Εναερια καταβολαδα σε acer

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Εναερια καταβολαδα σε acer

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Από την άνοιξη του 2020 θα καταλάβεις εάν έχουν να βγάλουν φύλλα αλλά και ρίζες οι καταβολαδες σου.

Topic author
Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Εναερια καταβολαδα σε acer

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Η πρωτη που εκοψα τα ξερα φυλλα δεν ξαναεβγαλε αλλα θα δουμε μετα τον χειμωνα μπας κ βγαλει τιποτα.
Η δευτερη ειναι μια χαρα. Σιγα σιγα θα πεσουν και τα φυλλα της αν και τα φυλλα απο το μητρικο εχουν πεσει.
Η τριτη δεν ειχε καθολου ριζες. Εβαλα ορμονη ριζοβολιας, την τυλιξα με σακουλα και την εχω αφησει σε σκοτεινο σημειο μπας και γινει τιποτα αλλα δεν το βλεπω.
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Εναερια καταβολαδα σε acer

Δημοσίευση από Giorgos G. »

τελικά πως πήγαν οι καταβολάδες?

Topic author
Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Εναερια καταβολαδα σε acer

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Ευχαριστω για τις συμβουλες. Θα δω πως θα παει κ θα κοψω και τις αλλες σε κανα 2 βδομαδες..
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Εναερια καταβολαδα σε acer

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Safaniz1985 έγραψε:
25 Σεπ 2019, 20:54
Την εχω σε φωτεινο σημειο αλλα δεν την χτυπαει ηλιος. Ολα τα φυλλα εχουν μαραθει. Με τις αλλες δυο που δεν τις εχω κοψει να τις αφησω κι αλλο? Μεχρι ποτε με "παιρνει" να τις κοψω?
Τα acer είναι ευαίσθητα στον αέρα και στον πολύ ήλιο. Ίσως αυτό να φταίει που η καταβολάδα σου δεν πάει καλά.  

όπως σου είπα παραπάνω, βάλτην σε σκιερό μερος και σακούλα διάφανη οπωσδήποτε για να μη σου ξεραθεί. Η μαύρη σακούλα απο πάνω  βοηθά να αναπτυχθούν φυτά με αδύναμες ρίζες.

Τις άλλες καταβολάδες, επειδή είναι ήδη φθινόπωρο, πιστεύω ότι θα πρεπει να τις κόψεις σε καμια δεκαρια μέρες το πολύ. Όταν τις κοψεις σκέπασέ τες κατευθείαν με διάφανη σακούλα και τοποθέτησέ τις σε σκιερό μέρος. Αν δεις ότι μαραίνονται, δοκίμασε και σε αυτές μαυρη σακούλα

 

Topic author
Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Εναερια καταβολαδα σε acer

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Την εχω σε φωτεινο σημειο αλλα δεν την χτυπαει ηλιος. Ολα τα φυλλα εχουν μαραθει. Με τις αλλες δυο που δεν τις εχω κοψει να τις αφησω κι αλλο? Μεχρι ποτε με "παιρνει" να τις κοψω?
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Εναερια καταβολαδα σε acer

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Κόψε τα ξερά φύλλα, πότισε την και σκέπασέ την με διάφανη σακούλα για να κρατά την υγρασία. Από πάνω βάλε μια μαύρη σακούλα για να μην παίρνει φως. Βάλε την σε μέρος που να μην την χτυπά ο ήλιος. Πότε - πότε να την κοιτάς εάν έχει υγρασία και αν πέταξε καινούργια φύλλα. Αν δεις ότι βγάζει νέα φύλλα, ασε τα λίγο να αναπτυχθούν και μετά αφαίρεσε τη μαυρη σακούλα, ωστε να έχει φως για να αρχίσει να φωτοσυνθέτει. Ίσως με τον τρόπο αυτό σωθεί.

Topic author
Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Εναερια καταβολαδα σε acer

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Εκοψα μια εναερια καταβολαδα ενω ειχε βγαλει αρκετες ριζες και μεσα σε 5 μερες εχουν ξεραθει τα φυλλα. Υπαρχει περιπτωση να ξαναπεταξει? Εχω αλλες δυο με λιγοτερες ριζες και δεν ξερω τι να κανω..
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Απάντηση