It's Alive! (Βουκαμβιλια)

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: It's Alive! (Βουκαμβιλια)

Δημοσίευση από Harris »

Μην ποτίζεις πολύ για να βγάλει λουλουδια. ;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: It's Alive! (Βουκαμβιλια)

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Μπόρα ήταν και πέρασε. Άντε με το καλό πάλι να βγάλει άνθη. Από δω και πέρα με τον ήλιο θα πάρει τα πάνω της.

Topic author
Kaplanis_K.
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Μαρ 2018, 18:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

It's Alive! (Βουκαμβιλια)

Δημοσίευση από Kaplanis_K. »

tmp-cam--38023444.jpg
Της άλλαξα γλάστρα κ η αποτυχία ήταν σχεδόν βέβαιη, μιας και κατά λάθος τραυματισα τις ριζες αρκετά .
 Τα άνθη έπεφταν το ένα μετά το άλλο,τα φύλλα μαραθηκαν, όλο το φυτό απογυμνωθηκε. Διάβαζα παράλληλα όσα περισσότερα μπορούσα για την φροντίδα της κ για όποια ενέργεια μπορούσα να κάνω για να την σώσω. Μπορεί κάποιος έμπειρος να το έβλεπε πιο ψυχραιμα κ θέλοντας να φτάσω κι εγώ εκεί προσποιηθηκα μια κάποια ηρεμία κ της φερομουν σαν να μην συνέβη τίποτα. Την έβαλα στο πιο ηλιολουστο μέρος του σπιτιού, που δυστυχώς είναι στο πίσω μπαλκονι κ μακριά από τα υπόλοιπα φυτά. Με το που ξυπνουσα,πήγαινα καρφί εκεί. 
 Κρατάω την ελπίδα που είχα κάθε πρωί μέχρι να δω ένα φύλλο ή ένα σημείο ζωής. Οι φίλοι μου έλεγαν ότι είναι χαμένη υπόθεση κ εγώ ήμουν έτοιμος να σας την δείξω, ως την πρώτη μου ήττα, και να πάω παρακάτω με αξιοπρέπεια.
 Σήμερα την ανεβάζω,ζωντανή κ ακμαζουσα.
tmp-cam-651237328.jpg
tmp-cam-1859722756.jpg
 Κρατάω τα λάθη κ χαίρομαι σε πρώτη φάση για την αντιμετώπιση μου. Νομίζω κιόλας ότι το χρειαζόμουν το πάθημα,γιατί αν δεν φτάσεις στον πάτο τελικά, δεν μπορείς να ξέρεις πώς είναι. Όχι κ πολύ ποιητικό,αλλά η τέχνη ασχολείται και με πεζά πράγματα, αυτό έλειπε να μην ισχύει κ στα φυτά  :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση