Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Τι συμμάζεμα; Τα έχεις πολύ ωραία τακτοποιημένα, μπράβο! Για τους σταλάκτες σου δεν ξέρω, ούτε και για το πόσο κάνουν οι gardena, πάντως αυτοί που σου έγραψα έχουν 20 ή 25 λεπτά ο ένας και τους βρίσκεις παντού...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από DimosA »

Και για να γίνω πιο κατατοπιστικός βάζω Φώτο.

Αυτούς τους σταλακτίτες έχω...[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/06/17 ... f2340a.jpg[/img][img]//images.tapatalk-cdn.com/15/06/17 ... fbba27.jpg[/img]

Και αυτό το λαστιχάκι έχω... Το βάζεις στην βρύση και βγαίνει μικρό λαστιχάκι από κάτω...[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/06/17 ... 00a76b.jpg[/img]

Και μια Φώτο στο σύνολο όλα...
Θέλει λίγο συμμάζεμα ...
[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/06/17 ... 291b2d.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από DimosA »

Τρύπες δεν έχω κάνει...
Έβαλα μικρό λαστιχάκι και συνδέω στης άκρες που κόβω τους σταλακτίτες...

Μάλλον θέλω καινούργιους... Είδα κάτι gardena. .. Μου φαίνονται ποιο καλή .

Αλλα θα πάω και σε μαγαζί να δω πρώτα αν βρω σαν τους δικούς σου...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Μενέλαος »

DimosA, φυσικά και πρέπει να ρυθμίσεις κάθε σταλάκτη να τρέχει ανάλογα με τις απαιτήσεις του κάθε δέντρου σου! Θα το βρεις αυτό στην πορεία.
Είχα και εγώ πρόβλημα με κάτι σταλάκτες που είχα χρησιμοποιήσει σε άλλο σπίτι για στάγδην πότισμα, κάτι σταλάκτες με κόκκινο ρυθμιστικό, και όταν τους άλλαξα με αντίστοιχους με αυτούς που έχω χρησιμοποιήσει στο δικό μου σπίτι είδα ότι λειτουργούν μια χαρά. Άρα μάλλον το πρόβλημα είναι η ποιότητα των σταλακτών, μια και το είχα και εγώ το πρόβλημα, αλλά και αναφέρεις και εσύ το ίδιο θέμα. Οι σταλάκτες που μόνο χρησιμοποιώ, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοσή τους, είναι ολόκληροι μαύροι, μάρκας TECHNOPLASTIC. Να έχεις υπ'όψιν σου όμως ότι μείζονος σημασίας είναι και οι τρύπες που θα ανοίξεις για να τους τοποθετήσεις. Πρέπει να είναι μικρές και σφικτές, ώστε πιέζοντας στην τρύπα τον σταλάκτη να κουμπώσει με το ζόρι. Έτσι δε θα έχεις διαρροή από την τρύπα. Μια καλή λύση είναι να ανοίγεις την τρύπα με μία όχι πολύ χοντρή βίδα, που πρώτα την καις με αναπτήρα. Έτσι τους τοποθετώ εγώ και κουμπώνουν τέλεια. Αυτά, ελπίζω να σε βοήθησα.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Harris »

DimosA έγραψε:Καλησπέρα και παλι.
Σήμερα πήρα αυτόματο μηχάνημα για το πότισμα.

Τώρα τα προβλήματα μου....
Παρατήρησα ότι λόγω μεγάλης πίεσης βγαίνουν νερά από τα λαστιχάκι που συνδέονται στα σταγονίδια.
Αυτό το έλυσα ανοίγοντας την βρύση στην μέση.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να ρυθμίσω κάθε σταγονίδιο να τρέχει ανάλογος το ποτ.
Στα μεγαλύτερα ποτ πιο πολύ νερό και στα μικρότερα πιο λίγο.
Αυτο μάλλον με τον καιρό θα βγάλω άκρη .
Αλλά δεν τα βλέπω και πολύ καλά για ρύθμιση τα σταγονιδια και θέλω να τα αλλάξω.
Εσείς πια μάρκα εχετε χρησιμοποιήσει ?

ΑΚ είναι μια μάρκα και ειναι καλα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από DimosA »

Καλησπέρα και παλι.
Σήμερα πήρα αυτόματο μηχάνημα για το πότισμα.

Τώρα τα προβλήματα μου....
Παρατήρησα ότι λόγω μεγάλης πίεσης βγαίνουν νερά από τα λαστιχάκι που συνδέονται στα σταγονίδια.
Αυτό το έλυσα ανοίγοντας την βρύση στην μέση.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι πρέπει να ρυθμίσω κάθε σταγονίδιο να τρέχει ανάλογος το ποτ.
Στα μεγαλύτερα ποτ πιο πολύ νερό και στα μικρότερα πιο λίγο.
Αυτο μάλλον με τον καιρό θα βγάλω άκρη .
Αλλά δεν τα βλέπω και πολύ καλά για ρύθμιση τα σταγονιδια και θέλω να τα αλλάξω.
Εσείς πια μάρκα εχετε χρησιμοποιήσει ?
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Να αρχίσεις Γιώργο, να αρχίσεις και πολύ μάλιστα, και να συνεχίσεις. Εάν σου δώσω ένα ποτήρι νερό από τη γεώτρηση που παίρνω να πιεις, δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά από το νερό που συνήθως πίνεις, τόσο καθαρό είναι από το μεγάλο βάθος που βγαίνει. Παρ'όλα αυτά, έχει άλατα, που φαίνονται αν ρίξεις π.χ. νερό πάνω σε ένα κρύσταλλο, και αυτά τα άλατα ήταν αρκετά να μου καταστρέψουν σε σύντομο χρονικό διάστημα όλα μου τα μεγάλα δέντρα που είχα φέρει από τον Κορυδαλλό και τα πότιζα με αυτό το νερό στις αρχές που αγόρασα το σπίτι, εκτός από το πεύκο μου, την μία τούγια και μία λυγαριά που παραδόξως επέζησε (και την έφαγα ο ηλίθιος κατά λάθος πρόπερσι με την μπουλντόζα που είχα φέρει στο χωράφι...). Και φυσικά, το πεύκο και η τούγια επέζησαν λόγω της ισχυρής τους κράσης (είχα και μια δεύτερη μεγαλύτερη τούγια που δεν τα κατάφερε), και φυσικά, όσον καιρό τα πότιζα με το νερό της γεώτρησης, φυτοζωούσαν. Όταν το αντιλήφθηκα, αποφάσισα ότι ποτέ ξανά δεν πρόκειται να ποτίσω με νερό από γεώτρηση, αυτό είναι καλό για λαχανικά και μονοετή φυτά μόνο. Και δεν ξέρω για το πόσα περισσότερα άλατα μπορεί να έχεις εσύ -σε ποιαν περιοχή είσαι αλήθεια;-, εδώ στην περίπτωσή μου μιλάω για κατακάθαρο διαυγές καρτεσιανό νερό από βάθος κοντά στα 110 μέτρα, πόσο μάλλον τι ζημιά θα κάνει νερό υποδεέστερης ποιότητας...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από iohokahey »

δεν αντεξαν τα δεντρα απο τα αλατα του νερου μενελαε?

σε ρωταω γιατι και στην περιοχη μου τα αλατα περισευουν..μηπως αρχισω να φοβαμαι..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Bill_Wupp έγραψε:
Εσυ αδεια για γεωτρηση δεν μπορεις να παρεις? Οι υπολοιποι της περιοχης(αν υπαρχουν βεβαια αλλοι αγροτες) πως ποτιζουν? Μηπως να κανατε μαζι μια συνενοηση για μια κοινη γεωτρηση.

Πιστευω(χωρις να ξερω βεβαια) οτι το να κανεις ολοκληρο συστημα με δεξαμενες για τοσα δεντρα θα ειναι ακριβο.
Επισης πως θα τις γεμιζεις τις δεξαμενες??

Πώς θα γεμίζω τις δεξαμενές... Μα το έχω ήδη γράψει, κουβαλάει κάθε μέρα η μεσούλα μου άπειρα λίτρα νερό από Αθήνα σε μπιτόνια! Τίγκα το αμάξι κάθε μέρα από μπιτόνια! Βέβαια αυτό δε θα συνεχιστεί για πάντα, κάποια στιγμή σύντομα θα φτιάξω στέρνα για να μαζεύω το νερό της βροχής...ή θα το πάρω απόφαση να γεμίζω πλέον τη μεγάλη μου στέρνα με πόσιμο νερό από νερουλά, οπότε και θα μπορώ να ποτίζω... θα δείξει. Άδεια για γεώτρηση δεν μπορώ να πάρω, αλλά και να μπορούσα, θα ήθελα κάπου ένα δεκάρι χιλιάρικα για να φτάσω στα 107 μέτρα που είναι το νερό, λεφτά που όπως καταλαβαίνεις είναι πάρα πολλά. Δεν χρειάζεται άλλωστε να κάνω γεώτρηση, μια και μου δίνουν νερό οι υπόλοιποι αγρότες της περιοχής από τις δικές τους, για να σου απαντήσω και σε αυτήν την ερώτησή σου, άφθονο νερό όσο θέλω, μόνο που ΔΕΝ ποτίζω με αυτό, γιατί πολύ παλαιότερα που πότιζα τα τότε δεντράκια μου που είχα φέρει από τον Κορυδαλλό, τα κατάστρεψε όλα εκτός από δύο που άντεξαν με τα άλατα που περιέχει. Έτσι το νερό από τη γεώτρηση το έχω μόνο για πλυσίματα, και φυσικά δεν τίθεται θέμα να φτιάξω γεώτρηση αφού έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να ποτίζω με το νερό της, αλλά με πόσιμο που θα συνεχίσω να κουβαλάω.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Bill_Wupp έγραψε: Επισης πως θα τις γεμιζεις τις δεξαμενες??
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Bill_Wupp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Σεπ 2014, 15:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Bill_Wupp »

Κοιτα ο φιλος μου το κανει αρχικα με γεωτρηση και οχι με δεξαμενες. Βεβαια τα δεντρα του ειναι καρποφορα(ροδακινα/αχλαδια) κατα κυριο λογο οποτε φανταζομαι εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις σε νερο.
Εσυ αδεια για γεωτρηση δεν μπορεις να παρεις? Οι υπολοιποι της περιοχης(αν υπαρχουν βεβαια αλλοι αγροτες) πως ποτιζουν? Μηπως να κανατε μαζι μια συνενοηση για μια κοινη γεωτρηση.

Πιστευω(χωρις να ξερω βεβαια) οτι το να κανεις ολοκληρο συστημα με δεξαμενες για τοσα δεντρα θα ειναι ακριβο.
Επισης πως θα τις γεμιζεις τις δεξαμενες??
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Σ'ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Bill_Wupp, το σπίτι μου με το χωράφι μου είναι έξω από τα Μέγαρα, πάνω από το Μεγάλο Πεύκο, στο βουνό. Το πότισμα με σταγόνα στα δέντρα του χωραφιού θέλω να το κάνω με δεξαμενές μικρές, το ιδανικό θα ήταν μία μικρή για κάθε δέντρο, αλλά πολύ πιθανόν αν το αποφασίσω να φτιάξω από μία δεξαμενούλα για κάθε ομάδα δέντρων. Τα δέντρα που ποτίζω καθημερινά στο χωράφι είναι 27, και άλλα 11 στην βεράντα, από τα οποία τα 6 εξυπηρετούνται από το βαρέλι που βλέπετε, και τα άλλα 5 από ένα πρόχειρο μεγάλο κουβά που κατασκεύασα, πάλι με βάνα και σταλάκτες. Τα δέντρα στο χωράφι είναι κατ'εξοχήν δασικά, πεύκα, κυπαρίσσια, κέδροι, τούγιες, γιουνίπεροι, κουμαριά, λευλάνδη, αλλά και συκιές και αγγελικές. Τι σου έχει πει ο φίλος σου που έχει κάνει το αντίστοιχο στα περιβόλια του, είναι ευχαριστημένος κι αυτός με τη στάγδην άρδευση;
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Bill_Wupp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Σεπ 2014, 15:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Bill_Wupp »

Απο ποιο μερος εισαι Μενελαε? Το ποτισμα με σταγονα στα δεντρα θες να το κανεις παλι με δεξαμενη η θα υπαρξει καποια γεωτρηση/διαφορετικη παροχη? Επισης τι δεντρα και ποσα περιπου μιλαμε? Εχω φιλαρακι που το εχει κανει στα περιβολια του αυτο με τη σταγονα γι αυτο ρωταω περιοχη.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από iohokahey »

χαιρομαι πολυ μενελαε που βρηκες λυση στο προβλημα σου!![img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... cheers.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πράγματι έτσι είναι Φλόριαν, ίσως στο μέλλον να αγοράσω και να τοποθετήσω ένα βαρέλι-γίγας των 220 λίτρων (το συγκεκριμένο είναι 60 λίτρων), αλλά αυτό δε με απασχολεί τώρα. Προς το παρόν κάνει τη δουλειά του περίφημα. Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι το κατά πόσο θα φτιάξω τέτοιες διατάξεις και για τα δέντρα του χωραφιού, μια και θα κοστίσει αρκετά κάτι τέτοιο. Εκτός από την προφανή αυτονομία που θα έχω, θα ποτίζονται και αυτά τα δέντρα ιδανικά, που δεν τα προλαβαίνω με τους βοριάδες που φυσάνε στα μέρη μας...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από florian »

Οσο καλοκαιριαζει θα μπορουσες να βαλεις και δυο βαρελια με νερο συνδεοντας τα με ενα "T" λογικα θα εχεις πιο πολυ ωρα σταθερη ποιεση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Σήμερα έχω σκοπό Γιώργο μου να μεγαλώσω κάμποσο την τρύπα που έχω κάνει, γιατί το είχα βάλει και γω στο νου μου αυτό, αν και δουλεύει κανονικά και με το τρυπάκι που έχει. Από γλίτσα γνωρίζω, άλλα τρία βαρέλια που έχω για αποθήκευση νερού τα πλένω, έτσι δε με ανησυχεί αυτό! Μάριε, Ρία και Χάρη, έχουν χώμα τα δέντρα, ήμαρτον! Δεν είναι δα οι ρίζες στον αέρα!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Μάιος 2015, 19:53 --

Δόξα τω θεώ, το πουρνάρι είναι πάλι τέλεια, πήγα σήμερα σπίτι και το βρήκα άψογο. Συνήλθε. Είδατε, το πρόβλημα τελικά είναι ακριβώς το ανάποδο από αυτά που μου λέγατε για το σύστημά μου: ακόμη και τώρα κινδυνεύω να μην ποτιστούν καλά τα δέντρα...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 08 Ιουν 2015, 07:05 --

Καλημέρα! Είπα να κάνω μία ενημέρωση, τώρα που κοντεύουν δυο μήνες από την μέρα που τοποθέτησα το ποτιστικό σύστημα με το βαρέλι και τους σταλάκτες, καθώς κι έναν μικρό απολογισμό των αποτελεσμάτων αυτού του συστήματος. Λοιπόν, το κύριο αποτέλεσμα είναι ότι η διάταξη αποδίδει εξαιρετικά: Τα δέντρα καλοποτίζονται, και, πέραν του ευτυχούς γεγονότος ότι δεν με απασχολεί πλέον για το τι θα γίνει όταν λείπω από το σπίτι, η βλάστηση και η ανάπτυξη είναι πραγματικά οργιώδης και πρωτοφανής. Μάλλον είχαν δίκιο τελικά τα άρθρα που βεβαίωναν ότι δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος ποτίσματος από την συνεχόμενη στάγδην άρδευση. Να σας πω ότι κάθε δυο μέρες τα δέντρα ψεκάζονται με διάλυμα λιπάσματος, και κάθε είκοσι μέρες βάζω λίπασμα στις γλάστρες, και ότι τα δέντρα που εξυπηρετούνται είναι ο πλάτανος, ένα μικρό mugo που δε φαίνεται στη φωτογραφία, ο πυράκανθος, το πουρνάρι, ο κέδρος Λιβάνου, και ο κώνος (ερυθρελάτη) που μου είχε χαρίσει ο Χάρης.
Η συχνότητα ποτίσματος για όλα τα δέντρα μέχρι τώρα και με αυτόν τον καιρό (το βαθύ καλοκαίρι σίγουρα θα χρειάζεται περισσότερο) είναι κάπου μία σταγόνα στα 9 δευτερόλεπτα. Το μόνο αρνητικό της όλης ιστορίας με το βαρέλι, είναι ότι με την πάροδο των ωρών, η συχνότητα μειώνεται από μόνη της, προφανώς επειδή δεν υπάρχει συνεχής πίεση από κάποια βρύση του δικτύου. Έτσι, οι σταλάκτες θέλουν μέρα παρά μέρα ρύθμιση.
Χθες έκανα κι ένα πείραμα, έκλεισα την παροχή νερού, πότισα καλά το πρωί, έφυγα από το σπίτι χωρίς να έχω ανοίξει την παροχή, επέστρεψα μετά από 7 ώρες, και το αποτέλεσμα ήταν ο πλάτανος και ο πυράκανθος να έχουν κρεμάσει τα φύλλα τους. Κι όλα αυτά μέσα σε 7 ώρες, και με χαμηλή θερμοκρασία! Φυσικά δεν ξανακάνω τέτοια "πειράματα"...

Το βαρέλι, όπως διαπιστώνετε στη φωτό, δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου πια, εξαφανισμένο πίσω από το τσίρκο του πλατάνου, ο οποίος από τη δύναμη έχει πετάξει πάλι προς τα πάνω ένα σωρό λαίμαργα κλαδιά, τα οποία και θα κόψω σήμερα, η δε πυκνότητά του είναι απίστευτη. Ο κέδρος Λιβάνου έχει βγάλει δεύτερη δόση μπουμπουκιών Ιούνιο μήνα, και έχει ξαναπρασινίσει ολόκληρος. Το πουρνάρι βγάζει κι αυτό συνεχώς καινούρια βλαστάρια, ενώ ο πυράκανθος συναγωνίζεται τον πλάτανο στην οργιώδη ανάπτυξη, άσε που έχει γεμίσει και κάτω κάτω στον κορμό του καινούρια βλαστάρια. Αυτά, εν ολίγοις είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την διάταξη, και τέτοια αποτελέσματα δεν είχα ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου, ό,τι κι αν προπαθούσα να κάνω, ούτε και πίστευα ποτέ ότι θα ήταν τόσο αποδοτικό!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από iohokahey »

αφου επιμενεις μενελαε για τα περι ποτισματος και περι χωματος,το μονο που μπορω να σου πω ειναι να βγαλεις τελειως το καπακι οπως αρχικα σου χα γραψει
για να υπαρχει επαρκης πιεση![img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/gr ... egreen.gif[/img]

υγ.επισης φοβαμαι (δεν ξερω αν το χεις προβλεψει) οτι μεσα στο βαρελι λογω στασιμοτητας νερου θα δημιουργηθει ''γλιτσα'', ''πρασιναδα'' ή οπως αλλιως το λετε στα μερη σας..και
δεν ξερω εγω τι αλλο..[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από RiaDr »

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες περί χώματος, δεν είναι διακοσμητικό, παίζει καίριο ρόλο στην ανάπτυξη των δέντρων!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αυτόματο πότισμα: Ιδέες παρακαλώ!

Δημοσίευση από Harris »

Διάβασες τι είπε ο Sim62; Είπε ότι όσο αδειάζει το βαρέλι τόσο λιγότερη πίεση έχεις. Άρα χρειάζεσαι περισσότερο προγραμματισμό και αυτό δεν μπορείς να το έχεις. Έστω και να το έχεις μετά από 2 χρόνια, αλλά εαν αποκτήσεις και άλλα δεντρα τότε θες επιπλέον προγραμματισμό.

Διαβάζω για τι λίπανση... Εαν δεν εχεις χώμα τοτε το συνεχώς πότισμα θα διώξει όλα τα θρεπτικά στοιχεία (αν πρώτα δεν εχει πεθάνει το δέντρο απο το υπερβολικό ποτισμα) και θα αρχίζουν οι τροφοπενίες...

Κόλλησε το ένα μπέκ; Βάλε δυο να έχεις και backup. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση