Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Hfestion »

Μενελαε αν μπορούσες καμιά πιο κοντινη φωτογραφία θα βοηθούσε γιατί δε φαίνεται καλά αυτό που θέλεις να μας δείξεις. Εγώ πιστεύω πάντως ότι είναι κατι σε βολβο
Αν θες την γνώμη μου , θα πρέπει να βελτιώσεις λίγο το αυτόματο πότισμα σου. Δηλαδή

Αυτό που έχεις φτιάξει ίσως να μοιάζει με υδροπονια, αν μάζευες το νερό και το ανακυκλωνες ....
Ίσως να έπρεπε να προσθέσεις ακόμα 1, 2 σταλακτίτες σε κάθε γλάστρα. Αν δε βρέχεται ομοιόμορφα η γλάστρα ή αν ένα μέρος της δε βρέχεται καθόλου (πράγμα που δε μπορείς να ξέρεις γιατί εσωτερικα δε μπορείς να έχεις εικόνα) ενδέχεται ένα μέρος της ρίζας να ξεραθεί. Και αν ξεραθεί θα χάσεις τουλάχιστον σε ανάπτυξη. Αν εγώ προσωπικά διάλεγα αυτή τη μέθοδο ποτίσματος ίσως να τα έβαζα και σε ποτ. Ένα ακόμα πράγμα που θέλω να σου πω είναι ότι με αυτό το τρόπο τα δέντρα σου πεινάνε! Και πολύ μάλιστα! Αρα ενώ τα κρατάς ζωντανά ίσως να αναπτύσσοντε με το λιγοστο χώμα που τους έχεις (οργανικο). Εγώ θα έριχνα λίπασμα κοκκοδες- βιολογικό (αργής αποδέσμευσης) πάνω από τις ριζες στη μισή αναλογία από αυτή που αναγράφεται και ίσως στο ντεπόζιτο να έριχνα και λίγο υγρό λίπασμα. Τα δέντρα δε τρέφονται με νερό, το νερό είναι το μέσο, αλλά με ουσίες.

Ανοργανο χώμα = 0 ουσίες

Υ.γ: μη με παρεξηγείς. Είμαι εντελώς καλοπροερετος
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Paulos »

Νομίζω ότι είναι κάποιο είδος μύκητα και θα πρέπει να το αφαιρέσεις από την γλάστρα σου άμεσα!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ναι Γιώργο μου, έφτιαξε στην ουσία ένα μικρό σφουγγάρι που απορροφάει κάθε ίχνος νερού ακριβώς κάτω από τον σταλάκτη. Η μπάλα από ριζούλες πράγματι δημιουργήθηκε εναέρια, πάνω από μία κεντρική ρίζα, όπως είχα γράψει και πριν στην πρώτη μου αναφορά.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από iohokahey »

Δηλαδη μενελαε θες να πεις οτι το φυτο εφτιαξε ριζομπαλα εκει που πεφτουν οι σταγονες ωστε να λαβει την υγρασια που χρειαζεται;
Να σε ρωτησω κατι;
Εκει που δημιουργηθηκε η μπαλα αυτη,ειχε εστω μια ριζα ή δημιουργηθηκε απο το πουθενα;
Εχει σημασια νομιζω,αν παρατηρησες κατι τετοιο..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από marios »

Δεν φαίνεται Μενέλαε δυστυχώς...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Άντε αρχίσαμε πάλι... Μη με βάζεις πάλι βρε Χάρη να σας λέω ότι έχω χώμα... άλλωστε ποιος με ακούει; Όσο για το ότι δεν μπορείς να το δεις, ισχύει δυστυχώς λόγω φωτογραφίας.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Harris »

Δεν μπορώ να δω αυτό που γράφεις ούτε και να το καταλάβω... Τελικά τα δέντρα σου γιατί διψάνε τόσο πολύ... Μήπως γιατί οι ρίζες είναι πάρα πολλές και το χώμα ελάχιστο για να κρατάει την υγρασία;... λέω μήπως...

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... search.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλησπέρα! Ήταν μετά από προτροπή του Χάρη που αποφάσισα να μοιραστώ ένα περίεργο και αξιοπρόσεκτο φαινόμενο μαζί σας. Είχα σκεφτεί και πρωτύτερα να το γράψω, αλλά δεν ήξερα κατά πόσο μπορεί να έχει τύχει και σε σας, καθώς και το πόσο σπάνιο μπορεί να είναι, έτσι δίστασα να το κάνω, μέχρι που μου είπε ο Χάρης να το βάλω θέμα με φωτογραφίες. Φωτογραφίες που δυστυχώς δε θα βοηθήσουν πολύ στο να το αντιληφθείτε κι εσείς με τα μάτια σας, όπως το φοβόμουν. Κι αυτό γιατί το "φαινόμενο" παραείναι μικρό, και έχει και την ιδιότητα να "σκοτεινιάζει" όταν είναι βρεγμένο, μια κατάσταση που ισχύει σχεδόν πάντα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων... Έτσι θα αρκεστείτε στην περιγραφή μου και στην εικόνα που κυρίως θα πλάσετε από αυτήν, παρά με ό,τι δείτε.
Είναι λοιπόν μερικοί μήνες που έχω αγοράσει μια λυγαριά, η οποία προοριζόταν να μπει στο χωράφι, δίπλα στη λιμνούλα που έχω φτιάξει. Το δεντράκι δεν μπήκε την άνοιξη στη θέση του, μια και δεν κατασκευάστηκε τελικά φέτος η θέση του δίπλα στη λίμνη (θα μπει δίπλα στο τσιμεντένιο χείλος της σε ειδική θέση, ώστε να χαίρεται την παρουσία νερού σαν αρκετά υδροχαρές δέντρο που είναι -αν και οι λυγαριές φημίζονται και για την παροιμιώδη αντοχή τους στην ξηρασία, κάτι που έχω διαπιστώσει με τα μάτια μου με προηγούμενο τέτοιο δέντρο μου, αναντιστοιχία που ποτέ δεν κατάλαβα!). Το δέντρο λοιπόν "ξέμεινε" και δεν φυτεύτηκε, κι έτσι το έχω ακόμη στην μικροσκοπική του γλάστρα στην βεράντα μου, όπως βλέπετε και στην πρώτη φωτογραφία. Μαζί με άλλα που προορίζονται για το χωράφι του χρόνου, πήρε την θέση του κάτω από μία εγκατάσταση στάγδην άρδευσης, κάτι που έχω αναπτύξει σε άλλο μου θέμα, και περιμένει τη σειρά του να φυτευτεί του χρόνου. Ως εδώ όλα καλά. Έλα όμως που εδώ και αρκετό καιρό είχε βγει μία μικρή μπάλα αγνώστου ταυτότητας κάτω από τον σταλάκτη που το ποτίζει! Αυτή η μπαλίτσα, όταν το δέντρο μένει καμία φορά απότιστο λίγο, έχει χρώμα υπόλευκο, όταν ποτίζεται όμως σκοτεινιάζει πολύ -αυτός είναι και ο λόγος που δε θα μπορέσετε να την διακρίνετε εύκολα στη φωτό. Στην αρχή δεν είχα δώσει πολλή σημασία, η μπαλίτσα όμως με τον καιρό μεγάλωνε, και τώρα είναι αρκετά χοντρή, και μεγάλη σαν παλιό δολάριο πάνω κάτω σε μέγεθος, αλλά πιο παχιά. Κάποια στιγμή τις προάλλες παραξενεύτηκα και πήγα να δω επισταμένα τι είναι πια αυτό το πράγμα, που φοβόμουν μην είναι καμιά αρρώστια, το έξυσα λίγο και με τα νύχια, αλλά ήταν πολύ σκληρό και άκαμπτο. Τελικά με τα πολλά διαπίστωσα ότι ήταν... ριζικό σύστημα! Εκατοντάδες, μην πω χιλιάδες, μικροσκοπικά ριζίδια, σαν πολύ πολύ λεπτά σκουληκάκια, στιβαγμένα όλα μαζί σε μία μικρή στρογγυλωπή μάζα σαν καρκίνωμα διαμέτρου 3-4 εκατοστών, όπως ίσως διακρίνετε στο κέντρο της δεύτερης φωτογραφίας, δεξιά του κορμού, κάτω ακριβώς από τον σταλάκτη, στο εσωτερικό του κύκλου που σχηματίζουν οι πιο χοντρές ρίζες γύρω του, και όλες φυτρωμένες πάνω από μία κεντρική ρίζα! Και το μυστήριο λύθηκε: Το δέντρο έφτιαξε μέσα σε ελάχιστους μήνες ένα απίστευτα "κόμπακτ" ριζικό σύστημα, κάτω ακριβώς από τον σταλάκτη που του παρέχει το πολύτιμο νερό, ώστε να εκμεταλλεύεται και το τελευταίο μόριο του υγρού της ζωής! Κι έτσι εξηγήθηκαν όλα: η λυγαριά μου διψάει συνεχώς, πάρα πολύ, με το παραμικρό γέρνει αμέσως τα φύλλα της τα οποία έχουν πληθύνει πάρα πολύ με την εγκατάσταση της αδιάκοπης στάγδην άρδευσης, αυτή δε είναι ρυθμισμένη τώρα το καλοκαίρι να βγάζει μία σταγόνα κάθε 2-3 δευτερόλεπτα μέρα νύχτα, και παρ'όλα αυτά το νερό δεν της φτάνει, και βρήκε αυτή τη λύση για να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το νερό που της παρέχω, λύση που δεν την έχει "βρει" ούτε ο πλάτανός μου, ούτε και ο πυράκανθός μου, που είναι εξίσου διψασμένα δέντρα! Αυτά, το γεγονός με εντυπωσίασε βαθιά, δεν το έχω ξαναδεί, και θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσο κάποιοι από εσάς έχουν παρόμοια εμπειρία. Σας ευχαριστώ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση