Τα χελιδόνια έρχονται...

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τα χελιδόνια έρχονται...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πάντως δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί τόσο ζεστό και ξηρό Δεκέμβρη. Κι έρχεται ακόμη περισσότερη ζέστη... Το χωράφι μου είναι πια ολάνθιστο με μαργαρίτες, χαμομήλια και παπαρούνες, σαν να είναι προχωρημένη άνοιξη, ενώ είναι σίγουρα η πρώτη χρονιά στη ζωή μου που ποτίζω ανελλιπώς τον χειμώνα: Δύο φορές την βδομάδα τα δέντρα στο χωράφι, και... κάθε μέρα ακόμη τα δέντρα στις γλάστρες. Όλα συνεχίζουν και ρουφούν άπληστα νερό, ενώ έχω την εντύπωση ότι κάποια δέντρα ακόμη συνεχίζουν και αναπτύσσονται... Ανησυχώ λίγο για το πότε θα αναπαυθούν επιτέλους για φέτος, ειδικά τα κωνοφόρα μου. Προσέχετε να ποτίζετε ακόμη καλά τα δέντρα σας: μην ξεγελιέστε από το βραδινό ψύχος, συνεχίζουν και διψάνε!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 23 Δεκ 2015, 13:03 --

Για του λόγου το αληθές, μία μικρή γωνία του χωραφιού μου. Παρατηρείστε και στο βάθος αριστερά μία μικρή συκιά που φύτεψα πέρυσι: ούτε λόγος βέβαια να χάσει, και αυτή και οι άλλες που έχω στο χωράφι, τα φύλλα της! Όμως δύο συκιές που έχω σε γλάστρα τα έχουν ρίξει εδώ και κάποιες μέρες...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Τα χελιδόνια έρχονται...

Δημοσίευση από Hfestion »

marios έγραψε:Έρχονται τα κρύα!
Να ζεσταίνουμε τα "'dremel"" σιγά σιγά

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Τα χελιδόνια έρχονται...

Δημοσίευση από Sim62 »

marios έγραψε:Έρχονται τα κρύα!

Ήρθαν !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /skier.gif[/img]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Τα χελιδόνια έρχονται...

Δημοσίευση από marios »

Έρχονται τα κρύα!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Τα χελιδόνια έρχονται...

Δημοσίευση από Hfestion »

Και σε μένα τα ίδια, κάποια φυλλοβολα Εριξαν όλα τα φύλλα τους και με τις ζεστές του Νοεμβρίου πέταξαν νέα φύλλα!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Τα χελιδόνια έρχονται...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Είναι αλήθεια ότι ο καιρός έχει φέρει τα πάνω-κάτω και η θερμοκρασία ξεγελά τα φυτά μας και τα κάνει να νομίζουν ότι έρχεται η άνοιξη. Μικρό παράδειγμα με μία μουριά που ενώ έριξε τα φύλλα της τώρα άρχισε δειλά-δειλά να ξαναβγάζει νέα φυλλαράκια.

Τώρα γιατί είναι σε ψαροκασέλα και γιατί έχει ένα πλαστικό στεφάνι γύρω από την βάση του κορμού της θα το δούμε μελλοντικά. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Τα χελιδόνια έρχονται...

Δημοσίευση από stelios »

Τρελλάθηκε ο καιρός. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/gelio3d.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τα χελιδόνια έρχονται...

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Όχι, δεν έχω δει ακόμη να έρχονται τα χελιδόνια, είδα όμως χθες στο χωράφι μου κάποιες τολμηρές μαργαρίτες και παπαρούνες να έχουν ανθίσει Δεκέμβριο μήνα... Απ'όσο θυμάμαι, ο Νοέμβριος ήταν σχεδόν πάντα ζεστός μήνας, τα τελευταία δύο χρόνια όμως είναι ζεστός πλέον και ο Δεκέμβριος. Μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο το ημερολόγιο των εργασιών; Λέω εγώ τώρα... Δείτε δύο από τα θρασύτατα λουλούδια μου που φωτογράφισα χθες!:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση