη και θέλω να τα δυναμώσω (π.χ. προερχόμενα από εναέριες καταβολάδες ή άλλα αδύναμα)

Τι κάνω:

Αρχικά καθαριζω το πολύ χώμα, κόβω τις ριζες στήριξης που δεν χρειάζονται και τοποθετώ το φυτό σε μία μικρή/μεσαία για το μέγεθός του γλάστρα.

Εάν οι ρίζες δεν είναι πολλές, ξεπλένω το φυτό από τα χώματα και βάζω ορμονη ριζοβολίας.

Χρησιμοποιώ ως υπόστρωμα κυρίως σφάγνο ή ποταμίσια άμμο ή μιξη των δυο υλικών Ποτίζω το φυτό πολύ καλά.

Σκεπάζω το φυτό και τη γλάστρα με διάφανη πλαστικη σακούλα την οποία δένω γύρω από τη γλάστρα ώστε να σφραγιστεί το φυτό μέσα σε αυτη και να διατηρείται υγρο το περιβάλλον του. Συνήθως στερεώνω περιμετρικα στο υποστρωμα 3-4 καλάμια ή άλλα ξύλα ώστε η σακούλα να μην ακουμπά το φυτό, να γίνει δηλ κάτι σαν μίνι θερμοκήπιο .

Πάνω από τη διάφανη σακούλα βάζω μια μαύρη αδιαφανή πλαστική σακούλα και την κλείνω καλά ωστε να μην περνά φως. Τοποθετώ το φυτό σε μέρος σκιερό και προστατευμένο απο κρύους ανέμους.

Αφήνω το φυτό σφραγισμένο στις σακούλες και ελέγχω καθε 10-15 ημέρες αν είναι υγρό το περιβάλλον του. Αν όχι το ποτίζω όσο και όποτε χρειάζεται ώστε όταν ανοίγω τη μαύρη σακούλα να βλέπω υδρατμούς μέσα στη διάφανη σακούλα.

Όταν έρθει η άνοιξή ελέγχω εαν το φυτό πέταξε φύλλα ή κλαδάκια. Όταν τα κλαδια φθάσουν τα 5-10 εκατοστα σε μήκος βγάζω ΜΟΝΟ τη μαύρη σακούλα ώστε το φυτό να αρχίσει να φωτοσυνθέτει. Έχει τύχει να χρειαστεί να αφησω δέντρο εξι/επτά  μήνες στη μαυρη σακούλα και άλλους τρεις στην διάφανη.

Σε 2 εβδομάδες έως ένα μήνα μετά, ανάλογα την ανάπτυξη αρχίσω να ανοίγω σταδιακά τρύπες στην διάφανη σακούλα, ποτίζοντας τακτικά ώστε το φυτό να προσαρμοστεί σιγά σιγά το εξωτερικό περιβάλλον. 

Όταν πλέον από την ανάπτυξη που έχει σιγουρευτώ ότι το φυτό "έπιασε", τότε βγάζω τελείως την διάφανη σακούλα και τοποθετώ το φυτό σε σκιερό και δροσερό μέρος για λίγο καιρό ακόμα (είναι σχεδον καλοκαίρι πλέον) .

Αν μετά τη διαδικασία αυτή κάτι δεν πάει καλά (πράγμα σπάνιο), ξανακλείνω το φυτό σε διάφανη ή μερικές φορές και σε μαύρη σακούλα επαναλαμβάνοντας τη διαδικασία για όσο χρειαστεί. 
Πολλές φορές μέσα στη διάφανη σακούλα αναπτύσσεται μούχλα λόγω της υγρασίας. Η μούχλα αυτήν φεύγει όταν ξεσκεπάσεις οριστικά το φυτό. Δεν θα έβλαπτε ένας ψεκασμός με μυκητοκτόνο στην αρχή της διαδικασίας, αλλά προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ. 

Χωρίς να είμαι γεωπόνος αλλά τελείως εμπειρικά και με την πιθανότητα να δίνω λάθος εξήγηση, υποθέτω ότι η μέθοδος της μαύρης σακούλας λειτουργεί ως εξής: 
Το φυτό, βρισκόμενο στο σκοτάδι, δραστηριοποιείται και χρησιμοποιεί τους υπάρχοντες χυμούς του για να αναπτύξει κλαδιά και φύλλα προκειμένου να απλωθεί για να βρει φως ώστε να μπορέσει να φωτοσυνθέσει.
Όταν κατόπιν αυτής της διαδικασίας επιβίωσης πετάξει φύλλα και αφαιρεθεί η μαυρη σακούλα τότε αρχίζει τη διαδικασία της φωτοσύνθεσης και επιταχύνεται η ανάπτυξη νέων ριζών. Νέες ρίζες σημαίνει περισσότερα νέα κλαδια/φύλλα τα οποία σημαίνουν περισσότερη φωτοσύνθεση αρα και θρέψη και πάει κυκλικα το πράγμα.
Η όλη διαδικασία προφανώς υποστηρίζεται από το υγρό και σχετικά ζεστο περιβάλλον του φυτού (σε σχέση με τις εξωτερικές συνθήκες) μέσα στην διάφανη σακούλα.  

Ελπίζω να μην σας κούρασα με την μακροσκελή ανάρτησή μου και ελπίζω να φανεί χρήσιμη σε κάποιους. Καλή επιτυχία
 
These users thanked the author Giorgos G. for the post (total 4):
thanos75 (27 Ιαν 2020, 18:29) • myrtilos (28 Ιαν 2020, 08:01) • Hfestion (28 Ιαν 2020, 09:54) • anilem54 (05 Φεβ 2020, 15:29)
Rating: 28.57%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από Hfestion »

Για τι είδος μιλάμε?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από Harris »

Το έχω κάνει σε εναέρια καταβολάδα. Και δούλεψε μια χαρά. Επειδη γενικα δεν κανω yamadori (βασικα εχω να κανω πολλα χρονια!!! Πάνω απο 8!) Δεν το εχω δοκιμάσει το συγκεκριμενο με την μαυρη σακουλα αλλα δείχνει απο το λινκ που ανεβασε ο Sinaf να παίζει μια χαρά.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλημερα ,
σε ευχαριστω για την πληροφορια φιλε . Περιμενω κ τους υπολοιπους για τις εμπειριες τους . Καλες η κακες [ οι δευτερες με ενδιαφερουν περισσοτερο θα ελεγα ].
Καλη συνεχεια σε ολους
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από sinaf »

O Tony Tickle παραθέτει στο παρακάτω link την εμπειρία του δέκα ετών από την εφαρμογή αυτής της τεχνικής σε φυλλοβόλα yamadori, με εικόνες και συμβουλές:

https://yamadori.co.uk/2016/01/04/impro ... f-yamadori

Νομίζω θα το βρεις χρήσιμο. Ωστόσο υπάρχουν και μέλη της παρέας με προσωπική εμπειρία.
Καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους.
 
 

Topic author
deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Μαυρη σακουλα στα yamadori

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλησπερα στην ομαδα,

διαβαζω καποιες αναφορες κ αρθρα για την χρηση μαυρης σακουλας για την καλυψη φυτου που εχει συλλεκτει απο την φυση μετα την συλλογη του.
Χρεισιμοποιει καποιος απο εσας αυτην την μεθοδο για να μου δωσει εξτρα πληροφοριες απο την δικη του εμπειρια;; 
 
Nihil humanum mihi alienum est
Απάντηση