Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πόση άλλη άκρη να βγάλουμε καλέ μου φίλε; Ρίζες είναι που εκμεταλλεύονται στο έπακρο το νερό!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από gate1908 »

Τελικά άκρη βγάλατε τι είναι αυτά τα ριζίδια;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ακριβώς έτσι Γιώργο! Τώρα για το άλλο θέμα, τηρείται σιγή ιχθύος...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από iohokahey »

χαχαχα!
και γω νομιζα μενελαε οτι ηθελα να σου το ρωτησω αλλα το ξεχασα..αρα μαλλον το γραψα αλλα το φαγε ο δαιμων του φορουμ μας!!

υγ.επι του θεματος,δεν ειχα διαβασει την απαντηση σου..αρα λες σκουρες-ποτισμενες και ανοιχτοχρωμες-αποτιστες (καταλαβες πώς το εννοω)..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Γιώργο, κάτι συμβαίνει με το σάιτ. Έχω ενημερώσει και τον Χάρη αλλά μάλλον δεν το έχει διαβάσει ακόμη. Εκτός από το ότι βέβαια έχω γράψει από την αρχή ότι νομίζω ότι όταν η μάζα από τις ρίζες είναι λιγότερο ποτισμένη δείχνει υπόλευκη, κι όταν είναι περισσότερο ποτισμένη σκοτεινιάζει, έχω την εντύπωση ότι με έχεις ξαναρωτήσει εδώ γι'αυτό, αμυδρά το θυμάμαι, και ότι σου έχω ξανααπαντήσει... αλλά... πούντο; Εξαφανίστηκε... Θυμάμαι πώς με είχες ρωτήσει το αντίθετο, αν δηλαδή είναι μάυρες όταν είναι απότιστες και σου είχα πει ότι συμβαίνει μάλλον το ανάποδο. Αφορμή γι'αυτά που λέω στάθηκε το θέμα με τον πλάτανό μου: Είχα βάλει πριν ελάχιστες μέρες καινούριες φωτογραφίες, είχαν -και είχα- απαντήσει, το είχαν διαβάσει κάμποσοι, και πάει, εξαφανίστηκαν όλα, οι καινούριες φωτογραφίες, οι απαντήσεις, οι όσοι καινούριοι το διάβασαν... Θέλω να ελπίζω ότι δεν μου τα σβήνουν οι διαχειριστές για κάποιον λόγο που δεν ξέρω, αλλά ότι απλά κάτι τρέχει με το σάιτ. Άσε που συνέχεια τον τελευταίο καιρό βγάζει κάτι περίεργα σύμβολα πάνω αριστερά και κρεμάνε τα πάντα... Ελπίζω κύριε Dragonail να τα διαβάσεις όλα αυτά...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από iohokahey »

μηπως μενελαε εχεις παρατηρησει αν τα ριζιδια αυτα δεν αλλαζουν χρωμα τυχαια κατα την διαρκεια της ημερας αλλα αναλογα με το ποσο ή οχι εχουν υγρασια?
τι εννοω..
παρολο που στην σταγδην αρδευση ποτιζονται συνεχως,η υγρασια μεσα στο 24ωρο ομως ποτε δεν ειναι η ιδια!

μηπως εχουν γενικοτερα δηλαδη συμπεριφορα ριζας!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από arxarious »

Όντως αξιοπερίεργο φαινόμενο!
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Αν εννοείς στην πρασινίλα που λες στην λυγαριά, η απάντηση είναι όχι. Το νερό στάζει πάνω στην μάζα από ρίζες. Το ίδιο συμβαίνει και στον πυράκανθο. Όσο για την (ελάχιστη) πρασινίλα στην λυγαριά, αυτή προφανώς υπάρχει εξαιτίας του ότι κάθε μέρα την ποτίζω και με τον ψεκαστήρα, και της γενικής υγρασίας λοιπόν στην γλάστρα.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 25 Αύγ 2015, 09:00 --

Καλημέρα! Να και η αντίστοιχη της λυγαριάς "πατέντα" που έχει κατασκευάσει ο πυράκανθος για να εκμεταλλεύεται πλήρως το νερό. Πιο άμορφη σαν μάζα από την άλλη της λυγαριάς που είναι συμμετρική, θα την διακρίνετε, πάλι ως σύνολο από εκατοντάδες ριζίδια, δεξιά ακριβώς του κορμού, και ακριβώς κάτω από την σταγόνα που ετοιμάζεται να πέσει πάνω της. Και αυτή αλλάζει χρώμα, ανάλογα την ώρα της ημέρας. Άλλοτε φωτεινή, άλλοτε σκοτεινή... Μένει ο πλάτανος και το πουρνάρι να φτιάξουν τα ίδια!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από marios »

Σε εκείνο το σημείο στάζει το νερό ή σε άλλο σημείο;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ξέρω γω βρε Μάριε τι είναι η πρασινίλα... Τίποτα βρύα ίσως... Τελικά παιδιά, απ'ότι φαίνεται το φαινόμενο δεν είναι και τόσο σπάνιο! Σήμερα πρόσεξα ότι το ίδιο ακριβώς έχει κατασκευάσει και ο πυράκανθός μου κάτω από τον σταλάκτη του, δεν ξέρω από πότε: μία μικρή μάζα από εκατοντάδες ριζούλες, όχι τόσο μεγάλη ακόμη σε μέγεθος όσο της λυγαριάς, ρουφάει κι αυτή άπληστα το νερό που στάζει. Έτσι, μάλλον είναι κοινός τόπος σε δέντρα που απαιτούν μεγάλες ποσότητες νερού να δημιουργούν τέτοια "έξυπνα" και αποδοτικά, μικρών διαστάσεων συμπαγή ριζικά συστήματα ακριβώς στην πηγή του νερού. Εντύπωση μου κάνει μόνο το ότι ο πλάτανός μου, που αυτός κι αν ρουφάει νερό, δεν το έχει "σκεφτεί" να το κάνει ακόμη. Αύριο θα το βγάλω κι αυτό φωτογραφία να σας το δείξω, αν και με προβληματίζει πάλι το αν θα το πετύχω να είναι λευκό ή σκοτεινό. Σήμερα, και αυτό, όπως και το αντίστοιχο της λυγαριάς, άλλαζε φωτεινότητα ανάλογα την ώρα που το παρατηρούσα. Περίεργα πράγματα...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από marios »

Η πρασινίλα τι είναι; Σαν μούχλα από το πολύ νερό.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Δεν είναι μάτια Δώρη, αυτά που βλέπεις είναι τυχαία χορταράκια που φυτρώνουν λόγω μεγάλης υγρασίας συνεχώς, και στην υπόλοιπη γλάστρα, και πάνω στις ριζούλες, και τα ξεριζώνω διαρκώς. Λόγω της μεγέθυνσης εξαιτίας της κοντινής λήψης, σου φαίνονται ίσως για μάτια, πίστεψέ με όμως, εγώ τα ξεριζώνω κατά καιρούς και ξέρω τι είναι! Απλά στην υπόλοιπη γλάστρα τα χορταράκια ξεριζώνονται εύκολα, πάνω στις ριζούλες όμως που είναι πολύ συμπαγείς δεν ξεριζώνονται, σπάζουν κι αφήνουν τα "μάτια". Δε θα είχα καμία αντίρρηση να είναι βολβός, όμως, αφού έκανες μεγέθυνση, θα πρόσεξες προφανώς ότι η όλη μάζα αποτελείται από χιλιάδες και μόνο κοντές ριζούλες! Σε μεγάλη μεγέθυνση η "κατασκευή" μοιάζει με ένα πιάτο ρύζι, αυτό είναι η κοντινότερη εικόνα που μου έρχεται στο μυαλό βλέποντάς το! Βολβός με τέτοια δομή; Και που με την πάροδο του χρόνου μεγαλώνει ο ίδιος από το να φυτρώνει; Δε νομίζω... Ποτέ δεν ξέρεις όμως!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπράβο Μενελαε ωραία φωτογραφία! Εγώ πάντως επιμένω πως είναι βολβος (Χωρίς παρεξήγηση Μενελαε) έκανα ζουμ και είδα στα πλάγια ματιά! Λίγες μέρες υπομονή και θα δούμε τι φύλλα θα βγάλει.

Μπράβο και πάλι για τη παρατηρητικοτιτα σου!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Harris »

ωραια φωτογραφια μπραβο μενέλαε. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Όχι καλέ μου φίλε, η λευκή μπαλίτσα που βλέπεις στο πίσω μέρος της γλάστρας είναι μια πετρούλα, που δεν έχω κατορθώσει να βγάλω! Κι όπως πολύ σωστά παρατηρείς, είναι στο πίσω μέρος της γλάστρας κι όχι κάτω από τον σταλάκτη που είναι σχεδόν στο κέντρο! Κοίτα, κατόρθωσα με λειτουργία μάκρο σήμερα να βγάλω μία αξιοπρεπή φωτογραφία που δημοσιεύω εδώ, φαντάζομαι ότι τώρα θα δείτε όλοι σας καθαρά τον "όγκο" που έχει μεγαλώσει κι άλλο προς τα πάνω. Είναι η μάζα που φαίνεται μπροστά από τη λευκή πετρούλα, δεξιά ακριβώς από τον κορμό. Όλο αυτό το πράγμα σαν μανιτάρι στο κέντρο της φωτογραφίας, που όμως διακρίνονται αρκετά καθαρά κάποιες τουλάχιστον από τις εκατοντάδες ριζούλες. Η κορυφή του, που είναι κάπως πιο λευκή, είναι ακριβώς ευθυγραμμισμένη με την σταγόνα που πέφτει, έτσι, κάθε σταγόνα, σκάει ακριβώς στην κορυφή και διαχέεται μετά στο υπόλοιπο "μανιτάρι", αξιοποιώντας έτσι κάθε μόριο του νερού. Καλύτερη φωτό να βγάλω πια δεν θα τα καταφέρω, ελπίζω να το διακρίνετε καθαρά! Πείτε μου τη γνώμη σας.
Υ.Γ. Δεν διψάει, πίστεψέ με. Ανικανοποίητη είναι μόνο, θέλει κι άλλο, κι άλλο... Γυναίκα βλέπετε!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Αύγ 2015, 21:33 --

Υ.Γ.2 Παρακάλεσα και τον Χάρη να μου βάλει σε μεγάλη μεγέθυνση το "μανιτάρι", όπου φαίνονται με μεγάλη ευκρίνεια οι εκατοντάδες ριζούλες. Ελπίζω να το κάνει σύντομα γιατί εγώ δεν ξέρω από τέτοια κόλπα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από sinaf »

Αγαπητέ Μενέλαε, αν καταλαβαίνω σωστά από τα λεγόμενά σου, πρόκειται για τη λευκή μπαλίτσα στο πίσω μέρος της γλάστρας, κάτω ακριβώς απο το σταλάκτη; Εαν μπορείς στην επόμενη φώτο που θα ανεβάσεις, κύκλωσε με κόκκιμη γραμμή το σημείο.
Οι δυνάμεις της φύσης είναι αξιοθαύμαστες και έχουν δημιουργήσει όλα τα θαύματα και τα αξιοπερίεργα φαινόμενα, σαν αυτό που αναφέρεις, κατά τον αέναο αγώνα για επιβίωση.
Ωστόσο η πρώτη ανάγνωση που έκανα από αυτό που περιέγραψες ήταν ότι το δεντράκι σου διψάει. Μήπως με αφορμή αυτό το μικρό θαύμα να γίνεις και εσύ πιο γενναιόδωρος μαζί της;
Σε κάθε περίπτωση εσύ αποφασίζεις για το καλύτερο, ιδίως εάν το σύστημα που εφαρμόζεις έχει απτά αποτελέσματα.
Φιλικά
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Θα προσπαθήσω πάλι παιδιά να βγάλω φωτογραφία αύριο το απόγευμα. Σήμερα που πήγα πάλι, η μάζα φαινόταν πολύ καλύτερα, σε χρώμα υπόλευκο, αν και καλά ποτισμένη. Περίεργο...Τις περισσότερες φορές είναι πολύ σκοτεινή. Να παίζει ρόλο και η ώρα μέσα στη μέρα άραγε για το χρώμα; Παρανοικό μου ακούγεται... Πάντως όταν είναι υπόλευκο διακρίνονται ολοκάθαρα οι μικροσκοπικές ριζούλες, που δεν ξεπερνάνε το μισό εκατοστό σε μήκος. Θα βάλω αύριο πάλι φωτό μπας και δείτε κι εσείς τίποτε.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από iohokahey »

αξιοπεριεργο μενελαε,αλλα και συναμα απολυτως λογικη μου φαινεται η αντιδραση του φυτου!!

ενημερωσε μας πως θα εξελιχθει!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από stelios »

Δεν μπορούμε να καταλάβουμε με αυτές τις φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Οικονομία της Φύσης: Ένα αξιοπερίεργο φαινόμενο

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Όχι Παύλο, ριζούλες είναι σίγουρα. Δώρη, έξυπνο αυτό που λες για λίπασμα στα ντεπόζιτα, δεν το είχα σκεφτεί! Ρίχνω λίπασμα σε όλα μου τα δέντρα, και κανονικά, και τα ψεκάζω με υδατοδιαλυτό. Πάντως Δώρη, τα έγραφα και στον Χάρη αυτά, τα δέντρα μου έχουν πρωτοφανή για τα χρονικά των ματιών μου ανάπτυξη με αυτή τη μέθοδο ποτίσματος που εφάρμοσα φέτος. Πρώτη φορά στη ζωή μου βλέπω τέτοια πράγματα... Πιο κοντινή φωτό θα προσπαθήσω πάλι, αλλά και πάλι δε θα φαίνεται τίποτε...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση