Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Τυρφη μαυρη , περλιτη και αμμο...περίπου 1 μερος απ το καθενα.μεγαλώνουν καλα και γρηγορα δεν εχω παραπονο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Μια χαρά τα πήγε το δέντρο σου και αυτό έχει σημασία. Τι χώμα βάζεις στις ελιές σου;

προστέθηκε πρίν 51 δευτερόλεπτα:
Πάντα βάζει 50/50 ; Τι τύρφη μαύρη ή ξανθιά; ή κομπόστ;

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Stefasteri έγραψε:Εάν ήμουν στη θέση σου δεν θα την μετσφυτευα φέτοςαλλα την άνοιξη.
Για φετος την άνοιξη λεω κι εγω παρα πανω.....

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από Stefasteri »

Εάν ήμουν στη θέση σου δεν θα την μετσφυτευα φέτοςαλλα την άνοιξη.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση...το χώμα έχει άριστη αποστράγγιση...μάλλον τα έπαιξε με τη ζέστη αλλά συνεχίζει να μεγαλώνει γρήγορα όποτε δεν αγχώνομαι...κατά την άνοιξη με το καλό θα του κάνω τη πρώτη μεταφύτευση (σωστή τουλάχιστον) και ελπίζω να πάει καλά.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από RiaDr »

Λουκάς Καρούσος έγραψε: λοιπόν...είναι σε 50/50 περλίτη / τύρφη και έχει άριστη αποστράγγιση...το πρόβλημα είναι ότι οι ρίζες είναι σε κοκκινόχωμα το οποίο από πείρα ξέρω ότι δε κρατάει καθόλου υγρασία. Βλέπεις βγήκε από το χώμα, από αυλή γείτονα πολύ αργά τον Μάιο αλλιώς θα την κατέστρεφε και δεν πείραξα καθόλου τις ρίζες της. Επίσης δεν είναι σε ρηχό ποτ αλλά σε κανονική γλάστρα οπότε παίζει και να μη φτάνουν οι ρίζες την υγρασία. Όσο για το πότισμα....το πολύ μια φορά κάθε 5 μέρες, ίσως και λιγότερο γιατί η τύρφη κρατάει υγρασία. Τώρα που ο καιρός ζέστανε ίσως να ήταν πολύ λίγο. Την έχω μετακινήσει σε σκιά τώρα και περιμένω να δω.
Θα συμφωνήσω με τον Χάρη, κατακαλόκαιρο και με πρόσφατη την ταλαιπωρία της μεταφύτευσης (και σε "λάθος" περίοδο) το δέντρο χρειάζεται περισσότερο νερό. Δοκίμασέ το για ένα διάστημα και πες μας πώς πάει.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από Harris »

Όταν ποτιζεις το νερό λιμνάζει; Αργη να κατέβει;
Το δέντρο σου εάν βγήκε από την γη πριν λίγο καιρό να το ποτιζεις καλά. Καλύτερα λιγο περισσοτερο παρά λίγο λιγότερο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

RiaDr έγραψε:Τι υπόστρωμα έχει το δέντρο; Έχει καλή αποστράγγιση; Δώσε μας μερικές πληροφορίες για το πότισμα του...
λοιπόν...είναι σε 50/50 περλίτη / τύρφη και έχει άριστη αποστράγγιση...το πρόβλημα είναι ότι οι ρίζες είναι σε κοκκινόχωμα το οποίο από πείρα ξέρω ότι δε κρατάει καθόλου υγρασία. Βλέπεις βγήκε από το χώμα, από αυλή γείτονα πολύ αργά τον Μάιο αλλιώς θα την κατέστρεφε και δεν πείραξα καθόλου τις ρίζες της. Επίσης δεν είναι σε ρηχό ποτ αλλά σε κανονική γλάστρα οπότε παίζει και να μη φτάνουν οι ρίζες την υγρασία. Όσο για το πότισμα....το πολύ μια φορά κάθε 5 μέρες, ίσως και λιγότερο γιατί η τύρφη κρατάει υγρασία. Τώρα που ο καιρός ζέστανε ίσως να ήταν πολύ λίγο. Την έχω μετακινήσει σε σκιά τώρα και περιμένω να δω.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από RiaDr »

Τι υπόστρωμα έχει το δέντρο; Έχει καλή αποστράγγιση; Δώσε μας μερικές πληροφορίες για το πότισμα του...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από Lazorik »

Με βάση την εμπειρία μου ναι. Έχω δύο ελίτσες σε ρηχή πήλινη γλάστρα από τις αρχές της άνοιξης. Όσο τις είχα στον ήλιο πολλές ώρες τη μέρα δεν είδα προκοπή, έμειναν στάσιμες και η μία ξέρανε και κάποια φύλλα της σαν τη δικιά σου (ίσως ήθελε και λίγο παραπάνω πότισμα). Μόλις τις μετακίνησα σε σκιερή θέση στο ίδιο μπαλκόνι συνήλθαν και πέταξαν αμέσως νέα φύλλα.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καφε ακρα στα φύλα ελιάς

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλησπερα.προσφατα η ελιτσα μου εβγαλε καφε ακρα στα φύλα της.την εχω σε ηλιο ολη μερα και επειδή διαβασα τα καφε φύλα δείχνουν έλλειψη νερου την μετεφερα δοκιμαστικα σε ημισκιερο μερος.ισχύει;[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016070 ... a84872.jpg[/img]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση