ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από Hombre »

Πολυ ομορφο το χρωμα στα ανθη της καμελιας σου Παναγιωτη [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img]
Εικόνα

stavros.z
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 23 Μάιος 2011, 13:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από stavros.z »

karesansui έγραψε:Σταύρο, τα ασπροσκούληκα που ανέφερες είναι προνύμφες του εντόμου μηλολόνθη της υπερ-οικογένειας των σκαραβαιοειδών! Ζούνε μέχρι 3 χρόνια έτσι προτού μεταμορφωθούν σε τέλειο έντομο! Κανονικά στο έδαφος δεν βλάπτουν αλλά σε γλάστρα κατατρώνε τα πάντα! Αν λοιπόν το φυτό δεν αναπτύσεται τότε ίσως να φταίνε οι κάμπιες οπότε το αντιμετωπίζεις νε το ανάλογο σκεύασμα, οι φυτωριούχοι ξέρουν να σου συστήσουν!
Το μαύρισμα των φύλλων ίσως να είναι σύμπτωμα σηψηρριζίας! Οι καμέλιες θέλουν όξινο και υγρό χώμα αλλά καλά αεριζόμενο! Το καστανόχωμα που έβαλες (έτοιμο του εμπορίου;)ίσως να μην προσφέρει καλό αερισμό. Αφαίρεσε όσο χώμα μπορείς, βάλε στον πάτο της γλάστρας χοντρό χαλίκι και συμπλήρωσε το χώμα με φλοιό πεύκου (ανακατεμένο με το χώμα που αφαίρεσες) και πότιζε αραιά τώρα τον Χειμώνα!
Σ' ευχαρηστω για την συμβουλη σου Παναγιωτη. Οσο για τις προνυμφες, ειχα πεταξει ολο το υποστρωμα και ειχα ξεπλεινει τις ριζες κι ετσι ηρεμησε το φυτο κι εγω μαζι.
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από karesansui »

Σταύρο, τα ασπροσκούληκα που ανέφερες είναι προνύμφες του εντόμου μηλολόνθη της υπερ-οικογένειας των σκαραβαιοειδών! Ζούνε μέχρι 3 χρόνια έτσι προτού μεταμορφωθούν σε τέλειο έντομο! Κανονικά στο έδαφος δεν βλάπτουν αλλά σε γλάστρα κατατρώνε τα πάντα! Αν λοιπόν το φυτό δεν αναπτύσεται τότε ίσως να φταίνε οι κάμπιες οπότε το αντιμετωπίζεις νε το ανάλογο σκεύασμα, οι φυτωριούχοι ξέρουν να σου συστήσουν!
Το μαύρισμα των φύλλων ίσως να είναι σύμπτωμα σηψηρριζίας! Οι καμέλιες θέλουν όξινο και υγρό χώμα αλλά καλά αεριζόμενο! Το καστανόχωμα που έβαλες (έτοιμο του εμπορίου;)ίσως να μην προσφέρει καλό αερισμό. Αφαίρεσε όσο χώμα μπορείς, βάλε στον πάτο της γλάστρας χοντρό χαλίκι και συμπλήρωσε το χώμα με φλοιό πεύκου (ανακατεμένο με το χώμα που αφαίρεσες) και πότιζε αραιά τώρα τον Χειμώνα!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από karesansui »

My Nellie έγραψε:
karesansui έγραψε: Πριν από πολλά χρόνια είχα μία μεγάλη λευκή καμέλια και μου είχε χαρίσει αρκετά πανέμορφα άνθη.
Ήταν ΚΑΤΑλευκα!!!
Οι λευκές είναι πολύ πιο ευαίσθητες από τις έγχρωμες, έτσι ξέρω. Η δική μου ξεράθηκε σε μία περίοδο που δεν γνώριζα και πολλά για την ανθοκομία και ως εκ τούτου δεν έκανα εγκαίρως τις απαραίτητες ενέργεις για να την επαναφέρω....
Κρίμα!
Γενικά δεν είναι θέμα ευαισθησίας του φυτού αλλά κατάλληλων συνθηκών! Εγω έχω μία υπόλευκη που ανθίζει συνέχεια - όταν ανθίσει θα στείλω φωτογραφίες- οι δύο μου λευκές όμως πότε ανθίζουν πότε όχι. Είναι απρόβλεπτες!!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

stavros.z
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 23 Μάιος 2011, 13:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από stavros.z »

Παναγιωτη εχω κι εγω μια καμελια με κοκκινα ανθη αλλα το τελευταιο διαστημα μαυριζουν τα φυλλα της και πεφτουν. εχεις ιδεα τι μπορω να κανω για να σοσω το φυτο μου; το εχω σε μπαλκονι το οποιο δεν το βλεπει αμεσα ο ηλιος και το εφυτο ειναι φυτεμενο σε καστανοχωμα, μετα απο μεταφυτευση που το ειχα κανει το καλοκαιρι γιατι κιτρινιζαν τα φυλλα του. τοτε διαπιστωσα οτι ειχε στα συμπιεσμενα φυλλα στα οποια ητα φυτεμενο , καποια μεγαλα ασπρα σκουλικια. μετα την μεταφυτευση η καμελια συνηλθε, αλλα τωρα εχω αυτο το προβλημα. ειναι σαν να βλεπω το φυτο να αργοπεθαινει [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... elpsos.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... elpsos.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... elpsos.gif[/img]

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από My Nellie »

karesansui έγραψε:... ... Η ιδιαιτερότητα όμως της λευκής καμέλιας είναι οτι σπάνια ανοίγει το άνθος της! ... ....
Πριν από πολλά χρόνια είχα μία μεγάλη λευκή καμέλια και μου είχε χαρίσει αρκετά πανέμορφα άνθη.
Ήταν ΚΑΤΑλευκα!!!
Οι λευκές είναι πολύ πιο ευαίσθητες από τις έγχρωμες, έτσι ξέρω. Η δική μου ξεράθηκε σε μία περίοδο που δεν γνώριζα και πολλά για την ανθοκομία και ως εκ τούτου δεν έκανα εγκαίρως τις απαραίτητες ενέργεις για να την επαναφέρω....
Άβαταρ μέλους

Rania1980
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 28 Δεκ 2010, 16:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από Rania1980 »

Πολύ όμορφη! Είναι πολύ γλυκό χρώμα! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από karesansui »

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας![img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img]
Αλεξάνδρα, βεβαίως και έχω! Η ιδιαιτερότητα όμως της λευκής καμέλιας είναι οτι σπάνια ανοίγει το άνθος της! Στο forum για τις καμέλιες που είμαι μέλος μου πρότειναν διάφορες "λύσεις". Έπέλεξα την συνεχή έκθεση στον Ήλιο - με κίνδυνο το καλοκαίρι να καεί- και περιμένω το αποτέλεσμα! Στην Αττική ανθίζουν Ιανουάριο με Φεβρουάριο και μερικές φορές αργότερα μέχρι τον Απρίλιο!
Ηφαιστίωνα, οι καμέλιες είναι επιπολεόριζα φυτά- το ριζικό τους σύστημα είναι σε μικρό βάθος και σε μεγάλο πλάτος- θέλουν χώμα όξινο και να αερίζεται καλά αλλά να κρατάει υγρασία. Το δικό μου μίγμα είναι φλοιός πεύκου 50%, κουμαρόχωμα και λάβα σε ίσες αναλογίες στο άλλο 50%. τις καμέλιες τις μεταφυτεύουμε είτε Οκτώβριο είτε την Άνοιξη μετά το τέλος της άνθισης.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από Hfestion »

[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img] ειναι πολυ ωραία!!! Σε τι χώμα την Έχεις φυτέψει; Έχω κι Εγω μια αλλα Θέλει μεταφυτευση. Κρατάει πολυ υγρασία το χώμα.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από My Nellie »

Ολοζώντανη φωτογραφία Παναγιώτη! Μπράβο!
Έχεις και καμμία λευκή καμέλια?
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

ΚΑΜΕΛΙΑ YULETIDE

Δημοσίευση από karesansui »

Μια άλλη μου αγάπη εκτός απο τα μπονσάι είναι οι καμέλιες! Εδώ σας παρουσιάζω την καμέλια Yuletide ( Camellia Sasanqua : προφέρεται σαζάνκα) που έχει το χαρακτηριστικό να ανθίζει πρώιμα τον Νοέμβριο-Δεκέμβριο. Το κάνω με ιδιαίτερη χαρά γιατί είναι η πρώτη χρονιά που μου ανθίζει μετά απο 7 χρόνια όταν ξεκίνησε απο σπόρο σε ένα γλαστράκι! Σημειωτέον οτι αυτή η ποικιλία καμέλιας είναι με άρωμα (όχι βέβαια έντονο αλλά ένα χαρακτηριστικό για τις καμέλιες που μυρίζουν- όσες/όσοι έχουν μυρίσει καμέλια θα το γνωρίζουν)

[img]http://img811.imageshack.us/img811/9348/001zxw.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση